Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Material na zamach
kkkacper
post Sat, 26 Jan 2013 - 16:25
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Fri, 31 December 2010
Skąd: pomorskie





Planuje zrobic sobie kolo zamachowe na CNC, zamiast fabrycznego dwuamasa w vag'owskim 2.8 v6 24v.

I teraz opcji jest kilka co do materialu. Najmniej problematyczna to oczywiscie stal.. aczkolwiek pytanie, ktora najlpiej wybrac.

Lub opcja druga to alu + wkladka w srodek w miejsce gdzie przychodzi tarcza. Tu wiadomo, ze przyjda dalsze zyski co do wagi. Jak z kwestia materialu, macie jakies sprawdzone opcje na inne alu niz 6061 T6, ktore w sumie jest ciezkie do dostania?


Jak w ogole zapatruja sie na to ludzie, ktorzy przerabiali juz temat tudziez maja na pewno wieksze doswiadczenie ode mnie?


--------------------
Szukasz wtrysków? Zapraszam ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 26 Jan 2013 - 16:25
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
kidzio_r5gtt
post Sat, 26 Jan 2013 - 16:42
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 April 2008
Skąd: WPI

Ikona grupy



czy jest sens rzeźbić jak gotowe koło kosztuje ~1500 zł. ?


--------------------
www.re5pect.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ALI23
post Sat, 26 Jan 2013 - 17:27
Post #3


Super User
Dołączył: Sun, 15 March 2009
Skąd: SRC





kidzio ma 100% racji, kupa myślenia, liczenia i roboty, a w rezultacie gotowe można mieć taniej.

dla tych co uważają że kupione to nie to samo co własny wkład w auto, trochę przydatnych informacji: stal gatunkowa, wysokowęglowa (najlepiej atestowana żeby mieć trochę więcej pewności że nie ma mikropęknięć) koniecznie z wałka, a nie jakaś wypałka z blachy, toczenie, wiercenie raczej cnc z racji dokładności rozstawów kołków, wieniec albo fabryczny naciągać niską temperaturą żeby się nie rozhartował, albo lepiej frezować w monolicie i hartować najlepiej indukcyjnie.....

a co do zysków wagi to lepiej zainwestować w sportowy docisk o mniejszej średnicy co pozwoli bardziej zredukować bezwładność niż koło alu z fabrycznym dociskiem.


--------------------
tel. 505 42 90 42
ali.23(małpka)o2.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
malin90
post Sat, 26 Jan 2013 - 17:48
Post #4


User
Dołączył: Wed, 15 August 2012





Największy problem przy wykonaniu nowego zamachu to średnica. W zakładach ślusarskich czy auto szlifie nie maja wielkich wałów aby wytoczyć nowy zamach.
Dlatego najtańszy jest odlew w tym wypadku bo nikt nie kupi całego wała dla cieńkiego plasterka, jakim bedzie zamach
Ja za wytoczenie nowego zamachu z odpowiedniego gatunku żeliwa , wraz z odlewem zapłaciłem 500zł.
Zleciłem to firmie zajmujacą się ślusarką samochodowa i maszyn rolniczych w Brodnicy
Koło z racji użytych materiałów i obróbki jest dobrze wyważone , nic nie bije śmiga w 1uzfe
Podejrzewam ze z alu też zrobią tyle ze drożej z racji kosztu materiału
Jako dodatkowy + robienia zamachu to możliwość wyboru odpowiadającego ci docisku, np o wiekszej średnicy czy sile, pod warunkiem ze sie zmieści w skrzyni
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kkkacper
post Sat, 26 Jan 2013 - 17:49
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Fri, 31 December 2010
Skąd: pomorskie





jesli mozna to zrobic za koszt materialu to uwazam, ze warto.. tyle, ze jest wiele kwestii do przemyslen, ze wzgledu na ktore wlasnie chcialem uslyszec wasze opinie wink.gif


--------------------
Szukasz wtrysków? Zapraszam ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidzio_r5gtt
post Sat, 26 Jan 2013 - 17:57
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 April 2008
Skąd: WPI

Ikona grupy



co jest trudne? najwięcej pierdzielenia się jest ze zrobieniem wieńca w stalowym kole. zaprogramowanie tego zabiera trochę czasu i nie każda obrabiarka daje sobie z tym radę.
można oczywiście wprasować oryginalny wieniec - no ale wg. mnie jest bez sensu robić koło na CNC żeby przyczepić kawał ciężkiego mela na obwód żeby bez sensu zwiększyć bezwładność.
aluminium jest o tyle kłopotliwe że ma inną rozszerzalonść cieplną niż stal z wieńca i z bieżni tarczy. dodatkowo trzeba gwinty wzmocnić helicoil'ami itp.


