Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Power steering delete
BandZ
post Mon, 11 Dec 2023 - 18:44
Post #21


User
Dołączył: Wed, 27 September 2023





CYTAT(done4 @ Mon, 11 Dec 2023 - 00:33) *
Jakie auto, kolego?
Maglownice możesz co najwyżej zmienić na wersję bez wspomagania lub na taką w której przełożenie bylo najdłuższe.
Są dostępne aftermarketowe wkłady do maglownic ale one skracają przełożenie np: Qualife.
Pompę odkręcasz i dajesz krótszy pasek.


Na chwile obecną mam GS430 mkII, ale myślę o zakupie czegoś małego w stylu MX-5.
Właśnie o maglownicę bez wspomagania mi chodzi lub przerobienie na taką obecnej.
Pompę wypada faktycznie wymontować i albo jak mówisz krótszy pasek albo wstawić rolkę, zależnie od sytuacji.
Dobór przełożenia będzie dość ważny. Nie jestem pewien co rozumiesz przez skrócenie albo wydłużenie tego przełożenia.
Dłuższe = mniej obrotów kierownicą?


CYTAT(MadeInPoland @ Mon, 11 Dec 2023 - 09:12) *
Proponuję przeczytać uważnie kilka razy to co zostało tutaj napisane w temacie i sporo stanie się jasne.


Ja się odnoszę do tego co Ty napisałeś, nie inni.
Chodzi mi o to, że Twoja wypowiedź jest chaotyczna i są to skróty myślowe.
Nie ja mam czytać co inni napisali, tylko Ty kolego przeczytaj co sam napisałeś.

CYTAT(Rezor @ Sun, 10 Dec 2023 - 17:59) *
@done4
Nie koniecznie, u siebie mam EPAS z opla Agila + maglownica bez wspomagania. Na wiosnę planuje z ciekawości sprawdzić zysk w redukcji masy względem EPS z SAXO. (które to z kolei względem w pełni hydraulicznego wspomagania wychodziło w okolicy +0.5kg ale w teori odciążało mocno silnik przy wyższych prękościach) EPAS + magiel bez wspomagania to same korzyści z pominięciem faktu, że wspomaganie działa niemal 2x słabiej na postoju względem EPS/Hydro-PS


Może napiszesz coś wiecej?
W jakim aucie, co przerabiałeś, jak to robiłeś itd?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Mon, 11 Dec 2023 - 18:44
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Rezor
post Mon, 11 Dec 2023 - 19:16
Post #22


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





w mustangu 1994r. Ale przeróbka jest uniwersalna, musisz zadbać tylko o mocowanie w miejsce oryginalnej kolumny, odpowiednio ją skrócić albo wydłużyć (wcisk na wieloklinie, ja dałem na prasę i wcisnął się dalej o 15cm. Do tego u-joint/przegub(pełno tego na ebay) i coś żeby mieć sygnał PWM ~100Hz. Gorzej z maglem bo albo musisz zaspawać albo kupić bez wspomagania (lub jeździć ale tracisz precyzje bo jest większy luz), ja dobrałęm z forda pinto


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BandZ
post Mon, 11 Dec 2023 - 19:42
Post #23


User
Dołączył: Wed, 27 September 2023





@Rezor czyli oprócz maglownicy, muszę całą kolumne wymienić?
W GSie raczej nie dobiore magla bez wspomagania, w miacie może większe szanse.
Masz jakąś relacje z tej przeróbki?
Co nią chciałeś uzyskać?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Mon, 11 Dec 2023 - 21:51
Post #24


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





Gs-a sobie odpuść, bez wspomagania auto nie będzie sie nadawało do jazdy, chyba że magiel na 6 obrotów i kierownica od Stara.
Wspomaganie elektryczne:
zalety: niższa masa, dużo mniejsze straty na silniku (zwłaszcza na wysokich obrotach), mniejsza awaryjność
wady: przekazuje mniej informacji z kół na kierownicę w porównaniu do wspomagania hydraulicznego

Ale to i tak bez znaczenia bo maglownica (z wspomaganiem czy bez) to tylko jeden z wielu elementów odpowiedzialnych za reakcję samochodu na skręt.
Już samo zastosowanie krótkiego przełożenia (w okolicy 2 obrotów lock-to-lock) sprawi że układ kierowniczy stanie się dużo bardziej bezpośredni.
Jeśli w MX-5 zamocujesz na sztywno maglowicę, zastosujesz unibale w całym zawieszeniu+torowe zawieszenie+torowa geometria+klatka spawana do kielichów+rozpórki+semi sliki z sztywną ścianką boczną
to sprawi to, że będziesz bał się tym autem skręcać.
Lekki ruch kierownicą sprawi że auto będzie dosłownie przeskakiwało z pasa na pas.
Wtedy obecność wspomagania już nie bedzie ci w niczym przeszkadzać i zaczniesz go doceniać bo pomoże ci opanować samochód.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Tue, 12 Dec 2023 - 12:09
Post #25


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Mam już tą kolumnę ze wspomaganiem z Opla Agila... nie wiem czy się będę brał z montaż, to 7-8kg kloc!


