Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> MCS R53 za 15k?
Baltosz
post Wed, 23 Sep 2020 - 09:59
Post #1


User
Dołączył: Mon, 18 May 2015





Cześć!

Szukam samochodu do 15k i chętnie przyjmę porady i wasze spostrzeżenia.
Mam trzy wymagania:
1) fun z jazdy
2) nie chce się zaprzyjaźnić z mechanikiem
3) możliwość przewiezienia dwóch rowerów

Przebiegi to ok. 20 tys. km rocznie, 40% miasto, 40% trasy do 200 km i 20% autostrady.
Do tej pory jeździłem Saxo VTS, Celica T23, Civic EK, Peugeot 406 i parę firmówek typu C5, Superb.
Najlepiej z tego zestawienia jeździło mi się VTSem, dlatego poszukałem w kiernku HH i trafiłem na Mini R53.
Z tego co widziałem jest możliwość założyć składany hak lub bagażnik dachowy, więc punkt 3 spełniony.
Pozostałe dwa z tego co czytałem również. Z tym, że w planowanym budżecie raczej dostanę przedlifta - natomiast czytałem rady, żeby szukać raczej poliftowych egzemplarzy.
Mógłby ktoś z własnego doświadczenia podzielić się co zostało poprawione podczas liftingu, żeby opłacało się podnieść budżet? Chodzi o wspomaganie czy coś jeszcze? (Przeczytałem już wszystkie tematy o R53).
Chciałbym samochodem również wrócić na tory. Bez napinki, bo to jednak daily, ale brakuje mi jazdy i atmosfery smile.gif

Z tyłu głowy mam jeszcze MX5 i Colt CZT, ale one nie spełniają powyższych punktów.

Pchać się w R53 czy w tym budżecie celować w coś tańszego np. 206 RC, Civic itd.?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 23 Sep 2020 - 09:59
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
pinin
post Wed, 23 Sep 2020 - 10:33
Post #2


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 24 November 2004
Skąd: Warszawa - Wawer





Ja mam przedlifta 2004 rok.
Pompę wspomy zmieniłem, ale to i w polifcie musisz się już przygotowywać. Te samochody w najlepszym przypadku mają po 14 lat, a przedlifty 16.
Biorą olej, ale tutaj nie ma znaczenia przed czy po lift.
Polift ma lepiej zestopniowaną skrzynię. Kompresor ma powłokę teflonową, ale tutaj akurat zyski w dupowożeniu są niemierzalne. Moce te same uzyskasz.

U mnie jest stożek w fabrycznej obudowie filtra, wydech, kółko -15% i soft. Jest przyjemnie, na zakrętach mega banan, ale na prostej niestety byle golf w tedeiku po sofcie Cię zje z pod świateł.

A co do mechanika - ja robię na bieżąco, przez 3 lata heble, wahacze przednie (a tutaj jest nieco roboty - belka w dół do wymiany), pompa wspomy i jakieś pierdoły typu czujnik wstecznego itp. Powoli się szykuje do sprzęgła, ale to bardziej moje widzimisie. Nie jestem w warsztacie co miesiąc, ale raczej chyba normalne jest serwisowanie nastoletniego samochodu raz na kilka miesięcy na jeden dzień u mechanika/garażu.


--------------------
| Pinin Racing | Warsaw Speed Team | Prorace | TheTechGuy |
'96 CaliforniaCento

www.facebook.com/dragracingsafety
Go to the top of the page
 
+Quote Post
banan
post Wed, 23 Sep 2020 - 11:41
Post #3


User
Dołączył: Sat, 29 October 2005
Skąd: z Poznania





CYTAT(Baltosz @ Wed, 23 Sep 2020 - 09:59) *
Z tyłu głowy mam jeszcze MX5 i Colt CZT, ale one nie spełniają powyższych punktów.


Ktorego warunku nie spelnia MX-5?

