Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nissan S13 (Kojiro) - team Prodrift SR20DET
jano86
post Mon, 29 Jun 2015 - 16:54
Post #41


Super User
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: Wwa





Szwedzkie biuro techniczne: http://sbt.com.pl/

Kolanka akurat były polerowane. Dla mnie to bez znaczenia bo będzie pokrycie ceramiką, szkoda aż bo faktycznie pięknie się błyszczą smile.gif


--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 29 Jun 2015 - 16:54
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
nippo83
post Wed, 01 Jul 2015 - 14:30
Post #42


User
Dołączył: Sat, 05 January 2008
Skąd: Cieszyn





Szkoda będzie tego samochodu do driftu.. naprawdę szkoda.. rewelacyjna fura:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jano86
post Tue, 14 Jul 2015 - 12:18
Post #43


Super User
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: Wwa





Ostrzegam, że ten update będzie miał mnóstwo zdjęć smile.gif

Prace idę ostro do przodu, na tyle intensywnie, że nie mam czasu na bieżące aktualizowanie projektu.
Wszystko po to by zdązyć na Japfest 2k15 a to już tylko 2 tygodnie! smile.gif

Przyłapanie rurek do kolektora okazało się niestety wierzchołkiem góry lodowej i po tym było jeszcze mnóstwo pracy żeby to ładnie obspawać. Część kolektora musiała być oczywiście wycięta do tego celu.
Proces spawania jak tylko się dało staraliśmy się robić przy napełnianiu wnętrza kolektora argonem. tak aby był lepszy przetop.

Kolejna trudność to było wycięcie otworu na WG w merge collectorze. Tym zajął się tokarz, nie chcieliśmy innej stosować innej metody, żeby nie przegrzać materiału.











Dodatkowo na czas spawania flansza była przykręcona do grubej płyty 10mm tak aby się nie gięła. Niestety i tak nieco się zwichrowała.











Tak jak napisałem flansza i tak się pogięła, Musiałem ją wyrównywać, potem z kolei rozwiercać otwory bo nie chciała usiąść na głowicę.

Podsumowując te prace, była to jakaś MASAKRA. Kolektor zajął dwom osobom łącznie ponad tydzień pracy. Pochłonął bardzo duże ilości pieniędzy (mnóstwo gazu, materiały, flansze, tokarz, wiercenie itp.). Kosztowo wyszło ponad dwa razy tyle co gotowe rozwiązanie. Jakościowo jak na pierwszy raz jestem bardzo zadowolony, ale na przyszłość przemyślę wybór turbosprężarki dużo lepiej (to ten wybór podyktował konieczność robienia kolektora).

W tym miejscu ogromne podziękowania dla Bartka L. za poświęcenie czasu i ogromną pomoc!

Teraz pozostaje jeszcze owinąć go bandażem, zrobić wyjście z WG i montować na auto.

W międzyczasie wykonałem jeszcze mnóstwo innych prac.

Wleciał nowy wysprzędlik i przewód w stalowym oplocie (polecam firma Re-mont w Chyliczkach k. Piaseczna):



W tym samym miejscu dorobiłem nowe elementy układu wspomagania:









Seryjny zbiorniczek został zrelokowany:





Dotarła chłodnica oleju (na patencie zapożyczona z Forda):



Zamontowałem wydajniesze wtryskiwacze 550cc



Prace nad układem olejowym.
Wleciała podstawka oleju z termostatem Mocal made in china. Nowe zakute custom przewody i duża 30 rzędowa chłodnica.





Chłodnicę zamontowałem przed chłodnicą wody:



Dorobione mocowania, tak żeby ładnie schowała się w nich wiązka:









W kabinie w miejsce sterowania lusterkami zamontowałem gniazdo zapalniczki:





A w schowku dodatkowo 2 gniazda USB do ładowania telefonu/tabletu:







Panel z dodatkowymi funkcjami (oświetlenie dodatkowe, procedura startu itp.)