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Tue, 12 Dec 2023 - 12:28
Post #26


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Sprawdź ile wazy obecna kolumna. Mi wyszło ~2kg więcej niż fabryczna kolumna (z korpusem z aluminium!) ale mam uzysk względem maglownicy ze wspomaganiem, płynu przekładniowego i pompy hydraulicznej.


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Tue, 12 Dec 2023 - 12:42
Post #27


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





Jeździłem wieloma samochodami bez wspomagania. Usuwanie wspomy to najgłupszy możliwy pomysł. Bardziej bez sensu jest tylko demontaż serwa (co jeden tutejszy user zrobił, nie słuchał porad, a wkrótce montował je z powrotem). Zdejmij sobie pasek z pompy, a zobaczysz, jakie fajne będziesz miał czucie.

Jeśli kiepsko czujesz samochód, szukaj przyczyny gdzie indziej. Done4 eleganko ci wyłożył właściwą ścieżkę. A jeżeli dalej chcesz demontować, ogarnie ci to każdy warsztat, pod warunkiem, że występuje pasujący do twojego auta magiel bez wspomagania. Bo w sumie do takiej przekładki ogranicza się ten mod, poza demontażem pompy. Wątpię, abyś znalazł firmę, która podejmie się robienia rzeźby z obcego magla/kolumny, do latania po ulicy. To raczej tylko przeróbka do zrobienia we własnym zakresie.

CYTAT(Rezor @ Mon, 11 Dec 2023 - 08:06) *
No i magiel bez wspomagania albo zespawany bo jak hydrualika nie nabija ciśnienia to jest luz

O czym piszesz? Jeździłem samochodami z odłączoną pompą, jedyną różnicą był opór na kierownicy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Tue, 12 Dec 2023 - 13:37
Post #28


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





CYTAT(soltyk @ Tue, 12 Dec 2023 - 12:42) *
O czym piszesz? Jeździłem samochodami z odłączoną pompą, jedyną różnicą był opór na kierownicy.

Z odłączonym wspomaganiem tak tego nie czuć ale po podpieciu elektrycznej kolumny już tak. Jest taka wyczuwalna martwa strefa, nie wiem za bardzo jak to opisać. Np znosi samochód w lewo, kontrujesz w prawo, samochód wraca na swoją trajektorie, odpuszczasz i np w tym momencie znosi w prawo, zaczynasz odbijać w lewo i czuć taki ekstra zakres w którym samochód zacznie odbijać w lewo.
Mam w tej chwili podwójne wspomaganie bo jeszcze nie przełożyłem samego magla, ale jak hydryaliczne jest odcięte to czuć, jak hydrualiczne też działa to już nie ma problemu.


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Tue, 12 Dec 2023 - 14:04
Post #29


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





CYTAT(Rezor @ Tue, 12 Dec 2023 - 13:37) *
. Np znosi samochód w lewo, kontrujesz w prawo, samochód wraca na swoją trajektorie, odpuszczasz i np w tym momencie znosi w prawo, zaczynasz odbijać w lewo i czuć taki ekstra zakres w którym samochód zacznie odbijać w lewo.


To powyżej to w warunkach normalnej jazdy ?(nie w uślizgu/na granicy ) . To mi przypomina wrażenia i kłopot w sumie, który wielu kitkarowców ma , ze słabym "samoporwotem" na wprost kół przy niskich prędkościach zwłaszcza.
Ja luzowałem trochę docisk w maglownicy podkładkami, smarowalem ją itd i ciut pomogło (w drogowym kitkarze). (KWSZ właściwe)

BTW kolumna obecna to pret po prostu, "wiszący" w dóch tulejkach z wkładami nylonowymi, prawie nic nie waży wink.gif ja dumam czy warto 2 kilo na syt gaśniczym lżejszym dopłacać, a tu trach 8 kilo i to wysoko zawieszone wink.gif
Ale na b krętym ewidentnie traciłem czas i to więcej go niż te 8 kilo by zaoszczędziło, a i ze stawami lepiej nie będzie ...
Może zacznę od większej kierownicy , choć wiele większa się nie zmieści. Albo nie będę na Kielce jeździł wink.gif

Soltyk, wszystko zależy od zastosowania, do auta drogowego hamulce bez serwa nie bardzo, ale już do lekkiej wyścigówki to powszechne rozwiązanie (dwie pompy z poprzeczką regulującą balans przód / tył) ,tylko nie mogą być za dużej średnicy , pedał może trzeba zmodyfikować na większe ramię itp.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Tue, 12 Dec 2023 - 18:56
Post #30


