Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mercedes CLK 500 5.0 V8 M113 Turbo - plany, Plany uturbiania silnika M113 5.0
POKLU
post Wed, 27 Nov 2019 - 12:00
Post #1


Rookie
Dołączył: Mon, 16 September 2019
Skąd: Koszalin





Cześć,
Prawie rok temu kupiłem swojego wymarzonego CLK 500. Jeździ się świetnie, ale mam co do niego sporo pomysłów i część już weszła w życie.
Póki co planem na lato jest robienie mocy. Konkretniej, myślę nad turbo. Jednym dużym twin scroll. Mam upolowane GT45 (które chyba będzie odpowiednio dobrane dla tego silnika), ale na razie wstrzymuję się z kupieniem.

Oczytałem się trochę na tematy uturbiania silników i mega chcę się tego podjąć. Zwłaszcza że nie widziałem nigdzie turbo pięćsetki, jak już to swapy na M113K. Co prawda 306 koni wystarcza jak najbardziej, żeby nie było tongue.gif ale chyba nie trzeba wyjaśniać że kusi wydmuchnąć z tych pięciu litrów trochę więcej.

M113 5.0, 5.5 i 5.5 Kompresor różnią się dosyć znacząco, ale nawet najzwyklejsza 500-tka ma zakute korbowody, więc coś tam zniesie. Tutaj jest filmik który ładnie wymienia najważniejsze różnice między tymi silnikami: Why The M113K Is One of The Best Mercedes Engines
Przekładanie rzeczy z wersji AMG jest prawie równoznaczne ze swapem bo chyba nigdzie nie widziałem żeby ktoś sprzedawał taki silnik na części tongue.gif A za aftermarketowe zakute wnętrzności trzeba zapłacić tyle co za Lamborghini, więc może innym razem, choć fajnie że w ogóle da się coś takiego kupić (Weistec, VRP Speed, itp, gdyby ktoś chciał spróbować).

Podobno jest taka umowna zasada że doładowanie 0.5 bara z zapasem paliwa jest jako tako bezpieczne dla seryjnego silnika i powinno dodać około +50% mocy. I to brzmi jak super opcja na początek. Mechaniczna strona uturbiania zapowiada się wyśmienicie, spawanie, docinanie, sama rozrywka. Nawet doprowadzenie oleju do turbo jest na wierzchu, zaraz nad napinaczem paska. Ale co z komputerową stroną? Da się to tak po prostu przemapować czy trzeba iść w standalone, np ECU Master? Sondy lambda za katami da się oszukać, ale co z MAF'em? Przepustnica byłaby większa i cały kolektor dolotowy też customowy. Tutaj pewnie pojawia się problem Check Engine przez usunięcie zmiennej długości dolotu (zakładam że jest jakiś czujnik przy tych gruszkach na kolektorze dolotowym, ale nie pamiętam).

Prosiłbym o sugestie i rady, bo jestem zdecydowany na tą zabawę biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Wed, 27 Nov 2019 - 16:56
Post #2


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





CYTAT(POKLU @ Wed, 27 Nov 2019 - 12:00) *
...zakute korbowody...
...Mechaniczna strona uturbiania zapowiada się wyśmienicie, spawanie, docinanie, sama rozrywka...
...Prosiłbym o sugestie i rady, bo jestem zdecydowany na tą zabawę biggrin.gif


Na filmie widać ze korby i tłoki są z odlewów więc jakie one kute biggrin.gif
taak będzie fajnie ... mówili biggrin.gif zaopatrz się koniecznie w tiga , jakiś tani dostęp do obrabiarek ,programu cad , lasera do palenia flansz , garaż z kanałem i wyciągarką do silnika , kupuj turbinę rozbierz silnik do gołego słupka i baw się dobrze , generalnie jeśli to twój debiut to weź pod uwagę że za pierwszym razem to nie wychodzi zabardzo tak że może warto uczyć się na czymś tańszym , na pewno największa trudność będzie z kolektorami i wydechem , ecu to tylko emu zmian będzie za dużo żeby ktokolwiek to dobrze ogarnął nie mówiąc już o tym czy w ogóle kogokolwiek znajdziesz


--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GIB
post Wed, 27 Nov 2019 - 22:31
Post #3


Forum Homee
Dołączył: Thu, 10 January 2008
Skąd: Warszawa WJ





ta umowna zasada dotyczy tylko tego że się umawiacie z kolegą że on Ci wierzy że zamiast 300 KM masz 450 KM na 0,5 bara i to się nie rozpadnie. W co wierzy silnik nie wiadomo.


