Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ekstremalnie małe turbo do 3,0L, Na szybki spool i mały boost
jakub1t
post Mon, 04 Dec 2017 - 15:41
Post #21


Forum Killer
Dołączył: Thu, 12 April 2007
Skąd: Karczew





CYTAT(Cobesh @ Sun, 03 Dec 2017 - 18:59) *
Turbo z TDSa zapcha się momentalnie, będzie szybki cios w plecy i jeszcze szybszy spadek. Ta turbina nie nadaje się nawet do m102.

Jest na forum 350z na dwóch turbinach z tds i tam jest dużo więcej jak 300km . I jakoś mocno doładowanie nie spada z tego co pamiętam, a moc konkretną zrobił
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 04 Dec 2017 - 15:41
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
jackkpl
post Mon, 04 Dec 2017 - 15:45
Post #22


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(jakub1t @ Mon, 04 Dec 2017 - 15:41) *
Jest na forum 350z na dwóch turbinach z tds i tam jest dużo więcej jak 300km . I jakoś mocno doładowanie nie spada z tego co pamiętam, a moc konkretną zrobił

Ale backpressure ma ogromnie duże przy odcince, coś rzędu 3 barów. To jest znacznie za dużo.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Mon, 04 Dec 2017 - 16:03
Post #23


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





CYTAT(jackkpl @ Mon, 04 Dec 2017 - 10:04) *
Ciekawe, to co piszesz. Wg literatury (np "Maximum Boost") przy doładowaniu rzędu 0.5 bara, szczytowe ciśnienie w cylindrze zwiększa się nieznacznie (10-20%). Więcej momentu wynika nie z mocnego je...cia w tłok, a z czasu, przez który na tłok działa większe ciśnienie, niż w NA. A tam, gdzie moment spada naturalnie (pewnie 4k rpm w górę) można dowalać doładowanie, żeby utrzymać w miare płasko moment. W ten sposób można uzyskać 50% więcej mocy bez podnoszenia ciśnienia w cylindrze ponad wytrzymałość tłoków/korb/uszczelki.

Myślę że nie można od razu zakładać że coś przy jakimś tam ciśnieniu zaraz się rozsypie bo zależy jak jest to zrobione (chociaz dalej uważam, że 0,8B to wcale nie jest mało), nawet papierowy silnik można doładować aby nie pompować w niego mega ciśnienia wtedy kiedy sam potrafi dobrze oddychać a tak jak kolega napisał jesli podpompujemy tam gdzie silnik zdycha to w ogóle okaże się że poprostu wypłaszczy się moment bez żadnego zagrożenia dla silnika tym też kierowałem się w moim projekcie, żeby nie ładować ciśnienia tam gdzie nie trzeba tylko tam gdzie silnik sobie sam nie radzi bo po co obciażać dodatkowo sprzęgło skrzynię itp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cobesh
post Mon, 04 Dec 2017 - 16:38
Post #24


Frequent User
Dołączył: Mon, 28 November 2011





CYTAT(jakub1t @ Mon, 04 Dec 2017 - 15:41) *
Jest na forum 350z na dwóch turbinach z tds i tam jest dużo więcej jak 300km . I jakoś mocno doładowanie nie spada z tego co pamiętam, a moc konkretną zrobił


Masz dwie turbiny na 3.5 litra pojemności w 350z. W m103 masz 3 litry i jedną turbinę.
Sprężarki są identyczne.

Więc gdzie będzie większe "wąskie gardło"?


Serio temat turbo z TDSa jest przerobiony na m103- nie ma to sensu. No chyba że wolisz więcej stać jak jeździć.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jakub1t
post Mon, 04 Dec 2017 - 17:29
Post #25


Forum Killer
Dołączył: Thu, 12 April 2007
Skąd: Karczew





No ale nikt tu nie pisał o jednej turbinie z tdsa , jesli już mowa była to o 2x . Nawet te bmw 300km co o nich była mowa to też raczej na 2x bo na jednej to bez szans mi się wydaje .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Mon, 04 Dec 2017 - 17:55
Post #26


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





Sprawę przemyślałem i zdecydowałem, że będę zakładał kompresor.
Coś mi się pochrzaniło bo zawsze myślałem, że Eaton m90 ma koło na pasek 8PK, ale taki mają m112 i TVS. Przekopując przez kilka godzin internet okazało się, że M90 ma w 90% przypadków 6PK. I tylko dlatego wahałem się między turbo a kompresorem, bo żeby zrobić napęd kompresora z kołem ośmiorowkowym musiałbym przesuwać chłodnice (od klimy też), wyrzucić wisko i dać elektryczny wentylator, a na koniec dołożyć na wał koło do napędu kompresora. Z powodu braku czasu mogło by mi zapału braknąć na takie rzeźby. Tymczasem taki Eaton m90 z kółkiem sześciorowkowym idealnie wpasuje się do napędu paska, bez większych kombinacji. Miejsca na to pod maską W126 mam ogrom. Mam już wszystko przemyślane od dawna bo kiedyś jeszcze brałem pod uwagę małego m62 ze względu na pasek 6PK, ale wiadomo, że m62 za mały.