Jesli chodzi Ci o rowery, to przewieziesz je bez problemu uzywajac standardowych bagaznikow, zadna dziwna rzezba nie jest potrzebna. Zobacz sobie np. Saris Bones - pasuje praktycznie do kazdego auta, a ze sam uzywalem to moge polecic (jest wiecej modeli tego typu). Wozilem bezpiecznie dosc ciezkie rowery z niekoniecznie typowymi ksztaltami ram - zero problemu. Tylko doradzalbym do 2 rowerow kupic wersje na 3, o ile nie mowimy wylacznie o "chudych" szosowkach. Ja akurat uzywalem go na hatchbaku ale to bez znaczenia - na roadstera wejdzie tak samo jak na dowolnego sedana (a na sedanie uzywal go dlugo jeden z kumpli).

Kwestie funu i bezobslugowosci to chyba MX-5 ma obcykane.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baltosz
post Wed, 23 Sep 2020 - 12:20
Post #4


User
Dołączył: Mon, 18 May 2015





Dzięki pinin za opinie!

banan widziałem te bagażniki, ale z tego co wiem można mieć problemy przy kontroli zarówno u nas jak i za granicą. Kwestia widoczności tablicy rejestracyjnej i świateł stopu. MX5 w zasadzie miałem jako pierwszą w głowie, ale ze względu na te rowery po raz kolejny będę zmuszony odwiesić ten samochód na jakiś czas. Chyba, że się mylę i da się legalnie przewieźć rowery za pomocą tego bagażnika zarówno u nas jak i za granicą (Niemcy, Czechy, Słowacja itd.)?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
banan
post Wed, 23 Sep 2020 - 13:00
Post #5


User
Dołączył: Sat, 29 October 2005
Skąd: z Poznania





Hm... fakt, zapomnialem o tym. Ja mieszkam od dluzszego czasu w UK i tu uzywalem takiego bagaznika wiec ciezko mi sie wypowiedziec, na ile w PL i u sasiadow jest to rygorystycznie pilnowane.

Oczywiscie masz racje: teoretycznie jesli zalozony rower w jakimkolwiek stopniu zaslania swiatla/stopy/kierunkowskazy/tablice to powinno sie razem z bagaznikiem uzywac dodatkowej tablicy rej. i listwy ze swiatlami. W praktyce zjezdzilem z tym bagaznikiem i bez dodatkowych swiatel Anglie i Walie wzdluz i wszerz i problemow nie mialem. Ale faktem jest ze odkad tu mieszkam, NIGDY nie zostalem zatrzymany na tzw. "kontrole drogowa". W Polsce, Czechch, Slowacji i Niemczech zdarzaly mi sie takie kontrole bez powodu, wiec efekty moga byc inne. Dodatkowo u mnie odpadal problem tablicy rej. bo byla w zderzaku, a w MX-5 az do NC jest w klapie. Wiec tablice musialbys zdublowac (to akurat proste), a swiatla to kwestia zdrowego rozsadku vs sluzbizmu policjanta, bo oczywiscie bedzie widac poprzez szprychy ze sie swieca, no ale przepis przepisem...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baltosz
post Wed, 23 Sep 2020 - 14:19
Post #6


User
Dołączył: Mon, 18 May 2015





Właśnie, tablica to nie problem. Kwestia świateł. Co jeszcze mnie dziwi, że te bagażniki mają certyfikat TUV, więc teoretycznie powinno to świadczyć o ich użyteczności. Tymczasem certyfikat jest a używanie jest na granicy prawa? Jest jeszcze opcja, żeby zdejmować koła lub tak dopasować wysokość, na której wiszą rowery, żeby światła były odsłonięte. Tyle, że to kombinowanie i później ubezpieczyciel lub policja może zacząć to kwestionować. Jakby ktoś miał doświadczenia lub wiedzę w tej kwestii - bardzo chętnie poczytam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomad66
post Wed, 23 Sep 2020 - 14:44
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





z przyczepą masz to samo, niby auto jest homologowane do ciągnięcia przyczepy do 3,5 tony, inżynier policzył że można. Ale polski urzędnik wie lepiej, wyjmie kalkulator, pomnoży, podzieli i powie Ci, że maks na haku to 1800kg i mandat 500 wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Wed, 23 Sep 2020 - 17:20
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



Mini nie znam bo nie jezdzilem nowym a stary (1995 SPI) faktycznie daje megafun w zakrętach.
Ale mam 206 RC i jest zabawa. Na torze super. Parę prostych modów i jest już mega.
Tylko czy one takie tańsze ? Dobre utrzymane RC to minimum 12.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ju-by
post Thu, 24 Sep 2020 - 18:18
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 11 June 2003
Skąd: Warszawa





