Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Wymiana rozrządu w afn, Czy wymieniać dolne kółko i śrubę?
tvn
post Thu, 13 Sep 2018 - 13:52
Post #1


Super User
Dołączył: Thu, 15 April 2010
Skąd: Lublin Czechów





Witam Kolegów, podpowiedźcie jak to jest z tą srubą kółka na wale i samym kółkiem, czy rzeczywiście trzeba wymieniać jak nic się nie dzieje? Pytam bo są różne szkoły i każdy co innego mówi. .. W zestawie Ina występuje taka śruba lecz kółka juz nie ma. . Jak to z tym jest i jakim realnym momentem dokręcamy ewentualnie tę śrubę?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 13 Sep 2018 - 13:52
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
tomek 1980
post Thu, 13 Sep 2018 - 21:59
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Wed, 16 September 2009





Witam, słyszałem, że z czasem w golfach mk3, ibizach 6K, toledo mk1, gdzie występowały dwa koła pasowe tzn:
- jedno na pasek PK (mikro),
- drugie na zwykły pasek klinowy, to w takim przypadku można by się pokusić o wymianę, bo niby występują większe siły na ta śrubę.
Natomiast w audi i pasatach, gdzie występuje jedno aluminiowe koło, ale z opcją dwóch pasków PK (mikro), gdzie jeden ciągnie alternator, wspomaganie i wisko, a drugi tylko sprężarkę klimatyzacji, to niekoniecznie, ale skoro już jest, to bym wymienił.

Śruba w AFNie, to M14x1,5 i taką śrubę należy dociągnąć momentem 90NM i 90* (stopni). Ja daję tą śrubę na kleju i dokręcam, troszkę mocniej, np. 95NM i 90* i jak na racie nie miałem problemu.
Pozdrawiam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tvn
post Fri, 14 Sep 2018 - 07:51
Post #3


Super User
Dołączył: Thu, 15 April 2010
Skąd: Lublin Czechów





Bardzo Ci dziękuję za konkretne info. ..no masz rację ze golf III ma te przypadłość i jeszcze dodam że Audi 80 tdi 1z także. . Jakoś nigdy nie słyszałem o tdi asv czy jakimś PD z luźnym kółkiem.
Kółko wziąć z ASO czy jakieś tam firmy?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek 1980
post Sat, 15 Sep 2018 - 22:02
Post #4


Forum Killer
Dołączył: Wed, 16 September 2009





Witam, Nie ma sprawy.
Dokładnie o Audi 80 zapomniałem.
Koło wziąłbym z ASO, ponieważ, słyszałem, że jakieś tam noname lubią pęknąć.
Pozdrawiam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tvn
post Sun, 16 Sep 2018 - 16:53
Post #5


Super User
Dołączył: Thu, 15 April 2010
Skąd: Lublin Czechów





bardzo dziękuję smile.gif drogi gips to kółko w ASO?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Tue, 18 Sep 2018 - 08:43
Post #6


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





Z tego co wiem problem pojawia się gdy ktoś już to dotykał (w przypadku TDI, bo w D i TD zwyczajnie był problem z klinem, który się ścinał).

Ja w swoim dawnym 1Z też myślałem, że mam to uszkodzone (koło się gibało) ale były to tylko popuszczone śruby koła od paska PK. Ja skręcałem to jak książka pisze 90Nm+90* ale z klejem (niebieskim) i trzymało się dobrze. Dorabiałem sobie tylko blokadę z płaskownika (prosta jak budowa cepa, jak jesteś zainteresowany wyślę zdjęcie z wymiarami).

