Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ekstremalnie małe turbo do 3,0L, Na szybki spool i mały boost
oress
post Sat, 02 Dec 2017 - 19:21
Post #1


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





Szukam możliwie małego turbo do silnika
MB m103, R6, 12V, poj. 3,0L CR 9,2.

Plan jest taki żeby to super szybko wstawało i nie zdechło na górze przy max 6200rpm. i wypluło tylko 300KM, czyli jakieś 0,5-0,6 bar boostu.

Im więcej szukam i oglądam map różnych sprężarek tym mam większy mętlik w głowie, bo to i tak tylko teoria. Więc chcę się poradzić praktyków.

Wystarczy mi minimum 300KM i szybki nie duży boost od dołu żeby korby to lekko zniosły. A jeśli udało by się wycisnąć więcej to też dobrze, ale ograniczają mnie wtryski 340ccm@3bar lub 370ccm@4bar. Choć i tak wolę lepszy spool niż większą moc. Dobrze gdyby turbo miało zintegrowany WG i chłodzenie wodą.
Sterowane to będzie EasyEcu 3+, więc jest do dyspozycji EBC.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 02 Dec 2017 - 19:21
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
jackkpl
post Sat, 02 Dec 2017 - 19:47
Post #2


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(oress @ Sat, 02 Dec 2017 - 19:21) *
Szukam możliwie małego turbo do silnika
MB m103, R6, 12V, poj. 3,0L CR 9,2.

Plan jest taki żeby to super szybko wstawało i nie zdechło na górze przy max 6200rpm. i wypluło tylko 300KM, czyli jakieś 0,5-0,6 bar boostu.

Im więcej szukam i oglądam map różnych sprężarek tym mam większy mętlik w głowie, bo to i tak tylko teoria. Więc chcę się poradzić praktyków.

Wystarczy mi minimum 300KM i szybki nie duży boost od dołu żeby korby to lekko zniosły. A jeśli udało by się wycisnąć więcej to też dobrze, ale ograniczają mnie wtryski 340ccm@3bar lub 370ccm@4bar. Choć i tak wolę lepszy spool niż większą moc. Dobrze gdyby turbo miało zintegrowany WG i chłodzenie wodą.
Sterowane to będzie EasyEcu 3+, więc jest do dyspozycji EBC.


Bierz turbo z evo, w 2.3 litra saabowym 0.5 bara było jakoś chwilę po 2k rpm, a przy 2700 było 1.4 bara. W 3.0 0.5 bara nadmucha Ci pewnie w okolicy 1500-1700 rpm smile.gif. Twinscroll w tych turbinach robi robotę.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Sat, 02 Dec 2017 - 20:19
Post #3


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





Z którego EVO, jaka to dokładnie sprężarka? Nie zapcha się przy max RPM? Wydech zostawiam serię, z czasem cały będzie z kwasiaka skopiowany i jeszcze poprawiony żeby cicho było.
Czekam jeszcze na inne propozycje i uzasadnienia,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Sat, 02 Dec 2017 - 20:53
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Bez sensu. Na Twoje potrzeby jest kompresor.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
krzysiek50
post Sat, 02 Dec 2017 - 21:53
Post #5


Frequent User
Dołączył: Thu, 01 October 2015





Z tanich i sensownych rozwiazan to tylko TD05 z evo 6-8, tylko lepiej dorwac to z dupa 10,5T.


--------------------
EG4 D16T AWD 380+ >>
MK4 VRT 4motion >>
80 B4 V8TT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 02 Dec 2017 - 21:55
Post #6


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(oress @ Sat, 02 Dec 2017 - 20:19) *
Z którego EVO, jaka to dokładnie sprężarka? Nie zapcha się przy max RPM? Wydech zostawiam serię, z czasem cały będzie z kwasiaka skopiowany i jeszcze poprawiony żeby cicho było.
Czekam jeszcze na inne propozycje i uzasadnienia,

Jakbys byl zainteresowany, to mam w pudle nowa td05-20g 10.5T (do evo 9).
Kompresor , jesli sam umiesz rzezbic, tez by byl bardzo dobry do tego silnika. Ale po co sie ograniczac do 300hp tylko ? smile.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Sat, 02 Dec 2017 - 23:12
Post #7


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





Tego się bałem, że zaczniecie mnie odpychać od turbo i pchać w kompesor smile.gif
Tak nanprawdę to rozwarzam te dwie opcje, ale w możiwie najlepszym wykonaniu.
Dlatego pytam tu o możliwie dobre turbo dla moich założeń.
A kompresorowi i tak nie mówię "nie".

