Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> modyfikacje, zacieśnienie szpery z E36 duża głowa, home made ?
Grand_
post Sat, 07 Jan 2012 - 02:35
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





Miałem okazje niedawno jeździć betą znajomego szpera zacieśniona na " około 40% " powiem szczerze spina 2x razy bardziej niż moja, ja mam fabryczną duża głowa 3.15 ale zdarza jej się przepuścić, albo nie złapać i zamiast efektownego boka uzyskuje efektowne palenie płytek w szperze...
znajomek mówi że on " zacieśnił " szpere tak jak mu polecił jakiś gość z wieliczki czyli, zdemontował mechanizm i stoczył wewnątrz jakiś element o setne cześci milimetra uzyskując przez to większy docisk fabrycznych płytek i w ten sposób wzmocnił zacieśnienie szpery,
czy to jest realne ?


wiem że zaraz mnie zrugacie że było było itd ale szukałem na forum i nie było o tym sposobie, rozmawiałem pare razy z wojtasem-m5 i mówił że tylko regeneracja jak chce mieć mocniejszą szpere ale to koszt 8 stówek...

pozdro


--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 07 Jan 2012 - 02:35
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Misior
post Sat, 07 Jan 2012 - 12:10
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Tak jest to realne. Sam mam tak szpere zrobioną i dokładnie się to robi tak jak mówisz. Wiadomo że musisz miec sprawne płytki w szperze które sie wycierają i zmniejszają swoją grubość. Jeśli zaciesnisz szpere na zużytych płytkach to efekt nie będzie tak "mocny" jak na dobrych/nowych płytkach (ktore jak wiadomo nie są tanie). Porównanie jest takie, że jak zacieśnisz szperę na zużytych płytkach na ok 40% to masz prawie taką jakbyś zrobił seryjną na nowych płytkach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Sat, 07 Jan 2012 - 13:26
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





sa trzy sposoby (poza zmiana plytek)
1. wymiana sprężyn na wyższe/mocniejsze
2. splanowanie powierznich "obudowy żeby bardziej mozna było ją przyblizyc do flanszy
3. Podkładki dystansowe pod sprezyny (ale to wydaje mi sie ze raczej przy wiekszym zuzyciu)


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grand_
post Sat, 07 Jan 2012 - 15:06
Post #4


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





Czyli, wyciągam mosta, wyciągam mechanizm i rozbieram bo, ale którą cześć staczam i o ile dziesiątek czy setek mm ??
macie może jakieś foto ?
ja mam szpere hmmm.... no niby fabryczną 25% czy tam 20% jak inni mówią ale średnio daje rade, na oponach 225/45 17 nie zawsze jest wpełni chętna albo słychać jak się rozepnie i jest " łuuuuuu " i trzeba szybko odpuszczać żeby się nie ugotowała
olej nówkę dostała od bmw pare tys km temu, ale to tyle co w nią wnikałem.
mówicie że mozna sobie zacieśnić...
moja jak krece jednym kołem to idzie cały czas z takim samym oporem cięzko ale idzie bo słyszałem że jak szpera jest słaba to najpierw koło " puszcza " a potem kręci się już troszke łatwiej, podczas kręcenia podniesionym kołem rękami na postoju...


pozdro, macie jakieś foto ?



--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dobrus
post Sat, 07 Jan 2012 - 16:12
Post #5


Forum Homee
Dołączył: Sun, 20 July 2008





masz lipną szperę, ori 25% zdrowa spina bardzo ładnie, jakbyś szukal plytek do zacieśniania to mogę takowe załatwić
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Sat, 07 Jan 2012 - 18:50
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





jak zfrezujesz/stoczysz dyfer to po wykonczeniu plytek i założeniu nowych bedziesz miał za ciasno, imo lepiej zastosowac podkladke(lub grubsza przekładke) bo po wykonczeniu tych plytek i tak bedziesz musiał je wymienic i wtedy załozysz tak jak seria.


