Shoutbox 0 nowych PW 


4 Stron V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dobór opon wyłącznie na tor
mystek
post Mon, 09 Mar 2020 - 07:56
Post #21


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





ok, czyli "jeździć, obserwować" znajduje tu zastosowanie smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 09 Mar 2020 - 07:56
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
pawel934
post Mon, 09 Mar 2020 - 08:14
Post #22


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Kiedyś jak zdarzało mi się płużyć przodem to zużywały mi się tak przednie opony, i to każde - również gładkie slicki. Moim zdaniem to jest wypadkowa złego ciśnienia, złych kątów i błędów w technice. Extreme są dość miękkie, w związku z czym w ich przypadku łatwiej o takie zużycie po prostu.


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Mon, 09 Mar 2020 - 09:13
Post #23


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





Właśnie nie wiem jakie ciśnienie ładować, muszę następnym razem zaopatrzyć się w pirometr i się bawić, ale między rundami wolę sobie pogadać z kimś na torze smile.gif. Kąty będę też chyba zmieniał (zgodnie z Piwo). Technika, aktualnie samochód jest bardzo stabilny, co nie wymaga u mnie walki z nim i jeździ mi się fajnie płynnie i dość powtarzalnie. Jeśli można coś dostrzec (błędy), to filmiki z wczoraj:

z zewnątrz (tu widać trasę przejazdu, od 8:20 najlepiej oglądnąć, bo wcześniej blokował mnie jeden kierownik) https://www.youtube.com/watch?v=2bSza0JPTn0&t=600s

wewnątrz (tu niestety kamerka łapała czarną deskę i na zewnątrz nic nie widać :/, ale widać ruchy kierownicą) https://www.youtube.com/watch?v=DxLegkVg9p0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 09 Mar 2020 - 09:19
Post #24


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Ciśnienia na gorąco między 1,8 a 2,2 to zawsze pewniak czyli może nie optymalnie ale na pewno nie źle. Mi się ostatnio na wyższych lepiej jeździło. Jak zawsze zachwalalem niskie i nawet na 1,3 jeździłem tak ostatnio ponad 2,2 i jakoś tak było i pewniej i czułej, lzej kręciło się kierownica i celowało w zakręty. Przy niższych ciśnieniach trzeba mieć więcej powera w rekach.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Mon, 09 Mar 2020 - 09:33
Post #25


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





Osobiście mam małe doświadczenie jeszcze i raczej od początku zaczynałem zawsze z 1.8 przód i 2.0 tył (na zimno, temperatura zewnętrzna 6 stopni na plusie, w lato na pewno zejdę niżej na zimno), dobrze mi się tak jeździ, właśnie pewniej, lepiej czuję samochód, raz zszedłem na niższe ciśnienie i dziwnie mi się jechało, tzn opona właśnie jakby płynęła, ale jednak jakby bardziej przyczepna była w ciasnych partiach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Mon, 09 Mar 2020 - 09:37
Post #26


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





CYTAT(mystek @ Mon, 09 Mar 2020 - 09:13) *
Właśnie nie wiem jakie ciśnienie ładować, muszę następnym razem zaopatrzyć się w pirometr i się bawić, ale między rundami wolę sobie pogadać z kimś na torze smile.gif. Kąty będę też chyba zmieniał (zgodnie z Piwo). Technika, aktualnie samochód jest bardzo stabilny, co nie wymaga u mnie walki z nim i jeździ mi się fajnie płynnie i dość powtarzalnie. Jeśli można coś dostrzec (błędy), to filmiki z wczoraj:

z zewnątrz (tu widać trasę przejazdu, od 8:20 najlepiej oglądnąć, bo wcześniej blokował mnie jeden kierownik) https://www.youtube.com/watch?v=2bSza0JPTn0&t=600s

wewnątrz (tu niestety kamerka łapała czarną deskę i na zewnątrz nic nie widać :/, ale widać ruchy kierownicą) https://www.youtube.com/watch?v=DxLegkVg9p0


OT - na filmiku widzę, że byłeś na treningu razem z moim ojcem który jeździł białą MX-5 smile.gif


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Mon, 09 Mar 2020 - 11:18
Post #27