Ponieważ cewki podłączone będą bezpośrednio do EMU, powstały dodatkowe otwory w podstawce żeby lepiej oddawały ciepło:





--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jano86
post Tue, 14 Jul 2015 - 12:21
Post #44


Super User
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: Wwa






Następnie zabrałem się za kolejne duże zadanie/wyzwanie, a mianowicie wiązka do EMU. Ponieważ stara wiązka jest stara i wysłużona postanowiłem zbudować wiązkę od podstaw, Od podstaw w moim przypadku oznaczało nie tylko nowe przewody, ale nowe wszystko w szczególności wtyczki na silnik. Niestety temat niedostępny w PL więc komplet wtyczek przyjechał z USA. Droga sprawa ale sądzę, że było warto. Pozostałe wtyczki Bosch do czujników,sondy lambda dostępne w PL też kupiłem nowe. Połączenia w wiązce na kostkach Superseal 1.5.

Wiązka jest starannie przemyślana, zaplanowana i w związku z tym robię ja od razu na gotowo. Wszystko owijam w oplot i termokurcze bez robienia jej "na próbę". Mam nadzieję, że się uda. Praca również dość żmudna i baardzo czasochłonna ale dająca wiele satysfakcji.

Dodatkowo ponieważ nie wykluczam dalszego rozwoju SR20DET, to część wiązki jest odłączana wzorem seryjnej wiązki. Odrębne są zatem wiązki do wtrysków cewek. Takie rozwiązanie w przyszłości w razie wymiany cewek/wtrysków nie bedzie wiązało się z koniecznością psucia wiązki smile.gif

Wiązka jest lutowana tylko w 1(!) miejscu gdzie rozwidlają się grube przewody do zasilania cewek. Pozostałe połączenia są zaciskane.

Tutaj duże podziękowania dla Michała M. (IceMan) za konsultacje i odpowiedzi na setki pytań! A także dla Norberta P. (Norbi) za pomoc i motywację do działania.

W skrócie składniki zestawu "Zrób to sam":
- EMU
- Bosch LSU
- Bluetooth
- zawór MAC boost
- EGT x2
- czujnik IAT Bosch
- nowe przewody FLRY
- nowe wtyczki SR20DET Wiring Specialties
- wtryczki Superseal 1.5
- konektory, termokurcze itp



Pierwszy etap, czyli ułożenia wszystkich kabli i przypisanie ich do odbiorników i EMU. Trudna sprawa bo trzeba było wybierać kolory itp biggrin.gif



Przyznam, że z początku wyglądało to dość przerażająco:



Zacząłem od wykonania wiązki dla wtrysków odłączanej od głównej wiązki:







Wyszło tak:



Do głównej wiązki wpinane to będzie wtyczką Superseal 1.5, którą udało się nawet schludnie zamontować:





Kolejna była wiązka dla cewek:









Pętelka do ustawiania zapłony wzorem seryjnej wiązki:



I również Superseal (6 pinów):



I wiele godzin później...
Porównanie stara OEM vs. nowa Devil's garage:





Przepraszam za nadmiar zdjęć ale jest podjarany na maksa smile.gif





Kolejny etap to było włożenie wiązki do auta, tak żeby odpowiednio skrócić i dopasować wszelkie przewody [nadal wyglądało to przerażająco smile.gif]:



Wraz z upływem czasu (duuuużo czasu) było trochę lepiej:







Potem kolejny raz wiązka trafiła na stół roboczy celem jej uporządkowania sprawdzenia:



I pomału rozpoczął się proces jej wykańczania. Mistrzu przy pracy:



Kolejne detale:







Do owijania wiązki używam wyłącznie oplotu nylonowego oraz osłonek termokurczliwych:



Przewody sygnałowe (CAS, TPS, czujnik stuku) zostały poprowadzone przewodami ekranowanymi (!):



i kolejnych wiele godzin później można było wpinać wtyki do EMU! Juppi







Nie zdziwicie się zapewne jeżeli napiszę, że teraz raz jeszcze (po kolejnych godzinach) wiązka trafia do auta na kolejne przymiarki i pasowania:





Tym, którzy nie stracili jeszcze cierpliwości i nadal ze mną są pokażę kolejne detale. Wtyczka od czujnika stuku wszystkie etapy:



Zarobiony pin:



I wtyka hop:




Jeżeli ktoś dotrwał do końca gratulacje, jak komuś mało to będzie jeszcze kontynuacja smile.gif

Dziękuję i pozdrawiam.

