Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> FHR, HANS, hybryda?, Bezpieczeństwo na trackday'ach.
RaNaar
post Thu, 31 Jan 2019 - 16:58
Post #1


Frequent User
Dołączył: Mon, 05 December 2005
Skąd: Kraków





Cześć,

każdy kto był na jakiejś amatorskiej imprezie spotkał się z obowiązkiem jazdy w kaskach, większość też pewnie widziała tę "reklamę" ->




Wertując wątek Alberta o TTRS trafiłem na zdjęcia nietypowego "HANSa" i zacząłem się tym interesować. Są różne rozwiązania, mnie interesuje najtańsze które zadziała i ewentualny komentarz czy to nie #overkill jak się jeździ cywilem w takich cyklach jak kielecki SuperOES czy TPTD?

Najtańsze co znalazłem to zestaw Sparco Pro RJ + Stand21 Club w Demon Tweeks -> https://www.demon-tweeks.com/eu/sparco-pro-...ackage-1243043/
Jakieś lepsze źródła? Alternatywne rozwiązania? Ten system hybrydowy Simpsona jest tak lepszy jak wskazuje na to cena? Rozchodzi się o ochronę przy uderzeniu bocznym? HANS tego chyba(?) nie oferuje.
Pomijając kwestię homologacji, to to jest sprzęt "na lata", czy coś się z tym złego dzieje i trzeba się nastawić na okresowe wymiany?

Dzięki!

EDIT:

Zrozumiałem, że w aucie w którym wciąż są poduszki to się mija z celem. wink.gif Ale jak tylko znikną poduszki, pojawią się szelki, kubełek i klatka, to warto! ;-D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 31 Jan 2019 - 16:58
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Luke555
post Fri, 01 Feb 2019 - 08:18
Post #2


User
Dołączył: Mon, 21 May 2007
Skąd: Wrocław





Każdy z tych systemów działa jedynie w połączeniu z pasami 6 punktowymi.
Odnośnie ochrony przy uderzeniu bocznych HANS też coś daje, szczególnie w połączeniu z fotelem z uszami, Simpson jest pod tym względem lepszy bo ma dodatkowe paski ograniczające boczne ruchy głowy.

Pozdrawiam,
Luke555


--------------------
[url]http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/479807_457585747604990_1581591468_n.jpg[/url]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RaNaar
post Fri, 01 Feb 2019 - 08:28
Post #3


Frequent User
Dołączył: Mon, 05 December 2005
Skąd: Kraków





CYTAT(Luke555 @ Fri, 01 Feb 2019 - 08:18) *
Każdy z tych systemów działa jedynie w połączeniu z pasami 6 punktowymi.
(...)


Są wyjątki - https://www.ogracing.com/simpson-fia-hybrid...-neck-restraint - ale dla mnie, póki co, koniec tematu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soldi
post Fri, 01 Feb 2019 - 09:27
Post #4


Frequent User
Dołączył: Sat, 14 March 2009





żadne zabezpieczenie nie jest overkillem.. sam HANS się nie niszczy, ale w przypadku dzwona musisz wymienić paski na nowe (~200zł)

sprawdź w inter rally - często mieli promocję kask + HANS w dolnych granicach 2000zł

Luke - a gdzie jest napisane że "działa jedynie w połączeniu z pasami 6 punktowymi" ? Bo to niezła bzdura akurat..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 01 Feb 2019 - 09:33
Post #5


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Za ochronę boczną odpowiadają fotele i warto zwrócić uwagę przy zakupie na szerokość i wybrać odpowiednią ponieważ niektóre fotele mają tak szeroko, że niewiele pomogą, a po drugie jest problem w zmieszczeniu się w klatce.
HANS robi mega robotę i jazda w motorsporcie bez HANSA w obecnych czasach jest jak dmuchanie przypadkowej panny bez prezerwatywy.
Nic się nie dzieje, jest sprzęt na lata. Zestawienie ewentualnego kalectwa z pieniędzmi za HANS, pasy i kask jest śmieszne i dziwię się od kiedy się bawię w motorsport, że HANS nie jest obowiązkowy w każdej imprezie pod PZM/FIA.

