Shoutbox 0 nowych PW 


12 Stron V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sonic 7 EV, Lightweight electric racer
jackkpl
post Fri, 03 Sep 2021 - 11:36
Post #81


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(stef @ Fri, 03 Sep 2021 - 10:59) *
Muszę sprawdzić ale raczej nie da się tyle wyciągnąć.

Generalnie jazda torowa to zużycie 2-3x większe, niż w normalnej jeździe. A że elektryk kopie mocno z każdych obrotów, to praktycznie ciągnie maks mocy non stop. Ale w sumie ciekawy wątek.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 03 Sep 2021 - 11:36
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Rezor
post Fri, 03 Sep 2021 - 18:03
Post #82


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





CYTAT(jackkpl @ Fri, 03 Sep 2021 - 11:36) *
to praktycznie ciągnie maks mocy non stop. Ale w sumie ciekawy wątek.

Silnik elektryczny przy pełnym bucie ma stały moment i moc rośnie razem z prędkością do osiągnięcia maksymalnego napięcia. Potem można taki silnik odwzbudzić, zacznie zmniejszać się moment ale wzrośnie prędkość (taka skrzynia CVT tongue.gif ).
Drugą sprawą jest power factor. Zależnie od zastosowanych modułów może się okazać, że napięcie falownika nie jest optymalne pod aplikację. Trzeba by podłączyć analizator mocy i sprawdzić


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 03 Sep 2021 - 20:10
Post #83


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Rezor @ Fri, 03 Sep 2021 - 18:03) *
Silnik elektryczny przy pełnym bucie ma stały moment i moc rośnie razem z prędkością do osiągnięcia maksymalnego napięcia. Potem można taki silnik odwzbudzić, zacznie zmniejszać się moment ale wzrośnie prędkość (taka skrzynia CVT tongue.gif ).
Drugą sprawą jest power factor. Zależnie od zastosowanych modułów może się okazać, że napięcie falownika nie jest optymalne pod aplikację. Trzeba by podłączyć analizator mocy i sprawdzić

Moment elektryka ogranicza bateria i/lub sterownik. Wiem jak ten wóz się rozpędza i wiem jak oddaje moc smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Fri, 03 Sep 2021 - 21:57
Post #84


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





CYTAT(jackkpl @ Fri, 03 Sep 2021 - 20:10) *
Moment elektryka ogranicza bateria i/lub sterownik.

Na tym samym magazynie i falowniku inny silnik będzie miał inny moment biggrin.gif
Moment elektryka zależy od maksymalnego prądu magazynu, maksymalnego prądu wyjściowego falownika, sposobu sterowania oraz Kt silnika elektrycznego (do tego dochodzi poprawność konstrukcji silnika elektrycznego: prądy wirowe, równomierność pola itp itd), maksymalna prędkość sinika elektrycznego (bez odwzbudzania) wynika z maksymalnego napięcia wyjściowego falownika i Ke silnika. Jak juz mamy prędkość i moment możemy liczyć moc smile.gif


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Stef_Sonic7EV
post Mon, 20 Jun 2022 - 22:53
Post #85


User
Dołączył: Thu, 01 April 2021





Trochę ponad rok temu na tym wątku sobie głośno myślałem:

CYTAT(Stef_Sonic7EV @ Sun, 04 Apr 2021 - 08:34) *
A propos ogniw, te w packu Chevy Volta są technologią z 2010 roku. Nominalna pojemność to 17,1kWh, waga packa 196kg, daje nam 87Wh/kg. Odejmijmy 25kg na obudowę packa i ogniw, kable etc. Daje nam to pojemność samych ogniw 100Wh/kg.
W 2019 pojemność ogniw litowo jonowych wzrosła do 250 Wh/kg.
Dzisiaj teoretycznie mógłbym mieć albo te same 17,1kWh w wadze 93,4kg, albo 42,6kWh jakby się trzymał 196kg wagi pełnego packa (zakładają te same 25kg na obudowę packa).
Na torze zużywam 1kWh energii na 1km. W tym momencie (84% SoH) mam te 15kWh, poniżej 30% SoC jest odczuwalna utrata mocy, tak więc pełnym piecem na torze robię około 10km.
Zakładając ogniwo 250Wh/kg i logikę powyżej, z dzisiejszymi ogniwami i tą samą wagą robiłbym 30km na torze. 7 okrążeń na torze Poznań.
Gdy utrzyma się tempo wzrostu gęstości energii w ogniwach (150% w 10 lat) w 2030 roku na takim packu baterii bedę robił 75km na torze. A to już 18 okrążeń w Poznaniu.