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





#Paweł - haha, no z nim gadałem biggrin.gif pisał do Ciebie o gwint nawet, bo podbiłem do niego, bo byłem zaskoczony jego wynikami i pogadaliśmy chwilę smile.gif sympatyczny gość, Grzegorz mu na imię smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Mon, 09 Mar 2020 - 13:03
Post #28


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





Info od Extreme: "Należy pamiętać że nasze opony są produkowane na drogowych karkasach, więc ciśnienie ma być zgodne z zaleceniami producenta, ale na rozgrzanej oponie. Czyli jeśli producent zaleca przykładowo 2.5 bar, to należy dać o tyle mniej na zimnej oponie, żeby po rozgrzaniu miała ok. 2.5 bar. Szczególnie w przypadku jazdy na torze nie należy schodzić nisko z ciśnieniem, bo to źle się odbija na zużyciu i zwiększa ryzyko uszkodzenia."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kylo
post Tue, 10 Mar 2020 - 06:27
Post #29


Super User
Dołączył: Tue, 11 June 2013





Chyba i ja patrząc na moje extremy miałem za niskie ciśnienie. Dałem ostatnio w końpakcie 1.8 na zimno na tył i opony jak na załaczonym obrazku. Tym bardziej że to wersja driftingowa bez wzmacnianych boków. Możliwe też że mam za dużo negatywu z tyłu bo od wewnętrznej bardziej je podebrało, ale bez regulacji w belce nic z tym nie zrobie.

Co ciekawe u mnie tego rowka nie zauważyłem.
Z przodu natomiast pobiera mi boki podobnie jak na zdjęciach wyżej, także trzeba będzie pomyśleć nad dołożeniem kwsz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Tue, 10 Mar 2020 - 09:01
Post #30


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





CYTAT
Co ciekawe u mnie tego rowka nie zauważyłem.

druga opona od lewej.
widac tak samo u ciebie jasny pasek biegnacy wzdluz opony. tu nie chodzi o rowek a o to ze masz 1cm pasek do ktorego nie kleja sie pyly czyli ktory nie klei jak pozostala czesc opony.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kylo
post Tue, 10 Mar 2020 - 09:56
Post #31


Super User
Dołączył: Tue, 11 June 2013





Ten pasek to raczej pozostałość po bieżniku. Na tych które pokazał mystek rowek jest po drugiej stronie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Tue, 10 Mar 2020 - 12:06
Post #32


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





a faktycznie


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Tue, 10 Mar 2020 - 13:28
Post #33


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





CYTAT(mystek @ Mon, 09 Mar 2020 - 11:18) *
#Paweł - haha, no z nim gadałem biggrin.gif pisał do Ciebie o gwint nawet, bo podbiłem do niego, bo byłem zaskoczony jego wynikami i pogadaliśmy chwilę smile.gif sympatyczny gość, Grzegorz mu na imię smile.gif


A tak, faktycznie, pisał do mnie. Nie wiem czy w końcu wrócił do Ciebie z odpowiedzią, bo chyba nie odpisałem mu od razu - do Mazdy kupiliśmy Tein Mono Sport. Fajna konstrukcja jednorurowa. Pierwotnie planowałem coś sporo lepszego, ale ktoś mnie odwiódł od Ohlinsa i KW Clubsport w stronę tego Teina i jak na razie nie żałuję. Auto super się prowadzi a jednocześnie zawias pracuje. Ojciec trochę narzeka że jest zbyt miękka, ale moim zdaniem gdyby był jeszcze bardziej beton to już by tak ładniej nie pracował. A czasy chyba faktycznie całkiem niezłe jak patrzyłem, w kategorii wiekowej "60" ciężki do przebicia smile.gif

CYTAT(mystek @ Mon, 09 Mar 2020 - 13:03) *
Info od Extreme: "Należy pamiętać że nasze opony są produkowane na drogowych karkasach, więc ciśnienie ma być zgodne z zaleceniami producenta, ale na rozgrzanej oponie. Czyli jeśli producent zaleca przykładowo 2.5 bar, to należy dać o tyle mniej na zimnej oponie, żeby po rozgrzaniu miała ok. 2.5 bar. Szczególnie w przypadku jazdy na torze nie należy schodzić nisko z ciśnieniem, bo to źle się odbija na zużyciu i zwiększa ryzyko uszkodzenia."


