Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> W211 320cdi OM648 na sterydach
wwljohn
post Wed, 06 Sep 2017 - 15:12
Post #1


Rookie
Dołączył: Mon, 04 September 2017





Witajcie.

Prezentowane auto to W211 w wersji elegance wyprodukowane pod koniec 2003 roku, om648, 722.626. Mercedes był całkowicie fabryczny, pozbawiony druciarstwa, wszelkie naprawy robione jak producent przykazał. Mimo tego, iż pochodzi z Niemiec, nie został przeze mnie kupiony jako "świeżo sprowadzony". Były właściciel sprowadził go w pełni sprawnego, po czym użytkował auto w kraju 8lat. Generalnie wersja bieda lecz osobiście nie potrzebuję wodotrysków. Ma wszystko czego mi potrzeba.
Przez dłuższy czas pozostawało fabryczne, jednak w ostatnim czasie zrodził się pomysł budowy jednego z najmocniejszych (przypuszczam) R6 w kraju jak i obaleniu - moim zdaniem - kilku teorii dotyczących wytrzymałości mechanizmów.

Założenie jest proste. Auto ma być typowym sleeperem a moc jaką chciałbym uzyskać to 400KM+ a co przyniesie dalsza przyszłość..?

Na początek wprowadziłem podstawowe modyfikacje aby pokazać, że "bezpieczny" soft wcale nie musi ograniczać się do 240KM/580Nm jak to powszechnie "tjunerzy" szacują.

Z moich doświadczeń wynika, że bolączką W211 czy to przedlift, czy polift jest intercooler. I tak np.

E280 (3.2R6 ograniczone programowo) z zachowanym DPFem i EGRem pro programie max = 240KM/585NM (DPF mocno dławi jak widać)
E320 R6 z zachowanym katalizatorem, EGR off max = 260KM/620Nm
E320 R6 bez katalizatora, customowym IC, EGR off max = 294KM/640Nm (moje auto)

Wszystkie te wartości są bezpieczne dla silnika R6. Sama zmiana IC i wykonanie przelotowego wydechu dała u mnie + 24KM/20Nm na fabrycznej mapie. Spalanie spadło o ok. 0,8l.

Stan dotychczasowy:
- Intercooler BEHR 2206689 wymiary rdzenia 400x400x52 ( z czasem wiem, że jeszcze lepszym rozwiązaniem jest Iveco Eurocargo)
- całkowity przelot na 2 fabrycznych tłumikach
- EGR off (programowo)
- soft zrobiony przez Dieselsoft z Płocka
- hamulce przód 4 tłoki brembo 330mm + klocki półceramiczne JURID
- dodatkowa chłodnica ASB sterowana termostatem

Na tym setupie auto jeździło rok czasu czyli jakieś 20-30 000km.

Wygląda to tak:











Dzięki dodatkowej chłodnicy ASB max osiągnięta temperatura w upalny dzień podczas upalania to 100 stopni. Podczas jazdy autostradą 180-200 non stop max temperatura to 75 stopni.

Tutaj foto turbiny, która nie była myta rok czasu po programie. Mam auto ponad 3 lata i osobiście nie am pojęcia czy kiedykolwiek ktoś dotykał turbosprężarkę. Silnik ma nakulane ok 400k.




Obecnie przystępuję do STAGEa 2:
- pompa 400cdi
- wtryski C30AMG odbudowane od podstaw
- kolektor wydechowy z kwasu bez EGR
- z dolotu wycięty EGR i rezonator
- przewody gumowe zastąpione kwasem
- turbo GTB2260VK by FTWL
- wszystko owinięte bandażami termicznymi
- dodatkowo EGT + ciśnienie oleju
- hydrokinetyk na kewlarowych tarczach + twardsze sprężyny
- płyta sterująca zbudowana przez jedną z firm w USA parających się przebudową skrzyń do DRAGu
- felgi 19' AMG + pirelli p zero 245/275
- przekonstruowana chłodnica oleju z MLa 2.7cdi (ponieważ fabryczna podczas testów w 30 stopniowym upale momentalnie dochodziła do 119 stopni i musiałem odpuszczać)
- eibach prokit








Dorzucam też foto jak wygląda motor po przejechaniu 100 000km na Motulu X-max 0W40