Na początku tego roku udało mi się kupić pack z Hundaya Ioniq 5 - ten 54kWh. Absolutnie topowa chemia. Tak, lepsza od tesli dzieki niższej rezystancji pouchy vs cylindry i dzięki większej power density.
24 moduły 2p6s każdy. Wziałem 17 modułow, tzn 102 pary ogniw, ładuję je do znamionowych 4,17V tak więc pack "pod korek" 425V. (A propos silnik miał mieć V maks 420V a z packiem na 441V też pojechał).
Wprawdzie 250Wh/kg to nie jest, ale zastąpiłem swoje stare baterie o wadze 180kg i pojemności 15kWh nowymi pojemności 40kWh. W tej samej wadze. 12 lat rozwoju.

Wrażenia?
Petarda. 3 razy więcej zasięgu torowego, nie 7 a 11 okrążeń na torze Poznań. Okazuje się że nie dość że moc maksymalna wzrosła do ok 180kW ze 150kW (na hamowni będę wkrótce żeby niutkami potwierdzić), spadł voltage sag znacząco to jeszcze zużycie torowe spadło mi poniżej 1kW/km.


Okazuje się że te 40kWh pozwoliło mi zrobić cały time attack na torze Toruń bez ładowania - 31km mierzonej torowej jazdy (29.98s best) i jeszcze na całą niedzielę kręcenia się po Trójmieście.

Kilka poprawek zaszło w międzyczasie też. Nowe amorki z podwójną regulacją, soft slicki yokohamy, oddzielne chłodzenie inwertera i silnika, mnóstwo tuningu ustawień zawieszenia i geometrii. Aha, i aerodynamiczna podłoga customowo zaprojektowana po testach w wirtualnym tunelu aerodynamicznym - ciągle bez dyfuzora i w fazie beta testów.

W dobrych rękach Sonic 7 zrobił właśnie 1:45.9s na Poznaniu, przy nowej maksymalnej prędkości na startowej 179.5km/h biggrin.gif
https://youtu.be/krLsXqC0mBM

Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Mon, 20 Jun 2022 - 23:17
Post #86


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(Stef_Sonic7EV @ Mon, 20 Jun 2022 - 22:53) *
Trochę ponad rok temu na tym wątku sobie głośno myślałem:



Na początku tego roku udało mi się kupić pack z Hundaya Ioniq 5 - ten 54kWh. Absolutnie topowa chemia. Tak, lepsza od tesli dzieki niższej rezystancji pouchy vs cylindry i dzięki większej power density.
24 moduły 2p6s każdy. Wziałem 17 modułow, tzn 102 pary ogniw, ładuję je do znamionowych 4,17V tak więc pack "pod korek" 425V. (A propos silnik miał mieć V maks 420V a z packiem na 441V też pojechał).
Wprawdzie 250Wh/kg to nie jest, ale zastąpiłem swoje stare baterie o wadze 180kg i pojemności 15kWh nowymi pojemności 40kWh. W tej samej wadze. 12 lat rozwoju.

Wrażenia?
Petarda. 3 razy więcej zasięgu torowego, nie 7 a 11 okrążeń na torze Poznań. Okazuje się że nie dość że moc maksymalna wzrosła do ok 180kW ze 150kW (na hamowni będę wkrótce żeby niutkami potwierdzić), spadł voltage sag znacząco to jeszcze zużycie torowe spadło mi poniżej 1kW/km.


Okazuje się że te 40kWh pozwoliło mi zrobić cały time attack na torze Toruń bez ładowania - 31km mierzonej torowej jazdy (29.98s best) i jeszcze na całą niedzielę kręcenia się po Trójmieście.

Kilka poprawek zaszło w międzyczasie też. Nowe amorki z podwójną regulacją, soft slicki yokohamy, oddzielne chłodzenie inwertera i silnika, mnóstwo tuningu ustawień zawieszenia i geometrii. Aha, i aerodynamiczna podłoga customowo zaprojektowana po testach w wirtualnym tunelu aerodynamicznym - ciągle bez dyfuzora i w fazie beta testów.