P.S: Jak tylko uporam się ze swoim autem to moge zaoferować wykonanie takiej wiązki do EMU komercyjnie. smile.gif

Stay tuned!


--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pan. B
post Tue, 14 Jul 2015 - 15:49
Post #45


Forum Homee
Dołączył: Tue, 05 May 2009
Skąd: Nowa Huta





Takie update'y to ja rozumiem smile.gif
Pod mocowanie chłodnicy oleju warto dać gumowe tulejki/podkładki, żeby nie pękała od wibracji.
Peszle nylonowe na wiązke są spoko, tylko trzeba dobrze ułożyć i umocować wiązke bo ten nylon lubi przetrzeć przewód jeśli pracuje.


--------------------
BMW...freude am fahren...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mlody1921
post Wed, 15 Jul 2015 - 12:45
Post #46


Forum Homee
Dołączył: Sun, 03 January 2010





I no powiedzcie mi że nie szkoda by było tym driftować ? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hug
post Wed, 15 Jul 2015 - 18:30
Post #47


Frequent User
Dołączył: Sun, 06 April 2014





CYTAT(mlody1921 @ Wed, 15 Jul 2015 - 11:45) *
I no powiedzcie mi że nie szkoda by było tym driftować ? smile.gif

Nie szkoda i ile te smarki spawy nie puszczą.


--------------------
Audi S8D4 Będzie
Audi S8D3 Jest i
Audi S8D2 Było
KTM 660 supermoto, KTM pro50 :) Panonia z koszem , Jeep 4.0, passeratdi i kilka kosiarek :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Łukasz GDY
post Wed, 15 Jul 2015 - 21:02
Post #48


Super User
Dołączył: Mon, 09 October 2006
Skąd: Gdynia





Loża szyderców zawsze gotowa tongue.gif Aż tak źle nie wyglądają. Projekt bardzo fajny i robiony z pasją!


--------------------
Sierra RS Cosworth 2.0T YB
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pan. B
post Wed, 15 Jul 2015 - 21:16
Post #49


Forum Homee
Dołączył: Tue, 05 May 2009
Skąd: Nowa Huta





Jano86 jak nie masz jeszcze wspawanej flanszy od wg to podetnij ją bardziej pod kontem. Tak aby w wg waliły spaliny z kolektora jak najbardziej prosto (Im mniejszy kąt miedzy flanszą od turbo a flanszą wg tym lepiej).


--------------------
BMW...freude am fahren...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hug
post Thu, 16 Jul 2015 - 00:53
Post #50


Frequent User
Dołączył: Sun, 06 April 2014





CYTAT(Łukasz GDY @ Wed, 15 Jul 2015 - 20:02) *
Loża szyderców zawsze gotowa tongue.gif Aż tak źle nie wyglądają. Projekt bardzo fajny i robiony z pasją!

To nie szyderstwo bo bardzo podoba mi się, że autor tak dužo serca wkłada w projekt, ale trzeba być obiektywnym.
Te spawy na kielichu od strony grodzi widział ?

Te za to są bardzo niebezpieczne. Jest to część konstrukcji nośnej pojazdu, do tego ćwiara źle spasowana, ale to szczegół.


Spawane wachacze mogą odebrać mu życie i to nie jest śmieszne ani złośliwe.

Za to tył i podłoga wygląda dobrze.

Nie jestem hejterem. To nie leży w mojej naturze


--------------------
Audi S8D4 Będzie
Audi S8D3 Jest i
Audi S8D2 Było
KTM 660 supermoto, KTM pro50 :) Panonia z koszem , Jeep 4.0, passeratdi i kilka kosiarek :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jano86
post Thu, 16 Jul 2015 - 13:51
Post #51


Super User
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: Wwa





CYTAT(Pan. B @ Wed, 15 Jul 2015 - 21:16) *
Jano86 jak nie masz jeszcze wspawanej flanszy od wg to podetnij ją bardziej pod kontem. Tak aby w wg waliły spaliny z kolektora jak najbardziej prosto (Im mniejszy kąt miedzy flanszą od turbo a flanszą wg tym lepiej).


