Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Elektryczny kłopot - elektryczny wsteczny, spadek napięcia, jak zapobiec ?
Andrzejsr
post Fri, 20 Oct 2023 - 18:12
Post #1


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Przygotowuję samochód z silnikiem motocyklowym, one nie mają wstecznego. Rozwiązań jest kilka - jedni nie używają wstecznego, inni 'reverse box' - mechaniczne skrzynki pośrednie biegów (Quaifie coś takiego robi/ło) , inni elektrycznego wstecznego. Jest to elektryczny silnik - rozrusznik zazębiający się po załączeniu z na stałe zamontowaną zembatką na wale napędowym.

No i nawet to ciągnie powolutku do tyłu.

Problem w tym, że taki starter z takim obciążeniem drenuje dużo prądu i napięcie spada do 6 v i silnik ten główny napędowy spalinowy staje (nie wiem za mało dla ECu, zapłonu i wszystkiego pewnie)

Podpięte to mam tak : bateria 18Ah, jej plus - idzie do głównego wyłącznika taki FiA typowy, drugi "styk" tego wyłacznika wypuszcza dwa kable - jeden do okablowania silnika itd tak jak szedł w motocyklu, drugi - prosto do tego silnika od wstecznego. Ten silnik / rozrusznik jest uruchamiany guzikiem niskiego prądu jak rozrusznik , no i wtedy sią załącza i bierze ten duży prąd grubym kabllm przez FIA wyłącznik z akumulatora i - napięcie spada do 6,5 v i silnik główny jeśli chodził - gaśnie.


Czy są jakieś elektr skrzynki które potrafią rozdzielić ten prąd z akumulatora na "dwie części" - jedna stabilna na silnik ecu itd, a druga - niech sobie napięcie spada, najwyżej nie pojedzie wiecej do tyłu. Niby nie słyszałem o czymś takim, ale o wielu pewnie elektr urządzeniach nie słyszałęm .

No bo najprościej to mi się wydaje i tak mnie kusi dodać drugi akumulator jakiś 6Ah, tylko dla wstecznego, awaryjnie jakby w nim prądu zabrakło łączony z głównym, ale wtedy na wyłączonym silniku świadomie, czy podczas jazdy z załączanym ładowaniem.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 20 Oct 2023 - 18:12
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Rezor
post Fri, 20 Oct 2023 - 19:36
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Nie prościej wsadzić jakiś lifepo? Nie będzie tak uginało napięcia. Ile to ciągnie?
Ewentualnie zmienić przełożenie. Jak na 6V prędkość jest wystarczająca to daj 2 razy krótsze


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Fri, 20 Oct 2023 - 21:22
Post #3


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





A alternator nie jest za słaby w tym składowisku?
Dobry altek (niekoniecznie wielki) jest w stanie narobić prądu na rozrusznik na kilkanaście/kilkadziesiąt sekund.

Poza tym mógłbyś mieć system, który podbija jałowe spalinówki jak włączasz ten wsteczny.


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Fri, 20 Oct 2023 - 22:16
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Tak myślałem z obrotami - podniesc obroty cofając ale trochę obawiam się prób czy spadki napięcia próba za próba nie zaszkodzą ECU czy regulatorowi napiecia jakoś?
Alternator oryginalny motocyklowy wbudowany w silniko-skrzynie że wszystkim (honda CBR 1000rr) pewnie mało ładuje a na jałowych zwłaszcza bo wszystko tam maleńkie.

Rezor Aku nie chce zmieniać z tymi 18ah mam dobre doświadczenia miejsce mocowania fajne wiadomo że dopasowany do ładowania i do zwykłych ładowarek (taki lifepo nie potrzebuje innego ładowania w czasie jazdy i innej ładowarki domowej? . Te lifepo się nie palą? W klubie Westfielda był przypadek zaplonu jakiegoś lekkiego Aku w wozie w garażu.