W dobrych rękach Sonic 7 zrobił właśnie 1:45.9s na Poznaniu, przy nowej maksymalnej prędkości na startowej 179.5km/h biggrin.gif
https://youtu.be/krLsXqC0mBM


dobry driver! ładna prędkość w winklach, szczególnie w tych na odwagę


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Tue, 21 Jun 2022 - 01:01
Post #87


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





Ależ to sie fajnie ogląda. Żadnego pierniczenia sie ze zmianami biegów na wyjściu pedał przyspieszenia w podłogę i jedzie smile.gif Fajnie, ze udało się zwiększyć zarówno zasieg jak i osiągi. Oby więcej takich torowych elektryków powstawało smile.gif


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Tue, 21 Jun 2022 - 05:56
Post #88


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





mam dziwne wrazenie ze przednie kola sie wykladaja jakby w pozytyw. za maly camber lub kwsz? nie zuzywaja ci sie zewnetrzne brzegi opony z przodu?


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex_R53
post Tue, 21 Jun 2022 - 06:56
Post #89


Frequent User
Dołączył: Fri, 30 March 2012
Skąd: Warszawa





Ładnie pojechane I elegancki projekt biggrin.gif


--------------------
KZ Kart Łódź 54.1
MX5 Łódź 58.3 / Poznań 1:47.0 / Silesia 1:54.3
Vette C5 Silesia 1:54
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kremat0r
post Tue, 21 Jun 2022 - 08:06
Post #90


Forum Killer
Dołączył: Sat, 07 March 2009
Skąd: Czechy





Swietny sprzet smile.gif

Brakuje troche tego dzwieku, no ale na koncu liczy sie czas na TP, a nie dzwiek czy inne aspekty smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Tue, 21 Jun 2022 - 08:17
Post #91


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



Kurde czas mega i świetny sprzęt. Jak dla mnie to przyszłość.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Tue, 21 Jun 2022 - 09:55
Post #92


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(piwo @ Tue, 21 Jun 2022 - 05:56) *
mam dziwne wrazenie ze przednie kola sie wykladaja jakby w pozytyw. za maly camber lub kwsz? nie zuzywaja ci sie zewnetrzne brzegi opony z przodu?



to chyba efekt kamery (360 + niewyłączona stabilizacja ? - jakoś tak pływa) , pisał że sporo zeszło na ustawianie geometrii to raczej dobre te kąty, na ujęciach z zewnątrz wyglądają normalnie .

A te nowe baterie - między sesjami się zdąży doładować na następną ?


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Stef_Sonic7EV
post Tue, 21 Jun 2022 - 11:07
Post #93


User
Dołączył: Thu, 01 April 2021





Hej, kamerka GoPro 8, moim zdaniem stabilizację ma petarda, jak z gimballem. Obraz stabilny i widać jak auto pracuje. Ale kazdy na subiektywny feeling perfekcyjnego onboardu.

Camber z przodu jest dobry, z temperatur testowany. Ze skrzydłem z przodu auto idzie za kierownicą zawsze. Teraz jak coś to nadsterowność limituje.

3 sesje pomiarowe na Poznaniu to de fakto 20km jazdy. Czyli ~18kWh energii. Ładowarkę ChadeMo mam 18kW, tak więc do Time Attack się przeładuję luz.


CYTAT(Andrzejsr @ Tue, 21 Jun 2022 - 09:55) *
to chyba efekt kamery (360 + niewyłączona stabilizacja ? - jakoś tak pływa) , pisał że sporo zeszło na ustawianie geometrii to raczej dobre te kąty, na ujęciach z zewnątrz wyglądają normalnie .

A te nowe baterie - między sesjami się zdąży doładować na następną ?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Tue, 21 Jun 2022 - 11:11
Post #94


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



A w Poznaniu na torze jest się z czego ładować ?


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 21 Jun 2022 - 11:31
Post #95


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(kontrolm @ Tue, 21 Jun 2022 - 11:11) *
A w Poznaniu na torze jest się z czego ładować ?