Niestety już jest wszystko obspawane. Jestem świadomy że to nie jest optymalne ustawienie, ale zdeterrminowane było przez niewielką ilość miejsca między kolektorem a kielich a także tym że wyżej jest już turbo. Możnaby jeszcze wyjście na WG zrobić niżej ale tak też nie byłoby dobrze, bo z kolei im bliżej turbo (gdy zejdą się ze sobą wszystkie kanały) tym lepiej. Postarałem się to tak ustawić żeby było to jakiś kompromis. Jest jeszcze istotne, że po lewej stronie auta mam kolumnę kier. a musi się tam jeszcze zmieścić wyjście z WG.

Oglądałem dużo innych kolektorów z USA itp. i mają podobnie rozwiązane WG:




CYTAT(hug @ Thu, 16 Jul 2015 - 00:53) *
To nie szyderstwo bo bardzo podoba mi się, że autor tak dužo serca wkłada w projekt, ale trzeba być obiektywnym.
Te spawy na kielichu od strony grodzi widział ?

Te za to są bardzo niebezpieczne. Jest to część konstrukcji nośnej pojazdu, do tego ćwiara źle spasowana, ale to szczegół.


Spawane wachacze mogą odebrać mu życie i to nie jest śmieszne ani złośliwe.

Za to tył i podłoga wygląda dobrze.

Nie jestem hejterem. To nie leży w mojej naturze


Spawy między kielichami a scianą grodziową to pozostałość po poprzednim właścicielu. W jednym miejscu była wstawiana łatka, ale tak to są tylko spawy na seryjnych łączeniach blach.
Co do ćwiartki to co dokładnie masz na myśli? Nie wygląda ona na sztukowaną. W szczególności między kielichami a grodzią wszystko jest fabryczne nie sztukowane.

Wahacze były też wzmocnione od spodu, sa ładnie przetopione. Nie mam obaw co do ich solidności. Widzisz tutaj jakieś aspekty do poprawy?




--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jano86
post Thu, 16 Jul 2015 - 13:51
Post #52


Super User
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: Wwa





CYTAT(Pan. B @ Tue, 14 Jul 2015 - 15:49) *
Takie update'y to ja rozumiem smile.gif
Pod mocowanie chłodnicy oleju warto dać gumowe tulejki/podkładki, żeby nie pękała od wibracji.
Peszle nylonowe na wiązke są spoko, tylko trzeba dobrze ułożyć i umocować wiązke bo ten nylon lubi przetrzeć przewód jeśli pracuje.


Gumki dodane dzięki za uwagę smile.gif

Wiązka będzie połapana obejmami z gumą w środku.


--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pan. B
post Thu, 16 Jul 2015 - 14:16
Post #53


Forum Homee
Dołączył: Tue, 05 May 2009
Skąd: Nowa Huta





Jano86 Ten kolektor który już pospawałeś też będzie działał, chodzi tylko o zmniejszenie prawdopodobienstwa wystapienia overboosta.
Jak to mówią praktyka czyni mistrza, kolejne spawy będą coraz lepsze:)
A wiązka naprawde fachowo wygląda.


--------------------
BMW...freude am fahren...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jano86
post Wed, 22 Jul 2015 - 12:00
Post #54


Super User
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: Wwa





I nastała pora na kolejny update. Ostatnie dni to hardkor. Ja siedziałem nonstop w garazu nie chodziłem do pracy. pomagało mnóstwo osób.
Ale wszystko po to żeby zdążyć na Japfest, ale po kolei.

Pierwsze zadanie to było skończenie wiązki. Zabrało to mnbóstwo czasu, poniewaz wiązka nie była robiona na próbę, musiałem mieć pewność że zadziała od razu.