--------------------
cztery koła i silnik
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ju-by
post Thu, 28 Nov 2019 - 18:55
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 11 June 2003
Skąd: Warszawa





A ja bardzo szanuje takie pomysły, zamiast rzucać się na Heat'a i przerabianie C63 AMG lepiej podłubać w długie jesienne/zimowe wieczory CLK500 w Carbonie i nim przejść całego NFS'a! Trzymam kciuki
Go to the top of the page
 
+Quote Post
POKLU
post Thu, 28 Nov 2019 - 19:57
Post #5


Rookie
Dołączył: Mon, 16 September 2019
Skąd: Koszalin





CYTAT(marcin137 @ Wed, 27 Nov 2019 - 16:56) *
ecu to tylko emu

Tutaj na forum udało się bez problemu użyć tego Piggyback od ECU Master. Jeśli dobrze kojarzę, to przy EMU trzeba się pożegnać z całą deską rozdzielczą merasia. Plus piggyback ponoć jest dużo prostsze w strojeniu, no i cena wielokrotnie niższa niż EMU tongue.gif
Kolega tam opowiada że skorygowany MAF sensor nie robi błędu nawet przy 19 psi (4,6V). Jak się orientuję to 500-tki i 55 Kompresory mają ten sam MAF sensor...

Odnośnie kolektora dolotowego, tutaj ktoś zostawił seryjny kolektor... Takie rozwiązanie podoba mi się tak samo jak całe to rear mount turbo z filmiku huh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Thu, 28 Nov 2019 - 20:05
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Zmienna długość dolotu to nie jest problem nie musisz się martwić. Co do EMU + mero to pracuje nad modułem, który przetłumaczy ramki z emu na ramki rozumiane przez zegary mercedesa. Temat do końca roku powinniśmy załatwić a czy się uda czas pokaże.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Thu, 28 Nov 2019 - 20:18
Post #7


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





CYTAT(POKLU @ Thu, 28 Nov 2019 - 19:57) *
to przy EMU trzeba się pożegnać z całą deską rozdzielczą merasia


u mnie zostało seryjne ecu które ma podpięty aby czujnik wału i temp a emu ma drugi czujnik wału i wszystko działa jak w serii smile.gif


--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Thu, 28 Nov 2019 - 20:29
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Ile KM nadmucha ten kompresor weistec?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elspasoo
post Thu, 28 Nov 2019 - 20:34
Post #9


User
Dołączył: Fri, 23 August 2019
Skąd: Okolice Świebodzina





Kurde, przez pomyłkę usunąłem post. Madeinpoland, Rzekomo +200 HP i 250NM. Dodaje poniżej smile.gif :
Nie żebym chciał psuć całą intrygę, bo temat mi się podoba ,ale chyba jednak efektywniej wsadzić M113k + kolektory, wydech i jeśli nadal będzie mało to np. Kompressor Weistec'a i wtedy będziesz już walczył tylko o trakcje.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
POKLU
post Thu, 28 Nov 2019 - 20:40
Post #10


Rookie
Dołączył: Mon, 16 September 2019
Skąd: Koszalin





CYTAT(MadeInPoland @ Thu, 28 Nov 2019 - 20:05) *
Zmienna długość dolotu to nie jest problem nie musisz się martwić.

To znaczy że mogę robić customowy i nie będzie błędów? biggrin.gif Czy chodziło, że nie jest problemem zostawić seryjny? Fajnie by było zrobić swój design. Na co to ciągnąć rurę dolotową na tył silnika tongue.gif mogłaby być ładna duża przepustnica z przodu.

