Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Przekroczenie max obrtów kompresora
Osator
post Tue, 09 Jun 2020 - 13:22
Post #1


Rookie
Dołączył: Mon, 08 June 2020





Witam. Od 5 lat jestem posiadaczem Mazdy Rx-8. Zakupiłem auto z martwym silnikiem i od razu wrzuciłem tam zwykłego tłokowca (MZR 2.0 z Mazdy 6 https://www.youtube.com/watch?v=2ieg2zCE3MY&t). Autko jako daily sprawuje się świetnie żadnych problemów czy awarii, przez te 5 lat przejechałem nim ponad 60k kilometrów. Ale zdecydowałem że pora trochę zwiększyć jego moc. Wsadzony silnik nie jest potworem. W serii powinien generować 141 KM oraz i około 170 Nm. Po wrzuceniu tego w budę Rx-8 i złażeniu do kupy z osprzętem Mx-5 wypluło na hamowni 143 KM oraz 175 Nm https://imgur.com/BjlyYCJ
Wybór padł na doładowanie go kompresorem. Stopień sprężania silnika to 10.0:1. Silnik nie będzie zakuwany itd, wszytko zastaje na fabrycznych bebechach. Dlatego doładowanie nie będzie zbyt duże. Druga sprawa nie ma miejsca pod maską żeby upchnąć duży kompresor. Wybór padł na EATON TVS R410 https://www.eaton.com/us/en-us/catalog/engi...ifications.html. Jest malutki i bez problemu uda mi się go gdzieś wcisnąć. Teraz kwestia doładowania. Wykorzystałem wzory i obliczenia które znalazłem tu na forum. Przełożenie tak dobrane aby uzyskać doładowanie w okolicach 0.5 bara. I Wyszło mi coś takiego:
Kompresor Eaton TVS R410
Objętość powietrza pompowana przy jednym pełnym obrocie osi (Displacement): 410 cc
Maksymalne ciśnienie wyjściowe (Max. Outlet Pressure): 2.5 Bar
Maksymalne obroty (Max Rotor Speed ): 24000
Wydajność przy max prędkości: 670 kg/ h


Pojemność silnika (Ve): 1999 cm3
Max obroty (Max RPM): 6950

Przełożenie (Ratio) = średnica koła pasowego / średnica koła kompresora: 3,6
Objętość pompowanego powietrza (V) = Ratio * Displacement =1477,6
Nadmiar Powietrza (dV) = V - (Ve/2) = 478,1
Doładowanie ( B ) = (dV/Ve)*2 = 0,478 bar
Max prędkość kompresora (Rkmax) = Ratio * Rmax = 25047

Czy te obliczenia są prawidłowe i mają sens ?

Jeżeli tak to mam jeden problem bo z tym doładowaniem (tj. 0,478 bara) przy odcince silnika kompresor kręci się z prędkością 25047 rpm a według danych katalogowych max rpm to 24000. Wiadomo że silnik nie będzie katowany non stop na obrotach 6950 więc kompresor osiągał by te 25000 rpm sporadycznie. Wydaje mi się że przekroczenie obrotów 24000 nie sprawi że rozleci się on na kawałki tongue.gif Co o tym sądzicie. Mogę to zostawić tak czy raczej zejść delikatnie z doładowaniem i kręcić go do 24000 rpm ? PS. Aby zejść poniżej obrotów 24000, max doładowanie jakie bym uzyskał to 0.39 bara dry.gif



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 09 Jun 2020 - 13:22
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Dziku
post Wed, 10 Jun 2020 - 20:43
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Mon, 12 February 2007
Skąd: Warszawa-Wesoła





Przede wszystkim całą moc jaką wygenerujesz tą małą pipką zmienisz przy jej pomocy w ciepło, obejrzyj mapę tego kompresora, obawiam się że jeśli nawet wygenerujesz nim te 0.478bara, to straty na napędzie zeżrą wszysytko, albo prawie wszystko.
Chcesz wi~cej mocy? Weź dół 2.5 z rangera/cx7, głowicę z 2.3, włóż wałki i dobry wydech. Będzie kosztować tyle samo albo mniej, mocy wyjdzie więcej i bardziej bezawaryjnie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 20 April 2024 - 00:00