Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Daihatsu Charade GTti, 1.0, 3 cylindry, wannabe race track star :)
Swider
post Thu, 17 Nov 2016 - 21:04
Post #1


User
Dołączył: Wed, 04 February 2009





MODEL: Daihatsu Charade GTti 1989

Historia jest dosyc dluga, poniewaz ciagnie sie od 2009 roku, postaram sie ja troche strescic i moze ktos prez to przebrnie smile.gif

Jest to moje pierwsze auto, kupionie zupelnie nieodpowiedzialnie, bez przygotowania, bez wiedzy i doswiadczenia, za prawie wszystkie pieniadze zarobione podczas wakacyjnej pracy w fabryce na obczyznie miedzy I a II rokiem studiow.

Moj dobry kolega szukal auta dla siebie, przypadkiem na forum nissana trafil na link do ogloszenia z Dai jako ciekawostka, powiedzial "Ty popatrz... kup sobie" rzucilem okiem nie bedac swiadom czy Daihatsu to marka czy tez model czy moze ktos tak to auto nazwal od siebie i odpowiedzialem z usmiechem na ustach "a kupie sobie". Nie wiem do konca jak to sie stalo, ale po okolo 2 tyg Charada stala u mnie na podjezdzie.

Wiedzy "samochodowej" nie mialem wtedy kompletnie zadnej, za to podkrecalem komputery (OC) nawet z dosyc dobrymi wynikami w skali kraju jak i czasem swiata - z tego miejsca moge pozdrowic kolege berkuta, ktorego lata temu mialem okazje poznac na targach OC, chyba to byla Warszawa... Pisze o tym jako ciekawostce, gdyż kilku znajomych poszlo tą samą drogą, coś w tym jest.

Kupno auta poszlo gladko, poczulem pierwszy raz "wgniatanie w fotel" i juz wiedzialem ze je kupuje, pozatym nie po to tluklem sie pociagami przez pare h wczesniej od wczesnych godzin porannych. Dowiedzialem sie ze zawieszenie, sprzeglo i turbo prawie nowe, silnik po remoncie itd. co przyjalem oczywiscie za prawde bo i po co ktos mialby mnie oklamywac smile.gif Przed szczesliwym odjazdem trzeba bylo tylko wykrecic wypalony od fajek kubelek sparco i nawiercic pare otworow, gdyz nie dosiegalem do pedalow smile.gif

Podroz z Karpacza do Bielska-Bialej trwala jakies 5h i minela dosyc nieprzyjmnie gdyz na samym poczatku spadlo ciegno od linki od ogrzewania (o czym dowiedzialem sie w domu) i cala podroz musialem marznac jadac

w czapce i rekawiczkach, za oknem bylo lekko na minusie (styczen/luty). Dodatkowo nie pomogl mi fakt, ze cos sie stalo ze skrzynia i najpierw stracilem 5ty bieg, a paredziesiat kilometrow pozniej 4ty, chyba z polowe podrozy jechalem do domu na 3ce. W domu sie okazalo ze ktos niedokrecil korka od skrzyni biegow i wracalem na sucho smile.gif

Po wymianie skrzyni auto uzytkowalem przez pol roku, wszystko bylo po prostu zepsute, nie przyspieszalo, nie hamowalo, nie skrecalo, jednak nie zalowalem wtedy jak i nie zaluje teraz ze je kupilem, poniewaz dzieki niemu rozpoczela sie moja motoryzacyjna pasja i nauka oraz spedzanie coraz wiekszej ilosci godzin w garazu probujac cos naprawic lub wymienic.

Poprzedni wlasciciel zrobil jednak jedna dobra rzecz - mianowicie przeswapowal auto to nowej zdrowej budy, ktora po dzis dzien jest na prawde w znakomitej kondycji jak na 27 lat.

Auto w 2009 roku zostalo zamkniete w garazu, a w 2011 rozebrane, wtedy powiedzialem sobie, ze kiedys je przywroce do zywych.