P.S. Warto zwrócić uwagę na instrukcję stosowania HANS, bardzo ważne z perspektywy bezpieczeństwa oraz dopuszczenia wozu do ewentualnych imprez są odpowiednie kąty pasów bezpieczeństwa, które są inne przy HANS. Najważniejsza sprawa to poprzeczka mocowania pasów za HANS tam jest dopuszczalny kąt 0-20 stopni. Często się zdarza, że albo tego nikt nie mierzy przy robocie klatki, a czasem widziałem mierzy to źle do fotela bez kierowcy opierając się o dolną krawędź otworu na pasy smile.gif . Prawidłowo powinno się to robić z kierowcą z założonym HANS ponieważ kąty w instrukcji nie określają kąta belki do fotela, ale kąt założonego na kierowcę pasa. Zwrócę też uwagę, że oddalenie belki od HANS zwiększa ewentualny zakres regulacji wysokości fotela, najwygodniej mocować z tej perspektywy belkę z tyłu blisko kielichów, ale często się nie da i wówczas belka leci w krzyż pałąka głównego, a można ją umieścić bezpośrednio za krzyżem i te dodatkowe 4cm przekładają się na 1-2 dodatkowe cm regulacji wysokości.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luke555
post Fri, 01 Feb 2019 - 09:55
Post #6


User
Dołączył: Mon, 21 May 2007
Skąd: Wrocław





CYTAT(soldi @ Fri, 01 Feb 2019 - 09:27) *
Luke - a gdzie jest napisane że "działa jedynie w połączeniu z pasami 6 punktowymi" ? Bo to niezła bzdura akurat..


pierwsze primo to na logikę ... jak nie będziesz miał pasa kroczowego to jest opcja że się przesuniesz w dół co spowoduje że HANS nie będzie dociskany przez pasy naramienne ...
po drugie primo użycie takich pasów zaleca oficjalna instrukcja FIA oraz każdy sędzia techniczny z którym było mi dane rozmawiać :-)
http://www.pzm.pl/pliki/zg/samochody/regul...amochodowym.pdf

Pozdrawiam,
Luke555


--------------------
[url]http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/479807_457585747604990_1581591468_n.jpg[/url]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 01 Feb 2019 - 10:00
Post #7


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Luke555 kroczowy pas maję też 5 punktowe.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soldi
post Fri, 01 Feb 2019 - 10:03
Post #8


Frequent User
Dołączył: Sat, 14 March 2009





kwestia prawidłowego ustawienia pasów

"zaleca się stosowanie 6-pkt" to nie "działa jedynie z 6-pkt" - nie myl pojęć

a to że PZM nie dopuszcza pasów 4-pkt na imprezach nieamatorskich, to osobna para kaloszy

i na logike - lepszy HANS z pasami 4pkt niż jego brak.. im lepiej się zabezpieczysz, tym większe prawdopodobnieństwo że wyjdziesz z wypadku bez uszczerbku innego niż urażona duma tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luke555
post Fri, 01 Feb 2019 - 10:04
Post #9


User
Dołączył: Mon, 21 May 2007
Skąd: Wrocław





CYTAT(MadeInPoland @ Fri, 01 Feb 2019 - 10:00) *
Luke555 kroczowy pas maję też 5 punktowe.


Mój błąd, nie chodziło mi że mają być koniecznie 6 pkt pasy ale muszą być / są stanowczo zalecane ;-) pasy kroczowe.

Pozdrawiam,
Luke555


--------------------
[url]http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s720x720/479807_457585747604990_1581591468_n.jpg[/url]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 01 Feb 2019 - 10:08
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Na logikę, HANS i 4 punktowe pasy? To tak jakby ktoś kupił sobie M. Pilot Sport Cup, ale nie napompował do nich powietrza. W zasadzie nierealna układanka zdarzeń.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soldi
post Fri, 01 Feb 2019 - 10:26
Post #11


Frequent User
Dołączył: Sat, 14 March 2009





CYTAT(MadeInPoland @ Fri, 01 Feb 2019 - 10:08) *
Na logikę, HANS i 4 punktowe pasy? To tak jakby ktoś kupił sobie M. Pilot Sport Cup, ale nie napompował do nich powietrza. W zasadzie nierealna układanka zdarzeń.


jak zwykle masz rację smile.gif powodzenia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kras
post Fri, 01 Feb 2019 - 10:40
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 10 April 2005
Skąd: WWA/Tripolis





Akurat pasy 4pkt bez anti-submarine to niezla glupota. To juz bezpieczniej w seryjnych.
Jak juz isc w HANS to juz dopiecie tych 2 dodatkowych pasow krokowych to chyba nie problem, a bezpieczenstwo duzo wyzsze.