Jest nieopodal toru, na torze nie ma biggrin.gif. Tam to nawet 230V jest lekko niestabilne, bo instalacja pamięta lata 70te.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Tue, 21 Jun 2022 - 11:32
Post #96


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(Stef_Sonic7EV @ Tue, 21 Jun 2022 - 11:07) *
Hej, kamerka GoPro 8, moim zdaniem stabilizację ma petarda, jak z gimballem. Obraz stabilny i widać jak auto pracuje. Ale kazdy na subiektywny feeling perfekcyjnego onboardu.

Camber z przodu jest dobry, z temperatur testowany. Ze skrzydłem z przodu auto idzie za kierownicą zawsze. Teraz jak coś to nadsterowność limituje.

3 sesje pomiarowe na Poznaniu to de fakto 20km jazdy. Czyli ~18kWh energii. Ładowarkę ChadeMo mam 18kW, tak więc do Time Attack się przeładuję luz.


Czyli możesz się wyjeżdzić jak benzyniaki .

Temperaturami opony mierzyłeś po zatrzymaniu czy "live" jakąś kamerką / tremowizją ? Po zatrzymaniu to wymaga 4ro osobowego zespołu no albo po jednej oponie mierzeniu. Mi kiedyś jeden zawodnik z górskich wyścigów podpowiedział fajny też z grubsza, ale zawsze sposób - narysować na brzegu opony kreski przechodzące na "bieżnik" - widać dokąd na zewn brzegu opona pracuje. Jak przechodziłem od 1,5 stopnia do 3 z hakiem to naprawdę widać jak te kreski inaczej się ścierają.

Co do kamery to skoro i tak gorpro używasz , zobacz oprogramowanie "Racetechnology for gopro", szybciutki podląd wideo z przeróznych okrążeń na jednym ekranie , zsynchronizowane.

A Gopro masz przerobioną na włącznik na kabelku ?

Co do tej stabilizacji to fakt to subiektywne smile.gif , mi się zdaje że z nią i gimbalowym efektem własnie nie za bardzo widać co się z autem dzieje np po podbiciu itp. no i tak komputerowo to wygląda, ale to w końcu elektryk ! to moze elektrycznie wyglądać wink.gif



--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Tue, 21 Jun 2022 - 12:22
Post #97


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(jackkpl @ Tue, 21 Jun 2022 - 11:31) *
Jest nieopodal toru, na torze nie ma biggrin.gif. Tam to nawet 230V jest lekko niestabilne, bo instalacja pamięta lata 70te.

to przykre. W takim Słomczynie normalnie parę gniazdek siły na parkingu dla zawodników.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yaca
post Tue, 21 Jun 2022 - 14:51
Post #98


Super User
Dołączył: Mon, 10 January 2011





super czas, bardzo dobry grip wozu, fajny skill kierowcy i generalnie fajnie poczytać o tego typu rozwiazaniach w motorsporcie....




ale...


no offence... kurde .... za cholere nie zamienił bym tego za nawet znacznie wolniejszy wóz który daje symfonie wysokich rpm .. nie wspominajac o marchewach przy kazdej przepince na skewencji biggrin.gif


--------------------
insta: @blackcartel.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Tue, 21 Jun 2022 - 14:56
Post #99


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Yaca @ Tue, 21 Jun 2022 - 14:51) *
...no offence... kurde .... za cholere nie zamienił bym tego za nawet znacznie wolniejszy wóz który daje symfonie wysokich rpm .. nie wspominajac o marchewach przy kazdej przepince na skewencji biggrin.gif

przejedź się potem pogadamy laugh.gif
każdy tak mówi hehe


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yaca
post Tue, 21 Jun 2022 - 15:11
Post #100


Super User
Dołączył: Mon, 10 January 2011





... ale nie musze być najszybszy... nie musze mieć kosmicznej rekacji na gaz.... moge dejeżdzać na ostatnim miejscu na jakimś track day-u za 15 lat.. po prostu inżynieria silnika spalinowego jest mi znacznie bliższa i długo sie to nie zmieni smile.gif

ps. jak pisałem wczęsniej... nie mam nic do elektryków, ciekawie się to rozwija... obszar nowych rozwiazań jakie otwierają elektryki jest ogromy ... ale... to nie moja bajka wink.gif


--------------------
insta: @blackcartel.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Stron V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 18 April 2024 - 17:36