Shoutbox 0 nowych PW 


11 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tor Poznań dla laika
mile
post Tue, 21 Jul 2015 - 16:43
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Thu, 02 December 2004
Skąd: Warszawa





Panowie, proste pytanie - czy wypad na Tor Poznań dla laika, niemajacego doświadczenia w pojeżdzawkach i jeździe torowej to za wysokie progi i proszenie się o kłopoty czy raczej temat do ogarnięcia przy odrobinie rozsądku ? Auto seryjne, 180 koni, FWD,1100 kg.


--------------------
Zamiast na siłę ulepszać samochód lepiej ulepszyć kierowcę...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 21 Jul 2015 - 16:43
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
moritz86
post Tue, 21 Jul 2015 - 17:13
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 December 2012





Startujesz w grupie niebieskiej i cieszysz się z coraz lepszych czasów. Warto jednak przed zainwestować w porządne hamulce, bo seria to najczęściej staje w dymie wink.gif No i oczywiście powymieniać płyny ustrojowe smile.gif


--------------------
Był Peugeot 106 S16 Turbo - Tor Poznań 1.53:5
Jest BMW e36 Compact m54b25 + GTX3076 + 8hp50 by TajnyGarazBobra
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srbenda
post Tue, 21 Jul 2015 - 18:47
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Mon, 05 September 2005
Skąd: Katowice / Banja Luka





I opony lepsze niż seryjne jeżeli mają nie płynąć po kilku okrążeniach.


--------------------
#włoszczyzna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Tue, 21 Jul 2015 - 19:32
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





To też jest bardzo indywidualna sprawa. Jeden szybko się odnajdzie i złapie o co chodzi, drugi będzie jeździł kwadratowo i zwiedzał pobocza. Dobrze, że samochód nie jest jakiś bardzo szybki i ciężki, to ułatwia oswojenie z torem. Gożej jak się na świeżaka przyjedzie cięzką i mocną furą. Na prostych ogień i but w podłogę a w zakręcie ratunku! nie dam rady, wylecę smile.gif


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_gucior_*
post Tue, 21 Jul 2015 - 19:45
Post #5









Poznań jest świetny, dobrze mieć dobry lub jeszcze lepszy hebel co napisano już wyżej szcególnie, że momentami można się już tam rozpędzić.
nie widzę tu żadnych wielkich niebezpieczeństw i wg mnie łatwiej uszkodzić siebie i sprzęt w Ułężu czy NMnP niż w Poznaniu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srbenda
post Tue, 21 Jul 2015 - 20:53
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Mon, 05 September 2005
Skąd: Katowice / Banja Luka





Albo spalić heble na Jastrzębiu wink.gif


--------------------
#włoszczyzna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Tue, 21 Jul 2015 - 21:08
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Oj w Poznaniu osobiście widziałem kilka dobrze rozbitych furek.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gość_gucior_*
post Tue, 21 Jul 2015 - 21:35
Post #8









ja widziałem też sporo rozbitych na prostej drodze, jak ktoś ma jebnąć to jebnie gdziekolwiek.
a w Poznaniu z różnych pojeżdżawić przynajmniej można się prawdziwie wyjeździć w warunkach torowych choć to tor Polski smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mAbZ
post Tue, 21 Jul 2015 - 22:28
Post #9


Forum Homee
Dołączył: Sun, 24 July 2005
Skąd: Sthlm





CYTAT(gucior @ Tue, 21 Jul 2015 - 21:35) *
ja widziałem też sporo rozbitych na prostej drodze, jak ktoś ma jebnąć to jebnie gdziekolwiek.

..i skoro dotąd się nie rozbił na drodze, to na torze też nic mu się nie stanie?
Niejednego tak myślącego chojraka oglądałem na bandzie rolleyes.gif
Poza tym, razi Twój wulgarny sposób pisania. Potrafisz kulturalniej?

Odpowiadając autorowi wątku: jedź, ale nie po to żeby bić czasy, a żeby wyczuć auto i poznać SWOJE granice.
Kończące się hamulce, pływające opony, niespodziewane odciążenia tyłu - to raczej nie są rzeczy, których mozna zaznać na zwyczajnej drodze.
Gdy to opanujesz, przyjdzie czas na doskonalenie toru i techniki jazdy. Czyli siebie.