Temat można zamknąć.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jakub1t
post Mon, 04 Dec 2017 - 18:59
Post #27


Forum Killer
Dołączył: Thu, 12 April 2007
Skąd: Karczew





Wymiana kółka z 8pk na 6pk to nie problem (chyba że są ze sprzęgłem) , sam ostatnio kupiłem mniejsze dorabiane do mojego m65 . Problemem może jedynie być mniejsza powierzchnia paska .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Mon, 04 Dec 2017 - 22:14
Post #28


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





CYTAT(jakub1t @ Mon, 04 Dec 2017 - 18:59) *
Problemem może jedynie być mniejsza powierzchnia paska .

Właśnie o to chodzi, jak fabryka dała 8-rowkowe kółko, to przy zmianie na 6-rowkowe na 99% będzie się ślizgał pasek, albo od mocnego jego napięcia coś szybciej zdechnie.
Łatwiej w PL dostać m112 z Jaga, bo m90 zupełny brak, ale na szczęście na ebayu m90 nie brakuje, nawet obecnie są nówki sztuki nie śmigane.
Ja wolę pewne rozwiązania, a nie w stylu "powinno działać". Okazuje się, że M90 jest największym kompresorem jaki jest fabrycznie na 6-rowkowym pasku i dla mojego zapotrzebowania w sam raz. Dodając do tego odpowiednią rolkę pośrednią, alby opasanie było możliwie największe, będę spokojny o ślizganie paska.

Została mi do rozstrzygnięcia kwestia położenia kompresora. W wielu projektach widuje kompresor ułożony na boku, co też ułatwiło by mi sprawę, ale jakoś nie wydaje mi się aby to dobrze służyło kompresorowi.
Jeszcze nie doczytałem co o tym mówi fabryka, czy są do tego jakieś ograniczenia. Jak producent napisze, że ma być na płasko to tak też u mnie będzie.
Ktoś ma jakieś info na ten temat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 04 Dec 2017 - 22:50
Post #29


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(oress @ Mon, 04 Dec 2017 - 22:14) *
Właśnie o to chodzi, jak fabryka dała 8-rowkowe kółko, to przy zmianie na 6-rowkowe na 99% będzie się ślizgał pasek, albo od mocnego jego napięcia coś szybciej zdechnie.
Łatwiej w PL dostać m112 z Jaga, bo m90 zupełny brak, ale na szczęście na ebayu m90 nie brakuje, nawet obecnie są nówki sztuki nie śmigane.
Ja wolę pewne rozwiązania, a nie w stylu "powinno działać". Okazuje się, że M90 jest największym kompresorem jaki jest fabrycznie na 6-rowkowym pasku i dla mojego zapotrzebowania w sam raz. Dodając do tego odpowiednią rolkę pośrednią, alby opasanie było możliwie największe, będę spokojny o ślizganie paska.

Została mi do rozstrzygnięcia kwestia położenia kompresora. W wielu projektach widuje kompresor ułożony na boku, co też ułatwiło by mi sprawę, ale jakoś nie wydaje mi się aby to dobrze służyło kompresorowi.
Jeszcze nie doczytałem co o tym mówi fabryka, czy są do tego jakieś ograniczenia. Jak producent napisze, że ma być na płasko to tak też u mnie będzie.
Ktoś ma jakieś info na ten temat?


To,czy pasek się będzie ślizgał zależy od wielu rzeczy. TVS1320 w audi 3.0 tfsi, który generuje w porywach 480 koni lata fabrycznie na 7pk. Ja go kiedyś na 6pk pędziłem i sie nie ślizgał. Natomiast wcześniej, jak było mniejsze opasanie, to ślizgał się na 7pk.
Kompresor może leżeć na boku ,smarowanie przekładni jest rozbryzgowe (tapla się w oleju). Reszta komponentów nie ma wpływu na położenie. Montuj to na 6pk bokiem, będzie Pan zadowolony smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ŁYSY66
post Tue, 05 Dec 2017 - 07:22
Post #30


Frequent User
Dołączył: Fri, 22 July 2016





Można zrobić również 3PK i pasek nie będzie się ślizgał.
Sukcesem w doborze, oprócz tego co było napisane wyżej jest również średnica koła pasowego.
Sprawdzone praktycznie, że większe koło lepiej przenosi napęd.
To co musisz również zrobić to dobrać przełożenie a nie wychodzić z założenia, że koło na kom. będzie dobre.
Jeśli dobierać będziesz precyzyjnie, któreś koło pewnie będziesz robił a robi się te koło aby dążąc do jak największego na kom.
wtedy pozbywasz się napewno ślizgania na pasku. Przy pierwszych próbach adaptacji kom. pewnie tego nawet nie zauważysz
ale przy obyciu sie z nim okazuje się, że ma to kolosalne znaczenie, w niektórych przypadkach wszelkie opasania i wymyślne naciągi nie pomagają.
To - raz.