Tutaj zaczyna sie wlasciwa hisoria remontu, ktory zaczal sie w kwietniu 2014, w maju 2015 bylo pierwsze odpalenie i jazdy, a w lipcu 2016 skonczyl sie pewien etap, ktora zakladal rowniez ogarniecie wnetrza - moim marzeniem byla klatka i nowe fotele, nie moglem juz patrzec na te stare 15 letnie sparco.

Czesci do tego auta byly sciagane z: Japonii, Malezji, Australii, Niemiec, Anglii, Irlandii oraz kilka udalo sie kupic rowniez w Polsce.

Auto jest caly czas rozwijane, ale o tym pozniej.


Modyfikacje

Silnik:
Kompletny remont na nowych nadwymiarowych tlokach, nadwymiarowe panewki, szlify, honowania, nowa pompa oleju, uszczelki, podstawka pod czujniki itd.

Modyfikacje głowicy:
Pelna regeneracja, zawory, uszczelniacze, szczelnosc itd.

Modyfikacje bloku:
Wiele gwintow naprawione helicoil'em wink.gif Odelzony zamach z 7 na 3,6kg

Układ dolotowy: Seria
W przyszlosci wleci FMIC i BOV

Układ wydechowy:
Aftermarketowy downpipe "Camskill" + caly nowy wydech przelotowy na 2 tlumikach, 2.25" firmy Ulter

Układ wtryskowy: Seria
Wtryski po regeneracji i pomiarach

Elektronika:
Dolozone wskazniki Boost, Oil Pressure i Oil Temp, maly akumulator AGM przeniesiony za fotel, kable w peszlach w kabinie, glowny wylacznik pradu

Układ chłodzenia: Seria

Układ napędowy:
Nowe przeguby, gumy, lozyska, tarcze, klocki, zaciski po pelnej regeneracji, przewody w stalowym oplocie, nowy uklad hamulcowy przod-tyl z korektorem sily hamowania, nowe sprzeglo + docisk, shortshifter home made

Zawieszenie:
Dedykowany gwint GAB, wszystkie gumy w zawieszeniu zamienione na nowe Poli, camber bolts'y, niektory poduszki silnika utwardzone klejem do szyb, wszystkie elementy wypiaskowane i pomalowane proszkowo

Body kit:
Z zewnatrz seria bez oznaczen, plastikow, klatka + mocowania foteli (wszystko wg J) od chlopakow z www.budowarajdowek.pl, 2 nowe kubelki Mirco GT custom wink.gif pasy 6cio pkt. Sabelt oryginaly, plastiki w srodku pomalowane VHT na czarno, nowe dywaniki smile.gif

Podziekowania:
Ogromne podziekowania dla dziadka za wielka pomoc i poswiecony czas, rodzinie za cierpliwosc smile.gif

Kolegom: Robertowi, Michalowi, Krzyskowi, Kamilowi, Kamilcom'owi, Tomkowi i wszystkim innym, ktorzy dopingowali i pomagali w garazu !

Moc:
134HP 148Nm, boost 0.9bar

Tak to bylo po kupnie:



Tak to wygladalo podczas rozbiurki:



Zbieranie gratow z "calego" swiata smile.gif





Na pierwszy ogien poszedl silnik:



Zawieszenie:



Hamulce:



Teraz trzeba to poskladac:



Nowy wydech:



--------------------
Daihatsu Charade GTti / Nie dostaję żadnych PW, kontakt w temacie o moim Daihatsu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 17 Nov 2016 - 21:04
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Swider
post Thu, 17 Nov 2016 - 21:06
Post #2


User
Dołączył: Wed, 04 February 2009





Przygotowania pod klatke:



No i finalnie klatka i wnetrze:



Z zewnatrz wyglada mniej wiecej tak:



Wykres:



PS. Gdyby ktos chcial zobaczyc zdjecia w wiekszej rozdzielczosci to na dole jest "Hotlink", trzeba skopiowac link do przegladarki i bedzie duza fotka.


