Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Elektronarzędzia, Makita / DeWalt / Bosch vs Yato / Skil / Dedra
Yaaqb
post Tue, 10 Nov 2020 - 22:34
Post #1


User
Dołączył: Sat, 26 February 2011





Panowie, ze wzgledu na zbliżajacy sie remont, wpadł również pomysł, aby wyposażyć warsztat w elektronarzedzia. Przeznaczenie do prac amatorskich, czasami bardziej intensywnych, srednio 10-20h miesiecznie, ale porządana dobra jakość proporcjonalnie do podanego czasu i dostep do ewentualnego serwisu. Zdaje sobie sprawę, że nawet najlepsze narzedzia można "zajechać" jeżeli używane są niezgodnie ze sztuką, ale pytanie: pojść od razu w droższe, markowe, czy zaufać drugiej grupie i jakich producentów wybierać?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 10 Nov 2020 - 22:34
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
woytek9
post Wed, 11 Nov 2020 - 07:48
Post #2


User
Dołączył: Thu, 04 January 2007
Skąd: żywiec





Długo korzystaliśmy na warsztacie z narzędzi makity na akumulatory (kątówki, wkrętarki, wiertarki, klucz udarowy i nawet trzpieniówka) teraz przechodzimy stopniowo na Dewalt'a. Jak miałbym polecić, któreś z tych dwóch to zdecydowanie Dewalt. Kolega w ślusarce korzysta z kątówek Graphite i mówi że zeria Profesional nawet daje radę, ale nie zbyt długo smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rezor
post Wed, 11 Nov 2020 - 08:00
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Mon, 26 October 2015





Ja cisnę ryobi. Kupiłem narzędzia podobnie, podczas remontu i dają radę


--------------------
Projekt: Mustang SN95 '94 coupe 302W 280KM
Daily: 300C '05 Wagon 5.7 AWD 360KM
Praca: Rimac <TBD>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sarna1
post Wed, 11 Nov 2020 - 08:32
Post #4


Super User
Dołączył: Sat, 23 November 2002
Skąd: Słupsk





Kup WURTH’A mam ich elektro narzędzia od prawie 20 lat i nic nie chce się zepsuć. Nie wiem kto im to robi -pewnie Bosch- ale jakość jest niesamowita.

Teraz kupiłem coś takiego na szybkie roboty. Super sprawa.

https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/...40categorypageA



--------------------
S3,
A4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pan. B
post Wed, 11 Nov 2020 - 08:50
Post #5


Forum Homee
Dołączył: Tue, 05 May 2009
Skąd: Nowa Huta





CYTAT(Yaaqb @ Tue, 10 Nov 2020 - 22:34) *
Panowie, ze wzgledu na zbliżajacy sie remont, wpadł również pomysł, aby wyposażyć warsztat w elektronarzedzia. Przeznaczenie do prac amatorskich, czasami bardziej intensywnych, srednio 10-20h miesiecznie, ale porządana dobra jakość proporcjonalnie do podanego czasu i dostep do ewentualnego serwisu. Zdaje sobie sprawę, że nawet najlepsze narzedzia można "zajechać" jeżeli używane są niezgodnie ze sztuką, ale pytanie: pojść od razu w droższe, markowe, czy zaufać drugiej grupie i jakich producentów wybierać?


Z makity mam młoto wiertarkę HR2811 - Miałem w domu poddasze nieużytkowe i robiłem je dla dzieciaków. Nawierciła się trochę plus kucia było sporo w tym wylewka z lastryko ok 5cm. Na tym jednym remoncie się odrobiła wiec chwale ja sobie.
Przecinarka/kapówka na tarcze 355 makita lw1401 nie zliczę w sumie ile nacięła profili prętów zbrojeniowych etc.
Szlifierka vel boszka z dewalta na tarcze 125 1100w modelu nie pamiętam musiałbym skoczyć i zobaczyć. Mam ją kilka lat i jest nie do zdarcia.
Wkrętarka z dewalta 18v ale bez udaru, bardzo fajny lekki i dość mocny sprzęt. jedyny minus to baterie 1.5Ah ja kupiłem z 2 szt w kpl. Mam jeszcze black deckera na 10.8v który ma z 15 lat i też się nie chce zepsuć a nakręcił się sporo. Do tej pory kreci osłony pod autem wink.gif. Wtedy też kupiłem pierwsza wiertarce z udarem tez z deckera i również działa. 2 lub 3 razy wymieniłem szczotki i włącznik który sam zepsułem.
Pilarka Evolution 185 kąty fajnie trzyma. w sumie to docinałem nią tylko futryny parapety i szalunki na płytę fundamentową plus jakieś stare łaty etc. mocy ma wystarczająco jak dla mnie. Kantówki 50x100 rznie bez zająknięcia.

