Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Jeep Cherokee XJ - swap na 1,9TDI AFN
oress
post Sun, 18 Oct 2020 - 09:04
Post #1


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





Jest to moje pierwsze zderzenie z dieslem, który nie jest na mechanicznej pompie.
Kabelków się nie obawiam (mam za sobą przeróbkę KE-Jetronic na StandAlone), ale wstawię niżej listę pytań,
które w danej chwili mnie nurtują.

Kryza gotowa:


FOTO


Dawca silnika to Passat B5 1,9TDI AFN z 1998r. - ECU ma już wycięte immo.
Silnik będzie wkładany do Jeepa, w którym fabrycznie był diesel od Ranault 2,1TD na mechanicznej pompie.


Pytania:

1) Silnik ma 280tys km przelotu i jest to pewny przebieg oraz wszelkie wymiany eksploatacyjne były robione na czas.
Czy jest sens wymieniać panewki korbowodowe skoro silnik będzie wyjęty i wszystko będzie łatwo dostępne?
Jakie elementy w tym konkretnym silniki koniecznie poddać inspekcji? Ogólnie silnik mam moc i pracuje prawidłowo.

2) Gdzie znajdę RZETELNE schematy wiązek od Passata: ECU, instalacji silnika, zegarów, itd - ktoś ma i poratuje ?
3) Kontrolka Check Engine w Passacie to ta sama co od grzania świec - potrzebuję wiedzieć jak się do niej dobrać, jakie przewody z ECU ją zasilają aby przeszczepić do Jeepa.
4) Zaopatrzyłem się w VAG-COMa oraz VCDS Lite - póki silnik w Passacie : no co warto zerknąć softem? Obecnie brak jakichkolwiek błędów.
5) Co poza EGR można wywalić z instalacji 1,9TDI aby uprościć co tylko możliwe?
6) Czy jest możliwe pozbycie się przepływki i jak to zrobić? Jeśli tak to jakie są ewentualne minusy takiej operacji?
7) Co koniecznie muszę przeszczepić z instalacji Passata z mniej oczywistych rzeczy ? Np. czujnik pedału hamulca, sprzęgła , co jeszcze ?

Po swapie silnika zechcę zrobić swap ECU na EDC15 i będzie robiony delikatny chip. Ograniczony jestem wytrzymałością skrzyni biegów - Aisin AX5,
która bezpiecznie znosi 150KM i 275Nm. Sprzęgło jest z tarczą 215 ale łatwo mogę przejść na większe 228.

8) Czy jest sens dawać większe sprzęgło skoro maks co planuję to 275Nm ?
9) Jako, że w przyszłości będzie EDC15 to na co zwrócić uwagę, żeby później mieć możliwie mało kłopotów z tym związanych?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 18 Oct 2020 - 09:04
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Dziku
post Sun, 18 Oct 2020 - 13:17
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Mon, 12 February 2007
Skąd: Warszawa-Wesoła





Zamierzaaz to upalać w terenie? Czemu wybór padłna taki mały silnik? Nie chodzi mi o moc, tylko o sposób oddawania momentu...
Anyway, ax15 wedle wszelkich źródeł jakie znalazłem ma rating 275lbs/ft nie nm, poza tym jest kupa projektów ~300lbs/ft które na dużym kole(33-35") jest latami upalana w błocie i żyją...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oress
post Sun, 18 Oct 2020 - 14:25
Post #3


Frequent User
Dołączył: Sun, 14 August 2011





CYTAT(Dziku @ Sun, 18 Oct 2020 - 13:17) *
Zamierzaaz to upalać w terenie? Czemu wybór padłna taki mały silnik? Nie chodzi mi o moc, tylko o sposób oddawania momentu...
Anyway, ax15 wedle wszelkich źródeł jakie znalazłem ma rating 275lbs/ft nie nm, poza tym jest kupa projektów ~300lbs/ft które na dużym kole(33-35") jest latami upalana w błocie i żyją...


- Auto do turystyki a nie do upalania z kołami zaledwie 30''. Może kiedyś będą 31''. Przełożenia mostów 4,11.
- Upalane w błocie na dużym kole z reguły długo żyją bo przyczepność mała, ale jak rozpędzone koło trafi na korzeń, to trach i po półośce. - sprzęt weryfikują warunki z dobrą przyczepnością.
Dlatego ja wolę się zakopać i użyć wyciągarki niż coś uwalić. Co innego na rajdzie, gdzie i tak przyjeżdża się z lawetą, wtedy można ryzykować.
- AFN wobec obecnego 2,1TD J8S, który ma 86KM i według różnych źródeł od 160 do 180Nm będzie i tak niczym lot w kosmos.
- Nie mylić skrzyni AX5 z AX15 bo to dwa różne światy. Moja AX5 zdecydowanie delikatniejsza.
- 1,9 TDI dlatego, że w każdym zakątku świata jest tego pełno a na wyprawie dostępność części i ich cena nie bez znaczenia. Wiem, że popularny jest swap na M57 ale ze skrzynią AX15,
lecz łatwiej będzie dorwać graty albo i cały silnik 1,9TDI na mongolskim stepie niż cokolwiek do M57.

- J8S mam w idealnej kondycji, delikatnie dłubniety, MBC, BoostPin itp - obecnie jego dynamika jest wystarczająca. A w terenie na reduktorze nawet nie dłubanym nigdy nie było kompleksów, wjeżdżał wszędzie za 4,0L Moparami na 33''. Ale najbardziej doskwiera generowany przez niego hałas. Całe nadwozie od wewnątrz od podłogi po dach wyklejone matami butylowymi i jest lepiej ale chcę żeby było jeszcze ciszej.
Moim zdaniem na wyprawę tylko diesel, bo: zasięg na baku, miejsce w bagażniku (brak butli LPG). Gdy się jedzie na wyprawę z ekipą, gdzie ktoś ma LPG, to szukanie stacji LPG jest jedyną i największa zmorą na całej imprezie.

Także myślę, że wyczerpałem temat uzasadnienia - dlaczego taki a nie inny silnik wybrałem.
A teraz chciałbym się skupić na aspektach technicznych swapu.

Pytanie:

10) Co myślicie o chip boxach do AFN - tylko w aspekcie chwilowego użycia a nie ciągłej jazdy na tym?
albo czy jest możliwość przełączania dwóch map w EDC15 lub przełączania dwóch ECU?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
kris4cars
post Mon, 19 Oct 2020 - 20:14
Post #4


Super User
Dołączył: Sun, 11 January 2015
Skąd: Zbąszyń





Z tego co się orientuję to:
Cały licznik w passacie sterowany jest cyfrowo i wydłubanie kontrolki check engine będzie trudne, grzanie świec to też osobna kontrolka. Najprościej będzie chyba podpiąć się bezpośrednio pod świece i inteligentnie korzystać.
Czy przy 1.9 będzie ciszej w środku? raczej wątpię.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lemur
post Mon, 19 Oct 2020 - 20:16
Post #5


Frequent User
Dołączył: Thu, 14 August 2003
Skąd: Klucze





Coś takiego już jeździ. Poszukać , pogadać z właścicielem i tyle.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 05:23