Do Opla Meriva OPC 1,6T 180 rowery się zmieszczą po zdjęciu kół i bez bagażnika.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hubi91
post Fri, 25 Sep 2020 - 06:53
Post #10


Super User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Warszawa





CYTAT(pinin @ Wed, 23 Sep 2020 - 10:33) *
U mnie jest stożek w fabrycznej obudowie filtra, wydech, kółko -15% i soft. Jest przyjemnie, na zakrętach mega banan, ale na prostej niestety byle golf w tedeiku po sofcie Cię zje z pod świateł.

Rozumiem, że to trochę zarobliwie? Jakoś chyba nie spotykam golfów w dieslu szybszych niż porobiony Cooper s. (w benzynie owszem)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yotomeczek
post Fri, 25 Sep 2020 - 07:32
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Fri, 28 November 2008





CYTAT(hubi91 @ Fri, 25 Sep 2020 - 06:53) *
Rozumiem, że to trochę zarobliwie? Jakoś chyba nie spotykam golfów w dieslu szybszych niż porobiony Cooper s. (w benzynie owszem)


Chyba w miarę lekki diesel (pewnie dlatego golf) po programie powiedzmy 200/450 może chyba uciec takiemu doładowanemu 1,6 (ile to będzie miało momentu 270 NM?) - dzięki większemu momentowi obrotowemu? Może nie z miejsca ale z rolki.


--------------------
Nie ma takiego okrucieństwa, do którego nie posunie się rząd, kiedy braknie mu pieniędzy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 25 Sep 2020 - 07:39
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(yotomeczek @ Fri, 25 Sep 2020 - 07:32) *
Chyba w miarę lekki diesel (pewnie dlatego golf) po programie powiedzmy 200/450 może chyba uciec takiemu doładowanemu 1,6 (ile to będzie miało momentu 250 NM?) - dzięki większemu momentowi obrotowemu? Może nie z miejsca ale z rolki.

teraz takie czasy że Pasek 2.0 TDI 240KM po zwykłym chipsie leje Fokę RS na trasie tylko czarny dym idzie ;-)
Albo przyjeżdża wypasiony Lotus Exige co dźwiękiem jaja przez żołądek wyrywa na Tor Łódź i dostaje wpierdziel od Meganek i innych starych trupów ;-)


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baltosz
post Fri, 25 Sep 2020 - 12:39
Post #13


User
Dołączył: Mon, 18 May 2015





Dzięki Panowie za uwagi, te kąśliwe również wink.gif

Mam akurat w niedalekiej okolicy R53 (przedlift) i MX5. Przejadę się jednym i drugim, da mi to jakieś porównanie.

Będę informował o wrażeniach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 25 Sep 2020 - 20:22
Post #14


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(kontrolm @ Fri, 25 Sep 2020 - 07:39) *
teraz takie czasy że Pasek 2.0 TDI 240KM po zwykłym chipsie leje Fokę RS na trasie tylko czarny dym idzie ;-)
Albo przyjeżdża wypasiony Lotus Exige co dźwiękiem jaja przez żołądek wyrywa na Tor Łódź i dostaje wpierdziel od Meganek i innych starych trupów ;-)

Dobre z tym lotusem biggrin.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Fri, 25 Sep 2020 - 22:39
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Bo on pewnie niepoustawiany i się pewnie nie ścigał. Ten lotus.
Co do zasłaniania tablic - trzy razy jechała za mną nieoznakowana policja gdy miałem na haku na stelażu tupu X rower lub dwa bez żadnej drugiej tablicy czy świateł. I nic.
Nie ma co demonizować. Tam też ludzie pracują . Zresztą listwy że światłami chyba są dostępne czy do zrobienia


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 26 Sep 2020 - 09:29
Post #16


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Andrzejsr @ Fri, 25 Sep 2020 - 22:39) *
Bo on pewnie niepoustawiany i się pewnie nie ścigał. Ten lotus.

I dlatego się zapisał na wyścigi a nie na trackdaya ;-) I wogóle to kupił lotusa bo nie lubi się ścigać a tylko poluje na blachary...
No i czas miał lepszy niż mój - a ja się ścigałem ;-) Ale to pewnie dlatego że On miał limity dalej niż ja - ja jechałem na 110% a on rekreacyjnie....


