Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Zaniżona VAT-marża na samochód - jak to rozegrać?, Czy da się jakoś zabezpieczyć czy odpuścić na starcie?
Misior
post Wed, 17 Jan 2018 - 15:38
Post #1


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Witam
Jutro jadę z kolegą obejrzeć samochód. Nie będę się rozpisywał tylko przejdę do tematu.
Salon/komis jest dość znany w rejonie, nie działa od wczoraj więc raczej nie znikną.
Ale oczywiście podczas rozmowy o formalnościach gość mówi że cena za auto 41tysi ale na fakturze VAT-marża cena 29.
Wiem jakie są konsekwencje zakupu na fakturę z zaniżoną kwotą, ale czy nie ma jakiejś opcji zabezpieczenia?
Czy tylko próbować kupić na umowę kupna sprzedaży z normalną kwotą?
Z góry dziękuję.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 17 Jan 2018 - 15:38
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Maciek1234
post Wed, 17 Jan 2018 - 15:43
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





kiedyś w takim przypadku na umowie napisaliśmy jako któryś tam punkt, że w przypadku wad ukrytych itd, w ramach rekompensaty sprzedający zobowiązuje się zwrócić tą prawdziwą kwotę. Czy to ma jakąś moc prawną - nie wiem, bo na szczęście nie musiałem sprawdzać biggrin.gif


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Wed, 17 Jan 2018 - 15:47
Post #3


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(Maciek1234 @ Wed, 17 Jan 2018 - 15:43) *
kiedyś w takim przypadku na umowie napisaliśmy jako któryś tam punkt, że w przypadku wad ukrytych itd, w ramach rekompensaty sprzedający zobowiązuje się zwrócić tą prawdziwą kwotę. Czy to ma jakąś moc prawną - nie wiem, bo na szczęście nie musiałem sprawdzać biggrin.gif

Dobre smile.gif To tak jakby napisać na końcu umowy, że jest nieważna bo nie odzwierciedla stanu faktycznego smile.gif


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Wed, 17 Jan 2018 - 15:59
Post #4


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





Jak mam fakturę VAT od sprzedającego (Firma) to umowa Kupno sprzedaż nie jest potrzebna? Pytam bo mam umowe i fakture ale w sumie nie przerejstrowalem jeszzce samochodu i się zastanawiam czy obowiązuje mnie oplata od czynnosci cywilnoprawnych skoro mam fakturę i będzzie od tego VAT odprowadzony przez sprzedającego.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maciek1234
post Wed, 17 Jan 2018 - 16:08
Post #5


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





CYTAT(Tommo @ Wed, 17 Jan 2018 - 16:47) *
Dobre smile.gif To tak jakby napisać na końcu umowy, że jest nieważna bo nie odzwierciedla stanu faktycznego smile.gif

nie - wartość przedmiotu na umowie jest 29,000
piszesz punkt: w przypadku zaistnienia wad ukrytych, powodujących zwrot przedmiotu umowy, sprzedający zobowiązuje się zwrócić kwotę w wysokości 41,000 pln (oczywiście trzeba to ubrać w prawniczy bełkot).

I tak tych umów nikt nie czyta, a w razie draki, lepiej mieć umowy z takim punktem, niż bez niego biggrin.gif


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Wed, 17 Jan 2018 - 16:27
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Tak tylko, że to ja chcę kupić i gość może nie chcieć umieścić takiego zapisu.
Cytat z innego forum od osoby która kupiła u nich samochód:
CYTAT
on powie "...to ja Panu nie sprzedam tego auta...przyjedzie za tydzień ktoś inny i kupi za 41 z fakturą za 29"
tak mi powiedzieli...
nawet nie chcieli pisać jakiegoś osobnego kwita że zapłaciłem 41...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cobesh
post Wed, 17 Jan 2018 - 17:15
Post #7


Frequent User
Dołączył: Mon, 28 November 2011





Weź fakturę na 29, zapłać tyle ile na fakturze i żądaj wydania przedmiotu.

A na poważnie- lepiej odpuścić. Co to za różnica dla sprzedającego? I tak Vat płaci kupujący.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mha
post Wed, 17 Jan 2018 - 17:20
Post #8


Super User
Dołączył: Thu, 14 December 2006
Skąd: z kosmosu





CYTAT(MisioLBN @ Wed, 17 Jan 2018 - 15:59) *
Jak mam fakturę VAT od sprzedającego (Firma) to umowa Kupno sprzedaż nie jest potrzebna? Pytam bo mam umowe i fakture ale w sumie nie przerejstrowalem jeszzce samochodu i się zastanawiam czy obowiązuje mnie oplata od czynnosci cywilnoprawnych skoro mam fakturę i będzzie od tego VAT odprowadzony przez sprzedającego.

Jak kupiłeś od przedsiębiorcy ( a skoro masz fv to tak) to nie płacisz!
Płacisz 2% jak kupujesz od prywatnego właściciela na umowę K/S.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Wed, 17 Jan 2018 - 17:33
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Up racja. Możliwe, że sprzedający ma samochód na firmę i zamortyzował się do 29k. Sprzeda na fakturze za 40k to od pozostałych 11k musi zapłacić dochodowy wink.gif. To tyle w kwestii wytłumaczenia zamiarów sprzedającego.
IMO najlepiej w takiej sytuacji:
1. Zapłacić przelewem! Zawsze będzie ślad.
2. Spisać dodatkową umowę, w której sprzedający zobowiązuje się zwrócić cenę pojazdu + odszkodowanie (czy jak tam sobie to nazwiecie) w kwocie wynoszącej różnice między faktycznym zakupem, a ceną na fakturze.
3. Dokonać transakcji przy udziale osób 3cich. Koniecznie niespokrewnione: koledzy, sąsiad etc. Nie wiem czy można jak w przypadku dokumentów notarialnych wpisać ich jako świadków transakcji biggrin.gif

Ewentualnie jeśli rzeczywiście faktura nie jest spowodowana złymi intencjami sprzedającego, a samochód warto kupić to po ustaleniu ceny dogadać się co do zwrotu ewntualnej różnicy jeśli sprzedawca ma ponieść jakieś straty.