Generalnie makite i dewalta mocno polecam, ponieważ nie raz sprawdziły sie w boju. W sumie do zastosowań domowych stary marketowy black decker też daje radę nie wiem jak z jakością obecnych.

Sam się przymierzam do kontówki 125 z regulacja obrotów i przecinarki taśmowej z yato głównie do nierdzewki. Jeśli ktoś ma to również proszę o opinie.


--------------------
BMW...freude am fahren...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 11 Nov 2020 - 09:07
Post #6


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Ja się Makita rozczarowałem. Klucz udarowy śmiga bez problemu, ale wiertarka bezszczotkowe miała awarie przycisku (wymieniony na gwarancji) i przy mocniejszym zaciskaniu wiertła przeskakuje blokada (tego dziady nie wymieniły na gwarancji). Samo body 500zl, model dhp484. Na aliexpress można kupić narzędzia no name pasujące do Aku makity. Mam klucz udarowy bezszczotkowy i szlifierkę kątowa bezszczotkowe, cena 150zl vs 500 makity.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pan. B
post Wed, 11 Nov 2020 - 09:19
Post #7


Forum Homee
Dołączył: Tue, 05 May 2009
Skąd: Nowa Huta





CYTAT(jackkpl @ Wed, 11 Nov 2020 - 09:07) *
Ja się Makita rozczarowałem. Klucz udarowy śmiga bez problemu, ale wiertarka bezszczotkowe miała awarie przycisku (wymieniony na gwarancji) i przy mocniejszym zaciskaniu wiertła przeskakuje blokada (tego dziady nie wymieniły na gwarancji). Samo body 500zl, model dhp484. Na aliexpress można kupić narzędzia no name pasujące do Aku makity. Mam klucz udarowy bezszczotkowy i szlifierkę kątowa bezszczotkowe, cena 150zl vs 500 makity.

Z narzędziami to trochę kwestia szczęścia/pecha. W firmie zamówiliśmy nie tak dawno grzechotkę 1/4 pneumatyczna z yato. Fukało z każdego połączenia. Dwie następne które zamówiliśmy tak samo. Znajomy który ma warsztat kreci identyczna i sobie znów chwali...


--------------------
BMW...freude am fahren...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yaaqb
post Wed, 11 Nov 2020 - 11:00
Post #8


User
Dołączył: Sat, 26 February 2011





Przyznam, że przegladajac oferty póki co skłaniam sie na Yato, chociaż w ogole nie znam narzedzi tej marki. Skil (marka Boscha) z nowej serii tez wypada korzystnie cenowo, ale nie widziałem nawet w elektrosklepach tej marki. We firmie na wyposażeniu aktualnie mamy Makitę, głównie wkretarki akumulatorowe i naprawdę dają rade, a obsługują je wszyscy pracownicy. Wczesniej używaliśmy Boscha i też w porządku, ale to były narzedzia sprzed 10 lat, więc i jakość pewnie inna do obecnie produkowanych. Chyba, że sie myle..

Czyli wychodzi, że Makite / Dewalta, albo ryzykować coś innego, typu Yato, ten Skil..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sarna1
post Wed, 11 Nov 2020 - 12:04
Post #9


Super User
Dołączył: Sat, 23 November 2002
Skąd: Słupsk





Zadzwoń do jakiegoś przedstawiciela wurth lub forsch. Zrobią ci chłopaki dobra ofertę, ogarną reklamacje (chociaż ja takich nigdy nie miałem na elektronarzędzia) ale np bity w zestawach kluczy wymieniają bez gadania.
Yato to Chińczyk pokroju proline i innych narzędzi z kraju dalekiego wschodu. Możesz trafić dobrze a możesz trafić na szajs i wtedy tracisz czas na gwarancje itp. W takich formach jak Wurth, Forsch, Hilti temat kontroli jakości produktu jaki wychodzi z fabryki to inna liga.
Dodatkowo nie ma u nich problemu z serwisem, dokupowaliśmy jeden temat do młota wurth który miał 16 lat smile.gif i w tydzień załatwione.

Swojego czasu dużo zużywaliśmy materiałów do kotwienia (chemiczne i śrubowe) mistrzostwo świata.