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grand_
post Sat, 07 Jan 2012 - 19:28
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





CYTAT(dobrus_m30 @ Sat, 07 Jan 2012 - 16:12) *
masz lipną szperę, ori 25% zdrowa spina bardzo ładnie, jakbyś szukal plytek do zacieśniania to mogę takowe załatwić



dobrus_m30
jaka cena za płytki do dużej głowy do E36 ? ori czy jakieś chińczyki ?


--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brus_ik
post Sun, 08 Jan 2012 - 01:05
Post #8


Super User
Dołączył: Wed, 16 August 2006
Skąd: Starachowice





CYTAT(Grand_ @ Sat, 07 Jan 2012 - 02:35) *
...uzyskując przez to większy docisk fabrycznych płytek i w ten sposób wzmocnił zacieśnienie szpery,
czy to jest realne ?

wiem że zaraz mnie zrugacie że było było itd ale szukałem na forum i nie było o tym sposobie, rozmawiałem pare razy z wojtasem-m5 i mówił że tylko regeneracja jak chce mieć mocniejszą szpere ale to koszt 8 stówek...

pozdro


Zwiększył napięcie wstępne szpery, co owszem przy odpowiednio mocnym spięciu płytek na stałe zadziała, ale wcale nie jest takim wspaniałym pomysłem zwłaszcza jeżeli samochód ma służyć do skręcania.

Aby takie "zacieśnienie" było rzeczywiście odczuwalne jako mocniejsze trzeba było zwiększyć to napięcie wstępne do wartości WIĘKSZYCH niż te, które podczas przyspieszania (dla szper 1 way) lub przyspieszania i hamowania silnikiem (dla szper 1,5 oraz 2 way) wytwarzane są przez nacisk krzyżaka z satelitami na wycięcia w koszach satelitów (rampy). Im większy moment obrotowy działa na krzyżak, tym mocniej rozpycha on kosze satelitów, a te z kolei mocniej ściskają płytki cierne zesprzeglające obydwie półosie - nie są to małe siły.

Jest to metoda "do przyjęcia" jeżeli zależy nam na jak najtańszym rozwiązaniu głównie żeby samochód lepiej odepchnął się na śliskim przy jeździe na wprost albo jak ktoś chce sobie polatać troche bokiem. Do codziennej jazdy i do skręcania takie rozwiązanie ma więcej wad niż zalet zarówno jeżeli chodzi o trwałość samej szpery jak i zachowania się samochodu w zakręcie (można jeździć i z zaspawanym dyfrem na co dzień ale nie znaczy to, że jest to najlepsze rozwiązanie do wszystkiego smile.gif )

Cywilizowanymi metodami zmiany spięcia zależnie od potrzeb bez negatywnych skutków jest zmiana liczby płytek oraz kątów ramp odpowiednio do efektu jaki chcemy uzyskać.

Oczywiście są asy którzy twierdzą, że z zaspawanym tyłem jeździ im się "tak samo" jak z otwartym "tylko przy zawracaniu na parkingu cos tam koła przeskakują", jednak jest faktem i nic tego nie zmieni, że w samochodach które mają być szybkie czy to na asfalcie czy na luźniejszych nawierzchniach sama zmiana kątów ramp wymusza często zmianę ustawień amortyzatorów, stabilizatorów i geometrii...

Pozdrawiam


--------------------
2009 X5 3.5d
2004 E46 M3 S54B32
1997 E36 M3 S62B50
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grand_
post Sun, 08 Jan 2012 - 02:48
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





niegdyś nabyłem olej od dealera 100zł za litr do szpery teraz zastanawiam się nad
"Castrol Syntrax LS 75w140 75w-140 1L saf xj " jeździ ktoś na tym ?

czyli podkładki pod spręzyny to taki sam drut jak frezowanie i zwiekszanie docisku wstepnego ?