Przełożenia nie zmienię już jest ciasno max duża zębatka na wale zaraz koło mojego tyłka wink.gif

Na razie to podniesienie obrotów (głupio to będzie wyglądać taki silnik wyje smile.gif ) albo drugi Aku w sumie to najczystsze i najprostsze. No albo silnik off do cofania bo ten wsteczny taki tylko na awaryjne sytuację w sumie.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Sat, 21 Oct 2023 - 00:24
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Z alternatorem faktycznie też opcja, nie ogarnąłem. Jak on jest wzbudzany? Jak przez lampkę możesz dodać np żarówkę wstecznego w układ i podnosić wzbudzenie, powinno na czas wstecznego podbijać prąd. Ale pomyślałbym docelowo nad dobraniem poprawnego przełożenia


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sat, 21 Oct 2023 - 11:08
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Alternator wbudowany , kabelki wychodzą do regulatora obrotów , nic tam nie pozmieniam bo popsuje tylko wink.gif
Przełożenie - za wiel miejsca nie ma, na tym i tak powolutku się toczy do tyłu.
Pytam tych kitkarowców jak to robią , to piszą że ten elektr wsteczny to tylko do przejścia przeglądu dopuszczającego do ruchu i nie ma mowy żeby na czym innym niż gładko poziomo pociągnął , aha wink.gif



--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Sat, 21 Oct 2023 - 12:02
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





No właśnie jakie kabelki wychodzą? Idzie jakiś przez lampkę ładowania? Pamiętam ak dawałem custom altek który w innym silniku na 800RPM miał jakeś 1.5x wyższe obroty niż u mnie. Miałem na jałowych ciągle 12.4V. Zamiast toczyć specjalnie koło to ziomek podpowiedział żeby dać większe obciążenie na wzbudzeniu poprzez wymiane żarówki ładowania/dołożoenie rezystora. Faktycznie pomogło i dobiło do 13.5V na jałowych.

Co do przełożenia to toczy powoli bo na tyle pozwala napięcie. Jak Ci się kręci te 10RPM na 6V przy obecnym przełożeniu to jak uda się podbić prąd i napięcie da radę dobić do 12V to będzie się toczył 20RPM. Jak zmienisz przełożenia na 2x krótsze to będziesz miał 10RPM i 12V


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sat, 21 Oct 2023 - 14:59
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





No tak - co do przełożenia.
Ale tam naprawdę nie ma miejsca :

https://4.bp.blogspot.com/-uiKEve8y3PA/WW5w...%25281%2529.JPG

(to nie moje auto ale tak samo jest - ta zębatka na wale i tak wystaje poza obrysy tunelu, już większa wiele nie wejdzie. A na rozruszniku-s\ilniku wstecznego jest maleńkie kółko ,mniejsze też chyba nie istnieje.

Co do alternatora to taki jest w obudowie / deklu skrzynio-silnika):

https://allegrolokalnie.pl/oferta/honda-sc5...-stator-pokrywa

A lampki nie mam albo nie podpięta(?), podpięty jest niezależny alternatywny wyświetlacz

Dzięki Rezeor za pomysły! , ale na razie zostawiam jak jest. Jeszcze miałem radę słabszy ten silnik wstecznego założyć (o niższym poborze prądu) ale to już w ogóle nawet po płąskim, się nie potoczy, i na nowo mocowania dopasowaywanie...


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kris4cars
post Sat, 21 Oct 2023 - 22:03
Post #9


Super User
Dołączył: Sun, 11 January 2015
Skąd: Zbąszyń





A napięcie spada na akumulatorze czy na wyłączniku? może ten wyłącznik jest słabym ogniwem?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sun, 22 Oct 2023 - 11:55
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Wyłącznik (na desce rozdzielczej) tylko jest do załaczenia przekaźnika który jest wbudowany w ten silnik (rozrusznik) i on dopiero bierze prąd grubym kablem. Może faktycznie jego styki się zastały / zaśniedziały (???) bo niby w suchym stał ale długo, czas robi swoje. Zobaczę kiedyś czy to rozbieralne w ogóle. Może faktycznie, dzięki!


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Sun, 22 Oct 2023 - 14:13
Post #11


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Pytanie jest o wylacznik główny


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sun, 22 Oct 2023 - 14:56
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Główny ten FIA tzw "hebel" ? ale to by i spadało przy rozruszniku, ten wyłącznik nowy akurat jest i dobrze dokręcone ma końcówki kabli.
Wskaźnik napięcia mam zamontowany ZA tym wyłącznikiem, w sumie spróbuje miernikiem na biegunie akumulatora może. Poza tym wyłącznikiem FIA kabel do silnika wstecznego ma jeszcze jedno łączenie.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kris4cars
post Sun, 22 Oct 2023 - 22:12
Post #13


Super User
Dołączył: Sun, 11 January 2015
Skąd: Zbąszyń





sprawdź napięcie na akumulatorze podczas cofania. Z mojego doświadczenia heble są bardzo słabe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Sun, 22 Oct 2023 - 22:49
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Na razie pogoda nie sprzyja, ale uniosłem koła tylne i spada (bez obciążenia kół) to napięcie do 9V z kawałkiem tak samo mierząc na akumulatorze jak i na moim wskaźniku napięcia na desce.
A są jakieś sprawdzone te heble? już nie odnośnie tego mojego wstecznego, tylko żeby innych przygód z prądami nie było w tym czy innym aucie .