--------------------
Daihatsu Charade GTti / Nie dostaję żadnych PW, kontakt w temacie o moim Daihatsu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CZUCZU
post Thu, 17 Nov 2016 - 21:10
Post #3


Moderator
Dołączył: Thu, 21 August 2003
Skąd: Stalowa Wola





Naprawdę super robota. Znajomy niemiec takim kiedys przyjechał do firmy, ponad 200 koni po zakuciu i zrobiony na cos sie nazywało JDM, skarpety na silniku bo zimno i inne akcenty rodem spod disco. Brawo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bina
post Thu, 17 Nov 2016 - 22:02
Post #4


Frequent User
Dołączył: Wed, 01 October 2014





Brawo. Mały silniczek, ale będzie sprawnie się odpychał. Mam podobnie jak Ty przygoda z moim od 2009 roku nieco inny wymiar samochodu u mnie, ale sukcesywnie do przodu tyle że ja remontuje i poprawiam powoli i etapami bo wyznaję zasadę, że samochód jest do jazdy, a nie do stania latami w garażu. Chociaż przestoje po 4 miesiące też już miałem jak auto kilka razy było już rozbierane i wyciągany silnik.

Doceniam, że tyle lat wytrwale do celu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grzesiek84
post Thu, 17 Nov 2016 - 23:19
Post #5


Frequent User
Dołączył: Wed, 06 February 2013
Skąd: Namysłów





Fajny rodzynek ohmy.gif


--------------------
Crx Ballade Zc1&Bmw E36 328,Bmw E46 330i.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcinm
post Fri, 18 Nov 2016 - 02:16
Post #6


Super User
Dołączył: Tue, 17 July 2007





Piękne Szkarade, aż przyjemnie popatrzeć smile.gif

Gratuluję przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do celu - wiele odbudów/renowacji utyka na etapie między rozebraniem a złożeniem smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobson
post Fri, 18 Nov 2016 - 10:23
Post #7


Frequent User
Dołączył: Sun, 11 January 2009





Ahhh GTti - niesamowite autko!
Gratuluje wytrwałości i projektu.
Jest jednak jedno ale - wątek o takim aucie nie może istnieć bez filmików - to R3 przecież brzmi obłędnie!
Wrzuć coś wink.gif


--------------------
Fiesta XR2i ITB
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SKUN37
post Fri, 18 Nov 2016 - 10:33
Post #8


User
Dołączył: Thu, 22 May 2014
Skąd: Gdańsk





Witam gratuluje podejscia do projektu, może furka nie w moim stylu głównie przez fwd natomiast podejście, wsadzona praca i nie przesadzony efekt jak najbardziej na + Gratulejszyn i trzymam kciuki za projekt
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Swider
post Fri, 18 Nov 2016 - 10:45
Post #9


User
Dołączył: Wed, 04 February 2009





Dziekuje za mile slowa !

Pamietam Boboson jak jeszcze miales swoja charadke, nawet mam na dysku jakies zdjecia od Ciebie !

No mam pare filmikow nagranych w zeszlym roku, tak to brzmi - na ile aparat nagrywa a glosniki oddaja dzwiek wink.gif

To 0-100 to takie wiecie... delikatny start itd wiec prosze mi tu nie wyliczac czasu ze stoperem i ze kiepsko, wiem smile.gif









--------------------
Daihatsu Charade GTti / Nie dostaję żadnych PW, kontakt w temacie o moim Daihatsu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RobertGTI
post Fri, 18 Nov 2016 - 11:33
Post #10


Super User
Dołączył: Sat, 14 August 2010
Skąd: warszawa





Bardzo fajny bączek smile.gif


Jedno pytanie, co to za korektor siły hamowania? Jak się spisuje? Nie czujesz różnicy w jego działaniu przy lekkim i mocnym naciskaniu hamulca?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Swider
post Fri, 18 Nov 2016 - 12:16
Post #11


