Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Zakup samochodu na fakturę v. marża, a ochrona przed wadami ukrytymi, Czy są jakieś dobre praktyki w tym zakresie?
PMT
post Tue, 08 Jan 2019 - 08:32
Post #1


User
Dołączył: Sun, 08 June 2008
Skąd: Warszawa





Cześć,
chce kupić samochód i sprzedający (drobny handlarz) chce za niego wystawić fakturę vat marża. Przyznam, że zazwyczaj kupowałem używane samochody na zwykłą umowę sprzedaży i nie mam doświadczenia z taką formą. Dlatego chciałem się poradzić - czy są jakieś dobre praktyki jak powinienem się zabezpieczyć przed ewentualnymi wadami ukrytymi samochodu przy zakupie na fakturę vat marża?

Oczywistą sprawą jest dla mnie, że nie mogę zgodzić się na zaniżenie kwoty na fakturze. Ale może jest coś jeszcze o czym powinienem pamiętać? Sprzedawca deklaruje bezwypadkowość samochodu ( wink.gif ) i twierdzi, że jest w stanie to poświadczyć (tylko jak?).

Będę wdzięczny za poradę. Oczywiście na tyle na ile mogę sprawdzam stan samochodu, ale wiecie jak to jest.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 08 Jan 2019 - 08:32
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kinko
post Tue, 08 Jan 2019 - 08:49
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Mon, 18 April 2011
Skąd: Gdańsk





Kupując w ten sposób jesteś bardziej zabezpieczony przez prawo.
Wpisać prawdziwą cenę, dobrze przejrzeć auto i nie ma się czego bać.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Tue, 08 Jan 2019 - 09:14
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





Z pkt widzenia prawa jest to pewniejsza forma od umowy, bo kupujesz od rzeczywiście sprzedającej Ci osoby, a nie jak w wypadku większości umów od któregoś wstecz właściciela. Tak samo jak w wypadku umowy płacisz PCC 2%.


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kras
post Tue, 08 Jan 2019 - 13:58
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 10 April 2005
Skąd: WWA/Tripolis





CYTAT(_adams_ @ Tue, 08 Jan 2019 - 09:14) *
Z pkt widzenia prawa jest to pewniejsza forma od umowy, bo kupujesz od rzeczywiście sprzedającej Ci osoby, a nie jak w wypadku większości umów od któregoś wstecz właściciela. Tak samo jak w wypadku umowy płacisz PCC 2%.

Vat Marza i PCC? Od kiedy?


--------------------
Kra$
And JDM again... :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PMT
post Tue, 08 Jan 2019 - 14:46
Post #5


User
Dołączył: Sun, 08 June 2008
Skąd: Warszawa





PCC się nie płaci z tego co wiem.
Ale wracając do meritum - nic więcej oprócz prawdziwej kwoty nie musi się znaleźć na takiej fakturze? Może chociaż przebieg?

Znalazłem w necie wzór umowy sprzedaży samochodu, która mi się podoba jako kupującemu:
http://motodoradca.tv/wp-content/uploads/2...oradca-PDF1.pdf
(punkty 2, 3, 6, 7)

A jak kupuje na fakture v. marża to co - dostaje tyko fakturę, bez żadnego opisu samochodu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mha
post Tue, 08 Jan 2019 - 17:02
Post #6


Super User
Dołączył: Thu, 14 December 2006
Skąd: z kosmosu





Nie ma opcji kupić od firmy na umowę. Firma = faktura.
Tylko się ciesz bo nie wyrzucisz w błoto 2%, idziesz z fakturą i kartą pojazdu do rejestracji bez plątania się i płacenia 2% PCC.
Na Fakturze np. BMW 316i rok 1999 rej WPR1234 tyle. Może być win, a nie musi.

Masz same plusy z tego że kupujesz jako konsument od firmy więc nie szukaj kwadratowych jaj i umów laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
prez_s
post Wed, 09 Jan 2019 - 16:19
Post #7


Frequent User
Dołączył: Mon, 09 March 2009
Skąd: Warszawa





CYTAT(mha @ Tue, 08 Jan 2019 - 17:02) *
Nie ma opcji kupić od firmy na umowę. Firma = faktura.
Tylko się ciesz bo nie wyrzucisz w błoto 2%, idziesz z fakturą i kartą pojazdu do rejestracji bez plątania się i płacenia 2% PCC.
Na Fakturze np. BMW 316i rok 1999 rej WPR1234 tyle. Może być win, a nie musi.

Masz same plusy z tego że kupujesz jako konsument od firmy więc nie szukaj kwadratowych jaj i umów laugh.gif


Delikatnie mówiąc mijasz się z prawdą. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zawrzeć umowę sprzedaży, opisać w niej m.in. deklaracje sprzedającego co do auta i wskazać, że podstawą zapłaty ceny będzie wspomniana faktura vat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mha
post Wed, 09 Jan 2019 - 16:31
Post #8


Super User
Dołączył: Thu, 14 December 2006
Skąd: z kosmosu





Ale firma musi wystawić fakturę. I to napisałem, można napisać 20 umów , ale są one bez sensu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
prez_s
post Wed, 09 Jan 2019 - 17:10
Post #9


Frequent User
Dołączył: Mon, 09 March 2009
Skąd: Warszawa





CYTAT(mha @ Wed, 09 Jan 2019 - 16:31) *
Ale firma musi wystawić fakturę. I to napisałem, można napisać 20 umów , ale są one bez sensu.