Odnośnie wtryskiwaczy. Jeśli ktoś z Was śledzi wyczyny Tuikku wraz z Black Smoke Racing wie, że wtryski AMG szału nie robią. Jak twierdzą zbudowali wtryski, które są w stanie wykarmić motor na 700KM+ . Podczas pracy nad wtryskami udało mi się uzyskać to samo. Wiem które elementy wzięli do budowy i jak ciekawe dawki wychodzą. Niemniej jednak nikt wprost otwarcie nie powie jak faktycznie zachowa się to w aucie, jaki wydatek będzie miało turbo. Audi 3.0 na tej turbinie po upgradzie dmucha przy 2.3bar 420KM/770Nm. Podobno można ją śmiało kręcić do 2.8bar. Niemniej jednak ciśnienie a masa powietrza nieco od siebie odbiegają. Były już testy oryginalnych wtrysków z końcówkami AMG + pompa 400cd w 2.7cdi. Niestety projekt nie dotrwał do końca z racji zbyt małej turbiny a potem nagłej sprzedaży. Moc finalna to 266KM i momentu coś koło 610Nm. Paliwa był zapas. Tutaj zobaczymy. Jeśli początkowo nie będzie 400+ i 800Nm+ to wyciągam AMG i wrzucam custom. Aby nie było, że wyssałem to sobie z palca możecie spróbować poszukać podobieństw i różnic:

Pod tym linkiem widać customy black smoke https://www.engineswapdepot.com/?p=17460

A tu custom vs AMG(bardziej z tyłu)




Dużo by pisać czemu tak a nie inaczej. Zanim coś przebudowałem kilkakrotnie sprawdziłem. Miło będzie, gdy podzielicie się ze mną spostrzeżeniami czy sugestiami tudzież podzielicie doświadczeniem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 06 Sep 2017 - 15:12
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Driftman
post Wed, 06 Sep 2017 - 18:38
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Mon, 29 January 2007
Skąd: Z Mercedesów i Hond





Elegancko

Mówisz, że skrzynia wytrzyma ? Dużo się pisało, że wiecej jak program (okolice 260KM) skrzynia nie wytrzyma.

Jak to teraz jeździ przy 300KM ?


Będę śledził Twoje poczynania i życzę powodzenia.


--------------------
SONDA powstania działu Elektryka/Elektronika/Strojenie/Kodowanie/Logowanie/Diagnostyka
(Prosze wklejac link bez pierwszego znaku _)
_http://www.racingforum.pl/index.php?showtopic=155892&hl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wwljohn
post Wed, 06 Sep 2017 - 18:54
Post #3


Rookie
Dołączył: Mon, 04 September 2017





Skrzynia jest pancerna. Wytrzyma 1000Nm. Aby zniosła więcej wystarczy zmienić łożyska jednokierunkowe na te z 6.3. 722.640, która była montowana w E280 czyli 3.2 o programowo podciętych skrzydłach miała mniej tarczek i przekładek. To samo tyczy się 2.7. 722.626 jest dokładnie taka sama jak 55AMG. Ma tylko inne przełożenie na planetarce. Piętą jest sprzęgło hydrokinetyczne. Niemniej po roku upalania na 640Nm śmiało mogę powiedzieć, że nic się z nim nie dzieje ale zaznaczam, że mam dodatkową chłodnicę oleju na czym w tych skrzyniach często oszczędzano.

Sprzęgła hydrokinetyczne w 2.7 , 3.2, 4.0 były te same. Aby skrzynia 722.640 przeniosła moment powyżej 600Nm wystarczy prosty trick. Zawory modulacyjne ciśnienia z AMG ( pozwala na mocniejsze dociśniecie tarcz) tak zwane bluetopy. Jedyny minus tej operacji to delikatne szarpnięcia z 1 na 2..i redukcje z 2.1. Czy to 722.626 czy 722.640 zaczyna niebotycznie szybko zmieniać biegi i pięknie idzie za nogą. Miałem u siebie, jednak poszedłem dalej co by było jeszcze szybciej.

Jak się jeździ? Z fabrycznego 8,2sek do 100 zrobiło się 6,75. Jak na tego klocka 1800kg to całkiem dobry wynik po niewielkich modach.

