Shoutbox 0 nowych PW 


 
Reply to this topicStart new topic
> C20XE - szereg pytan
kitub
post Tue, 23 Oct 2007 - 21:14
Post #1


Rookie
Dołączył: Tue, 23 October 2007





Witam , jestem tutaj nowy, niedawno nabylem astre z silnikiem c20xe, niestety bierze olej a nie chce jechac do warsztatu nie wiedzac co w trawie
piszczy. Przejrzalem watki o c20xe ale nie doczytalem sie informacji ktore mnie interesuja.

A wiec tak :

1. Czy remont dolu jest duzo tanszy od przygotowania dolu silnika pod ok 200 KM - tzn zeby silnik sie krecil 7500 - 8000 obr. ?

2. Czy robiac modyfikacje glowicy ( bo z tego co juz wiem to robiac walki 272 / 276 stopni ponoc trzeba wycinac w tlokach miejsca na zawory zeby mozliwa byla regulacja kolkami rorzadu ) nalezy powiekszyc gniazda zaworowe ssace i wydechowe czy wystarczy tylko ssace?

3. Co nalezaloby zrobic zeby te 200 KM bylo realnym wynikiem i nie wplywalo znaczaco na wytrzymalosc silnika - tzn zeby nie wybuchl po 5k killometrow

4 Gdzie oddac glowice / blok zeby nie robili tego druciarze

5 Jaka grubosc wydechu bedzie odpowiednia do tych 200 KM

Bede bardzo wdzieczny za pomoc. Prosze o rzeczowe odpowiedzi

pozdrawiam Krzysiek
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Tue, 23 Oct 2007 - 21:14
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
pawel934
post Tue, 23 Oct 2007 - 22:01
Post #2


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 November 2006
Skąd: Warszawa WN





http://www.sbdev.co.uk/History_files/Hi ... epower.htm

viewtopic.php?t=26896&start=0

viewtopic.php?t=43378&highlight=c20xe


--------------------
"If in doubt, flat out" Colin McRae

Kilka aut wywołujących uśmiech na twarzy :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pieszy
post Wed, 24 Oct 2007 - 13:55
Post #3


Moderator
Dołączył: Wed, 10 November 2004
Skąd: N51 20' 11.8" ______E16 38' 1.0"





CYTAT("kitub":22aa961p)
1. Czy remont dolu jest duzo tanszy od przygotowania dolu silnika pod ok 200 KM - tzn zeby silnik sie krecil 7500 - 8000 obr. ?
Ja za 100% remont swojego (razem z głowicą) silnika zapłaciłem 5kPLN z czego głowica to około 1 kPLN. AFAIK 200KM N/A nie wymaga kucia dołu ani żadnych innych specjalnych zabiegów. Kombinować musisz z górą i sterowaniem.

CYTAT("kitub":22aa961p)
2. Czy robiac modyfikacje glowicy ( bo z tego co juz wiem to robiac walki 272 / 276 stopni ponoc trzeba wycinac w tlokach miejsca na zawory zeby mozliwa byla regulacja kolkami rorzadu ) nalezy powiekszyc gniazda zaworowe ssace i wydechowe czy wystarczy tylko ssace?
Myślę, że tak. Myślę także, że będziesz musiał zastąpić hydraulikę mechaniką.

CYTAT("kitub":22aa961p)
3. Co nalezaloby zrobic zeby te 200 KM bylo realnym wynikiem i nie wplywalo znaczaco na wytrzymalosc silnika - tzn zeby nie wybuchl po 5k killometrow
Nie oszczędzać i oddać silnik komuś, kto ogarnia temat.

CYTAT("kitub":22aa961p)
4 Gdzie oddac glowice / blok zeby nie robili tego druciarze
Tu chyba będziesz musiał przybliżyć miejsce zamieszkania - chyba, że nie ma to dla Ciebie znaczenia. Jakiś czas temu na allegro można było kupić głowicę przygotowaną do takich mocy. Sprzedającym był ...Promotor

CYTAT("kitub":22aa961p)
5 Jaka grubosc wydechu bedzie odpowiednia do tych 200 KM
Samo podanie grubości wydechu niewiele da. Należy pamiętać, że zbyt duże "odetkanie" wydechu w N/A może pogorszyć parametry silnika. Pewnie najlepsze będzie coś koło 2", ale proponuję myśleć o całym wydechu. Nawet najlepszy materiał i najlepiej dobrana średnica wydechu w oderwaniu np. od tłumika jest o kant dupy rozbić.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jarek111
post Wed, 24 Oct 2007 - 18:06
Post #4


