Shoutbox 0 nowych PW 


7 Stron V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dyfuzor pod auto
SCKAPE
post Sat, 05 Nov 2016 - 11:33
Post #61


Forum Killer
Dołączył: Sat, 09 June 2012
Skąd: Stockport





mam jeszcze taki link:
http://www.f1technical.net/forum/viewtopic.php?t=15480


--------------------
[topic="moj projekt"]http://www.racingforum.pl/index.php?s=&showtopic=103024&view=findpost&p=1012336[/topic]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 05 Nov 2016 - 11:33
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
cowboy
post Sat, 05 Nov 2016 - 16:13
Post #62


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





CYTAT(SCKAPE @ Sat, 05 Nov 2016 - 02:49) *
Materiałów sporo, ale nie mogłem jednej rzeczy znaleść... przeczytałem jeszcze raz uważnie kilka rozdziałów ,,podstawy areodynamiki pojazdów'' i wkoncu znalazłem brakującego elementu biggrin.gif

Tak płaska podłoga to podstawa, na chwile obecna zabudowałem 2,5m od przodu (łącznie ze spliterem) jutro zaczynam składać ostatnią część ok 1,8m która po części bedzie podłogą a po części dufuzorem.

Polecam wspomnianą książkę, dużo mozna z niej sie dowiedziec a kosztuje ok 30zł. Przepisywał jej tu nie będę ale podam kilka rzeczy które mogą ułatwić sprawę:

- żeby to miało ręce i nogi musibyć zabudowana podłoga i spliter (widziałem sporo wykresów w różnych wariantach i sam dyfuzor bez reszty gówno da)
- boki auta możliwie nisko opuszczone aby ograniczyć przecieki powietrza pod auto
- podłoga powinna płunnie przechodzić w dyfuzor po łuku a nie ostro się zalamywać jak dwie złożone deski bo nastepuje oderwanie strugi powietrza i dupa...
-kąt nachylenia maxymalnie 23stopnie po przekroczeniu wiązka sie odrywa i dupa (na wykresie widze ze najbardziej kożystny jest kąt ok 13 stopni - przy nim mamy ok 75% możliwego docisku przy ok 45%maksymalnego oporu (przy ok23 stopniach mamy max docisku i max oporu ok100%)
-kąt rozwarcia dyfuzora poprawia jego prace i jego maxymalna rozwartość zależy od stosunku długości do szerokości dyfuzora (jest wykres do tego...) dufuzor można podzielić na kilka żeby zmienić stosunek dł./szer.
- z tego co widze po wykresach to zabudowana podłoga z dyfuzorem w zasadzie daje wiekszy docisk przedniej osi niż tylniej...
- nie ma tu nigdzie napisane ile nad ziemia ma być podłoga ale sa wykresy obrazujące jak sie zachowują podcisnienia pod autem w zależności on długości i wysokości , alet by trzeba było zobaczyć...

to tak pare słów odemnie - mam nadzieje że komuś się przyda


dzieki, ja cały czas mam w planie zrobienie tego u siebie, spliter, progi, podłoga i poprawa dyfuzora
wychodzi na to że najlepiej to wykrzesac z alu blachy
Albert miał chyba spliter ze sklejki ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sat, 05 Nov 2016 - 18:36
Post #63


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(cowboy @ Sat, 05 Nov 2016 - 16:13) *
dzieki, ja cały czas mam w planie zrobienie tego u siebie, spliter, progi, podłoga i poprawa dyfuzora
wychodzi na to że najlepiej to wykrzesac z alu blachy
Albert miał chyba spliter ze sklejki ?


Podłogę można z blachy alu 2mm, splitter z blachy jest niebezpieczny, lepiej cos grubszego (abs, może być nawet sklejka). Chodzi o to, żeby nikomu nogi nie uciąć.
Też przez zimę będę temat rozpracowywał.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SCKAPE
post Sat, 05 Nov 2016 - 22:08
Post #64