0-100: https://www.youtube.com/watch?v=65pCWmo5vRc
100-200 lecz mało miarodajne gdyż coś mi próbowało wjechać na lewy i była sekunda zawahania: https://www.youtube.com/watch?v=6YxvKKBfXag


A tu jak lata skrzynia z bluetopami, tyle, że mokro było. Trzeba uważnie obserwować obrotomierz: https://www.youtube.com/watch?v=cLSkuNumWBc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Borek123
post Thu, 07 Sep 2017 - 00:44
Post #4


Frequent User
Dołączył: Tue, 10 January 2012





Po zewnętrznym wyglądzie wtryskiwaczy nic nie da się powiedzieć. Lepiej powiedz jaka końcówka siedzi i jaki zawór.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wwljohn
post Thu, 07 Sep 2017 - 10:04
Post #5


Rookie
Dołączył: Mon, 04 September 2017





CYTAT(Borek123 @ Thu, 07 Sep 2017 - 00:44) *
Po zewnętrznym wyglądzie wtryskiwaczy nic nie da się powiedzieć. Lepiej powiedz jaka końcówka siedzi i jaki zawór.


A ja właśnie po zewnętrznym wyglądzie korpusu w tym miejscu trafiłem na trop. Końcówka to 1265+ . Co do reszty..zbyt dużo mnie to kosztowało czasu i środków finansowych aby od tak napisać co jest w środku. Koszt gotowego wtrysku na nowych, oryginalnych elementach finalnie to 1100zl. Gdyby ktoś chciał mogę takie zbudować.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Borek123
post Thu, 07 Sep 2017 - 12:25
Post #6


Frequent User
Dołączył: Tue, 10 January 2012





CYTAT(wwljohn @ Thu, 07 Sep 2017 - 10:04) *
A ja właśnie po zewnętrznym wyglądzie korpusu w tym miejscu trafiłem na trop. Końcówka to 1265+ . Co do reszty..zbyt dużo mnie to kosztowało czasu i środków finansowych aby od tak napisać co jest w środku. Koszt gotowego wtrysku na nowych, oryginalnych elementach finalnie to 1100zl. Gdyby ktoś chciał mogę takie zbudować.

To chyba kiepskie zdjęcie, bo nie mogę zauważyć żadnych różnic. Jedyne co widzę to to, że mógłbyś doczyścić korpus i nakrętkę cewki tongue.gif. Końcówka została ze 151, czyli zagadką pozostaje jakiego korpusu użyłeś i co za zawór włożyłeś. Ja jedynie z ciekawości pytałem, bo nawet nie mam Mercedesa i raczej żadnego nie będe nigdy tuningował smile.gif.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nbkbtw
post Thu, 07 Sep 2017 - 12:34
Post #7


Rookie
Dołączył: Thu, 22 September 2016





Ale przy obecnej mocy tj, prawie 300KM to nie idzie to jakos mega.
Nawet jak na takiego kloca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcin92
post Thu, 07 Sep 2017 - 12:46
Post #8


User
Dołączył: Thu, 26 November 2015





CYTAT(nbkbtw @ Thu, 07 Sep 2017 - 12:34) *
Ale przy obecnej mocy tj, prawie 300KM to nie idzie to jakos mega.
Nawet jak na takiego kloca.

To samo zauważyłem po filmiku to jedzie na max 260km jak ma 1800kg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wwljohn
post Thu, 07 Sep 2017 - 12:58
Post #9


Rookie
Dołączył: Mon, 04 September 2017





CYTAT(nbkbtw @ Thu, 07 Sep 2017 - 12:34) *
Ale przy obecnej mocy tj, prawie 300KM to nie idzie to jakos mega.
Nawet jak na takiego kloca.



To prawda. Fabryka dała wytrzymały, bezawaryjny motor, jednak skrzynia 5g nie powala osiągami - można powiedzieć, że ma za zadanie utrzymać komfort a nie dynamikę. Filmy też nie do końca oddają rzeczywistość. Niemniej jednak w starciu z E60 3.0 po takich samych modach ( IC + przelot + chip) mercedes zostaje w tyle. Problem tkwi w zakresie obrotów miedzy 3-4k. Tam powinna zacząć się jazda dynamiczna, przyspieszenia od 100 czy wyżej. Mam nadzieję, że po obecnych modyfikacjach uda się go zażegnać. 300KM trzystu koniom nie równe. Ważny jest przebieg momentu a fabrycznie mercedes wychodzi blado. Do tego BMW ma 6 biegową skrzynię, która na dodatek "myśli" szybciej. Merc za to odwdzięczy się trwałością stąd pomysł na ten model. Być może też idąc dalej okaże się lepszy. Nie na darmo Tuikku i Black Smoke wybrali tą jednostkę do driftu. Tuikku ma szerokie doświadczenie w BMW...a jednak powstał OM648