Ja na zimno daję zwykle grubo poniżej 2, tak żeby na ciepło było okolice 1.9-2.2 w zależności od osi, auta i toru. No i pytanie na ile twarda jest ścianka boczna w oponach, w Extremach o tyle ciężki temat, że to nalewki i każda może być inna..


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Tue, 10 Mar 2020 - 14:07
Post #34


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





#Paweł - tak, wrócił z odpowiedzią. Tzn generalnie jak mi powiedział, że "takie zielone" to zapytałem, czy "Tein?", a jak usłyszałem cenę to coś kojarzyłem właśnie nazwę Mono (jakoś akurat niedawno czytałem o tym zawieszeniu). Do Mazdy "tanioszka", patrzyłem wczoraj z ciekawości do mojej Toyoty to za Mono Sport trzeba dać grubo ponad 8000zł biggrin.gif. Celuję z czasem w jakiś kit Koni, ewentualnie same amortyzatory, bo jakieś -40mm mam. Jak z nim rozmawiałem później, to wiem, że bawił się twardością i jeszcze miał 4 "cyknięcia" do maksymalnej twardości i skręcał sobie stopniowo, nie wiem w efekcie do czego doszedł na samym końcu smile.gif, ale rezultaty genialne. Ogólnie te MX5 mnie zaskakują już długi czas. Jak wyszły na rynek, to na Motoparku Kraków taka Mazda mnie dublowała 2 razy na kółkach ~50s i 20 minut jazdy (ja wtedy dopiero zaczynałem się uczyć jazdy torowej, ale mimo wszystko sam fakt), więc tempo niesamowite. Później na TJSach w Kielcach też te Mazdy wymiatały, no i teraz kolejne potwierdzenie rezultatów. Nie mój budżet, ale upatruję sobie taką przyszłościowo jako zabawkę.

Swoją drogą z czystej ciekawości - jak duża jest różnica w prowadzeniu (wyczuwalnie, jako kierowca, nie patrząc po czasach okrążeń) samochodów X (seryjny amortyzator + sprężyny -40mm "sportowe"), Y (kit, np wyżej wspomniane Koni, czyli sprężyna KW -20mm + amortyzatory z regulacją twardości Koni) oraz samochód Z (zestaw za 5000zł+, jak ten Tein). Pytam, bo nigdy nie jeździłem na takim zawieszeniu, a przyszłościowo na pewno właśnie w to Koni będę uderzał (lub Bilstein, ale on z 1000zł droższy).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kabanv70
post Tue, 10 Mar 2020 - 17:02
Post #35


User
Dołączył: Sat, 11 August 2012
Skąd: wpr





Proszę, nie tu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Wed, 11 Mar 2020 - 08:39
Post #36


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





Ok, przepraszam, żeby nie zaśmiecać Ci dalej tematu to dodam odpowiadając na tytułowe pytanie - ja szedłbym w slicki, jeśli masz taką możliwość (tzn. auto może jeździć na lawecie). To prawda że w niektórych imprezach trzeba mieć homo E, ale w takim wypadku po prostu pojedziesz w Open. Uważam, że slick daje większą precyzję i fun z jazdy od semi, przy okazji jest zwykle lżejszy. Paradoksalnie różnica w czasach nie jest aż tak duża w stosunku do dobrego semi, ale uważam że fun z jazdy jest zupełnie inny (szczególnie, jeśli rozważanym semi nie jest top jak Direzza czy Avon ZZR, a jakaś nalewka). Dobrym przykładem tego co mówię jest np. opona Extreme - czasy robi znakomite (pewnie porównywalne z topowymi semi i używanym slickiem przegrzanym kilka razy), ale ta opona jest kompletnie nieprecyzyjna i moim zdaniem fun z jazdy na niej jest tragiczny. Najpierw wkładamy zawieszenie, poliuretany itp które mają możliwie maksymalnie poprawić precyzję prowadzenia auta, a potem na koła zakładamy jakieś nalewki gdzie często jeszcze każda ma inny karkas i mamy na łączeniu auta z asfaltem galaretę.

Chyba, że priorytetem jest ściganie i robienie czasów, a nie fun z jazdy, to można pójść w dobre semi - wtedy zawsze wystartujesz w klasie "cywilnej" a nie w open z różnymi potworami. W 90% imprez to nie jest tak, że będziesz musiał się obejść smakiem (nie pojedziesz), tylko po prostu będziesz musiał zgłosić się w klasie open.