Frequent User
Dołączył: Fri, 10 August 2007
Skąd: zabrzeg





a osągniecie 200km na w xe to juz nie takie proste
ale wykonalne tylko czy ci sie opłaci moze lepiej sobie fundnąć swap na leta i masz droge otwartą na 300km i 450nm


--------------------
calibra turbo EDS phaze2 1\4starachowice 13,58
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marlon
post Wed, 24 Oct 2007 - 18:52
Post #5


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 November 2002
Skąd: Wołomin





CYTAT("pieszy":2y6y1xty)
CYTAT("kitub":2y6y1xty)
2. Czy robiac modyfikacje glowicy ( bo z tego co juz wiem to robiac walki 272 / 276 stopni ponoc trzeba wycinac w tlokach miejsca na zawory zeby mozliwa byla regulacja kolkami rorzadu ) nalezy powiekszyc gniazda zaworowe ssace i wydechowe czy wystarczy tylko ssace?
Myślę, że tak. Myślę także, że będziesz musiał zastąpić hydraulikę mechaniką.


Wycinać, a właściwie powiększać wycięcia w tłokach trzeba na pewno przy wałkach 282 na seryjnym wzniosie, bez tego nie mają sensu regulowane koła, bo zwyczajnie brakuje zakresu do regulacji.


--------------------
dragracingowy spiker do wynajęcia ;)

_http://www.youtube.com/watch?v=2opWEnxSs1g
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomp
post Wed, 24 Oct 2007 - 19:00
Post #6


Forum Homee
Dołączył: Wed, 23 July 2003
Skąd: Katowice





ale przy 272/276 trzebaby juz wymienic hydraulke na mechanike + mocne sprężynki


--------------------
"The smarter you play, the luckier you'll be"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kitub
post Wed, 24 Oct 2007 - 21:36
Post #7


Rookie
Dołączył: Tue, 23 October 2007





Myslalem nad Let`em , nawet dalej mysle, ale kupienie zdrowego Let`a graniczy z cudem. A remont leta to znowu kasa kasa.....mysle ze 200KM wlonossace to dla mnie w sam raz, chce pojezdzic po torze , w kielcach , ulezy i innych. Nie zalezy mi na 300 KM i super wyniku na wyscigu po prostej

Jesli macie pomysl gdzie moglbym zrobic glowice to prosze o kontakt. Temat dolu silnika mam ogarniety, dolot takze - Lexmaul.

Jeszcze jedno pytanie - czym stroic ? smt6 ? unichip? czy poprostu pojechac do ttc ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Allll
post Wed, 24 Oct 2007 - 22:42
Post #8


Frequent User
Dołączył: Tue, 23 March 2004
Skąd: Warszawa





wszyscy LET-a pchają do wyścigów na 400m, a ja uważam, że to świetny silnik do torowych wyścigów - nawet zaryzykuję stwierdzenie, iż LEPSZY od 200KM C20XE dlaczego ?

Chociażby dlatego, że przy tych 200PS w turbo ma lepszy przebieg momentu obrotowego a sam moment (średnia momentu) jest wyższy czyli będzie lepiej przyspieszał,a całe auto bedzie wybaczać błędy kierowcy w zmianie biegów. (czytaj nie będzie trzeba auta kręcić do niebotycznych prędkości obrotowych i bardzo precyzyjnie zmieniać biegów) Na torze (szczególnie krętym) bardzo ważne jest optymalne wykorzystanie przyspieszeń i i hamowań po wyjściu i dojściu do zakrętu a taki LET właśnie da nam wyższe przyspieszenia bez skracania przełożeń w skrzyni biegów.


Remont leta - pomijając samą K16 którą de facto trudno zarżnąć (chłodzona dodatkowo wodą) to TAKIE SAME KOSZTA jak remont C20XE !

Jedyne części które są wyraźnie droższe to tłoki - pozostałe rzeczy - głowica, korby, blok, pierścienie itd
są na 99% tożsame - robiłem kompletny remont (osobiście) z tulejowaniem, wyważaniem i innymi pierdołami - wyniosło mnie to koło 4tys.

Jazda takim seryjnym ( niewysilonym) LETem jest bardzo przyjemna dzięki właśnie momentowi obrotowemu.

