Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> kolektor wydechowy z aluminium
kerni
post Fri, 25 Nov 2011 - 21:25
Post #1


User
Dołączył: Wed, 17 August 2011





Mam takie pytanie, czemu nie?

Nie spotkałem się jeszcze aby ktoś oferował kolektor wydechowy z aluminium.

Mam możliwość zrobienia sobie takiego własnoręcznie, w przednionapędowym lekkim aucie, z ciężkim silnikiem,
gdy walczę o rozkład masy każde urwanie kg jest na wagę złota.

Mi na nie, nasuwa się tylko kilka kwestii które można olać, wiadomo, że aluminium jest dość miękkie, podatne na tarcie i uderzenia.
Odpowiednie jego poprowadzenie względem miski olejowej załatwi sprawę kontaktu z glebą.


Czy ktoś wie może, co wyklucza stosowanie tego materiału w tym miejscu, czemu nikt takiego rozwiązania nie stosuje?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 25 Nov 2011 - 21:25
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Jarzyn
post Fri, 25 Nov 2011 - 21:32
Post #2


Frequent User
Dołączył: Thu, 02 September 2010
Skąd: Zabrze





Temperatura topnienia aluminium 660 stopni Celsjusza wink.gif


--------------------
Audi A4 B5 1.9 TDI AFN // Suzuki SV650N K8 // Nissan Sunny GTi 5-doors
--------------------
"Kto hamuje, ten przegrywa"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marlon
post Fri, 25 Nov 2011 - 21:33
Post #3


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 November 2002
Skąd: Wołomin





dlatego stosuje się tytan.
super pomysł, szkoda że do dupy


--------------------
dragracingowy spiker do wynajęcia ;)

_http://www.youtube.com/watch?v=2opWEnxSs1g
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kerni
post Sun, 27 Nov 2011 - 18:31
Post #4


User
Dołączył: Wed, 17 August 2011





ale mamy różne rodzaje stopów aluminium
...właśnie dlatego zacząłem się zastanawiać, specjalnie grzałem acetylenem rurę, i dość mocno musiałem podgrzać żeby popłynęła

... zaglądając do kuchni, mam patelnie i garnek aluminiowy, nic nie płynie przy bezpośrednim długim kontakcie z palnikiem




druga strona to trwałość takiego cuda z uwagi, że aluminium ciepła nie lubi ...z tym że mogę co roku robić nowy, problemu z tym mieć nie bedę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
torek
post Sun, 27 Nov 2011 - 18:34
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Thu, 24 November 2011
Skąd: Wawa





ale na palniku na kuchence nie osiągasz takich temperatur jakie osiąga kolektor wink.gif


--------------------
Renault Megane 1.8 16V Turbo - było
Mazda 6 MPS - był -Best ET 13:45 Ryki 2015
Mazda 6Speed - jest
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidzio_r5gtt
post Sun, 27 Nov 2011 - 18:56
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 April 2008
Skąd: WPI

Ikona grupy



postaw aluminiowy garnek na gazie tylko pusty (bo z wodą to nie działa...)


--------------------
www.re5pect.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Feluke
post Sun, 27 Nov 2011 - 23:21
Post #7


Moderator
Dołączył: Sat, 03 January 2004
Skąd: Warszawa





CYTAT(torek @ Sun, 27 Nov 2011 - 18:34) *
ale na palniku na kuchence nie osiągasz takich temperatur jakie osiąga kolektor wink.gif

Osiagnie, osiagnie a nawet przekroczy te wartosc. wink.gif

CYTAT(kidzio_r5gtt @ Sun, 27 Nov 2011 - 18:56) *
postaw aluminiowy garnek na gazie tylko pusty (bo z wodą to nie działa...)