Wurth z tego co wiem ma tez swoje sklepy stacjonarne w większych miastach takze możesz podjechać i pooglądać narzędzia.


--------------------
S3,
A4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A d a m
post Wed, 11 Nov 2020 - 16:05
Post #10


Super User
Dołączył: Sat, 26 November 2016
Skąd: Poznan





Co do elektronarzędzi to:

- Panasonic w Polsce narzędzia mało popularne ale to istne przemysłowe potwory reszta marek to przy tym zabawki, zaskakująco trwałe baterie. Moje doświadczenia z tymi narzędziami to głównie wkrętarki, które spisują się rewelacyjne. Z minusów to słaba dostępność i taka sobie ergonomia.

- Milwaukee dobre narzędzia bardzo fajnie wykonane z czystym sumieniem mogę polecić tym bardziej że dostępność jest bdb. Jeśli chodzi o tego producenta to miałem do czynienia z wkrętarkami, młotowiertarkami, szlifierkami kątowymi, kluczami udarowymi wszystko działa bez zarzutów już ładne parę lat. Jedyne co uległo uszkodzeniu to uchwyt w wkrętarko-wiertarce i nie był to odosobniony przypadek, często słyszałem od innych użytkowników że wyższe modele wkrętarek bardzo szybko potrafią wykończyć uchwyt. Narzędzia bardzo poręczne mój faworyt jeśli chodzi o leżenie w dłoni.

- DeWalt korzystam z wkrętaki akumulatorowej, szlifierki kątowej akumulatorowej i młota wszytko działa świetnie. Jakość wykonania jest troszeczkę gorsza od Milwaukee, ale cena też jest niższa.

- Hilti dają dożywotnią gwarancje, jeśli już coś padnie to po telefonie w ciągu kilku godzin potrafią odebrać uszkodzone narzędzie zostawiając inne na zastępstwo, jeśli ktoś ma dużą firm np. budowlaną to szkoda czasu na inne firmy. Narzędzia bardzo wytrzymałe, w nowszych modelach zaczęli kłaść duży nacisk na ergonomie co widać. Korzystałem z osadzaków, wiertnic diamentowych, kluczy udarowych i wkrętarek wszytko działa bardzo dobrze z minusów to na pewno cena.

- Bosch Professional czyli ten niebieski, narzędzia dobrze wykonane korzystałem z wkrętarek, młotów, szlifierek i nie mam żadnych zastrzeżeń mogę śmiało polecić.

- Wurth korzystałem z wkrętarek i były bardzo poręczne ale wydaje mi się że to level niżej niż marki, które wymieniłem powyżej.

- AEG bardzo zraziłem się do tej marki kiedy szlifierka kątowa wyzionęła ducha po kilu dniach hobbystycznego użytkowania, osobiście nie polecam, tym bardziej że z gwarancji nie wyszło nic.

- Stanley mam wiertarkę biegową i szlifierkę kątową, najbardziej zaskoczyła mnie jakość wykonania, która jest bardzo wysoka, pokusił bym się o stwierdzenie że dorównuje marką premium elektronarzędzi. Sprzęt użytkuję osobiście w domu więc korzystam z niego stosunkowo rzadko ale spisuje się bardzo dobrze.

-Graphite mam młot udarowy, piłę tarczową do drewna i szlifierkę kątową dużą, kupiłem jak miałem remont w domu, młot nie przeżył ale i tak polecam. Polecam dlatego że na ich narzędzia mamy gwarancje door-to-door wspomniany młot uległ uszkodzeniu przysłali kuriera oddałem nadrzędzie w walizce odesłali naprawione jestem bardziej niż zadowolony. Narzędzia tanie a obsługa gwarancyjna na naprawdę fajnym poziomie. Przy czym chciał bym zaznaczyć że to co przeszedł ten młot to naprawdę było ekstremalne użytkowanie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olozwirski
post Wed, 11 Nov 2020 - 16:24
Post #11


Forum Homee
Dołączył: Tue, 22 August 2006
Skąd: WKZ





Subiektywny ranking.
Bosch niebieski, wurth, flex, panasonic, berner, festool.
Później makita, de walt, metabo, milwauke.
Z marketowych zielony bosch, ryobi.
Do amatorskich zastosowań bierz marketowe.