Dwa - ja sie bym nie pchał w te wyjce /starocia.
Poszukaj kom. przynajmniej systemu TVS.
Ta różnica w konstrukcji to jak maluch do BMW.
Nie wspominając o działaniu i odczuciach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Tue, 05 Dec 2017 - 17:27
Post #31


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





CYTAT(ŁYSY66 @ Tue, 05 Dec 2017 - 07:22) *
Dwa - ja sie bym nie pchał w te wyjce /starocia.
Poszukaj kom. przynajmniej systemu TVS.
Ta różnica w konstrukcji to jak maluch do BMW.
Nie wspominając o działaniu i odczuciach.


Też mnie przerażają generowane decybele przez serię M.
Orientuje się ktoś z jakiego auta poza Audi 3.0 TFSI można dorwać TVS'a?
Interesuje mnie coś bez tych zintegrowanych wodnych intercoolerów jak w Audi, choć wiem, że nawet takiego bym wcisnął, ale wolę coś bardziej kompaktowego.
Czy te z Jagów i Range Roverów, które są na allegro to TVS?
Wiem, że ze starszych Jagów np. XKR to m112.

Wydajnościowo potrzebuję coś podobnego do M90, bo jak sprawdzałem mapy dla m112 to musiałbym mieć ratio 1,05 żeby mieć 0,5bara doładowania.
W sumie założyć tak duże koło na kompresorze to nie problem, ale to już większa masa wirująca i nie wiadomo jak to wpłynie na trwałość kompresora.
Ewentualnie dorobić koło z lekkiego stopu i wyważyć.
Zatem znów będę przekopywał internety w poszukiwaniu nowszej generacji kompresora zbliżonego wydajnością do m90.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ŁYSY66
post Wed, 06 Dec 2017 - 07:10
Post #32


Frequent User
Dołączył: Fri, 22 July 2016





Generalnie zaglądaj w dziurę na wyjściu z kom. da to ci wgląd na wirniki jakiego są typu.
Wszystkie spotkane przeze mnie inne TVS-y są rozbieralne obojętnie o jakiej nazwie oprócz 3.0 TFSI.
Teraz pcham kom. z JAGUARA 1900 TVS i też jest rozbieralny. Starsze były z serii M.
Na tapecie są jeszcze z merca AMG55 -też w kawałkach.

Z tym kołem to nie przesadzaj. Toczone kolo nawet ze stali wybiera się maxymalnie aby został środek na oś i tuleja z rowkami pod pasek PK, w ten sposób pozbywasz sie zbędnej wagi.

Dodam jeszcze, że kolega nasz z forum kom. - 3.0 TFSI porozcinał i użył samego kom. bez oryg. IC.
Dorobił swój pasujący IC i jeżdzi po torze - jackkpl.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 06 Dec 2017 - 22:40
Post #33


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Dorobiłem i ten TVS jest rozbieralny. Miałem nawet drobną awarię i kupiłem drugi, podmieniłem rotory , a obudowa została z pierwszego.
Są obecnie w Polsce 2 rxy z k20 i tym TVSem, oba w okolicy 350hp smile.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kaziu1985pn
post Wed, 06 Dec 2017 - 22:55
Post #34


Frequent User
Dołączył: Tue, 15 September 2009





Masz jakies fotki z przeróbki?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scyzor
post Wed, 06 Dec 2017 - 23:29
Post #35


Frequent User
Dołączył: Sun, 21 December 2008
Skąd: Łódź





Przepraszam że się wtrącę w tą dyskusje, a myślałeś o czymś takim.. https://web.facebook.com/MP-Chargers-194381047797483/
co prawda gość czy jakaś firma ogarnia to do bmw, ale może do MB też by coś wymyślić szło
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Thu, 07 Dec 2017 - 10:45
Post #36


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





CYTAT(scyzor @ Wed, 06 Dec 2017 - 23:29) *
Przepraszam że się wtrącę w tą dyskusje, a myślałeś o czymś takim.. https://web.facebook.com/MP-Chargers-194381047797483/
co prawda gość czy jakaś firma ogarnia to do bmw, ale może do MB też by coś wymyślić szło

Cena nie zachęca, zresztą jak wszystkich kompresorów odśrodkowych. Myślałem o tym a nawet nad własną konstrukcją bo mam techniczne możliwość aby zaprojektować i zbudować taki kompresor. Chciałem muszlę i wirnik wziąć z możliwie dużego turbo z ciężarówki i zastosować hybrydowe-ceramiczne łożyska na wałku wirnika. Nawet konstrukcję przekładni pasowej moim zdaniem mam lepiej przemyślaną bo zapewnia lepszą sztywność układu, minus taki, że trochę więcej roboty przy wymianie paska zębatego.