Ja bym sie jeszcze uzbroil w gasnice... tak na wszelki wypadek. wink.gif


kerni ile razy mamy ci powiedziec ze z aluminium nie da sie zrobic kolektora wydechowe ze wzgledu na panujace tam temperatury. Jezeli chcesz lekki kolektor wydechowy to zainwestuj w Inconel albo najlepiej w tytan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pinin
post Mon, 28 Nov 2011 - 08:27
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 24 November 2004
Skąd: Warszawa - Wawer





CYTAT(kerni @ Sun, 27 Nov 2011 - 18:31) *
ale mamy różne rodzaje stopów aluminium
...właśnie dlatego zacząłem się zastanawiać, specjalnie grzałem acetylenem rurę, i dość mocno musiałem podgrzać żeby popłynęła

... zaglądając do kuchni, mam patelnie i garnek aluminiowy, nic nie płynie przy bezpośrednim długim kontakcie z palnikiem


Zainwestuj w termometr optyczny (pirometr to się chyba zowie), podgrzej rurę do popłynięcia i sprawdź jaką ma to temperaturę wink.gif

Podpowiem, tak jak inni - to nie da rady wink.gif


--------------------
| Pinin Racing | Warsaw Speed Team | Prorace | TheTechGuy |
'96 CaliforniaCento

www.facebook.com/dragracingsafety
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 03 Dec 2011 - 10:23
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



moje kolektory robione z rur nierdzewnych 1mm-1,2mm są bardzo lekkie . do tego flansza 5mm i to nie waży dużo. Paru osobom pokazywałem mój kolektor 4-2-1 o długoości całkowitej ok 90 cm i byli zadziwieni że nie waży to nawet tyle co fabryczny nieduży żeliwniak


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LuiG
post Sat, 03 Dec 2011 - 12:34
Post #10


Uno Racing
Dołączył: Fri, 19 September 2003
Skąd: Opole





do tego dochodzi jeszcze duża rozszerzalność cieplna alu, pęknie szybko

sam wydech jak prosta rura można jeszcze dać za turbo, i wymieniać często, widziałem taki patent


--------------------
Be smart, drive safe, stay legal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihas66
post Tue, 06 Dec 2011 - 17:37
Post #11


Forum Homee
Dołączył: Sat, 04 July 2009





wtrysk wody przed turbiną aby schłodzić spaliny i zlikwidować turbo dziurę potem wydech za turbo może nie spłynie... Ale to za piękne marzenia na samochód parowy...


--------------------
Wszystkie moje posty są moja subiektywną opinia proszę ich nie łączyć z żadną firmą i osobami...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pinin
post Wed, 07 Dec 2011 - 09:32
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 24 November 2004
Skąd: Warszawa - Wawer





Ta... Z tym wtryskiem może i jakiś pomysł jest, ale ma pełno wad:
- koszt (kolektor+wtrysk wody - sam wtrysk wody kosztuje od ok. 1200zł w górę)
- masa (sam kolektor będzie lżejszy od klasycznego, ale wtrysk wyrówna masę do kolektora ze stali czarnej lub nawet ją przewyższy)
- ogólne pieprzenie z układem (pilnowanie stanu wody, a jak się skończy, to kolektor płynie)

Więc... jak już tak idziemy grubo, to wolałbym wykonać kolektor ze stopu tytanu. Aczkolwiek dalej nie widzę sensu w amatorskim sporcie. A w profesjonalnym także chyba się mija z celem, bo stosunek kosztów do zysków z tego rozwiązania jest mocno średni.


--------------------
| Pinin Racing | Warsaw Speed Team | Prorace | TheTechGuy |
'96 CaliforniaCento

www.facebook.com/dragracingsafety
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pepto
post Wed, 07 Dec 2011 - 10:11
Post #13


User
Dołączył: Tue, 04 August 2009
Skąd: Ldz





CYTAT(mihas66 @ Tue, 06 Dec 2011 - 17:37) *
wtrysk wody przed turbiną aby schłodzić spaliny i zlikwidować turbo dziurę potem wydech za turbo może nie spłynie... Ale to za piękne marzenia na samochód parowy...

Proponuje, przypomnieć sobie zasadę działania turbiny lub ogólnie podstawowe zasady termodynamiki, zanim się taką "kake" napisze.