Forum Killer
Dołączył: Sat, 09 June 2012
Skąd: Stockport





Ja jestem w trakcie...
Progi zrobiłem z aluminium, siedzą na aucie jakiś czas.
Spliter i całą zabudowe komory silnika zrobiłem z płyty alucobond 4mm (jest to 2 warstwy aluminium wypełnione jakimś plastikiem w środku), jak sie dobrze to powzmacnia to tworzy naprawde solidną powierzchnie i da się w niej ukryć wszystkie śróby tak że wychodzi zupełnie na płasko. Spliter wymaga jeszcze drobnych poprawek ale jest już prawie gotowy, razem z zabudową komory ma jakiś 1,4m długości. Dalej już lece z 2mm aluminum, zabudowałem kolejne 1,1m narazie na szerokość 0,93m, ostatnia część ( 1,8m ) też leci z 2mm aluminium, ok 0,8m poleci na prosto a ostatni metr zawinie się łagodnie w górę tak żeby dać kąt 13-14stopni.
W zasadzie 3 środkowe dyfuzory maja mieś szer 13/20/13cm i kąt 13-14 stopni, a dwa zewnętrzne maksymalnie 23/ / / /23cm i kąt w granicach 15-20 stopni ale będą miały tyko 0,65m długości. Wychodzi tak z tego jak wygląda u mnie podwozie. Generalnie takie plany i wstepne wyliczenia zobacze jak to jeszcze sie poukłada wszystko.

Ps. Nadal siedze pod autem, musiałem część podłogi i zderzaka wyciąć... Jak dam rade to jeszcze jakieś foty wstawie później


--------------------
[topic="moj projekt"]http://www.racingforum.pl/index.php?s=&showtopic=103024&view=findpost&p=1012336[/topic]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SCKAPE
post Sun, 06 Nov 2016 - 01:41
Post #65


Forum Killer
Dołączył: Sat, 09 June 2012
Skąd: Stockport





Tu wam jeszcze daje link do kalkulatora żeby łatwiej konty było liczyć:
http://www.calculat.org/pl/pole-obwod/troj...rostokatny.html

A tak to u mnie na dzień dzisiejszy wygląda:









Taki jest mniejwięcej plan:



Kilka fotek więcej jest w temacie mojego projektu:

http://www.racingforum.pl/index.php?showto...0&start=720




--------------------
[topic="moj projekt"]http://www.racingforum.pl/index.php?s=&showtopic=103024&view=findpost&p=1012336[/topic]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Tue, 08 Nov 2016 - 10:58
Post #66


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





ile taka podłoga daje docisku np przy 100, 150, 200 kmh ?
czy warto dokładać np 20kg płyt alu do wagi auta ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dejv667
post Tue, 08 Nov 2016 - 11:19
Post #67


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 May 2005
Skąd: Brachttal / Niemcy





CYTAT(cowboy @ Tue, 08 Nov 2016 - 10:58) *
ile taka podłoga daje docisku np przy 100, 150, 200 kmh ?
czy warto dokładać np 20kg płyt alu do wagi auta ?

Mi się wydawało, że taka podłoga nie generuje docisku a jedynie zmniejsza lift. Pamiętam, ze kiedyś był duży temat o tym. Bodajże jak TT miał Suprą warp1 rozwijać smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 08 Nov 2016 - 12:36
Post #68


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(cowboy @ Tue, 08 Nov 2016 - 10:58) *
ile taka podłoga daje docisku np przy 100, 150, 200 kmh ?
czy warto dokładać np 20kg płyt alu do wagi auta ?


Warto. W F1 45% docisku pochodzi od płaskiej podłogi i tego, że szybko przepływające powietrze generuje podciśnienie. Nie pamiętam dokładnie, ale tylne skrzydło dawało ~15%, dyfuzor też 15% i przednie skrzydło 10%. Więc podłoga daje największy zysk. Poza tym podłoga to w zasadzie najniżej położona masa, więc nie wpłynie negatywnie na zakręty. Jedynie trochę pogorszy hamowanie i przyspieszanie.