--------------------
www.re5pect.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Sat, 26 Jan 2013 - 18:23
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





Z aluminium jest jeszcze problem z tym ze lubi "pracowac" w czasie obrobki a pozniej te naprezenia oddawac a w przypadku zarowno wykonywania srednicy pod pasowanie wciskowe jak i przy wykonywaniu uzebienia ma duze znaczenie wiec moze to nie wyjsc za pierwszym razem i trzeba sie z tym liczyc. Nie wiem do czego masz dostep ale ja zrobil bym po wszystkim shot peen anodowanie, odwodorowanie i kontrole LPI z tego wzgledu ze mam dostep i bylbym spokojniejszy wink.gif


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pietrek.L
post Sun, 27 Jan 2013 - 09:49
Post #8


Forum Killer
Dołączył: Sun, 08 July 2012
Skąd: Mordor (W-ch) / Opole





Ja bym pytał Mestwina. Robił zamach z alu pa9 do 350z 2jz.


--------------------
Viki`B powered by y/z16xe (ruda tańczy jak szalona :D )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Apsik
post Fri, 22 Feb 2013 - 23:37
Post #9


Frequent User
Dołączył: Mon, 06 December 2004
Skąd: just behind you





Ja tam robię zamachy ze stali z certyfikatem za 1200zl wg. zamowienia. Taki do VR6 24V bedzie mial z 6kg. Mniej Ci nie trzeba


--------------------
Pro-Tune
find us on Facebook
www.facebook.com/ProTunePL
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ALI23
post Sat, 23 Feb 2013 - 08:24
Post #10


Super User
Dołączył: Sun, 15 March 2009
Skąd: SRC





CYTAT(Apsik @ Fri, 22 Feb 2013 - 23:37) *
Ja tam robię zamachy ze stali z certyfikatem za 1200zl wg. zamowienia. Taki do VR6 24V bedzie mial z 6kg. Mniej Ci nie trzeba



a ten certyfikat obejmuje co jeśli można wiedzieć??

wyważenie?
twardość powierzchni ciernych?
atest materiałowy?
prześwietlenie rtg czy ultradźwięki?


bardzo mnie interesują wszelkie sprawy certyfikacji i przez to pytam i najważniejsze kto wystawia te certyfikaty??


--------------------
tel. 505 42 90 42
ali.23(małpka)o2.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidzio_r5gtt
post Sat, 23 Feb 2013 - 09:19
Post #11


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 April 2008
Skąd: WPI

Ikona grupy



a ja się dołożę z pytaniem czy wycinasz wieniec czy wprasowujesz oryginalny?


--------------------
www.re5pect.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihas66
post Sat, 23 Feb 2013 - 15:55
Post #12


Forum Homee
Dołączył: Sat, 04 July 2009





Panowie zrobienie wieńca i zaprogramowanie go w programie cadowskim a potem przerzucenie na kod CNC to żaden lot w kosmos... Owszem jeśli nie mamy dostępu do CNC to może być problem ale jeśli całość robi CNC to ja nie widzę problemu...


--------------------
Wszystkie moje posty są moja subiektywną opinia proszę ich nie łączyć z żadną firmą i osobami...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Sat, 23 Feb 2013 - 16:19
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





^stałeś kiedys przy maszynie?


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ALI23
post Sat, 23 Feb 2013 - 17:03
Post #14


Super User
Dołączył: Sun, 15 March 2009
Skąd: SRC





Skiba po co stać przy maszynie jak masz youtuba?? zobacz co to Czarodziejskie Narzędzie Czorta potrafi

po za tym każdy posiadacz czteroosiowego centrum czeka z otwartymi rękoma na jednostkową kilkugodzinną produkcję, oczywiście za kilo kiełbasy i flaszkę wink.gif


--------------------
tel. 505 42 90 42
ali.23(małpka)o2.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maxim555
post Sat, 23 Feb 2013 - 17:40
Post #15


Forum Homee
Dołączył: Thu, 06 April 2006
Skąd: świdnik





CYTAT(ALI23 @ Sat, 23 Feb 2013 - 17:03) *
po za tym każdy posiadacz czteroosiowego centrum czeka z otwartymi rękoma na jednostkową kilkugodzinną produkcję, oczywiście za kilo kiełbasy i flaszkę wink.gif

Są miejsca gdzie naprawdę czekają z otwartymi rękoma na takie i podobne zlecenia. Jak autor ma dostęp, to nie będzie miał problemu z maszyną. 3 zmiana w zakładach przemysłowych, często coś rzeźbi na własne potrzeby.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ALI23
post Sat, 23 Feb 2013 - 18:22
Post #16


Super User
Dołączył: Sun, 15 March 2009
Skąd: SRC





jako że mieszkam na śląsku gdzie firm i firemek nie brakuje, zajmując się branżą od kilku lat wiem jak wyglądają sprawy...

a z trzecią zmianą wszystko było dobrze puki od jakiegoś czasu przełożeni zaczęli sprawdzać historię w pamięci maszyn, teraz każdy patrzy z czego żyje..