Owijanie, obkurczanie i takie tam





Wszystkie podłączenia które nie są między silnikiem a EMU, czyli dodatkowe wskaźniki, sondy EGT, podłączenia do deski rozdzielczej, dodatkowe bezpieczniki i zasilania zostały zrobione na wtyczkach. Nic nie jest na stałe po to by:
a) było estetycznie
cool.gif wygodnie cyzli np. w razie potrzeby wymiany uszkodzonej sondy EGT nie muzse rozwalać połowy wiązki itp. Analogicznie sonda lambda, połączenia do zegarów itd.



Tak prezentuje się ukończona wiązka:









Dodatkowo pokusiłem się o porównanie z seryjną stara wiązka. Jest niebo a Ziemia. Nowa jest dużo lżejsza i skromniejsza. Nie mówiąc o oczywistych zaletach takich jak now przewody i wtyczki





Zasilanie wszystkich odbiorników prądu (wtryski, cewki, CAS, VTC, TPS, sonda LSU) odbywa się przez oddzielną skrzyneczkę bezpieczników, włączaną przez EMU poprzez przekaźnik



Przewody dla rozróżnienia są pooznaczane termokurczami, niestety nie zdążyłem ogarnąć oznaczników:



Tak jak wspomniałem mogę się podjąć wykonania takiej wiązki komercyjnie smile.gif

Kolejna sprawa powstała osłona pompy hamulcowej. Tam będzie bardzo gorąco





Kolektor w końcu gotowy. Wspawane wyjście WG, tulejki EGT, flansza splanowana, otwory rozwiercone. Jak z wieloma rzeczami wszystko po górkę, chociażby to że podczas spawania pogięła się flansza, więc 1. trzeba ją było planować 2. rozwiercać otwory bo nie siadały na głowicę. Jest to nauka na przyszłość że flansza powinna mieć otwory fasolki! W szczególności te skrajne:



Zważyłem kolektor. Wyszło 4,4 kg, także sporo mniej niż seria:







Kolektor zawinęliśmy taśmą bazaltową. Najgrubszą 3mm









Oczywiście tam gdzie był dostęp wyszlifowałem kanały



Przed dokręceniem turbo przykręciłem przewody. Polecam patent z oznaczaniem wszystkiego markerem. Ja każdą dokręconą na gotowo śrubę oznaczałem





Kolektor w końcu znalazł się w swoim ostatecznym położeniu:



Pospawane wyjście z WG





Sondy EGT, 1 szy i 4ty cylinder





WG siadł idealnie



A wyjście prawilnie w glebę:





Porządki z przewodami:





Zamontowałem zawór MAC. Zgodnie z zaleceniem na gumce żeby tłumiła drgania







Do auta wleciała nowa szyba





Udało się dobrać uniwersalną uszczelkę, która ładnie pasuje



I wklejone na ori klej z ASO




Kolejny temat, który stanowił problem to wałki. Te wałki TOMEI, które wstawiłem jak się potem okazało są to wałki 260, 12mm lift. nie podejdą do seryjnej głowicy. Więc znowu problem. Na szczęście od znajomego wygrzebałem z szafy HKSy, więc nastąpiła podmianka:



Tomei out:





I wleciał HKS






--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jano86
post Wed, 22 Jul 2015 - 12:03
Post #55


Super User
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: Wwa






Następnie drobne prace przy dolocie oraz wydechu. Trzeba było wyspawać tulejki na czujnik IAT oraz sondę szerokopasmową











Kolejna obsuwa to regulator ciśn. paliwa. Miał być Ori okazał się być chińczyk, więc zamówiłem oryginał z Japonii, na sczęście przyszedł bardzo szybko. Polecam sklep RHDJapan.





Filtr paliwa dedykowany do 300ZXa



Adapter Sard do listwy paliwowej:





I bowiutki regulatorek z dodatkowym czujnikiem do zegara i EMU:



Kolejna modyfikacja to przepustnica z wolnossącego SR20DET z Primery GT



70mm vs. 60mm



Pasuje na mocowania, jedyne przeróbki to kółko na linkę oraz custom mocowanie linki gazu:



Odma, spływ oleju z turo. Wyszstko zabezpieczone termicznie:





Turbo siadło na miejsce:



Dokręcone miedzianymi nakrętkami:



Wszystko spięte na gotowo



Downpipe oraz szerokopasmówka Bosch:



Jest ciasno ale wszystko siadło:





Porządki w kabelkach:





Przed odpałem zalana oliwą chłodnica



Duże zamówienie z FMIC. Wszystko w czerni, bo kolory i ich dobór to jakas masakra jak ktoś czasem wymyśli jakieś kolorki...
A niebieskimi już rzygam biggrin.gif



Pierwsza z malowania przyjechała pokrywa zaworów:



Wszystko pod maską zostało poupinane









Kawałek dolotu:



Przymiarka pomalowanego poszerzenia





Męski fitment biggrin.gif







Tak to wygląda na dziś.