--------------------
golf mkI 4x4
golf mkII V8
audi A2 R36
polo 86C XX w budowie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Patryk.
post Wed, 11 Nov 2020 - 18:16
Post #12


Frequent User
Dołączył: Wed, 19 November 2008
Skąd: SGL / M / GAP





Moim zdaniem dla autora wątku Bosch profesional będzie najlepszym rozwiązaniem. Cena nie zwala z nóg , a jakosc sprzętu pod względem wytrzymałości, jakosci materiałow i ergonomii jest na wysokim poziomie. Wurth to sprzet boscha ale droższy, choc z serwisem jak i u boscha nie ma żadnych problemów.
Jesli budżet pozwala, to można skusić się Hilti lub panasonic.
Moja wkretarka Panasa użytkowana dość ostro, np 115mm koronki wiercące w nierdzewce 3mm itp, po 5 latach trzyma się jeszcze kupy, jedynie nie używam jej już do precyzyjnego wiercenia cienkimi wiertłami. Mam tez flexa na aku z Panasa , ale raczej oszczędzam go do pracy w trudnych miejscach, a nie cięcia metrow pretow i blach. Dość lekki sprzet, a zarazem mocny i z wytrzymałą baterią.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Wed, 11 Nov 2020 - 18:45
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





CYTAT(olozwirski @ Wed, 11 Nov 2020 - 16:24) *
Subiektywny ranking.
Bosch niebieski, wurth, flex, panasonic, berner, festool.
Później makita, de walt, metabo, milwauke.
Z marketowych zielony bosch, ryobi.
Do amatorskich zastosowań bierz marketowe.



Oooj, pojechałeś.

Każdy ma w tej kwestii swoich faworytów, ale w opinii nie tylko mojej ale i wielu innych profi użytkowników Bosch skończył się ok 15 lat temu, gdy mocno wszedł do marketów.

Robię ciesielkę i stolarkę i na pierwszy rzut kupiłem zestaw Bosch. Nie polecam - wkrętarki tą "tępe" - 14,4 i 18V wolno reagują i w porównaniu z DeWalt mają słaabiuutkie aku. DeWalt nawet na 1,5Ah aku idzie jak dzik, po czym nagle padnie jak już braknie prądu. Z Boscha tylko mała wkrętarka 10,8V jest mega - mocniejsza niż 14,4V i bardzo poręczna przy montażach.

Mam teraz sporo nowych narzędzi DeWalt na bateriach od 1,5 do 12Ah i te są ok, ale produkcja to loteria: Czechy, Węgry, Włochy, Meksyk, Tajlandia, Japonia, Korea a najczęściej Chiny wink.gif

Milwaukee owszem, nieco lepsze, ale sporo droższe i mniejszy wybór. Nie wiem jak z częściami? Festool to do specjalistycznych, precyzyjnych montaży. No i to już kosztuje piniondz wink.gif


Wg mnie jeśli narzędzia aku to należy trzymać się jednej marki, ale takiej która ma dobry serwis i co ważniejsze: łatwo dostępne części po gwarancji, bo wtedy sprzęt zaczyna padać - chociaż pierwsza wkrętarka DeWalt skończyła szczotki po 5 latach - koszt 40zł i śmiga dalej. Na gwarancji wymieniono przekładnię po upadku z 5m z dachu na beton. Za obudowę musiałem zapłacić wink.gif Teraz są bezszczotkowe, więc np. silnik kosztuje 100zł.

Jeśli mniej intensywnie używasz to Graphite jest spoko - marka Boscha, wcale nie gorsza a dużo tańsza, dobry serwis, łatwo dostępne części. Skil to jakiś shit, wolałbym Black&Decker

Nikt tu nie wspomniał o Hikoki/Hitachi, a to świetny sprzęt, może lepszy od DeWalt? Trochę mniej popularny i mniejszy wybór, ale jakością nie ustępuje. Mam 3 narzędzia i są super, mają bardzo mocne wkrętarki i nie do zajechania wiertarki.

Marketowych radzę unikać. Może jakby autor napisał co konkretnie potrzebuje to łatwiej będzie pomóc?


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stef
post Wed, 11 Nov 2020 - 20:15
Post #14


Frequent User
Dołączył: Fri, 23 April 2004





Milwaukee nie ma problemu z częściami, a wybór jest wręcz ogromny.