Który element nalezy sfrezować i ile setnych aby z fabrycznych 25% uzyskać 30-35% mm ?

ostatnio chciałem tak klasycznie to zrobic ubrałem dres wziąłem bmw i chciałem spalić gume ( dwie stare zimówki ) strzeliłem ze sprzęgła na morkym rzecz jasna, przytrzymałem autko delikatnie hamulcem i patrzę po lusterkach a tu dymi się ale z jednego kółka, zaprzestałem wiec tego tego cofnąłem troszke i okazało się, smutek nie do opisania, szpera nie spieła i paliłem gumę jednym kołem, znajomy żekłby " smutek h*** "

niewim co począć z tą szperą znaczy zła nie jest, ale szału też nie robi...


--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOHC
post Sun, 08 Jan 2012 - 10:58
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 January 2006
Skąd: Pionki/Warszawa





Buni bawiłeś się kątami ramp ? Seryjna szpera jest 2 way w bmw czy przerabiałeś ją na 1 way albo 1,5 ? jakie sąplusy kazdego z tych rozwiązań ? Czy próbowałeś naciąć dodatkowe rampy na koszu ? Czy są duże problemy z obróbką kosza ?

pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
duchu22
post Sun, 08 Jan 2012 - 11:36
Post #11


Frequent User
Dołączył: Tue, 29 December 2009





Seryjna szpera BMW spina 245/45/17 bez zadnego ale. Ja proponuje regenerowac/kupic inna albo spawac na 100 jak auto jest do driftu.

Zaciesnianie zuzytej szpery to taka glupiego robota - nie bedzie efektu.


--------------------
E36 3.0t 400/500 drift
Superb III 2.0t 350/500
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dobrus
post Sun, 08 Jan 2012 - 13:26
Post #12


Forum Homee
Dołączył: Sun, 20 July 2008





co do ceny to po weekendzie dopiero coś będę wiedział. Zgadzam się natomiast, że w aucie na ulice czy nawet do upalania na torze zaciesnianie szpery ponad 25% mija się z celem. Grand, z tego co opisujesz to tak jakbys wogóle nie mial szpery. Kup sprawny dyfer ze spięciem i bedziesz zadowolony smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grand_
post Sun, 08 Jan 2012 - 14:02
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





dziś ją troszke pomęczyłem, znaczy źle nie ma, spina zwykle na mokrym zawsze polecisz bokiem, na rondzie po dodaniu gazu itd.
tylko poprostu 1 raz na 10 zdarza się jej że nie zepnie, może coś zmieniać fakt ze auto jest obniżone utwardzone i negatywy 2stopnie z tyłu.
wolałbym jakąs troszkę zaciesnioną...


--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brus_ik
post Sun, 08 Jan 2012 - 14:09
Post #14


Super User
Dołączył: Wed, 16 August 2006
Skąd: Starachowice





CYTAT(DOHC @ Sun, 08 Jan 2012 - 10:58) *
Buni bawiłeś się kątami ramp ? Seryjna szpera jest 2 way w bmw czy przerabiałeś ją na 1 way albo 1,5 ? jakie sąplusy kazdego z tych rozwiązań ? Czy próbowałeś naciąć dodatkowe rampy na koszu ? Czy są duże problemy z obróbką kosza ?

pozdrawiam

Buniego w tym watku nie widze wiec pewnie chodzilo o mnie. Seryjna szpera jest 2 way i ma katy ramp 45-45 stopni. Swoja wlasnie bede przerabial na 1,5 way 30-60 albo 30-80 wzglednie cos pomiedzy.

Jezdzilem e36 ze szpera w ktorej katy ramp byly obrobione na 30-60 i zostawiona seryjna liczba plytek - samochod troche mniej wybacza ale generalnie do skrecania zwlaszcza jak jest ciasno dla mnie sprawdza sie lepiej. Generalnie na miasto i do driftu wole 2 way z seryjnym spieciem - po prostu jezdzi sie latwiej i samochod jest łatwiejszy do opanowania niezaleznie od tego co akurat robimy z gazem.

Dodatkowe rampy będę nacinał w jedenym dyfrze z zostawionymi rampami 45-45 i nacietymi dodatkowo 30-60 lub cos kolo tego i z dolozonymi 2 plytkami na strone, a drugi zostawie sobie z seryjna szpera z nowymi plytkami ale zmienionym przelozeniem.