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Z yarisa jest chyba ciut lżejsze. Kolejna opcja to większy hardkor: wydłubać wałek z tensometrem i wsadzić lżejszy motor, bo on najwięcej waży


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Tue, 12 Dec 2023 - 21:14
Post #31


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Nie no, to już niuanse między samochodami tak sądzę, to jednak musi być silny silnik , i silna przekładnia, nie umiałbym dobrać silnika ani tego zrobic.
.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BandZ
post Thu, 14 Dec 2023 - 11:51
Post #32


User
Dołączył: Wed, 27 September 2023





CYTAT(soltyk @ Tue, 12 Dec 2023 - 12:42) *
Jeździłem wieloma samochodami bez wspomagania. Usuwanie wspomy to najgłupszy możliwy pomysł. Bardziej bez sensu jest tylko demontaż serwa (co jeden tutejszy user zrobił, nie słuchał porad, a wkrótce montował je z powrotem). Zdejmij sobie pasek z pompy, a zobaczysz, jakie fajne będziesz miał czucie.

Jeśli kiepsko czujesz samochód, szukaj przyczyny gdzie indziej. Done4 eleganko ci wyłożył właściwą ścieżkę. A jeżeli dalej chcesz demontować, ogarnie ci to każdy warsztat, pod warunkiem, że występuje pasujący do twojego auta magiel bez wspomagania. Bo w sumie do takiej przekładki ogranicza się ten mod, poza demontażem pompy. Wątpię, abyś znalazł firmę, która podejmie się robienia rzeźby z obcego magla/kolumny, do latania po ulicy. To raczej tylko przeróbka do zrobienia we własnym zakresie.


O czym piszesz? Jeździłem samochodami z odłączoną pompą, jedyną różnicą był opór na kierownicy.


Kolego ja nie pytam się o Twoją prywatną opinie na ten temat, ani o porady "co można zrobić zupełnie innego".
Z całym szacunkiem, ale jaka jest właściwa ścierzka dla mnie i w moim aucie to zdecyduje ja.
Tak na marginesie to wymienić części mogę sam w swoim warsztacie, nie potrzebuje nikogo do tego. Ja szukam kogoś kto profesjonalnie przerabia maglownice.
Poza zaśmiecaniem tematu Twój post nic nie wnosi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BandZ
post Thu, 14 Dec 2023 - 11:52
Post #33


User
Dołączył: Wed, 27 September 2023





CYTAT(Andrzejsr @ Tue, 12 Dec 2023 - 12:09) *
Mam już tą kolumnę ze wspomaganiem z Opla Agila... nie wiem czy się będę brał z montaż, to 7-8kg kloc!


Chciałbym nieśmiało zauważyć, że to nie czat, tylko konkretny temat założony w konkretnym celu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BandZ
post Thu, 14 Dec 2023 - 12:07
Post #34


User
Dołączył: Wed, 27 September 2023





CYTAT(done4 @ Mon, 11 Dec 2023 - 21:51) *
Gs-a sobie odpuść, bez wspomagania auto nie będzie sie nadawało do jazdy, chyba że magiel na 6 obrotów i kierownica od Stara.


No właśnie problem w tym, że nie chce go odpuścić i właśnie dlatego nie chciałem pisać auta jakie robie, żeby nie musieć się pzedzierać przez deszcz "dobrych porad".
Co więcej, auto nie zobaczy raczej toru i to będzie daily.
W stanach można znaleźć takie modyfikacje właśnie specjalnie dla GS, ale wysyłka maglownicy z USA to koszta i czas


CYTAT(done4 @ Mon, 11 Dec 2023 - 21:51) *
wady: przekazuje mniej informacji z kół na kierownicę w porównaniu do wspomagania hydraulicznego

Czyli zanim napisałeś już nie było sensu o tym wspominać (mając na uwadze powyższe)


CYTAT(done4 @ Mon, 11 Dec 2023 - 21:51) *
Ale to i tak bez znaczenia bo maglownica (z wspomaganiem czy bez) to tylko jeden z wielu elementów odpowiedzialnych za reakcję samochodu na skręt.
Już samo zastosowanie krótkiego przełożenia (w okolicy 2 obrotów lock-to-lock) sprawi że układ kierowniczy stanie się dużo bardziej bezpośredni.
Jeśli w MX-5 zamocujesz na sztywno maglowicę, zastosujesz unibale w całym zawieszeniu+torowe zawieszenie+torowa geometria+klatka spawana do kielichów+rozpórki+semi sliki z sztywną ścianką boczną
to sprawi to, że będziesz bał się tym autem skręcać.
Lekki ruch kierownicą sprawi że auto będzie dosłownie przeskakiwało z pasa na pas.
Wtedy obecność wspomagania już nie bedzie ci w niczym przeszkadzać i zaczniesz go doceniać bo pomoże ci opanować samochód.