Po krótkiej walce z ustawieniem zapłonu, drobnym wyciekiem z pompy wspomagania fura odpaliła!
Jest pięknie smile.gif


--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Łukasz GDY
post Wed, 22 Jul 2015 - 12:16
Post #56


Super User
Dołączył: Mon, 09 October 2006
Skąd: Gdynia





Mam taką termoparę do zegara. Jest mega gruba, pomiary z niej są strasznie opóźnione i niższe o ok 30-50 stopni w porównaniu do termopary autagauge. Na szczęście pod EMU podpiętą mam tą drugą.


--------------------
Sierra RS Cosworth 2.0T YB
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pan. B
post Wed, 22 Jul 2015 - 17:40
Post #57


Forum Homee
Dołączył: Tue, 05 May 2009
Skąd: Nowa Huta





Lukasz GDY +1
Choc termopary ag nie grzesza wytrzymaloscia.
Jano86 smar na walkach to lubryfikant permatexa na pierwszy montaz?


--------------------
BMW...freude am fahren...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jano86
post Mon, 27 Jul 2015 - 11:06
Post #58


Super User
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: Wwa





Smar na wałkach jest Red Line na pierwszy montaż.
Auto podawało na Japfeście mamy 398KM biggrin.gif Zrobię w wolnej chwili opisik smile.gif


--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Mon, 27 Jul 2015 - 19:14
Post #59


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





jeśli mierzone tą hamownią co była na przyczepce z komi, to weźcie poprawkę na ten wynik...


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jano86
post Wed, 29 Jul 2015 - 12:50
Post #60


Super User
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: Wwa





Pora napisać parę słów. Generalnie tydzień przed Japfestem był szalony. W garażu spędzałem ponad 16h na dobę, mnóśtwo osób pomagało. We wtorek wpadł BRT i udało się odpalić maszynę. Środę byłem w pracy więc fura było ledwo odpalona a czasu coraz mniej. Wieczorem udało się jedynie pojechać odebrać od malarza drzwi i klapę bagażnika.

Na strojenie pojechaliśmy w czwartek o 6 rano do Białegostoku gdzie BRT miał umówione strojenie kilku fur i gdzie jest dostępna dobra hamownia.

Na miejscu ciekawy widok w środku pola stoi wielka firma Jurczak Auto Sport. Bardzo dobrze wyposażony warsztat



Wycieczka miała być szybka i przyjemna a było jak zwykle. Aż nie chce mi się wszystkiego opisywać, ale w skrócie:



Na starcie nie było prądu więc czekaliśmy aż go włączą. Prąd włączyli wjeżdżam jako pierwszy na hamownię. Najpier spadły jakieś kawałki orurowania. Luz. Poprawiamy opaski i silikony jedziemy dalej. Potem za duże doładowanie. Kminimy co jest nie w porządku. Okazało się, że jest kilka zaworów MAC i każdy podłącza się inaczej. ja miałem źle podłączony. Poprawiamy.
Kolejny przejazd turbo znowu ładuje jak szalone, KABOOOOMMM
Co się stało? Fura chodzi na 3 garach. Turbo zapompowało przy 4700obr 1,9 bara...
Okazuje się, że spadł Y-grek. Masakra. Jedyne pocieszenie że turbo pompuje jak szalone i wstaje jak złe.