M113K odpada. Chyba nie ma różnicy czy swap, czy turbo - jedno i drugie to wyrzucanie kasy w błoto tak naprawdę. A chcę mieć zrobioną pięćsetkę i koniec wink.gif Już prędzej się skuszę na te zakute graty z VRP / Weistec tongue.gif

Wrzucę tu model 3D silnika M113. Nie jest w skali ani w super jakości, ale tak poglądowo można spojrzeć.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 29 Nov 2019 - 01:18
Post #11


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Nie będzie błędów. Nie ma czujnika położenia klap.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kkkacper
post Sat, 30 Nov 2019 - 11:48
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Fri, 31 December 2010
Skąd: pomorskie





Rowniez zycze powodzenia.


--------------------
Szukasz wtrysków? Zapraszam ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
przemek530d
post Fri, 06 Dec 2019 - 18:45
Post #13


Super User
Dołączył: Fri, 21 January 2011
Skąd: a-chów/ b-b





chyba prościej i taniej się już nie da :
https://www.olx.pl/oferta/mercedes-klasa-s-...6WAHnAYhWXMpn-0


--------------------
S4 i X11, było 330d+ 303@705
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Fri, 06 Dec 2019 - 18:56
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Słaba oferta. W tej kasie można wyrwać kompresor seryjny z większą mocą a za 33 już mi się udało wyrwać e63 co jest już trochę inna liga. Do tego silnik z 220 nie wejdzie bez kombinacji do 209.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Karol210
post Thu, 19 Dec 2019 - 00:38
Post #15


User
Dołączył: Wed, 23 January 2019





Tzn jednak wrzucasz kompressor? Odpuściłeś turbo?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
POKLU
post Thu, 26 Dec 2019 - 10:59
Post #16


Rookie
Dołączył: Mon, 16 September 2019
Skąd: Koszalin





CYTAT(Karol210 @ Thu, 19 Dec 2019 - 00:38) *
Tzn jednak wrzucasz kompressor? Odpuściłeś turbo?

Nie, pisałem że chcę turbo, nie swapa tongue.gif Ale to plan na lato, teraz nic nie ruszam

Na stronie Kleemann'a chwalą się że ich kompresor na 0.5 bara dodaje bezpieczne i długoterminowe 150 KM do zwykłej pięćsetki:
"Mounted on top of a 5.0 litre normally aspirated V8-engine, it immediately enhances the engines power output from standard 306 Hp and 460 Nm to up to 455 Hp and 585 Nm, without any need for further modifications to the engine.
CL500 5.0 V8 shows gains of 158 HP and 93 lbs/ft of Torque."

I to jest bez zmian w wydechu, który jest bardzo lipny. Więc, myślę że będzie się czym pobawić na seryjnych wnętrznościach biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
POKLU
post Tue, 14 Jan 2020 - 20:22
Post #17


Rookie
Dołączył: Mon, 16 September 2019
Skąd: Koszalin





Prawie skompletowałem listę potrzebnych rzeczy, za niedługo zaczynam zakupy laugh.gif
Przy okazji, z tego porównania dowiedziałem się że przy turbo również (albo tym bardziej) długość kolektora dolotowego poprawia moment w dolnym i środkowym zakresie obrotów, więc nie ma sensu zmieniać fabryczny kolektor. Nawet fajnie byłoby zachować jego zmienną długość. Jeszcze nie wiem jak to zrobić, bo teraz zmienna długość działa na ssanie (nie?) a z turbo ssanie będzie tylko na wolnych obrotach.

Coś wymyślę.