CYTAT(jackkpl @ Sat, 02 Dec 2017 - 21:55) *
Ale po co sie ograniczac do 300hp tylko ? smile.gif

Po to, że auto jest ciężkie i występowało też z silnikiem o mocy 300KM a np. hamulce były identyczne w każdej wersji sinikowej.
Tak samo wytrzymałość automatycznej skrzyni też był identyczna dla wszystkich silników.
To nie jest do ścigania się spod świateł ani driftu, tylo do jazdy na codzień i np. zmniejszenia stresu kierowcy podczas wyprzedzania.

OK, póki co 1:0 dla turbiny z EVO, ale konkurenta też nie ma.
Nie znam się, ale niepoki mnie, że to turbo może się zapchać przy 300KM i nie będzie ciągło równo 0,5bara od wstania do końca. Bo o to , że szybko wstanie to się nie martwię.

CYTAT(jackkpl @ Sat, 02 Dec 2017 - 21:55) *
Jakbys byl zainteresowany, to mam w pudle nowa td05-20g 10.5T (do evo 9).

Będę pamietał.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 03 Dec 2017 - 00:49
Post #8


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Turbo z evo w evo robi 370 seryjne. Prsktycznie kazde evo po sofcie wypluwa 360-380hp. To 20g ma ciut wiekszy potencjal. Turbo zapyvha wydech w funkcji doladowania - jak masz 1 bar boostu to w wydechu bedzie 1.2bara (dla przykladu). Prxy tak malym booscie turbo stawi niewielki opor. Wez pod uwage,ze wiekszosc gruszek do wg w evo ma okolice ,0.8 bara base boost. Oznacza to,ze trzeba bedzie pokombinowac, zeby aktuator otwieral sie szybciej, niz w seryjnym turbo.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Sun, 03 Dec 2017 - 08:11
Post #9


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





CYTAT(jackkpl @ Sun, 03 Dec 2017 - 00:49) *
Wez pod uwage,ze wiekszosc gruszek do wg w evo ma okolice ,0.8 bara base boost. Oznacza to,ze trzeba bedzie pokombinować, żeby aktuator otwieral sie szybciej, niz w seryjnym turbo.

Jakieś praktyczne sposoby na to? Bo wydłużeniem ramienia pewnie już nic nie zdziałam. Czy jest możliwość rozebrania aktuatora i wstawienia miększej sprężyny? Czy tylko wymiana aktuatora na inny, jaki?
Jeśli wtryski 370ccm@4bar obsłużą te 0,8 bara to nie będę kombinował i tak zostawię. Rzecz w tym, że będzie to jeździć docelowo na LPG i przy 6-ciu garach i 300KM jest jeszcze bezproblemowo, więcej mocy to już kombinacje z dwoma wtryskiwaczami LPG na cylinder. Niby są większe wtryskiwacze ale z trwałością ich jest kiepsko. Ale tym się będę martwił później.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tom cio
post Sun, 03 Dec 2017 - 09:51
Post #10


Super User
Dołączył: Fri, 20 June 2014
Skąd: Radzyń Chełmiński





Aktuatory z saaba lub volvo sa na 0,4b jak dobrze pamietam. Pewnie nie pasuja p&p ale mysle ze warto byloby sie nimi zainteresowac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Sun, 03 Dec 2017 - 10:17
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





0,8b to wcale nie takie małe doładowanie jak na seryjne N/A, wiem bo teraz mam 0,8b u siebie na wycofanym zapłonie i już nie mam jak auta wystroić bo potrafi postawić bokiem na mokrym przy takiej temp jaka jest na zewnątrz a nie będe jeździł w tych warunkach przecież 200km/h. Szedłbym w kompresor na Twoim miejscu. Dużo mniej zabawy, brak turbo laga (niestety u mnie nie jestem mocno zadowolony z tego jak to reaguje na gaz) a jak boisz się o spalanie to wstawiaj cos ze sprzęgłem i bypasem. Zabawa w wydech jest dość skomplikowana, musisz brać pod uwagę żeby nie spalić auta jakąś rurą itp. Smarowanie turbo, chłodzenie, dużo ingerencji. Kompresor masz tylko do zrobienia dolot i mocowanie więc przemyśl dobrze w co sie pakujesz bo przechodziłem męczarnię przez 6 miesięcy żeby upakować wszystko u siebie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lino
post Sun, 03 Dec 2017 - 10:51
Post #12