Co do samego kółka: 028105263D
Oryginał w ASO - 206.82 PLN, po zniżkach przez pewną stronę: 155.73 PLN + przesyłka.
Zamiennik FEBI BILSTEIN 25170 (taki miałem): ~85 PLN.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tvn
post Tue, 18 Sep 2018 - 11:22
Post #7


Super User
Dołączył: Thu, 15 April 2010
Skąd: Lublin Czechów





Wyślij proszę link do tej stronki i fotki na pv
Niebieski jest lepszy?
No i właśnie. ..jedni mówią wymieniaj kółko i śrubę a inni nie dotykaj. ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek 1980
post Tue, 18 Sep 2018 - 21:26
Post #8


Forum Killer
Dołączył: Wed, 16 September 2009





Witam, jeśli kółko, jest ok. to daj tylko nową śrubę na kleju, jak radzi radekrp90.
Sam dawałem na niebieskim kleju, ale czerwony mocniejszy. wink.gif
Ja u siebie akurat zmieniałem z tego powodu, że ktoś tam już czegoś szukał i nie było dokręcone za mocno i pomyślałem, że zajrzę sobie. Po zdjęciu koła okazało się, że było widać lekkie wygniecenie właśnie na kole, na wale nie było nic znać, wiec wymieniłem (mowa tu o ASV). Mi kuzyn załatwił w DE za 65zł z przesyłką, a z DE do nas przywiózł mi kumpel.
Pozdrawiam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SYLWEK28
post Wed, 30 Oct 2019 - 15:57
Post #9


Frequent User
Dołączył: Tue, 02 January 2007
Skąd: Grabanów-Kolonia





Koledzy nurtują mnie dwa pytania:
jaki macie patent na dokręcenie tego małego kółka na wale korbowym, coby nic nie popsuć?
.. i jak dokręcacie kółko wałka rozrządu? na blokadzie wałka dokręcać czy jakoś inaczej?..widziałem ostatnio wyszczerbiony wałek rozrządu od strony blokady wiec wolę zapytać.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek 1980
post Thu, 31 Oct 2019 - 21:21
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Wed, 16 September 2009





Witam, ją uszczerbiłem raz osobiście przy odkręcaniu w 1,9tdi 1Z ręcznie (tzn. kluczem).
Później uż
yłem klucza pneumatycznego i poszło bez problemu.
Przy dokręcaniu, na blokadę 45Nm i nie powinno się nic uszkodzić.
Przy odkręcaniu, mocny śrubokręt w wieniec i też nie ma problemu. Do poprzecznych silników pasuje nasadka 17mm, odpowiednio wycięta. Blokuje wtedy dwa zęby. Są również dostępne odpowiednie blokady do koła zamachowego https://www.narzedzia-esklep.pl/wm.php?img=...8681e0237dffae4
Pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Wed, 06 Nov 2019 - 08:24
Post #11


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





Ja niestety zdjęć swojego patentu już nie mam ale jest to proste do wykonania nawet samodzielnie (jeśli znajdę to gdzieś w garażu to wrzucę wieczorem).

Kupiłem płaskownik 50x5 (może być nawet 8 mm grubości) i około 2-3 metry długi

Przykładamy kółko (lub jeśli kółko jest na aucie robimy szablon na tekturze) i zaznaczamy umiejscowienie dwóch otworów na śruby oraz śruby centralnej:
Robimy coś jak na przykładzie tutaj:

Ale tutaj jest to pod kątem prostym, a my robimy to wzdłuż dźwigni.

Ewentualnie:


Robimy dwa otwory (rozmiaru nie pamiętam, chyba pod M8) pod śruby mocujące i podcięcie na śrubę centralną, przykręcamy przyrząd do koła pasowego zapieramy o coś sztywnego (najlepiej o posadzkę lub ścianę kanału) i kluczem odkręcamy śrubę. Zakręcanie w ten sam sposób.

Przy okazji przyrząd może służyć do blokowania koła pasowego wałka rozrządu przy odkręcaniu - w tym celu wkręcamy śrubę M8-M10 w przyrząd, kontrujemy i zakładamy "pakiet" podkładek (tak około 1.5-2 cm). To ustrojstwo wkładamy w otwory koła pasowego i nie ma opcji aby nie odkręcić śruby na stożku. Należy tylko pamiętać o wyciągnięciu blokady z tyłu wałka, bo ten może pęknąć.
Poniżej oryginalny przyrząd - ten mój nie miał ruchomego ramienia tylko dwa bolce na długiej, sztywnej części ale działało OK.