Odnośnie "większej przepustnicy", to też podobno nie da wiele. Różne są na ten temat opinie, ale podobno wystarczy że średnica przepustnicy będzie nie mniejsza niż reszta orurowania z turbo. Większa nie doda mocy, za to pogorszy dokładność pedału gazu. Ma to sens. Przy okazji, turbo które zamierzam kupić ma 3 calową rurę doładowania (charge pipe), czyli 76mm, czyli tyle co fabryczna przepustnica. Więc zostawiam kolektor i przepustnicę prawie w spokoju. Jedynie chcę odwrócić kolektor o 180 stopni, tak żeby przepustnica była z przodu. Wygląda na to że wszystko będzie pasować i przykręcę to bez problemu, ale okaże się za jakiś czas. No i wypadałoby usunąć EGR i SAI bo emisja spalin nie bardzo mnie interesuje, a do tego potrzebny będzie STAR żeby usunąć check engine. A skoro zaoszczędzę parę drobnych na kolektorze i przepustnicy to mogę je dorzucić właśnie na star laugh.gif

Czy ktoś może się orientuje w sprawie tego kompresora Kleemanna / Weisteca, oni to mapują na fabrycznym ecu? Jeśli tak, to czemu przy turbo nie dałoby się na seryjnym?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
weede
post Tue, 14 Jan 2020 - 21:26
Post #18


Super User
Dołączył: Thu, 03 February 2005
Skąd: Bydgoszcz





Kleemann mapuje ori ECU - trzeba do nich wysłać i wgrywają inny EPROM. Moja rada - kup coś co jeździ, a nie grzeb w gównie. Ewentualnie jak chcesz grzebać to coś co ma sprawdzoną ścieżkę krok po kroku.


--------------------
15" TOYOTA GT86 HKS Supercharger
23" Skoda Octavia IV
Go to the top of the page
 
+Quote Post
telewizoor
post Wed, 15 Jan 2020 - 10:29
Post #19


User
Dołączył: Tue, 23 February 2016





Są adaptery pod kolektor do M113 żeby przełożyć go na odwrót. Co do mapowania to jeśli masz ME2.8 to powinna być dosyć prosta sprawa żeby odpalić na tym kompresor.. Jeśli to jest tylko kwestia zmiany eepromu to żaden problem
Go to the top of the page
 
+Quote Post
POKLU
post Wed, 15 Jan 2020 - 20:33
Post #20


Rookie
Dołączył: Mon, 16 September 2019
Skąd: Koszalin





CYTAT(telewizoor @ Wed, 15 Jan 2020 - 10:29) *
Są adaptery pod kolektor do M113 żeby przełożyć go na odwrót. Co do mapowania to jeśli masz ME2.8 to powinna być dosyć prosta sprawa żeby odpalić na tym kompresor.. Jeśli to jest tylko kwestia zmiany eepromu to żaden problem

No i wreszcie sensowna odpowiedź biggrin.gif
Nigdzie nie widziałem takich adapterów, wyglądało że wszystko będzie pasować, ale dzięki za info, poszukam.
Jak wspominałem, od strony elektronicznej nie orientuję się kompletnie. Nie wiem jakie mam ecu, ani nie wiem jak to sprawdzić. Zmiana eepromu to otworzenie ecu i przelutowanie czipu, tak? Zaczynam research, ale wskazówki jak zawsze mile widziane wink.gif

Wygląda na to że można robić mapy paliwa przez STAR. Zastanawiam się jaki obrać kierunek z ecu, bo chcę mieć jak największe szanse na znalezienie hamowni z kimś kto mi to porządnie zmapuje. Chciałbym próbować z fabrycznym ecu, chociaż pewnie z EcuMasterem byłoby najprościej. Nie mogę znaleźć diagramu pinów pięćsetki, znalazłem tylko do E55 AMG (nie wiem jak bardzo się różnią), ale wolałbym żeby mi to podłączył ktoś kto się zna laugh.gif widziałem parę firm/garaży na fb.

Jak myślicie? Próbować z seryjnym czy od razu piggyback z EcuMaster?

Wiem że Polska mentalność kończy tuningi na czipowaniu Audi w dieslu, ale chyba nie po to jest to forum. Więc darujmy sobie rady typu "sprzedaj to póki jeszcze jeździ" wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 29 March 2024 - 00:11