CYTAT(Borek123 @ Thu, 07 Sep 2017 - 12:25) *
To chyba kiepskie zdjęcie, bo nie mogę zauważyć żadnych różnic. Jedyne co widzę to to, że mógłbyś doczyścić korpus i nakrętkę cewki tongue.gif. Końcówka została ze 151, czyli zagadką pozostaje jakiego korpusu użyłeś i co za zawór włożyłeś. Ja jedynie z ciekawości pytałem, bo nawet nie mam Mercedesa i raczej żadnego nie będe nigdy tuningował smile.gif.


smile.gif ciepło.. Parasz się naprawą wtryskiwaczy?

Nie ma co ich domywać. I tak zaraz będą tak wyglądać smile.gif Szkoda czasu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
romanewas
post Wed, 10 Apr 2019 - 05:28
Post #10


Rookie
Dołączył: Wed, 10 April 2019





Witam

Pozwolę się podpiąć do tematu gdyż potrzebuję mocnego silnika do łodzi na poziomie 250HP-300HP. Czy jest szansa aby ktoś mnie tu pokierował w przygotowaniu takiego motoru (czyli np ten intercooler o którym tu kolega pisze wyżej) i odpowiednim sofcie? Silnik później znajdzie się w łodzi która przez około 10 do 30 minut (zależnie od trasy) będzie musiała dać radę pracować na 60-70% tej mocy i to niezawodnie (pływanie po zatoce) regularnie kilka razy dziennie (oraz 100% przez kilkanaście sekund aby wprowadzić łódź w ślizg). Jak wygląda wymiana oleju przy takiej eksploatacji i żywotność podzespołów? Na co mogę liczyć? Chcę kupić gdzieś dobry słupek i go zregenerować lub kupić zregenerowany - może ktoś coś/kogoś polecić? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Tutaj załączam filmik jak chodzi starsza jednostka 3,0TD z mercedesa w łodzi właśnie:
https://www.youtube.com/watch?v=OzZiNywUFOw&t=17s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
romanewas
post Wed, 10 Apr 2019 - 05:35
Post #11


Rookie
Dołączył: Wed, 10 April 2019





A może lepiej kupić inny motor który fabrycznie ma większą moc i będzie niezawodny? Jeśli tak to jaki?? 400CDI z tego co słyszałem jest mocno problematyczny? Natomiast te nowsze OM642 jak się sprawują? Nie był by to lepszy pomysł?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jaszczurtd
post Thu, 11 Apr 2019 - 10:52
Post #12


User
Dołączył: Fri, 01 July 2016
Skąd: SD (Dąbrowa Górnicza)





CYTAT(wwljohn @ Thu, 07 Sep 2017 - 10:04) *
Co do reszty..zbyt dużo mnie to kosztowało czasu i środków finansowych aby od tak napisać co jest w środku.


Tak, zabierz wiedzę do grobu. Na dzielenie się przyjdzie czas, jak już to nikomu nie będzie potrzebne.


--------------------
wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrianpro1987
post Thu, 11 Apr 2019 - 13:38
Post #13


Rookie
Dołączył: Tue, 08 April 2014





wwljohn, dobry robota. smile.gif Wedlug mnie mercedes Twoj JEDZIE jak na swoja moc. smile.gif Pamietajmy, potezna masa wlasna, potezne felgi, szerokie opony, automat, ktory nie jest tak szybki jak DSG. Tym mercedesem mozna niezwykle komfortowo i naprawde szybko podrozowac. smile.gif Gratuluje.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jakub1t
post Wed, 24 Apr 2019 - 13:32
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Thu, 12 April 2007
Skąd: Karczew





Romanewas ja tam się na łodziach super nie znam , ale intercooler o który pytałeś to wypadało by zrobić wodny. Już tu zysk w mocy będzie.

Adrianopro1987. Niestety ten merc nie jedzie jak na tą moc. Sprawdź przyspieszenie wersji e350 benzyna o mocy chyba 272koni. Tylko tam chyba skrzynia siedzi 7g.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 29 March 2024 - 11:39