Koniecznie zmień jeśli nie hamulce, to przynajmniej płyn hamulcowy.
Po każdej rundzie rób okrążenie czy dwa wolniej, żeby schłodzić hamulce- inaczej seryjne tarcze mogą się powyginać lub popękać.


--------------------
Racing is a state of mind
www.youtube.com/mabz25
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 21 Jul 2015 - 22:35
Post #10


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Przede wszystkim powinniscie napisac koledze, zeby jechal na 50-60% na poczatku. Predkosc trzeba zwiekszac stopniowo ,a nie w druga strone. Jak pojedzie sobie 50 w zakrecie i 120 na prostej to nic mu sie nie stanie. Zreszta to samo jest na zwyklej drodze, nie znasz zakretu - jedziesz wolniej z zapasem. Znasz zakret - mozesz isc ogniem.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mAbZ
post Tue, 21 Jul 2015 - 22:47
Post #11


Forum Homee
Dołączył: Sun, 24 July 2005
Skąd: Sthlm





CYTAT(jackkpl @ Tue, 21 Jul 2015 - 22:35) *
Przede wszystkim powinniscie napisac koledze, zeby jechal na 50-60% na poczatku. Predkosc trzeba zwiekszac stopniowo

No, o to mi chodziło z tym poznawaniem swoich granic.
Niektórzy uważają, ze granic nie poznają, póki ich nie przekroczą ale Ty proponujesz zdecydowanie bezpieczniejsza opcję laugh.gif
Aha i trzeba na bierząco kontrolować ciśnienie w oponach bo szybko rośnie, nawet o 0,7 do 1 atm.
A to pogarsza trakcję i powoduje szybsze i nierówne zużycie opon.


--------------------
Racing is a state of mind
www.youtube.com/mabz25
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Wed, 22 Jul 2015 - 08:38
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(gucior @ Tue, 21 Jul 2015 - 21:35) *
ja widziałem też sporo rozbitych na prostej drodze, jak ktoś ma jebnąć to jebnie gdziekolwiek.
a w Poznaniu z różnych pojeżdżawić przynajmniej można się prawdziwie wyjeździć w warunkach torowych choć to tor Polski smile.gif

Nie chce mi się tego komentować nawet.
Tor wyścigowy może boleśnie ukąsić w najmniej oczekiwanym momencie.




--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 22 Jul 2015 - 09:21
Post #13


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Moze to i amatorskie,ale ja w kazdej sytuacji , kiedy trace panowanie nad autem, zaczynam lekko hamowac. Po takich 3-4 zawijasach by bylo 80km/h mniej i skutki uderzenia duzo mniejsze. Robie tak w RWD i FWD i do tej pory jako mi sie udawalo.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mile
post Wed, 22 Jul 2015 - 09:38
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Thu, 02 December 2004
Skąd: Warszawa





Dzięki panowie za odpowiedzi smile.gif

Hamulce nówki sztuki, klocki trochę lepsiejsze niż seria (Ferdod DS2500), płyn świeży. Opony drogowe UHP z wyższej półki i póki co takie zostaną wink.gif prawe mówiąc najwieksze wątpliwości mam w kwestii stwarzania zagrożenia dla innych, szybszych kierowców. Ale jeżeli zostanie zrobiona grupa tylko z nowicjuszy w słabszych autach to nie powinno być problemu. Rozważałem też Ułęż, ale jazda po pachołkach nie do końća mnie przekonuje, plus chyba łatwiej o uszkodzenia na Ułęzu.


--------------------
Zamiast na siłę ulepszać samochód lepiej ulepszyć kierowcę...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 22 Jul 2015 - 09:44
Post #15


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(mile @ Wed, 22 Jul 2015 - 09:38) *
Dzięki panowie za odpowiedzi smile.gif

Hamulce nówki sztuki, klocki trochę lepsiejsze niż seria (Ferdod DS2500), płyn świeży. Opony drogowe UHP z wyższej półki i póki co takie zostaną wink.gif prawe mówiąc najwieksze wątpliwości mam w kwestii stwarzania zagrożenia dla innych, szybszych kierowców. Ale jeżeli zostanie zrobiona grupa tylko z nowicjuszy w słabszych autach to nie powinno być problemu. Rozważałem też Ułęż, ale jazda po pachołkach nie do końća mnie przekonuje, plus chyba łatwiej o uszkodzenia na Ułęzu.