By kolektor był lekki można go zrobić z dobrej stali żarowytrzymałej o cienkich ściankach i spokojnie może ważyć naprawdę niewiele, problem jest taki ze w handlu trudno o dostęp do rur cienkościennych z takich stali (większość jest produkowanych do zastosowań kotłowych), pojawiają się ponadto problemy ze spawaniem (np stal 13CrMo4-5 stosowana na kolektory pary świeżej pracujące pod ciągle przy temperaturach rzędu 550oC, wymaga wyżarzania spoin itd.), do domowych lub warsztatowych konstrukcji max to P265GH, spokojnie kolektor nie popęka a spawa się niewiele gorzej od tradycyjnych stali węglowych i do tego kosztuje 1/2ceny kwasiaka. W sklepach spokojnie można kupić rury, kolanka, gotowe zwężki itd. z P265GH w rozmiarach nadających się na kolektor DN25 do DN50 występują w minimalnych grubościach ścianek 2mm lub jak się trafi to 1.6mm.


--------------------
Delta HPE, 2X Dedra Integrale
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dobrus
post Wed, 07 Dec 2011 - 10:46
Post #14


Forum Homee
Dołączył: Sun, 20 July 2008





a z czego są wykonane chińskie barany do n/a? bo są bardzo lekkie i maja cieniutkie ścianki
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pepto
post Wed, 07 Dec 2011 - 11:26
Post #15


User
Dołączył: Tue, 04 August 2009
Skąd: Ldz





Strzelam ze pojedyncze runnery są zwijane z blachy później odpowiednio formowane, co do materiału z którego są wykonane to bóg raczy wiedzieć, to co wychodzi z chińskich hut to jedna wielka zagadka, ogólnie mają duże problemy z czystością i składem. Ze względu na to ze często pękają zgaduje ze jest to jakaś miękka (by łatwo się formował i ewentualnie ciągnęła ) stal węglowa, wada jest taka że po kilkukrotnym rozgrzaniu i ochłodzeniu w takiej stali pojawiają się krystaliczne struktury (cementyty), które są cholernie twarde (nawet 60HRC)i co za tym idzie kruche.


--------------------
Delta HPE, 2X Dedra Integrale
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dobrus
post Wed, 07 Dec 2011 - 12:33
Post #16


Forum Homee
Dołączył: Sun, 20 July 2008





czyli jednym słowem jeden wielki shit smile.gif u mnie w 328 działało to nawet, nic się z tym nie działo choc dosc szybko je sprzedalem więc nie wiem jakby bylo w dluzszej perspektywie czasu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Feluke
post Wed, 07 Dec 2011 - 12:56
Post #17


Moderator
Dołączył: Sat, 03 January 2004
Skąd: Warszawa





CYTAT(dobrus_m30 @ Wed, 07 Dec 2011 - 12:33) *
czyli jednym słowem jeden wielki shit smile.gif u mnie w 328 działało to nawet, nic się z tym nie działo choc dosc szybko je sprzedalem więc nie wiem jakby bylo w dluzszej perspektywie czasu

Moze nie jeden wielki szit ale nigdy nie wiesz czy ci nie peknie. Sa tacy co jezdza na tym grubo i wielka locha tez na tym wisi i nic sie nie dzieje, czesto przywadzaja wydechem a sa tacy co zaloza, kolektor ledwo sie zagrzeje i juz peka.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dobrus
post Wed, 07 Dec 2011 - 21:14
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Sun, 20 July 2008





u mnie lekko nie miał, co prawda n/a wiec temperatury niższe, jedyne co zauwazylem to że co upalanie to miał inny kolor smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kuku1985
post Thu, 15 Nov 2018 - 07:35
Post #19


User
Dołączył: Tue, 07 June 2011
Skąd: Gdańsk





Widziałem ostatnio FMIC coś tam robiło cały wydech z alu za turbo pomysł nie głupi bo w przeciwieństwie to serii przynajmniej nie rdzewieje a waga może podobna. Co do kolektora to podam jedynie link i dodam że no skoro mowa o zastosowaniu jako tłoki to kolektor też by dał radę.
Puki co mnie bardziej interesuje wydech za turbo z alu gdyby ktoś miał takie zdjęcia lub linki do stron, był bym wdzięczny za podesłanie lub wstawienie w temacie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Thu, 15 Nov 2018 - 07:52
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



temperatura topnienia nadal za niska jak na sam kolektor, natomiast reszta wydechu może to by się udało. Oszczędność masy względem 2mm nierdzewki była by napewno spora ale już do takiej 1mm sprawa dyskusyjna.


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 18 April 2024 - 21:59