Idealnie byłoby to wykonać z tworzywa, tylko wtedy trzeba zrobić osłony na cały wydech.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Tue, 08 Nov 2016 - 16:32
Post #69


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





dzieki za info.
u mnie wydech jest z boku i od razu była planowana podłoga aerodynamiczna
to ze jest nisko środek ciezkowsci to wiem
pytam bo nie wiem czy chce mi sie konczyć ten element wink.gif ale juz mnie zmotywowałeś aby to zrobić zimą...
zejde z masą w innych miejscach tam aby wyjść na zero


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 09 Nov 2016 - 10:54
Post #70


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(cowboy @ Tue, 08 Nov 2016 - 16:32) *
dzieki za info.
u mnie wydech jest z boku i od razu była planowana podłoga aerodynamiczna
to ze jest nisko środek ciezkowsci to wiem
pytam bo nie wiem czy chce mi sie konczyć ten element wink.gif ale juz mnie zmotywowałeś aby to zrobić zimą...
zejde z masą w innych miejscach tam aby wyjść na zero


Przy 600hp to ty się nie przejmuj masą. Na torze 600hp to mają jakieś zapierda...cze gt3 biggrin.gif. A żeby tym jeździć , to trzeba mieć jaja.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Wed, 09 Nov 2016 - 18:10
Post #71


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





ja nie mam wink.gif ale jak juz bedzie wszytsko zrobione to chetnie komus dam tego gruza do testów kto ma takie jajca i odpowiedni skill wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SCKAPE
post Mon, 14 Nov 2016 - 18:10
Post #72


Forum Killer
Dołączył: Sat, 09 June 2012
Skąd: Stockport





to moze sie tez przydac:
https://www.linkedin.com/pulse/how-do-motor...ceNoSplash=true


--------------------
[topic="moj projekt"]http://www.racingforum.pl/index.php?s=&showtopic=103024&view=findpost&p=1012336[/topic]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Mon, 14 Nov 2016 - 21:32
Post #73


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





SCKAPE - wielkie dzieki za te wszystkie materiały!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SCKAPE
post Fri, 18 Nov 2016 - 17:53
Post #74


Forum Killer
Dołączył: Sat, 09 June 2012
Skąd: Stockport





Nie ma sprawy! Sporo wyciągnąłem z tego forum a siedzę nad tym od jakiegoś czasu wiec czemu by się nie podzielić wink.gif

A teraz trochę fotek z tego co robię u siebie, może to podsunie wam kilka pomysłów/rozwiązań lub czego nie próbować... (narazie bym sie niczym tu nie sugerował... przynajmniej dopóki nie bede miał jakiegoś potwierdzenia że to działa). Taki postęp jak narazie:

Od początku:

pierwsze fotki są wyżej...








przedłużenie podłogi:







przymiarka pionowych płatów - okazało sie za cholere nie da sie usztywnić 2mm aluminium po przekroczeniu 20cm zwisu strasznie sie gibało (to ta zaokrąglona) zaraz obok wisi 3mm alu i już jest całkiem sztywno. Tu tez wstepnie przyczepiłem pasek blachy - dyfuzor ma gładko przechodzić z podłogi w kąt po łuku a nie z ostrym załamaniem bo struga powietrza sie oderwie i kupa będzie, 0,8m idzie jak podłoga pozosta0łe0 1,05m unosie sie w góre pod kątem 14 stopni ( przynajmniej 3 środkowe dyfuzory - na pozostałe dwla planuje coś pomiedzy 17stopni) po łagodnym łuku:






Tu łuki nadające taki sam kształt i podstawe do montarzu 3 środkowych sekcji, i już wycięty jeden z płatów pionowych:








a tak to wygląda naraie:





--------------------
[topic="moj projekt"]http://www.racingforum.pl/index.php?s=&showtopic=103024&view=findpost&p=1012336[/topic]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cowboy
post Fri, 18 Nov 2016 - 18:58
Post #75


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





super Ci to wychodzi, fajnie ze Ci sie tak chce...
z tego co widziałem jezdzisz po dość ciasnym torze, jakie max predkości osiągasz
od kiedy jest efekt "ssania" tak jak ze skrzydłem powyżej 100 kmh ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SCKAPE
post Fri, 18 Nov 2016 - 19:51
Post #76


Forum Killer
Dołączył: Sat, 09 June 2012
Skąd: Stockport





jeśli mogę wierzyć mojemu licznikowie ( w co wątpie wink.gif ) to najszybciej 90-95mph czyli jakieś 150km/h z gps-u wynika jakies o ile dobrze pamietam jekieś 135km/h.

