Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> Budowa dolotu w wolnossaku, średnica rury, motyl przepustnicy
nba
post Wed, 17 Mar 2021 - 22:29
Post #1


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





Cześć, chce zbudować jak najlepszy dolot do wolnossaka. Jest kolektor wysokoprzepływowy od Polo 1.6 16V GTI, będzie spawana długa rura do przepustnicy. Jej średnica zewnetrzna ma 63mm, ale poczytałem gdzieś że to wcale nie znaczy, że rury też mają być 63 dlatego, że klapka/motyl przepustnicy zmniejsza pole przepływu. Wybór pomiędzy rurami 54, 57, 60 a 63mm. Co waszym zdaniem zastosować?

FOTO

Chodzi o tą z góry, oś przepustnicy jest dość duża jak widać. Chce uzyskać jak najwieksza predkosc powietrza w dolocie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 17 Mar 2021 - 22:29
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
wojti RAYLLE
post Thu, 18 Mar 2021 - 08:51
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Tue, 15 August 2006
Skąd: POMORZE





olej to bo to nic sensownego nie wniesie szkoda zachodu


--------------------
Usunięto komercyjną sygnaturę.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Thu, 18 Mar 2021 - 14:21
Post #3


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





Silnik budowany pod rajdy , tutaj wszystko ma znaczenie. Wiem, że jeżdżą Lupo z tym silnikiem 1.4 i długa rura tam pomaga, ale nikt nie chce pochwalić sie jaka rura tam siedzi. Chodzi mi tylko i wyłącznie o konkrety, jak to sie liczy względem klapki przepustnicy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kirpek
post Thu, 18 Mar 2021 - 14:54
Post #4


Forum Killer
Dołączył: Wed, 03 August 2011
Skąd: Szczecin





Coobcio robil test na rolkach, i w nysie wychodzilo że im dluzsza tym mocy/niuta przybywało. Przedluzal rurke między innymi poprzes przssówanie w sylikonie i stozka. Także latwo przetestowac, dogadaj sie z kims z hamownią i ogień.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Thu, 18 Mar 2021 - 19:06
Post #5


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





Tak wiem o długości, tylko nie wiem jak dobrać średnice żeby uzyskać jak największą predkość powietrza. Nie może być za mało żeby nie wprowadzić podciśnienia ani za dużej żeby nie było zbyt luźno.

Masz jakis link do materiału gdzie coobcio robił ten test?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Thu, 18 Mar 2021 - 21:04
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





https://www.youtube.com/watch?v=nqYkmCLrlEo

https://www.youtube.com/watch?v=HbQQc7sq5HQ

popatrz tez tu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
done4
post Thu, 18 Mar 2021 - 21:41
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Sat, 03 July 2010





W niektórych silnikach hondowskich na parówie moc w całym zakresie była wyższa niż na CAI.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ethical
post Sat, 20 Mar 2021 - 00:59
Post #8


User
Dołączył: Tue, 30 July 2013





Posiedziałem chwilę na internecie i znalazłem artykuł "Influence of intake pipe length and diameter on the performanceof a spark ignition engine"
Do pobrania pod linkiem: http://libgen.rs/scimag/10.1007%2Fs40430-013-0074-2

Generalnie wnioski z artykułu są takie że różnica między 44 mm a 67 mm średnicy jest niewielka (poniżej 2 kW przy silniku o mocy maksymalnej ~ 70 kW) a do wysoko kręcącego się silnika trzeba dać krótką i grubą rurę.

A te filmiki gdzie Coobcio testuje rury to są na kanale JagodowyTV, testowane były chyba dwa Nissany 350Z, oba po koło 390/400 KM.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Sat, 20 Mar 2021 - 01:20
Post #9


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





W przypadku mojego silnika zwiększenie średnicy przepustnicy o około 2cm i dopasowanie dolotu (63mm na odpierdziel) i wiekszy kolektor dało mniej więcej 20HP.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
P@bLO
post Sat, 20 Mar 2021 - 11:13
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Mon, 04 April 2011





CYTAT(nba @ Sat, 20 Mar 2021 - 01:20) *
W przypadku mojego silnika zwiększenie średnicy przepustnicy o około 2cm i dopasowanie dolotu (63mm na odpierdziel) i wiekszy kolektor dało mniej więcej 20HP.

tylko ile z tego dała rura a ile kolektor? Bo może sam kolektor na ori rurze dałby więcej?


--------------------
Fiat Coupe 2.5 20VT (Italiano DAZA) >647KM & 669Nm + DSG powered by WALAS MotorSport
World first Fiat with DSG DQ250 - FB -> Fiat Coupe - YellowProject
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomaster
post Sat, 20 Mar 2021 - 11:13
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Wed, 09 November 2016





Jeżeli chodzi o przepustnicę to też nie tylko o jej restrykcyjność ale w przypadku przepustnicy na kolektorze nie w jakiejś rurze ma to też znaczenie jeśli chodzi o prędkość wpadania powietrza do kolektora więc zjawiska w nim zachodzące. Może być tak, że mimo iż przepustnica nie blokuje dolotu to zwiększenie jej średnicy poprawi równomierne napełnianie silnika powietrzem ze względu właśnie na zmniejszenie prędkości wpadającego tam powietrza/mniejszej jego kierunkowości.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nba
post Sat, 20 Mar 2021 - 16:36
Post #12


Frequent User
Dołączył: Sat, 25 February 2017
Skąd: SWD/SR





Dokładnie też może tak być. Ogólnie dla wyjaśnienia silniki 1.4 16V występują w dwóch odmianach 75 i 101HP w oryginale. Różnice to kolektor i przede wszystkim przepustnica, wałki robią kosmetyczną różnice. O ile w tym silniku w Golfie 75HP kolektor znacznie różni sie budową od 101HP to kolektor w Polo/Ibiza/Fabia/ w obu wariantach 75 i 101 HP wyglądają niemal identycznie tyle że przepustnica ze 101 nie siada na kolektor 75 bez rzeźby i jest mniejszy wlot do kolektora. Jest to niepodważalny dowód na to że silnik 75 jest celowo zdławiony przepustnicą i te 2cm uwala sporo mocy.

Prosze bardzo Polo/Ibiza/Fabia AUA 75HP link
Polo/Ibiza/Fabia BBZ 101HP link

różni je mocowanie przepustnicy i średnica samego wlotu co dobitnie pokazuje że 75 ma za małe średnice w dolocie.

Dodam jeszcze że na przepustnicy ze 101 (foto w pierwszym poście z dołu) na wysokich obrotach pojawiało sie delikatne podciśnienie w kolektorze co wskazuje na restrykcje przed MAP sensorem (silnik chce więcej niż dolot jest w stanie przepuścić), po zamontowaniu przepustnicy z renault 16V bez zwężenia w środku (foto 1wszy post góra) nastąpiła poprawa. Dlatego temat został dopasowania średnicy rur do pola przepływu przepustnicy żeby uzyskana prędkość przez dolot była jak największa a bez przepływomierza to jest żmudne kupowanie rur i mierzenie na hamowni lub dupohamownią. Mam zamiar też spiłować oś i śruby przepustnicy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 26 April 2024 - 13:30