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pinin
post Sat, 26 Sep 2020 - 15:44
Post #17


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 24 November 2004
Skąd: Warszawa - Wawer





CYTAT(hubi91 @ Fri, 25 Sep 2020 - 06:53) *
Rozumiem, że to trochę zarobliwie? Jakoś chyba nie spotykam golfów w dieslu szybszych niż porobiony Cooper s. (w benzynie owszem)


Nope, żadne żarty. Miniak ze świateł nie jedzie jak na swoja moc. Zakręty to inna bajka, ale 200 konny golf tdi po czipsie w dsg ze świateł zjada Miniaka na śniadanie. Nie ma co porównywać manuala do dsg, powtarzalność tej skrzynki masakruje.


--------------------
| Pinin Racing | Warsaw Speed Team | Prorace | TheTechGuy |
'96 CaliforniaCento

www.facebook.com/dragracingsafety
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sat, 26 Sep 2020 - 16:54
Post #18


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(kontrolm @ Sat, 26 Sep 2020 - 09:29) *
I dlatego się zapisał na wyścigi a nie na trackdaya ;-) I wogóle to kupił lotusa bo nie lubi się ścigać a tylko poluje na blachary...
No i czas miał lepszy niż mój - a ja się ścigałem ;-) Ale to pewnie dlatego że On miał limity dalej niż ja - ja jechałem na 110% a on rekreacyjnie....


A nie wiem, trzeba było kierowcę spytać. A jeszcze lepiej jednego i tego samego kierowcę do tych "starych trupów" i lotusa wsadzić.

Ja ze skromnego doświadczenia wiem, że na jeden TD z możliwościami i chęcią zrobienia przyzwoitych czasów wypada dobrych kilka takich usatwieniowych, zapoznawania się z autem itp. Pojęcia nie mam na jakim etapie był ten kierowca Lotusa danego dnia, czy w ogóle go przygotowywał, a na jakim owe meganki (*pomarańczowe ?) i stare trupy, co z nich seryjne a co jak pomodyfikowane, na jakich oponach itd.
Ja się na przykład wielokrotnie zapisywałem na trackdaye z zawodami (bo chyba to miałeś na myśli a nie wyścigi jak napisałeś - wyścigi na torze Łódź ??? ) na sprawdzania auta czy przyzwyczajanie do niego, bo akurat termin, pogoda się składały na dany dzień. I to autem kompletnie nie ulicznym . Nie wiem co w tym niby dziwnego że nie zawsze na 100 proc się jedzie czy umie wykorzystać potencjał auta nawet gdy działa pomiar czasu.

Co do MX5 i rowerów , jak się poszuka to na pomyslowość MX5tkowiczów można liczyć zawsze smile.gif :

https://tinyurl.com/y3r3lw4e


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ap2
post Wed, 30 Sep 2020 - 16:25
Post #19


User
Dołączył: Sat, 03 October 2009
Skąd: Oświęcim





Podepnę się pod temat:
Od lat planowałem coś na tor ale jako n-te auto - nie daily.

Ze względu na totalny brak doświadczenia chciałbym auto, które na początek pozwoli 'wciągnąć' się w jazdę torową a w niedalekiej przyszłości umożliwi zwiększenie potencjału - gdyby moje umiejętności jakoś wzrosły smile.gif

MX5 - odrzucam. Podobnie auta francuskie.
Myślałem o jakimś aucie z T-Jet'em 120 lub 155KM ale po poczytaniu wychodzi, że Mini R53 to może być to czego szukam.

Auto nie musi być ciągle sprawne - będzie którymś 'w domu'. A jeśli ogarnę i się wciągnę to pewnie i tak będę chciał auto na tor wozić.
Nie musi być też najtańsze w utrzymaniu.

Proszę o wskazanie co jeszcze oprócz Mini - gdzie najlepiej o nim poczytać?
Budżet jak w wątku - 15k.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blaid
post Wed, 30 Sep 2020 - 16:48
Post #20


Super User
Dołączył: Tue, 08 May 2007
Skąd: Mielec





civic z k20
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 16 April 2024 - 19:54