Tuning wolnossący XE na 200KM pochłonie spore koszta - myślę że zakup LET-a i ewentualny jego remont będzie tańszy - poza tym są większe możliwości podnoszenia mocy - ale to jest akurat oczywiste

Znalezienie LETa jak i C20XE w dobrym stanie jest równie mało prawdopodobne - więc jak się bawić to na maxa

pozdrawiam

Nadmienię jeszcze że wiele osób po prostu wybiera droższy tuning wolnossący , dlaczego ? Nie wiem..


--------------------
www.corsa-a.pl/forum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ade
post Wed, 24 Oct 2007 - 22:53
Post #9


Forum Homee
Dołączył: Wed, 12 November 2003
Skąd: Krakow





aby osiagnac 200km wolnossace napewno wysoce wskazane jest zmodyfikowanie glowicy, do tego koniecznie kolektor wydechowy...

glowice mozesz zrobic w 2b (doubleB, masz w forach sponsorowanych, uzytkownik voj2s), co do kolektora to mozna kupic gotowiec lexmaula, albo zlecic wykonanie, eltecowi czy mg...

waleczki 276 chyba zazwyczaj sa jeszcze pod hydraulike tylko trzeba zmienic sprezynki na twardsze, no i dochodza podciecia w tlokach i odpowiednie doprezenie silnika...

napewno bedzie to drozsze 200km niz w lecie, ale to juz kwestia preferencji, niektorzy wola wolnossace konie...

no i pasowaloby tez skrocic skrzynie aby wykorzystac ta moc dobrze:]


--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
henry
post Thu, 25 Oct 2007 - 02:04
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Thu, 01 June 2006





CYTAT("kitub":amvmzd5b)
Myslalem nad Let`em , nawet dalej mysle, ale kupienie zdrowego Let`a graniczy z cudem. A remont leta to znowu kasa kasa.....mysle ze 200KM wlonossace to dla mnie w sam raz, chce pojezdzic po torze , w kielcach , ulezy i innych. Nie zalezy mi na 300 KM i super wyniku na wyscigu po prostej

Jesli macie pomysl gdzie moglbym zrobic glowice to prosze o kontakt. Temat dolu silnika mam ogarniety, dolot takze - Lexmaul.

Jeszcze jedno pytanie - czym stroic ? smt6 ? unichip? czy poprostu pojechac do ttc ?


to slabo kolego szukasz
mam oferty dwoch let-ow w bardzo ladnym stanie za rozsadne pieniadze
wiec wystarczy chciec(czasem cierpliwosc wskazana) a nie czekac az podadza na tacy
pozdrawiam


--------------------
V6 Irmscher & supercharged
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomp
post Thu, 25 Oct 2007 - 09:39
Post #11


Forum Homee
Dołączył: Wed, 23 July 2003
Skąd: Katowice





CYTAT("ade":1zp8z9es)
waleczki 276 chyba zazwyczaj sa jeszcze pod hydraulike tylko trzeba zmienic sprezynki na twardsze, no i dochodza podciecia w tlokach i odpowiednie doprezenie silnika...


Jeżeli ma to byc bezpieczne, a kitub i tak bedzie musial zrobic glowice, to zrobilbym mechanike. Zważywszy na to, że bedzie trzeba dac za wałki i sprezynki 2000-2500, zrobienie glowicy 1000-1500, to przerobka juz nie bedzie tak bolala.
Poza tym czesto sie zdarza, ze juz w seryjym c20xe zawory lubia plywac w gornym zakresie obrotow


--------------------
"The smarter you play, the luckier you'll be"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dan41
post Thu, 25 Oct 2007 - 10:21
Post #12


Super User
Dołączył: Sat, 12 February 2005
Skąd: [ S R C ]





CYTAT("Allll":bc5dehv7)
wszyscy LET-a pchają do wyścigów na 400m, a ja uważam, że to świetny silnik do torowych wyścigów - nawet zaryzykuję stwierdzenie, iż LEPSZY od 200KM C20XE dlaczego ?