User
Dołączył: Wed, 04 February 2009





Korektor to najprostszy Wilwood - dokladnie taki http://www.tomson.com.pl/product-pol-1402-...tlem-M10x1.html

Spisuje sie OK, metoda doswiadczalna ustawilem go sobie tak, zeby pierwsze blokowalo przod - abs ani zadnej innej elektroniki tam nie ma - wszystko wydaje sie w porzadku, roznicy zadnej nie wyczulem osobiscie


--------------------
Daihatsu Charade GTti / Nie dostaję żadnych PW, kontakt w temacie o moim Daihatsu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carlRP
post Mon, 21 Nov 2016 - 07:45
Post #12


Rookie
Dołączył: Mon, 06 July 2009





Kawał dobrej roboty Świder !! smile.gif zresztą nie będę Cię chwalił tak bardzo bo jeszcze osiądziesz na laurach biggrin.gif aż mi się łezka w oku zakręciła od tych podziękowań tongue.gif
Ogarnąć dolot z IC , kompa i będzie latał jak marzenie !

Chyba czas opisać mojego nissana na tym forum jak już się jakaś fotka pojawiła tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
KukiTcz
post Fri, 25 Nov 2016 - 14:46
Post #13


Frequent User
Dołączył: Tue, 18 June 2013
Skąd: Tczew





super miejski "killer" wink.gif wkład pracy robi wrażenie
jest dobrze ! smile.gif


--------------------
SUPER-CHARGER.pl
SPRAWDŹ -> _https://www.facebook.com/RedTurboEG6
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Swider
post Wed, 22 Mar 2017 - 14:59
Post #14


User
Dołączył: Wed, 04 February 2009





Od jakiegoś czasu pogłębiam moją wiedze w temacie dynamiki jazdy, zawieszenia, itd. postanowiłem, że spróbuje ulepszyć zawieche, na początek leci przód, motyw typowy - obniżenie o jakieś 4cm i wahacze "patrzą już w górę" smile.gif

Zwymiarowałem zawieszenie i jego punkty i tak to sie prezentuje mniej więcej przy obniżeniu o okolo 4cm. RC na "-" pod ziemią



Zrobiłem sobie również kalkulator sił, itd. tutaj wycinek



Przyjałem sobie około 1.3g w zakręcie, buda przechyla się wtedy o okolo 3 stopnie, tak to wygląda mniej więcej w obecnej sytuacji



Jak widać kat na zew kole ponad 5 stopni neg, tragedia smile.gif

Do akcji wchodzą dłuższe wahacze z Dai Applause, 2cm dłuższe na stronę oraz specjalny dystans, który zmieni pozycje wahacza i tym samym geometrie i zachowanie zawieszenia, tak to teoretycznie wygląda





Oraz w zakręcie, tak samo przy 3 stopniach obrotu karoserii



Dodatkowo zrobiłem sobie adaptery aby zwiększyć KWSZ, ponieważ okazało się, że wynosi tylko około 1 stopnia, tak to mniej wiecej wygląda




Zdaje sobie sprawę, że to tylko marne szkice, które nie uwzględniają bardzo wielu czynników i z racji, że to szkice a nie cały model to może być to daleko od prawdziwego zachowania się zawieszenia na drodze... w kwietniu jak się uda to zamontuje dystanse i szersze wahacze i zobaczymy jak się zachowuje auto, możliwe, że za niedługo przeprowadzę znów takie symulacje tylko tym razem na modelu w jakimś programie do tego przeznaczonym smile.gif





--------------------
Daihatsu Charade GTti / Nie dostaję żadnych PW, kontakt w temacie o moim Daihatsu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Wed, 22 Mar 2017 - 15:10
Post #15


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Szanuję mesowanie! biggrin.gif


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Wed, 22 Mar 2017 - 19:43
Post #16


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





Wszystko super tylko jedno 'ale'.