Na całe szczęście na miejscu jest Cziko, które pomaga i ogarnia na szybkości Ygreka i pastylki (jedna zaginęła akcji). Ygrek połamał się na 3 części i narobił trochę szkód w głowicy. Dostał również wałek. Ygreka wymieniam, pastylki też. Skutek awarii naprawiony, ale co jest przyczyną?
Okazuje się że chiński WG jest nieszczelny i nie otwiera się. Problem jest już większy, na szczęście z pomocą znów przychodzi Cziko i pożycza pasującego na flanszę ori Tiala. Przespawuję rurkę z wyjścia i WG siedzi. Oczywiście nie jest tak kolorowo i operacja kończy się kilka godzin później, nie muszę dodawać że dostęp do WG przy założonym turbo jest najgorszy.

Po kolejnych rozkminkach i inspekcji głowicy (niestety ruszanej ręką niewprawnego szlifierza) decydujemy się wywalić wałki HKS, a w ich miejsce wlatuje seria z wolnossącego SR20DE z S15.
Mijają kolejne godziny, spadłem oczywiście na koniec kolejki. Zbliża sie wieczór wszyscy są zniecierpliwieni, a ja chcę się poddawać i wracać do domu. Jestem w trasie pożyczoną lawetą, o 1 w nocy mamy ruszać na Wrocław, ja niespakowany, głodny i ogólnie przybity. Chcę wracać.
Norbert jednak podtrzymuje mnie na duchu i kategorycznie decyduje, że skoro już jesteśmy na miejscu to walczymy do końca. Auto poskładane zbliża się 22 (do Wwy 3,5h drogi, a o 1 mieliśmy wyjeżdżać, ja oczywiście nispakowany itp.).

W końcu nastaje moja kolej. Spoglądam na BRT i pytam się z nadzieją w głosie czy jeszcze ma siły walczyć z moim gruzem (BRT jest jakimś cyborgiem biggrin.gif). Decyzja jest na tak. Wjeżdżam na rolki. Zapinamy auto ja w duchu modlę się żeby było ok, ze zmęczenia nie mam już sił.

Pierwszy przejazd znowu przeładowania. Okazało się że pomyliłem wężyki od WG. Poprawiamy.



Kolejna próba 1.2 bara doładowanie stabilne. Bartek mówi: mniej nie da się nadmuchać - jaka decyzja? Patrzymy na siebie, OK stroimy.
Ja wychodzę za warsztat i zamykam się w samochodzie w duchu modląc się aby było dobrze. Za dużo nerwów i nie mam już siły na to patrzeć. po kilkunastu minutach wracam z auta, widzę
Norberta i Cziko z uśmiechami jest ok 348 KM. Cieszę się odzyskuję wiarę w Kojiro i oglądam kolejne próby.

BRT w skupieniu poprawia mapy, a kolejne wyniki wprawiają wszystkich w dopbry nastrój. Z każdą kolejną próbą wykres jest coraz lepszy. Finalnie dochodzimy do 408KM.
Ostatecznie zostawiamy mapę a 398KM. Jest potencjał na więcej, ale żeby unikać problemów z Ygrekami zostaje jak jest. Wynik zajebisty turbo budzi się do życia bardzo wcześnie. Plan zrealizowany +/- 4xx jest zaliczone!
Marzenie się spełniło, widzę że trud nie poszedł na marne. 398KM/482Nm



Szczęśliwy żeganm się ze wszystkimi i pakuję auto na lawetę i pełen optymizmu, ledwo trzymając się w fotelu ruszam w drogę powrotną do Wwy. Tam czeka mnie prysznic i od razu tak jak stoimy ruszamy na Japfest, ale o tym w kolejnym poście....

Tym samym kończy się pewnien etap projektu. Auto skończone mechanicznie. Mnóstwo znajomych pomagało i poświęcało swój czas za co serdecznie im dziękuję. Jesteście wielcy!

A przy strojeniu szczególne podziękowania dla:
BRT za super robotę i profesjonalizm!
Cziko za pomoc z częściami, i optymizm. Ilekroś miałem zwątpić powtarzał że "nie ma opcji, Kojiro musi jechać na Japfest!!'
Norbi za podtrzyywanie na duchu i motywację
Filip za kawał dobrej roboty i pomoc!

Relacja z Japfest w następnym update smile.gif


--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 18:14