--------------------
tel. 505 42 90 42
ali.23(małpka)o2.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Apsik
post Tue, 26 Feb 2013 - 22:27
Post #17


Frequent User
Dołączył: Mon, 06 December 2004
Skąd: just behind you





Certyfikat jest na materiał, dostarcza go dostawca materiału.
Póki co każde adaptery wysłane na zachód czy koło przeszło TUV bez problemu (koła i tak nie sprawdzają, ale zawsze idzie z certyfikatem).
Ostatnio adaptery były na próbach na politechnice i "do przodu".

Co do wieńca to wprasowuję oryginalny. Zęby są bardziej wytrzymałe w porównaniu do koła z DLI i Fidanzy. Żadne nie maiło utwardzanych zębów. Czyste zdjęte z maszyny. Po 50tys zuzycie zebow jak oryginal po 250tys. Wiec jaki sens je robić na maszynie?


--------------------
Pro-Tune
find us on Facebook
www.facebook.com/ProTunePL
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Tue, 26 Feb 2013 - 22:45
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





Ali ja dokładnie wiem ile czasu zabiera wdrożenie detalu na maszynie czy to centrum, millturn czy innym NC wink.gif
począwszy od procesu przez program, narzedzia po jego poprawne uruchomienie


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ALI23
post Tue, 26 Feb 2013 - 23:53
Post #19


Super User
Dołączył: Sun, 15 March 2009
Skąd: SRC





Apsik certyfikat dostarczany przez dostawcę to zdaje się atest materiałowy, a właściwie jego kopia, z którego można dowiedzieć się że dane kęsisko stali, czy to płaskownik, czy to wał, na którego czole walcownia wybiła cechę z indywidualnym numerem ma praktycznie książkowe proporcje składu.


co do tuv to zawsze myślałem ze przed dopuszczeniem produktu na rynek motoryzacyjny, musiał on przejść szereg testów łącznie ze zniszczeniowymi w celu określenia punktów krytycznych, po czym cały projekt zawierający kompletną dokumentację łącznie z wynikami badań dostaje zatwierdzenie bądź też nie.

zdaje się byłem w błędzie..


jaki sens robić zęby w monolicie? rzeczywiście żaden jeśli nie mają przejść obróbki cieplnej, a jeśli koło ma współpracować z tarczą spiekową to przydałoby się utwardzenie powierzchni z nią współpracującej bo bez tego obawiam się ze koło długo nie pociągnie..


Skiba pomijając tę niewielką grupę 50% populacji które nie słyszało prawie nic o cnc, jesteś jednym z niewielu którym nie trzeba tłumaczyć że zawsze cała otoczka w koło trwa duużo dłużej niż samo wykonanie operacji przez maszynę..


--------------------
tel. 505 42 90 42
ali.23(małpka)o2.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Apsik
post Wed, 27 Feb 2013 - 00:29
Post #20


Frequent User
Dołączył: Mon, 06 December 2004
Skąd: just behind you





"Stacji kontroli pojazdów" TUV w Niemczech jest kilka, ale w większości, jeżeli adapter jest polakierowany i jeszcze w dokumentacji masz atest materiału to auto przejdzie przegląd. Oczywiście sprawdzą producenta tarczy, klocków, zacisku, a nawet śruby, jest 10.9 i jest OK.
Kolejna sprawa to to, że chłopaki doskonale wiedzą na którą stację jechać, bo traktują łagodniej.

Certyfikat TUV to jedno a "przegląd TUV" na niemieckiej stacji kontroli pojazdów to drugie.

Niestety taka jest prawda, bez utwardzenia powierzchni, koło współpracy z spiekiem długo nie zniesie, ale ... tu już trzeba mieć ponad 500Nm aby martwić się takim problemem, z drugiej strony auta z takim momentem raczej na codzień się nie używa (mam na myśli 4ro cylindrówki czy nawet VR6).


--------------------
Pro-Tune
find us on Facebook
www.facebook.com/ProTunePL
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 06:18