Napisałeś, że "nie ma opcji żeby kupić na umowę" i to nie jest prawdą.
Patrząc od strony autora tematu, zawarł bym umowę zawierającą istotne dla niego oświadczenia sprzedającego i wziął fakturę (którą sprzedający będzie będzie musiał wystawić i będzie dla niego korzystna podatkowo bo to faktura marża).

Jako przykład tego, że można się jednak doszukać sensu w zawarciu umowy można przytoczyć sprzedaż pomiędzy przedsiębiorcami i ograniczenie rękojmii - opierając się tylko na fakturze nie zrobisz tego skutecznie.

Powiem więcej - kupując swoje prywatne auto na FV23% w ramach DG też zawierałem umowę z tzw. handlarzem bo na pewnych oświadczeniach mi zależało i zrobię tak samo sprzedając je.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Wed, 09 Jan 2019 - 18:12
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





CYTAT(prez_s @ Wed, 09 Jan 2019 - 17:10) *
Napisałeś, że "nie ma opcji żeby kupić na umowę" i to nie jest prawdą.
Patrząc od strony autora tematu, zawarł bym umowę zawierającą istotne dla niego oświadczenia sprzedającego i wziął fakturę (którą sprzedający będzie będzie musiał wystawić i będzie dla niego korzystna podatkowo bo to faktura marża).

Jako przykład tego, że można się jednak doszukać sensu w zawarciu umowy można przytoczyć sprzedaż pomiędzy przedsiębiorcami i ograniczenie rękojmii - opierając się tylko na fakturze nie zrobisz tego skutecznie.

Powiem więcej - kupując swoje prywatne auto na FV23% w ramach DG też zawierałem umowę z tzw. handlarzem bo na pewnych oświadczeniach mi zależało i zrobię tak samo sprzedając je.

Dokładnie tak. Faktura jest dokumentem rozliczeniowym, to nie to samo co umowa. Ba, nie jest dowodem na prawidłowe wykonanie zobowiązania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PMT
post Fri, 11 Jan 2019 - 13:25
Post #11


User
Dołączył: Sun, 08 June 2008
Skąd: Warszawa





Dzięki za odpowiedzi. Dokładnie o to mi chodzi. Ustnie sprzedawca deklaruje, że samochód jest sprawny, bezwypadkowy (malowane były te i te elementy). Ale jak mi wystawi samą fakturę to na jakiej podstawie mam dochodzić swoich praw jeśli nigdzie nie zostały zapisane te deklaracje?
Czy macie jakiś wzór takiej umowy z "handlarzem"? Zapewne trzeba lekko dostosować "tradycyjną" umowę.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WLD_Wlodi
post Sat, 12 Jan 2019 - 16:42
Post #12


Frequent User
Dołączył: Sat, 26 May 2012





Na fakturze w informacjach dodatkowych może dać stosowną adnotacje.

Przykład - kolega sprzedaje samochody uszkodzone i wpisuje adnotacje na fakturze że "Kupujący zapoznał się ze stanem technicznym blablabla....".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Sat, 12 Jan 2019 - 16:50
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





CYTAT(WLD_Wlodi @ Sat, 12 Jan 2019 - 16:42) *
Na fakturze w informacjach dodatkowych może dać stosowną adnotacje.

Przykład - kolega sprzedaje samochody uszkodzone i wpisuje adnotacje na fakturze że "Kupujący zapoznał się ze stanem technicznym blablabla....".

Ale wtedy trzeba pamiętać, żeby fakturę podpisały obie strony.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobr4
post Sat, 12 Jan 2019 - 18:51
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 02 June 2006
Skąd: okolice Warszawy





To ten zapis, ze "kupujacy zapoznal sie ze stanem samochodu" ma jakiekolwie znaczenie prawne?


--------------------

<b>wtryskiwacze:
BOSCH 525cc wysokoomowe, Bosch 650cc, SIEMENS 630cc
1200cc Lucas niskoomowe</b>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Sat, 12 Jan 2019 - 19:30
Post #15


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





Nie biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobr4
post Sat, 12 Jan 2019 - 19:42
Post #16


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 02 June 2006
Skąd: okolice Warszawy





A no wlasnie smile.gif


--------------------

<b>wtryskiwacze:
BOSCH 525cc wysokoomowe, Bosch 650cc, SIEMENS 630cc
1200cc Lucas niskoomowe</b>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WLD_Wlodi
post Sun, 13 Jan 2019 - 14:43
Post #17


Frequent User
Dołączył: Sat, 26 May 2012





CYTAT(bobr4 @ Sat, 12 Jan 2019 - 18:51) *
To ten zapis, ze "kupujacy zapoznal sie ze stanem samochodu" ma jakiekolwie znaczenie prawne?

Chodziło mi tylko i wyłącznie o to że można taki zapis dać na fakturze - wiadomo że on nie działa.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 14:51