A to właśnie są informacje, które wnoszą najwięcej do tematu do tej pory i o to mi chodzi ;-)
Małe sprostowanie, nie mam problemu z reakcją na ruch kierownicy, chodzi o responsywność, która dla mnie jest kluczem.
Nie mam w planach robienia aż takich modów.
Klatka odpada. Gwint i rozporki tak. Unibale - nie wiem. "Torowe" pełne zawieszenie i nastawy = torówka, a to nie jest mój cel. Semi slicki odpadają - ale od wielu lat jezdzę na potenza re 050A, także ścianka do miękkich nie należy.
Krótsze przełożenie - nie wykluczone, ale jeszcze nie rozwazyłem wszystkich za i przeciw.
Wracając do braku wspomagania, to potrafią to docenić osoby, które przejechały trochę autami "fabrycznie" bez. Czucie jest bez porównania inne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BandZ
post Thu, 14 Dec 2023 - 12:21
Post #35


User
Dołączył: Wed, 27 September 2023





@Rezor mowisz, że przerabiałeś temat w zdłuż i wszerz, może uchyliłbyś rąbka tajemnicy mniej zaawansowanym użytkownikom.
Jak to robiłeś od podstaw?
Co chciałeś uzyskać a co uzyskałeś?
JAkie problemy napotkałeś?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mis
post Thu, 14 Dec 2023 - 14:41
Post #36


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 07 January 2009
Skąd: Rzeszów





Proponuję Ci jeszcze więcej postów napisać jeden pod drugim. smile.gif

Proponuję też jako świeży użytkownik być jeszcze bardziej zarozumiałym, trudnym, czepliwym, dokucznym i roszczeniowym dla ludzi, którzy odpowiadają Ci starając się pomóc. smile.gif


--------------------
RS3 8V2 nardo limo pl 540HP 680NM
109-Performance
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dziku
post Thu, 14 Dec 2023 - 19:59
Post #37


Forum Homee
Dołączył: Mon, 12 February 2007
Skąd: Warszawa-Wesoła





Na przykładzie niezbyt ciężkiego samochodu, jakim jest sierra, wersja ze wspomą ma niecałe 3 obroty, wersja bez 4.25, po przerobieniu na niecałe 3 bez wspomy, każda jazda po mieście, powolne manewry i wszelkie dłuższe jazdy to mordęga, żadna responsywność tego nie rekompensuje. Ale autor chyba „musi mieć kontrolę” nad samochodem, manualną skrzynię itp jak prawdziwy mężczyzna, polecam takim jeszcze gaźnik i regulację wyprzedzenia zapłonu cięgnem z kabiny…
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BandZ
post Thu, 14 Dec 2023 - 20:01
Post #38


User
Dołączył: Wed, 27 September 2023





CYTAT(Dziku @ Thu, 14 Dec 2023 - 19:59) *
Na przykładzie niezbyt ciężkiego samochodu, jakim jest sierra, wersja ze wspomą ma niecałe 3 obroty, wersja bez 4.25, po przerobieniu na niecałe 3 bez wspomy, każda jazda po mieście, powolne manewry i wszelkie dłuższe jazdy to mordęga, żadna responsywność tego nie rekompensuje. Ale autor chyba „musi mieć kontrolę” nad samochodem, manualną skrzynię itp jak prawdziwy mężczyzna, polecam takim jeszcze gaźnik i regulację wyprzedzenia zapłonu cięgnem z kabiny…


CYTAT(Mis @ Thu, 14 Dec 2023 - 14:41) *
Proponuję Ci jeszcze więcej postów napisać jeden pod drugim. smile.gif

Proponuję też jako świeży użytkownik być jeszcze bardziej zarozumiałym, trudnym, czepliwym, dokucznym i roszczeniowym dla ludzi, którzy odpowiadają Ci starając się pomóc. smile.gif



A co to ma wspolnego z tematem?

Czy można prosić admina lub moderatora o usunięcie takich postów?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Thu, 14 Dec 2023 - 21:16
Post #39


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





e zapomnij, moda ani admina tu nie ma, sluchaj co koledzy maja do powiedzenia i zastanow sie nad tym 3x co chcesz zrobic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BandZ
post Thu, 14 Dec 2023 - 21:37
Post #40


User
Dołączył: Wed, 27 September 2023





CYTAT(flapjck1 @ Thu, 14 Dec 2023 - 21:16) *
e zapomnij, moda ani admina tu nie ma, sluchaj co koledzy maja do powiedzenia i zastanow sie nad tym 3x co chcesz zrobic


To także zaśmiecanie tematu.

Osoby, które nic nie mają do powiedzenia w temacie prosze o nie wypowiadanie się.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Sunday, 28 April 2024 - 23:25