Po poprawce fakt wewnętrzne koło jest ładniej ułożone, ale "wypionowane" zewnętrzne (mniejsze pochylenie w funkcji ugięcia) spowoduje zwiększoną siłę na wyboczenie opony co poskutkuje możliwością nagłego zerwania trakcji w przypadku gdy wpadniesz w winkiel a na jego szczycie na przykład będzie brudno. Więc walcz o jak największy KWSZ żeby to poprawić (chyba że ta symulacja pochyleń nie uwzględnia zmiany kątów wskutek działania KWSZ przy skręcie kół).

Zamiast dokładac długość wahacza sprawdź czy masz możliwość zmiany kątów pochylenia koła i sumarycznego pochylenia koła oddzielnie, może tutaj lepiej powalczyć (zwiększyć pochylenie samego koła a zmniejszyć sumaryczne pochylenie koła i sworznia zwrotnicy plus zwiększać KWSZ).

No chyba że się nie da, to wtedy dłuższy wahacz, ale z kolei to też mnoży problemy, typu zwiększone pochylenie sumaryczne koła = mniej trakcji na prostej. korekcja pochylenia górnym mocowaniem aby na wprost była trakcja z kolei sprowadzi geometrię w zakręcie do stanu sprzed montażu dłuższych wahaczy.

Kombinuj bo fajnie się zapowiada smile.gif Ciekawy jestem efektów mocno smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Swider
post Wed, 22 Mar 2017 - 21:01
Post #17


User
Dołączył: Wed, 04 February 2009





Dzieki za miłe słowa, mesowanie jak najbardziej, było policzone wczesniej ręcznie, ale z ciekawosci rownież i Nastran poszedł w ruch smile.gif

SAS - to prosty szkic, nie uwzględnia camber gain'a, nie jest to niestety rzeczywista symulacja bo ten szkic zakłada, że jesteśmy w zakręcie, jest 1.3g, buda wtedy odchyla sie o 3 stopnie a koła i kierownica są prosto - co w realnym swiecie się nie powinno wydarzyc smile.gif KWSZ był około 1- 1.5 stopnia, teraz powinien wynosić jakieś 6 stopni tak więc camber gain poszedł sporo do góry, liczyłem to również, ale chyba jednak brakowało mi czegoś do w 100% poprawnych obliczeń, na pewno danych opony i może czegoś jeszcze... wróce do tego smile.gif

Ogolnie chciałem podnieść Roll Center - teraz jest na wys 75mm, dłuższe wahacze mają jeszcze ten plus, że zwiększam rozstaw kół o 4cm łącznie co skutkuje mniejszym "transferem obciążenia" - lateral load transfer, przy seryjnych wahaczach przechodzi 46% masy, przy tych szerszych 41% tak wiec zyskujemy jeszcze odrobine gripu teoretycznie smile.gif

Co do kingpin inclination, "nie boje się tego" smile.gif Mam poki co camber boltsy, wiec tak jak jest na szkicu chce ustawić statycznie 1 stopien negatywu, przez dluzsze wahacze i zmiane kinpin inclination zmieniamy scrub radius / w moim przypadku przechodze z 6,1mm na 0,8mm (obie wartosci na "-")

Przy zwiększeniu KWSZ czuć dużo większy opór na kierownicy, do tego zwiekszam rozstaw kół lecz zmniejszam jednocześnie scrub radius, wiec możliwe że opór pozostanie na podobym poziomie, sam jestem ciekaw co to będzie smile.gif

Jak będe chciał się bawić dalej, to tak jak piszesz - przydałoby się górne mocowanie regulowane wtedy wraz z camber boltsami moge zostawić camber na tym samym poziomie a regulować kinpin incl. i scrub radius lub felgi z innym ET smile.gif Możliwości sporo, jak coś w końcu potestuje i mi koła nie odpadną to się na pewno podziele smile.gif



--------------------
Daihatsu Charade GTti / Nie dostaję żadnych PW, kontakt w temacie o moim Daihatsu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Thu, 23 Mar 2017 - 08:38
Post #18


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





Profi smile.gif Będzie dobrze smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 23:09