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dziku
post Mon, 23 Oct 2023 - 05:49
Post #15


Forum Homee
Dołączył: Mon, 12 February 2007
Skąd: Warszawa-Wesoła





CYTAT(Andrzejsr @ Sun, 22 Oct 2023 - 22:49) *
Na razie pogoda nie sprzyja, ale uniosłem koła tylne i spada (bez obciążenia kół) to napięcie do 9V z kawałkiem tak samo mierząc na akumulatorze jak i na moim wskaźniku napięcia na desce.

A ten silnik to sprawny jest? Ja rozumiem że aku małe ale do 9v to spada napięcie(i to też nie za często) przy kręceniu sporym czterocylindrowym silnikiem, na podniesionych kołach to powinno kręcić jak głupie i nie spadać aż tyle…
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Mon, 23 Oct 2023 - 12:45
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





+1 Ile to prądu ciągnie? Nawet przy 200A to masz przy 9V 1.8kW. Tyle to mi ponad 2tonowy elektryk pobiera przy delikatnym przyspieszaniu na płaskim biggrin.gif Nawet przy sprawności dla typowego rozrusznika ~60% to wciaż masz 1kW w gwizdek


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 23 Oct 2023 - 14:25
Post #17


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Wg danych 1kW

Technical Specification:
Rated Power [kW]: 1.0 (High Torque)
Voltage [V]: 12
Weight [Kg]: 3.5

http://www.kitcardirect.co.uk/media/catalo...d-motor-002.jpg

(na oko to taki sam, z niego te parametry)

Na tych podniesionych kołach trochę obciążenia jest bo odrobinę klocki jeszcze trą i przełozenie w dyferencjale . Samo zasprzęglanie z trybem na wale może nie być idealnie w osi więc jakieś opory na łożyskach tego silnika (?)

Nic nie śmierdzi, dymku nie ma, ale moze jakoś i popsuty, ale nie miał kiedy za bardzo - głównie leżał kilka lat.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Mon, 23 Oct 2023 - 14:50
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Sprawdzałeś z jaką prędkością kręcą Ci się koła? 1kW to i tak sporo. Pytanie czy to moc mechaniczna czy elektryczna? Rozruszniki mają ok 60% sprawności. Nawet 600W strat na samym napędzie to dużo. No i to raptem 80A, lub 130A jeżeli mowa o mocy mechanicznej. Altek z motocykla + kwasiak 18Ah powinien spokojnie uciągnąć. Sprawdzałeś na innej baterii?


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Mon, 23 Oct 2023 - 15:09
Post #19


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Właśnie też "wymyśliłem" że podepnę kablami zwykły akumulator ze 40Ah i zobaczę.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grayfox
post Mon, 23 Oct 2023 - 21:08
Post #20


User
Dołączył: Sat, 04 September 2010
Skąd: Wrocław





A jakie tam masz przekroje przewodów ? Na pewno wystarczające ?
Miałem taki przypadek u taty w samochodzie, gdzie komputer wywalał błąd pompy powietrza.
Pompa po podłączeniu do aku działała, na wejściu do pompy pojawiało się właściwe napięcie, a mierzona rezystancja przewodów była praktycznie pomijalna. Teoretycznie wszystko ok.
Finalnie okazało się, że winny był bezpiecznik, a w zasadzie chyba jego obudowa (chyba, bo nie mam pojęcia jakie dokładnie tam zjawiska zachodziły), która podtapiała się przy próbie załączenia pompy i w momencie obciążenia, rezystancja obwodu drastycznie rosła, powodując właśnie bardzo duży spadek napięcia.
Może to coś podobnego ?

Możesz podpiąć voltomierz pomiędzy klemę + akumulatora, a terminal tego silnika i na załączonym układzie sprawdzić jaki masz spadek napięcia na przewodach podczas jego pracy. Jeżeli będzie to znacząca wartość, to już będziesz wiedział gdzie szukać przyczyny. To samo można zrobić dla masy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Sunday, 28 April 2024 - 10:42