Ale... Jak oglądam różne fotki takich kompresorów to mają one specyficzne wirniki kompresji - z prostymi łopatkami a nie zagiętymi jak w turbo. Nie wiem czym to jest podyktowane ale pewnie coś jest na rzeczy. Cały czas rozglądam za jakimś dużym najlepiej uszkodzonym turbo z ciężarówki aby tylko muszlę i wirnik strony zimnej miało OK. Jak okazyjnie zdobędę to pokuszę się aby zrobić prototyp i wyjdzie mnie to maks 1kpln. Ale za tą kwotę można mieć TVS z Audi, więc wciąż się waham.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ŁYSY66
post Thu, 07 Dec 2017 - 11:31
Post #37


Frequent User
Dołączył: Fri, 22 July 2016





Własnie TVS z AUDI jest najtanszą opcją i bardzo dobrą.
Mam założony w A6 C5 2.8 30V.

Wracając do pytanie czy wątku wszystkie jakoś sie rozbieraja natomiast chodziło o to, że w 3.0 TFSI IC jest nie do odkręcenia od reszty w przeciwieństwie do innych.
Jackkpl - czytaj ze zrozumieniem...

Przecież jest na forum taka hybryda z ciężarówki budowana przez marcina137 ale ja myślę żeby użyć fabrycznego i sprawdzonego w boju.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 07 Dec 2017 - 11:38
Post #38


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(ŁYSY66 @ Thu, 07 Dec 2017 - 11:31) *
Własnie TVS z AUDI jest najtanszą opcją i bardzo dobrą.
Mam założony w A6 C5 2.8 30V.

Wracając do pytanie czy wątku wszystkie jakoś sie rozbieraja natomiast chodziło o to, że w 3.0 TFSI IC jest nie do odkręcenia od reszty w przeciwieństwie do innych.
Jackkpl - czytaj ze zrozumieniem...

Przecież jest na forum taka hybryda z ciężarówki budowana przez marcina137 ale ja myślę żeby użyć fabrycznego i sprawdzonego w boju.

Fajnie , że udzielasz się na forum, ale przeczytaj jeszcze raz swój poprzedni post. Ja czytam ze zrozumieniem, ale Ty piszesz skrótowo i oczekujesz, że każdy się domyśli tego, co masz w głowie smile.gif. Już parę razy w poprzednich wątkach zarzucałeś innym, żę nie czytają ze zrozumieniem, a przyczyna leży po drugiej stronie wink.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ŁYSY66
post Thu, 07 Dec 2017 - 11:46
Post #39


Frequent User
Dołączył: Fri, 22 July 2016





Muszę sprawdzić może za szybko myślę a za wolno pisze...... wink.gif wink.gif wink.gif

ORES pisze;
Interesuje mnie coś bez tych zintegrowanych wodnych intercoolerów jak w Audi, choć wiem, że nawet takiego bym wcisnął, ale wolę coś bardziej kompaktowego.

Ja odpowiadam;
Wszystkie spotkane przeze mnie inne TVS-y są rozbieralne obojętnie o jakiej nazwie oprócz 3.0 TFSI.

Wiec jackkpl to Ty nie doczytałeś postu wyżej wyciągając stwierdzenie, że się rozbiera kompresor a chodziło o odkrecane IC od reszty. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Thu, 07 Dec 2017 - 15:20
Post #40


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





CYTAT(jackkpl @ Wed, 06 Dec 2017 - 22:40) *
Dorobiłem i ten TVS jest rozbieralny. Miałem nawet drobną awarię i kupiłem drugi, podmieniłem rotory , a obudowa została z pierwszego.
Są obecnie w Polsce 2 rxy z k20 i tym TVSem, oba w okolicy 350hp smile.gif

Masz jakieś fotki z przeróbki?
Tylko rozcinałeś, wierciłeś, gwintowałeś? Czy może coś spawałeś do obudowy kompresora?
Interesowała by mnie taka przeróbka, żeby pozbyć się oryginalnych IC, i zrobić wyjście w jedną rurę ale nic nie spawając do kompresora. Jedynie przykręcić jakiś flansz.
Jest to do zrobienia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 16:08