Jesli nie szkoda ci kasy, to mozesz kupic rfactor2 na PC. Jest do sciagniecia tor poznan. Mozesz sobie zrobic pare okrazen, zeby poznac tor.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mAbZ
post Wed, 22 Jul 2015 - 10:41
Post #16


Forum Homee
Dołączył: Sun, 24 July 2005
Skąd: Sthlm





CYTAT(jackkpl @ Wed, 22 Jul 2015 - 09:21) *
Moze to i amatorskie,ale ja w kazdej sytuacji , kiedy trace panowanie nad autem, zaczynam lekko hamowac. Po takich 3-4 zawijasach by bylo 80km/h mniej i skutki uderzenia duzo mniejsze. Robie tak w RWD i FWD i do tej pory jako mi sie udawalo.

Powodem tego bączka był zbieg trzech błędów. Pierwszy i największy to jazda tzw. racing line w deszczu.
Na optymalnym torze jazdy nagromadzona jest guma, która w deszczu staje się ślizka jak lód.
Na mokrym należy ją omijać, biorąc zakręty szeroko- czyli omijać wierzchołki zakrętów (apexy)

Pozostałe dwa błędy to nieznaczne ale jednak odjęcie gazu w lewym zakręcie (1:16 w filmiku)
destabilizujące auto i ten sam błąd ale jeszcze większy (duży spadek obrotów) w kolejnym, prawym zakręcie.
W efekcie utrata przyczepności tylnej osi. Hamowanie zwiększyłoby nacisk na przenią oś czyli jeszcze zwiększyłby nasterowność (zarzucanie tyłu)
Nawet włączona kontrola trakcji nie zawsze da radę wyratować z takiego głupiego odjęcia gazu na mokrym torze - wiem to z autopsji biggrin.gif

W FWD najlepiej nigdy nie popełniać błędu z mimowolnym odejmowaniem gazu w zakręcie, a jeśli już
do tego dojdzie (łatwo o to na mokrym)- z powrotem dodać gazu, wyciągając auto przodem.
Łatwiej powiedzieć niż zrobić, no ale na tor jeździ się nie tylko po to, żeby się wyszaleć, ale żeby się takich właśnie rzeczy nauczyć.


--------------------
Racing is a state of mind
www.youtube.com/mabz25
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Wed, 22 Jul 2015 - 11:36
Post #17


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





mAbZ w deszczu jeździ się po śladach poprzedników. Tam jest najmniej wody, a pobocza też są zasyfione resztkami gumy.
Co do reszty i techniki wychodzenia z poślizgu nadsterownego, pełna zgoda.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mAbZ
post Wed, 22 Jul 2015 - 12:03
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Sun, 24 July 2005
Skąd: Sthlm





CYTAT(Tommo @ Wed, 22 Jul 2015 - 11:36) *
mAbZ w deszczu jeździ się po śladach poprzedników. Tam jest najmniej wody, a pobocza też są zasyfione resztkami gumy.


To ma sens ale tylko jeśli tor jazdy przesycha.
Inaczej lepsze śmieci na zewnętrznej niż guma wtarta w asfalt na optymalnym torze jazdy.
Weź też pod uwagę, że takie tory jak Poznań są wyprofilowane i woda spływa do wewnętrznej zakrętu.

Polecam wideo, które niedawno dał corsair77 w wątku o Leonie Cupra 280:


--------------------
Racing is a state of mind
www.youtube.com/mabz25
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mile
post Thu, 23 Jul 2015 - 09:51
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Thu, 02 December 2004
Skąd: Warszawa





Dobra, klepnął termin na 05.09, podziele się potem wrażenia z punktu widzenia świeżaka wink.gif


--------------------
Zamiast na siłę ulepszać samochód lepiej ulepszyć kierowcę...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Thu, 23 Jul 2015 - 10:25
Post #20


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





bardzo dobra szkola jazdy po asfalcie to kieleckie superoesy, praktycznie co miesiac impreza, wbij tam jak mozesz przed poznaniem smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 17:52