--------------------
Model X/Evo5/JCW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yaaqb
post Wed, 11 Nov 2020 - 22:16
Post #15


User
Dołączył: Sat, 26 February 2011





Sprzęt potrzebuje do domowych prac remontowych + jakies sporadyczne prace weekendow. Z podanych przez Was propozycji i doświadczeń jest w czym wybierać i Yato odpuszczam. Graphite pomimo wspomnianego polecanego serwisu nie brałem pod uwagę, raczej nie wezme. Reszta wymienionych profesjonalnych firm tez odpada bo są rowne tym, które znam. Podsumowując Makita wypadła tu dobrze, tak jak DeWalt, gdzieś tam Bosch.. Jeszcze wróce o tego Skil'a, że niby shit. Sam nie wiem, nie znam, ale porównjąc np 2 sprzęty:

https://www.skil.pl/skil-6745-ga-wiertarka-...hd1e6745ga.html

do

http://www.bosch.info.pl/9093-GSB-21-2-RE-...ka-udarowa.html

i co powiecie o tym?

https://www.skil.pl/skil-3070-ha-akumulator...cd1e3070ha.html

Pomijam na razie kwestię serwisu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Thu, 12 Nov 2020 - 05:43
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





Do wiercenia w porządnym betonie trzeba młotka udarowego. Czasem trzeba kuć.

Bateryjną wiertarko-wkrętarką możesz skutecznie wiercić co najwyżej beton komórkowy (suporeks), a i sieciowe wiertarki w większości też mają problem z B20.

Za wartość Boscha z linku weź młotek udarowy o udarze min 3J (ok 350zł) i wkrętarkę - tym opykasz 80% podstawowych remontów. Marka dowolna, byle części były dostępne. Kilka lat tym popracujesz i narzędzia markowe z niższej/średniej półki nie powinny się zepsuć.

P.S. W tym Boschu przekładnia mi padła po 4h frezowania w twardym drewnie wink.gif Mimo że to produkcja w Szwajcarii.


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Honada
post Thu, 12 Nov 2020 - 18:53
Post #17


Forum Homee
Dołączył: Sun, 19 February 2006
Skąd: Warszawa-Marki





Jako że ojciec ma firmę wykończeniową i czasem wpadam do niego czegoś się podszkolić, to od siebie mogę polecić
Boscha niebieskiego w zakresie młotowiertarek. Grunt żeby szukać egzemplarzy z Niemiec, czasem na marketach się nawet trafiają. Części łatwo dostępne, choć jak mówi adams, z 15 lat temu zmieniły się podzespoły i więcej jest w nich delikatnych materiałów. Ale części dostępne.

Graphite może wygląda kiepsko, ale mamy taki młot pneumatyczny ponad 10 lat. Idzie na każdą przej***na robotę czyli skuwanie płytek i betonu, i choć aż śmierdzi z niego jak bije kolejną godzinę, to poza przyciskiem, który stracił regulację obrotów, to idzie jak czołg. Co ciekawe te problemy z przyciskami są w powszechne w Makicie (wkrętarki) a urządzenia 2-3 razy droższe. Makita ma też czasami dziwaczną ergonomię (np. szlifierki). Niby dobra firma, ale od pewnego czasu jak mamy dylemat co dokupić, Makitę czy Boscha, to idzie Bosch niebieski.

Ostatnio kupilismy trochę sprzętu AEG na akumulatory 18V. Młoty, wkrętarki, szlifierki itd. Plusem są baterie które trzymają parametry urządzenia do samego końca naładowania. Młoty mają też lepsze bicie niż graphite (częstotliwość). Ale wrażenie jest takie, że Graphite jest bardziej pancerny niż takie AEG. Okaże się w praniu. Na razie śmigają, są lekkie, poręczne.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
stef
post Fri, 13 Nov 2020 - 09:25
Post #18


Frequent User
Dołączył: Fri, 23 April 2004





AEG/Milwaukee/Ryobi to0 ta sama grupa, nawet są robione w tej samej fabryce.


--------------------
Model X/Evo5/JCW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yaaqb
post Fri, 13 Nov 2020 - 15:25
Post #19


User
Dołączył: Sat, 26 February 2011





Więc, z wkrętarki cos z niebieskiego Boscha / Makity. Mlotowiertarke spróbuję jak radzi adams, chyba nawet tego graphita i oddam po robocie we władanie całej rodziny zeby sprawdzić z ciekawości kiedy padnie. Z czasem wleci reszta sprzetu.

Stef temat rayobi przerabiales? Taki graphite?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ju-by
post Fri, 13 Nov 2020 - 16:12
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Wed, 11 June 2003
Skąd: Warszawa





A co myślicie o linii Professional firmy Hammersmith, konkretnie chodzi o wkrętarkę akumulatorową Drill&Screw?
Jest sens inwestować w sprzęt profesjonalny do amatorskiego zastosowania? Czy, pomijając cenę, są jakieś minusy takiego rozwiązania?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 27 April 2024 - 15:24