to nie jest tak ze spojler dziala od 100km/h... on działa od pierwszego momentu jak jest w ruchu jak cała areodynamika. tylko ze docisk narasa nie w lini prostej tylko po paraboli (w kwadracie prędkości) dlatego efekt poczatkowy bardzo mały a pozniej coraz bardziej agresywnie narasta i tak ze wszystkim... jako ciekawostka swojego czasu liczylem i wychodziło na to ze moj spojler przy 50km/h powinien dawac docisk na tył ok 7kg - niby niewiele ale do tego można go wysunąć na ramieniu trochę dalej i tak 2x dłuższe ramie i już z tych 7 kg robi sie 14kg wink.gif


--------------------
[topic="moj projekt"]http://www.racingforum.pl/index.php?s=&showtopic=103024&view=findpost&p=1012336[/topic]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Fri, 18 Nov 2016 - 20:05
Post #77


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(SCKAPE @ Fri, 18 Nov 2016 - 19:51) *
jeśli mogę wierzyć mojemu licznikowie ( w co wątpie wink.gif ) to najszybciej 90-95mph czyli jakieś 150km/h z gps-u wynika jakies o ile dobrze pamietam jekieś 135km/h.

to nie jest tak ze spojler dziala od 100km/h... on działa od pierwszego momentu jak jest w ruchu jak cała areodynamika. tylko ze docisk narasa nie w lini prostej tylko po paraboli (w kwadracie prędkości) dlatego efekt poczatkowy bardzo mały a pozniej coraz bardziej agresywnie narasta i tak ze wszystkim... jako ciekawostka swojego czasu liczylem i wychodziło na to ze moj spojler przy 50km/h powinien dawac docisk na tył ok 7kg - niby niewiele ale do tego można go wysunąć na ramieniu trochę dalej i tak 2x dłuższe ramie i już z tych 7 kg robi sie 14kg wink.gif


Tylko im dłuższe ramie, tym mocniej będzie Ci to podnosiło przód smile.gif. Dlatego lepiej skrzydło robić w miarę blisko tylnej osi.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SCKAPE
post Fri, 18 Nov 2016 - 20:12
Post #78


Forum Killer
Dołączył: Sat, 09 June 2012
Skąd: Stockport





CYTAT(jackkpl @ Fri, 18 Nov 2016 - 19:05) *
Tylko im dłuższe ramie, tym mocniej będzie Ci to podnosiło przód smile.gif. Dlatego lepiej skrzydło robić w miarę blisko tylnej osi.



fakt, ale myśle że zależy to od danego przypadku czy warto czy nie - u mnie rozkład mas po wyczyszczeniu auta zrobił sie tragiczny - przór 70% tył 30%, samo przełożenie akumulatora na tył było odczuwalne a spoiler pomógł naprawde dużo.

Tu jeszcze lik do firmy sprzedającej spojlery - co ciekawe sa tam tabele jak ktory spoiler sie zachowuje przy przedkosci 100mph (docisk, opór itp) i tez ponizej podaje dosc proste wzory zeby przeliczyc sobie wartosci na inne predkosci:

http://www.reverie.ltd.uk/225mm_chord_wingdata.php


--------------------
[topic="moj projekt"]http://www.racingforum.pl/index.php?s=&showtopic=103024&view=findpost&p=1012336[/topic]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Sat, 19 Nov 2016 - 12:04
Post #79


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





Generalizując troszke, sama plaska podłoga bez dyfuzora nie daje wiele (jesli nie nic) dopiero dyfuzor powoduje zwiększenie podciśnienia pod płaską podłogą. Idąc dalej dyfuzor bez płaskiej podłogi też nie daje za wiele (jeśli nie nic). Także należy skupić się na obu elementach jednocześnie.

SCKAPE - świetnie to u Ciebie wygląda! dobra robota.



--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 21 Nov 2016 - 06:51
Post #80


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Skiba @ Sat, 19 Nov 2016 - 12:04) *
Generalizując troszke, sama plaska podłoga bez dyfuzora nie daje wiele (jesli nie nic) dopiero dyfuzor powoduje zwiększenie podciśnienia pod płaską podłogą. Idąc dalej dyfuzor bez płaskiej podłogi też nie daje za wiele (jeśli nie nic). Także należy skupić się na obu elementach jednocześnie.

SCKAPE - świetnie to u Ciebie wygląda! dobra robota.


Sama plaska podloga daje bardzo duzo. Jak przeplyw powietrza jest niezaburzony i odseparowany od tego obok auta, to powietrze bedzie szybciej lecialo pod autem. A to generuje podcisnienie.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Stron V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 10:57