Frequent User
Dołączył: Fri, 06 March 2009





M103 jest dosyć długim silnikiem. Myślę że całkiem sensownie dałoby się zrobić układ twin-turbo. Na przykład w oparciu o turbo sprężarki z 2.7BiT Audi. W BMW z kolei jeździ parę projektów na "turbach" z TDS i właśnie okolice 300KM wychodzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Al Ed Upek
post Sun, 03 Dec 2017 - 11:11
Post #13


Super User
Dołączył: Tue, 11 January 2011





Z tego co pamiętam w evo 9 wg otwiera się przy 0,6 bara. Zawsze można poluzować na regulacji, bo seryjnie sprężyna jest dość mocno napięta.


--------------------
Z pozdrowieniami,
Szymon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 03 Dec 2017 - 13:24
Post #14


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(nomaster @ Sun, 03 Dec 2017 - 10:17) *
0,8b to wcale nie takie małe doładowanie jak na seryjne N/A, wiem bo teraz mam 0,8b u siebie na wycofanym zapłonie i już nie mam jak auta wystroić bo potrafi postawić bokiem na mokrym przy takiej temp jaka jest na zewnątrz a nie będe jeździł w tych warunkach przecież 200km/h. Szedłbym w kompresor na Twoim miejscu. Dużo mniej zabawy, brak turbo laga (niestety u mnie nie jestem mocno zadowolony z tego jak to reaguje na gaz) a jak boisz się o spalanie to wstawiaj cos ze sprzęgłem i bypasem. Zabawa w wydech jest dość skomplikowana, musisz brać pod uwagę żeby nie spalić auta jakąś rurą itp. Smarowanie turbo, chłodzenie, dużo ingerencji. Kompresor masz tylko do zrobienia dolot i mocowanie więc przemyśl dobrze w co sie pakujesz bo przechodziłem męczarnię przez 6 miesięcy żeby upakować wszystko u siebie.

k20 z tvsem i bypassem (bez sprzegla) predkosc srednia z GPSa 80km/h (czyli 110 w trasie + zwalnianie) i spalanie wyszlo 8l. Moim zdaniem akceptowalne smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Sun, 03 Dec 2017 - 14:07
Post #15


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





CYTAT(tom cio @ Sun, 03 Dec 2017 - 09:51) *
Aktuatory z saaba lub volvo sa na 0,4b jak dobrze pamietam. Pewnie nie pasuja p&p ale mysle ze warto byloby sie nimi zainteresowac.

Cenna informacja.

CYTAT(nomaster @ Sun, 03 Dec 2017 - 10:17) *
0,8b to wcale nie takie małe doładowanie jak na seryjne N/A, wiem bo teraz mam 0,8b u siebie na wycofanym zapłonie i już nie mam jak auta wystroić bo potrafi postawić bokiem na mokrym przy takiej temp jaka jest na zewnątrz a nie będe jeździł w tych warunkach przecież 200km/h.


To seryjne N/A znosi spokojnie więcej niż 0,8b, ale nie o tym, bo i tak ograniczają mnie zastosowane wtryski.
Po zmianie z KE-Jetronik na EFI wystrojone na szybko na drodze różnica jest taka, że też na mokrym stawia bokiem bez większego starania się na oponach 205, które idą do zmiany na szersze.
Auto nie jest jeżdżone w niepogodę, zimą pod kocykiem, bo generalnie się na nie chucha i dmucha.



CYTAT(nomaster @ Sun, 03 Dec 2017 - 10:17) *
Szedłbym w kompresor na Twoim miejscu. Dużo mniej zabawy, brak turbo laga (niestety u mnie nie jestem mocno zadowolony z tego jak to reaguje na gaz) a jak boisz się o spalanie to wstawiaj cos ze sprzęgłem i bypasem.

Jak pisałem wcześniej nie wykluczam kompresora, jestem na etapie podejmowania decyzji o sposobie doładowania, ale ten temat jest o turbo, możliwe że pojawi się osobny o kompresorze.
Ze sprzęgłem jest tylko Eaton m62 a to za małe, potrzebuje M90 jeśli już ,ale tam jest pasek 8PK i trzeba wywalić wisco, dać elektryczny wiatrak, żeby upchnąć na wale drugie koło pasowe na pasek 8PK.
Jak bym się mocno uparł to wcisnę nawet Eatona TVS z Audi 3,0 TFSI. Tylko tu kłopot bo przepustnice musiałbym dać przed kompresor, i robić rzeźby z wyjściem powietrza z kompresora - mało eleganckie.
Optymalny M90, ale dorwać niezajechanego w sensownej kasie ciężko, chyba że zza wody dorwę jakiś kit naprawczy.