Ja jako blokady wałka używałem suwmiarki + szczelinomierza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SYLWEK28
post Thu, 07 Nov 2019 - 19:16
Post #12


Frequent User
Dołączył: Tue, 02 January 2007
Skąd: Grabanów-Kolonia





Czy pompę wody da się wymienić, mając całkowicie zdjęty rozrząd , bez zdejmowania kółka pompy olejowej?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tom cio
post Fri, 08 Nov 2019 - 07:39
Post #13


Super User
Dołączył: Fri, 20 June 2014
Skąd: Radzyń Chełmiński





Pompe wody da sie nawet wymienic bez dotykania rozrzadu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tvn
post Fri, 15 Nov 2019 - 17:15
Post #14


Super User
Dołączył: Thu, 15 April 2010
Skąd: Lublin Czechów





Koledzy podpowiedzcie proszę:
jeżeli wał jest ustawiony na znak to mamy GMP na 1 cylindrze ale chyba i 4-ty tłok też jest w górze , a potem żeby 2gi i 3ci tłok były górze obracamy wałem korbowym o 180 stopni, dobrze kombinuje?
Chce zawory podeprzeć tłokami przy wymianie uszczelniaczy zaworowych.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Fri, 15 Nov 2019 - 18:11
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Jeżeli jest to R4 to tak.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tvn
post Sat, 16 Nov 2019 - 08:10
Post #16


Super User
Dołączył: Thu, 15 April 2010
Skąd: Lublin Czechów





R4 tdi, Dzięki
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomek 1980
post Sat, 30 Nov 2019 - 21:08
Post #17


Forum Killer
Dołączył: Wed, 16 September 2009





CYTAT(tvn @ Fri, 15 Nov 2019 - 17:15) *
Koledzy podpowiedzcie proszę:
jeżeli wał jest ustawiony na znak to mamy GMP na 1 cylindrze ale chyba i 4-ty tłok też jest w górze , a potem żeby 2gi i 3ci tłok były górze obracamy wałem korbowym o 180 stopni, dobrze kombinuje?
Chce zawory podeprzeć tłokami przy wymianie uszczelniaczy zaworowych.


Witam, dokładnie to samo robiłem u brata w audi a4b5 trzy tygodnie temu, przy okazji założyłem wałek z SDI. wink.gif

Panowie, że tak zapytam jeszcze, jak ustawić koło zamachowe w takim audi czy passacie, tzn. żeby było widać całe zero ?

a. https://a4-klub.pl/uploads/monthly_2019_03/...c545091d762.jpg
b. https://a4-klub.pl/uploads/monthly_2019_03/...eb5157e7bc7.jpg

Np. w poprzecznych nie ma tego problemu, bo tam jest coś w rodzaju strzałki

Pozdrawiam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DealMan
post Sun, 01 Dec 2019 - 05:43
Post #18


Super User
Dołączył: Wed, 11 November 2015





Ja ustawiam tak żeby 0 było "przecięte na pół" przez tą obudowe. Ale to i tak nie jest istotne, mm w tą czy tamtą, koło zamachowe jest bardzo duże i nigdy nie zrobisz tego super idealnie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tvn
post Mon, 02 Dec 2019 - 09:58
Post #19


Super User
Dołączył: Thu, 15 April 2010
Skąd: Lublin Czechów





Koledzy,
a jest jakiś patent na wymianę uszczelniacza wału korbowego od strony rozrządu , bez demontażu miski i tej aluminiowej obudowy w której siedzi simmering?
Siedzi w tym aluminium bardzo mocno...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tom cio
post Mon, 02 Dec 2019 - 13:14
Post #20


Super User
Dołączył: Fri, 20 June 2014
Skąd: Radzyń Chełmiński





Blachowkrety zawsze wkrecam w uszczelniacz i za nie go wyszarpuje. Tylko musisz precyzyjnie to ztobic zeby czasem ci nie porysowal walu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 10:44