--------------------
Kra$
And JDM again... :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 01 Feb 2019 - 10:44
Post #13


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





CYTAT(soldi @ Fri, 01 Feb 2019 - 09:26) *
jak zwykle masz rację smile.gif powodzenia


Nie widziałem jeszcze nikogo z HANS + 4pkt pasy, ale zawsze się można zdziwić.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrzejsr
post Fri, 01 Feb 2019 - 13:59
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 24 March 2015





Co do zakupu, to taniej niż tu nie znalazłem :

https://www.hedtec.co.uk/products/category/packages/

kupowałem, uczciwi, pomocni, dobry kontakt, szybka wysyłka. W naszych sklepach to samo jest droższe mimo przesyłki z UK.

Co do pasów, to ja akurat równolegle upgrade do HANSa i kroczowego pasa robiłem (i jeszcze kombinezon i syst gaśniczy) . Czy to overkill - nie wiem, może i tak, ale mając już to wszystko, głupio nie stosować . A zapinananie, dociąganie itd. , no schodzi dłużej niestety. Wygoda ewidentnie spada - trochę głową można kręcić, ale z ograniczeniem. No i nauczyć się zapinać zapinki na kask trzeba.
EDIT - bo padały stwierdzenia że nie można w założonym HANSie i przypiętym do niego kasku wchodzić i wychodzić z auta , że trzeba wszystko zakładać w ciasnym kokpicie. Można na zewnątrz zapinać paski HANSA i odpinać, można wchodzić i wychodzić w zapiętych.

Jeszcze co do pasów, trochę ostatnio kitcarami się interesuję typu Caterham itp., widzę tam że czasem mają kroczowe, czasem nie, a HANS/Simpson tak.
Czy zawsze w 4ro punktowym się wyjeżdża spod pasa ? nawet jak nisko zapięty - nie na brzuchu tylko na spojeniu łonowym.


--------------------
Alfa Romeo 156 Cup 2.0 TS
Westfield SEiW Aerorace 2.0 --> aswestfield.wordpress.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 01 Feb 2019 - 16:48
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Co do zapinania w kask to trzeba sobie dobre katy ustawic. Fabryczne nierzadko sa niewygodne, a czasem wrecz od czapy


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 01 Feb 2019 - 23:18
Post #16


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Ciekawostka nt hybrid i pasow 3pkt
https://www.track-first.com/simpson-hybrid-s/


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RaNaar
post Sat, 02 Feb 2019 - 08:20
Post #17


Frequent User
Dołączył: Mon, 05 December 2005
Skąd: Kraków





CYTAT(jackkpl @ Fri, 01 Feb 2019 - 23:18) *
Ciekawostka nt hybrid i pasow 3pkt
https://www.track-first.com/simpson-hybrid-s/


Widziałem to wcześniej (post nr 3), ale skoro temat wraca - w tym tekście powołują się na wyniki testów zderzeniowych z wykorzystaniem 3 pkt pasów w konfiguracji z Hybrid S i bez. No i z nią jest lepiej:
- spadek "napięcia" w karku o 55-60%,
- spadek "neck injury criteria" o 33%.


Nie odnoszą się natomiast do korzyści z działania tego urządzenia w zestawieniu w zestawem poduszek powietrznych. Ale znalazłem art. w którym testują zestaw. poduszka + 3 pkt -+ kask i jeśli dobrze to interpretuje to wciąż jest lepiej. > http://aimss.com.au/helmet-airbag-interaction-full-story/

Więc kask + Hybryda poprawia bezpieczeństwo w każdych okolicznościach? rolleyes.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 25 April 2024 - 04:23