Czym mocniejsze spiecie tym badziej samochod robi sie podsterowny i zaczyna wyjezdzac przodem. Dlatego NIE JEST DOBRE "zaciesnianie" szpery zwiekszaniem napiecia wstepnego bo czym bardziej je zwiekszamy tym bardziej zblizamy sie do zachowania samochodu jak z zaspawanym dyfrem.

Majac szpere z malymi katami ramp i/lub zwiekszona liczba plytek (mocne spiecie przy przyspieszaniu i hamowaniu silnikiem) ale z niewielkim napieciem wstepnym mamy zaleznie od potrzeb dyfer zachowujacy sie prawie jak otwarty kiedy operujemy gazem tak, aby samochod nie przyspieszal ani nie hamowal silnikiem (odczuwalne najbardziej na ciasnych zakretach), albo dyfer spiety wtedy kiedy tego potrzebujemy.

To czy lepiej miec 1,5 way czy 2 way to juz zalezy od wykorzystania samchodu i preferencji kierowcy, ale mi osobiscie lepiej jechało się po ciasnych kreciołkach z 1,5 way. Trzeba wziasc tez pod uwage ze byl to samochod z innym zawieszeniem, pewnie troche inazej ustawiona geometria na innych oponach itd..

Na zdjeciach widac kosze z seryjnymi rampami 45-45 stopni oraz kosze z nacietymi dodatkowymi rampami oraz zdjecie ramp 30-60 (zdjecia wygooglowalem juz jakis czas temu i nie sa moje).


Pozdr.


--------------------
2009 X5 3.5d
2004 E46 M3 S54B32
1997 E36 M3 S62B50
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOHC
post Sun, 08 Jan 2012 - 18:27
Post #15


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 January 2006
Skąd: Pionki/Warszawa





Przepraszam bardzo za pomylenie nicku

Dzieki za wyjaśnienie . Podczas poszukiwania info w tym temacie natknąłem się na info że szpera z małymi kątami spina "później" , nie do końca wiem jak mam to rozumieć, zauważyłeś zjawisko jakiejś zwłoki ?

pozdrawiam

edit
nasuneło mi się jeszcze jedno pytanie , po co spięcie przy dohamowaniu jeśli chodzi nam o jak najlepszy czas ? w jakiej sytuacji szpera nam pomoże ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grand_
post Mon, 09 Jan 2012 - 23:26
Post #16


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





wracając do druciarskiego sposobu zacieśnienia szpery - swiększenia spięcia wstepnego mechanizmu.

dowiedziałem sie od znajomka że jego szpera była zacieśniona przez sfrezowanie czegośtam o 0.3 mm.

wiecie może który element trzeba tak sfrezować aby uzyskać większe zacieśnienie ? i mniej więcej jakie zacieśnienie to daje ?

chciałem tak troszeczke zacieśnić i wlać ten olej castrol syntrax...

pozdro


--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Tue, 10 Jan 2012 - 09:11
Post #17


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





A płytki w jakim masz stanie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grand_
post Wed, 11 Jan 2012 - 14:06
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





nie rozbierałem jeszcze jej nie wim, ale na podnośniku koło stawia duży opór..


--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Wed, 11 Jan 2012 - 15:02
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





moze przed rozbiórką zmierz jakim momentem teraz spina szpera wink.gif


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grand_
post Wed, 11 Jan 2012 - 22:25
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Tue, 07 July 2009
Skąd: Kraków





CYTAT(Skiba @ Wed, 11 Jan 2012 - 15:02) *
moze przed rozbiórką zmierz jakim momentem teraz spina szpera wink.gif


chciałem ale niemam pietnastek felg i niestety ten wzór opiewa na mierzenie na pietnastkach tam jakimiś wagami itd.
a ktoś to może liczył to zacieśnienie wstepne jakim momentem klucza powinno siędać przekręcić ?


--------------------
E36 M50B30 sprzedana... / 191hp@250hp i 260@318Nm
E60 535d obecna / 272hp@427hp i 560@788Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 17:52