@mystek - PW


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 11 Mar 2020 - 08:55
Post #37


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(pawel934 @ Wed, 11 Mar 2020 - 08:39) *
... Uważam, że slick daje większą precyzję i fun z jazdy od semi, przy okazji jest zwykle lżejszy. Paradoksalnie różnica w czasach nie jest aż tak duża w stosunku do dobrego semi, ale uważam że fun z jazdy jest zupełnie inny (szczególnie, jeśli rozważanym semi nie jest top jak Direzza czy Avon ZZR, a jakaś nalewka). Dobrym przykładem tego co mówię jest np. opona Extreme - ...


Podobno nowe Extreme tego wrażenia braku precyzji nie mają ? ja właśnie też na to narzekałem ale używałem bardzo miękkich VR-1 typ W . Ale to mega miękkie na zimno i mokro i o ile w dojeździe po ulicy to przeszkadazło , to na zimnym i mokrym torze naprawdę pracowała ok.
Tylko Paweł, na 17" jakie zdeje się użuwałeś jest masa ofert i tanio, a spróbuj znaleźć miękkie slicki na 15. Nie ma po prostu . Z nowymi nawet problem , a cena to jakoś 150-250 euro sztuka.
Chyba że w Clio można założyć 13" felgi to inna sprawa i wtedy 13" miękkie i tanie slicki są dostępne.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pawel934
post Wed, 11 Mar 2020 - 09:05
Post #38


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





CYTAT(Andrzejsr @ Wed, 11 Mar 2020 - 08:55) *
Podobno nowe Extreme tego wrażenia braku precyzji nie mają ? ja właśnie też na to narzekałem ale używałem bardzo miękkich VR-1 typ W . Ale to mega miękkie na zimno i mokro i o ile w dojeździe po ulicy to przeszkadazło , to na zimnym i mokrym torze naprawdę pracowała ok.
Tylko Paweł, na 17" jakie zdeje się użuwałeś jest masa ofert i tanio, a spróbuj znaleźć miękkie slicki na 15. Nie ma po prostu . Z nowymi nawet problem , a cena to jakoś 150-250 euro sztuka.
Chyba że w Clio można założyć 13" felgi to inna sprawa i wtedy 13" miękkie i tanie slicki są dostępne.


Raz kupiłem Extreme do E36, VR2 W7 i było tak jak wyżej - czasy nie były złe, bo na Łodzi ok. 0,5s wolniej od slicka, ale fun z jazdy i precyzja prowadzenia to było nieporozumienie.

A co do rozmiarówki slicków to faktycznie niestety może być tak jak mówisz.. Ostatnio slicków 15" używałem w E30 w 2010 roku i na początku było tego pod dostatkiem, ale w pewnym momencie nawet przeszedłem na felgi 16" żeby kupować rajdowe slicki po pucharowych Citroenach C2, bo z 15" zaczął się problem z dostępnością..

A 13" do Clio wchodzą na pewno bo chłopaki jeżdżą na takich w Kielcach, pytanie czy nie wymaga to jakiegoś downgrade hamulców? Ale na pewno temat warty zastanowienia, bo na tych formułowych 13" auta są bardzo szybkie. Ale o precyzję to też bym ich nie podejrzewał biggrin.gif

(fotka z miniaturki z YT):



--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 11 Mar 2020 - 09:57
Post #39


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Te opony 13tki (miękkie slicki z F3 ) to rewelacja, jak tylko się da taki downgrade to pewnie najlepszy mod. Dodatkowo mniejsza masa koła . Używałem w lekutkim Wewstfieldzie, moment się nagrzewają. I chodzą po póltorej stówki albo mniej. Niektórym felgi nie wytrzymywały na nich wink.gif


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Wed, 11 Mar 2020 - 09:58
Post #40


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Te opony 13tki (miękkie slicki z F3 ) to rewelacja, jak tylko się da taki downgrade to pewnie najlepszy mod. Dodatkowo mniejsza masa koła . Używałem w lekutkim Wewstfieldzie, moment się nagrzewają. I chodzą po póltorej stówki albo mniej. Niektórym felgi nie wytrzymywały na nich wink.gif
(precyzja jest)


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 18 April 2024 - 18:18