CYTAT(Lino @ Sun, 03 Dec 2017 - 10:51) *
M103 jest dosyć długim silnikiem. Myślę że całkiem sensownie dałoby się zrobić układ twin-turbo. Na przykład w oparciu o turbo sprężarki z 2.7BiT Audi. W BMW z kolei jeździ parę projektów na "turbach" z TDS i właśnie okolice 300KM wychodzi.

Też o tym myślałem, ale komplikacji sporo. Doprowadzenie oleju, chłodzenie wodą, spust oleju, dolot dla turbin - nie, nie chce mi się, już o tym myślałem wielokrotnie. Już sensowniej turbo na twinscroll.
Musiało by to wyglądać profi jak poniżej a przy tej gmatwaninie mam obawy, że mi się uda z estetyką i zapału podczas roboty nie braknie. Tu akurat są sprężarki KKK



Póki co w temacie turbo dominuje sprężarka z EVO i też mi się to podoba.













Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cobesh
post Sun, 03 Dec 2017 - 18:59
Post #16


Frequent User
Dołączył: Mon, 28 November 2011





CYTAT(Lino @ Sun, 03 Dec 2017 - 10:51) *
W BMW z kolei jeździ parę projektów na "turbach" z TDS i właśnie okolice 300KM wychodzi.

Turbo z TDSa zapcha się momentalnie, będzie szybki cios w plecy i jeszcze szybszy spadek. Ta turbina nie nadaje się nawet do m102.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cobesh
post Sun, 03 Dec 2017 - 19:01
Post #17


Frequent User
Dołączył: Mon, 28 November 2011





CYTAT(oress @ Sun, 03 Dec 2017 - 14:07) *
To seryjne N/A znosi spokojnie więcej niż 0,8b,


Nie znosi. Naczytałeś się o "1000hp stok endzin" Turbobandit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Sun, 03 Dec 2017 - 21:38
Post #18


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





CYTAT(Cobesh @ Sun, 03 Dec 2017 - 19:01) *
Nie znosi. Naczytałeś się o "1000hp stok endzin" Turbobandit.

Co to, to nie ...
, ale np. w tym projekcie, którego pewnie znasz:

http://www.racingforum.pl/index.php?showto...&hl=Tereska

Jest dmuchane 0,9b z HX40 na twinscroll. Trochę czasu już minęło a silnik ma się dobrze. Mam częsty kontakt z właścicielem auta, aktualnie dorabia EBC bo mu się za szybko WG otwiera.
Blok, wał, korby, identyczne jak w m103 a i CR ma wyższe. Być może kluczowe są inne tłoki, bo w m104 podejrzewam, że denka grubsze z racji wyższego CR.

Cobesh, kojarzę, że dłubiesz/dłubałeś conieco przy m102/m103, ile Twoim zdaniem bezstresowo przyjmie m103? Z naciskiem na bezstresowo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cobesh
post Sun, 03 Dec 2017 - 23:04
Post #19


Frequent User
Dołączył: Mon, 28 November 2011





Zależy ile hajsu wpompujesz. Bez otwierania najpierw podda się uszczelka i to bardzo szybko.

To że Kubek ma ileś lat turbo i ładuje 0.8 bara- nic nie znaczy. Bo to auto przez 99% tego czasu stało.

Pakowanie jakiejkolwiek kasy w m102/3/4 jest bez sensem z punktu widzenia efekt-kasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 04 Dec 2017 - 10:04
Post #20


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Ciekawe, to co piszesz. Wg literatury (np "Maximum Boost") przy doładowaniu rzędu 0.5 bara, szczytowe ciśnienie w cylindrze zwiększa się nieznacznie (10-20%). Więcej momentu wynika nie z mocnego je...cia w tłok, a z czasu, przez który na tłok działa większe ciśnienie, niż w NA. A tam, gdzie moment spada naturalnie (pewnie 4k rpm w górę) można dowalać doładowanie, żeby utrzymać w miare płasko moment. W ten sposób można uzyskać 50% więcej mocy bez podnoszenia ciśnienia w cylindrze ponad wytrzymałość tłoków/korb/uszczelki.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 26 April 2024 - 04:31