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Wed, 17 Jan 2018 - 17:42
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Rezor - sprzedawca to handlarz i jak wyżej napisałem nie spisze żadnej dodatkowej umowy. Zaniżenie jest celowe żeby zapłacić jak najmniej dochodowego i vatu.
Mam nadzieję, że na miejscu dojdziemy do porozumienia ale może się okazać że auto będzie ładne a i tak go nie kupimy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
error.
post Wed, 17 Jan 2018 - 17:43
Post #11


Super User
Dołączył: Fri, 02 December 2016





CYTAT(mha @ Wed, 17 Jan 2018 - 17:20) *
Jak kupiłeś od przedsiębiorcy ( a skoro masz fv to tak) to nie płacisz!
Płacisz 2% jak kupujesz od prywatnego właściciela na umowę K/S.


+1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HubertRinkon
post Wed, 17 Jan 2018 - 17:43
Post #12


Frequent User
Dołączył: Sat, 17 September 2011
Skąd: Płock





Kupić inne auto lub to uczciwie


--------------------
E 63 S AMG
E30 318is zbudowane na Tor ;)
E36 328 zbudowane na Tor ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cobesh
post Wed, 17 Jan 2018 - 17:44
Post #13


Frequent User
Dołączył: Mon, 28 November 2011





CYTAT(Rezor @ Wed, 17 Jan 2018 - 17:33) *
Up racja. Możliwe, że sprzedający ma samochód na firmę i zamortyzował się do 29k. Sprzeda na fakturze za 40k to od pozostałych 11k musi zapłacić dochodowy wink.gif. To tyle w kwestii wytłumaczenia zamiarów sprzedającego.
....


To niech sprzeda ten samochód za 45 tysięcy i tyle wpisze na fakturze. Janusz biznesu robi gównooszczędność.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Wed, 17 Jan 2018 - 18:03
Post #14


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





Misior, nie wiem czy masz świadomość... ale ...
handlarz dokonuje przestępstwa skarbowego bo uszczuplenie jest większe niż 2 średnie, Ty ma zarzuty pomocnictwa (jeżeli skarbówka to namierzy).

Już nie mówię o fakcie, że jeśli jesteś też jest przedsiębiorcą i kupuje na FV to musi płatność wykonać przelewem a jak uszkodzisz auto to ubezpieczyciel wypłaci 29 minus amortyzacja i jakieś inne dodatkowe odliczenia... czyli w praktyce połowę ceny zakupu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Wed, 17 Jan 2018 - 19:17
Post #15


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





Ja tam za bardzo nie widzę opcji zabezpieczenia, chyba że będziesz miał dowody na to, ile faktycznie zapłaciłeś (przelew, nagranie, świadków - może być rodzina, wbrew temu, co napisano wyżej), ale przygotuj się na to, że uks może się dowalić później, żeś współudział w przestępstwie/wykroczeniu skarbowym brał.

Ewentualnie można pokusić się o zapis z karą umowną na wypadek odstąpienia, ale po 1 - nie byłbym pewien, że sprzedający się na to zgodzi, a po 2 - przy karze umownej, w toku sporu sprzedający mógłby zażądać jej miarkowania (zmniejszenia), a sąd mógłby takie żądanie uwzględnić, no i jesteś w plecy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Wed, 17 Jan 2018 - 21:23
Post #16


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Tak, mam świadomość i w sumie teraz to już mógłbym wycofać pytanie o możliwe zabezpieczenie bo wiem, że jak kwota zapłacona nie będzie się zgadzać z tą na umowie/fakturze to nie kupuję.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hexx #2
post Wed, 17 Jan 2018 - 21:26
Post #17


Forum Homee
Dołączył: Tue, 07 November 2017





Weź na te zakupy ze sobą jako osobę towarzyszącą.... pana z UKS laugh.gif
wspomoże w "negocjacjach handlowych"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Wed, 17 Jan 2018 - 21:34
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Całkiem możliwe że użyje tego argumentu w rozmowach biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek evo
post Wed, 17 Jan 2018 - 21:40
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Thu, 19 August 2004
Skąd: Sosnowiec





Zamwsze radze aby takie tematy sobie po prostu odpuszczać. Też się spotkałem z takimi praktykami. Trzeba mieć świadomość, że w razie draki można mieć zarzuty karne (przestępstwo karno-skarbowe jeśli się nie mylę).


--------------------
sygnatury komercyjne są dostępne dla kont PRO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damzzii
post Wed, 17 Jan 2018 - 23:46
Post #20


Super User
Dołączył: Thu, 27 February 2014





Godząc się na takie warunki sprzedaży oczywistym jest że popełniamy przestępstwo skarbowe.
Druga strona medalu jest taka że jest to norma i dopóki kupujący i sprzedający w razie kontroli sami się do tego nie przyznają to nic wam nie grozi.
Jeżeli sprzedawcę będziesz cisnął o wyższą kwotę na fakturze, pewnie zaproponuje wyższą kwotę zakupu, wszystko jak mniemam do dogadania.

Podstawa to stan samochodu, można domniemywać że za tyle kupił i nie chce wykazać zysku.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 11:18