Chociażby dlatego, że przy tych 200PS w turbo ma lepszy przebieg momentu obrotowego a sam moment (średnia momentu) jest wyższy czyli będzie lepiej przyspieszał,a całe auto bedzie wybaczać błędy kierowcy w zmianie biegów. (czytaj nie będzie trzeba auta kręcić do niebotycznych prędkości obrotowych i bardzo precyzyjnie zmieniać biegów) Na torze (szczególnie krętym) bardzo ważne jest optymalne wykorzystanie przyspieszeń i i hamowań po wyjściu i dojściu do zakrętu a taki LET właśnie da nam wyższe przyspieszenia bez skracania przełożeń w skrzyni biegów.


Remont leta - pomijając samą K16 którą de facto trudno zarżnąć (chłodzona dodatkowo wodą) to TAKIE SAME KOSZTA jak remont C20XE !

Jedyne części które są wyraźnie droższe to tłoki - pozostałe rzeczy - głowica, korby, blok, pierścienie itd
są na 99% tożsame - robiłem kompletny remont (osobiście) z tulejowaniem, wyważaniem i innymi pierdołami - wyniosło mnie to koło 4tys.

Jazda takim seryjnym ( niewysilonym) LETem jest bardzo przyjemna dzięki właśnie momentowi obrotowemu.

Tuning wolnossący XE na 200KM pochłonie spore koszta - myślę że zakup LET-a i ewentualny jego remont będzie tańszy - poza tym są większe możliwości podnoszenia mocy - ale to jest akurat oczywiste

Znalezienie LETa jak i C20XE w dobrym stanie jest równie mało prawdopodobne - więc jak się bawić to na maxa

pozdrawiam

Nadmienię jeszcze że wiele osób po prostu wybiera droższy tuning wolnossący , dlaczego ? Nie wiem..


All dobrze gada..
Poza tym za pare stowek mozna miec 250km po samym chipie i wyzszy moment obrotowy

All pierscienie sa inne..


--------------------
ET 12.793s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
waszka
post Thu, 25 Oct 2007 - 13:56
Post #13


Forum Homee
Dołączył: Wed, 12 January 2005
Skąd: ScyZZor'kowo





CYTAT("tomp":3v7hhzi7)
CYTAT("ade":3v7hhzi7)

waleczki 276 chyba zazwyczaj sa jeszcze pod hydraulike tylko trzeba zmienic sprezynki na twardsze, no i dochodza podciecia w tlokach i odpowiednie doprezenie silnika...


Jeżeli ma to byc bezpieczne, a kitub i tak bedzie musial zrobic glowice, to zrobilbym mechanike. Zważywszy na to, że bedzie trzeba dac za wałki i sprezynki 2000-2500, zrobienie glowicy 1000-1500, to przerobka juz nie bedzie tak bolala.
Poza tym czesto sie zdarza, ze juz w seryjym c20xe zawory lubia plywac w gornym zakresie obrotow


Jest wyjście - kupić Coscast'a,który rozwiąże problem.
Latałem na hydraulice do 7800 obr/min i zapewnieam,że przez rok kompletnie nic się nie działo.

Jeśli chodzi o to,co Allll napisał to jest jedno ale :
Wszystko zależy o jakim torze mówimy i jakim momentem obrotowym charakteryzuje się ten let.Latałem astrą n/a 200KM i turbo o większej mocy i jeśli mówimy np o super oes'ie i torze Kielce to n/a leje turbo.Przy każdym wyjściu z zakrętu turbo mieli i zamiast ciągnąć do przodu to szuka trakcji.Jeszcze gorzej jest przy mokrej nawierzchni.
Sytuacja się zmienia,gdy w grę wchodzi np tor Poznań.

Co do tuningu n/a to faktem jest,że więcej kosztuje niż turbo.Jest jeden plus tej sytuacji,że potem graty z n/a można odsprzedać prawie nic na tym nie tracąc (lexmaul,wałki,kółka itp).
Każdy kij ma dwa końce i można o tym godzinami debatować.
Do zakrętów brałbym n/a na bazie c20xe bez dwóch zdań.Pozdrawiam


--------------------
Nauka jazdy,przygotowywanie do KJS/OES - /Tor Kielce,Ułęż,NMnP/ - pisać PW ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LaniR1
post Thu, 25 Oct 2007 - 14:32
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Sat, 27 May 2006
Skąd: Płock





Swojego czasu tez chciałem robić swap na c20xe dałem sobie spokój ponieważ koszta naprawy i tuningu tego silnika są dośc wysokie . Narazie mam s1600 lecz juz mi brakuje stąd mam powazny dylemat . W podobnej cenie co C20xe mozna wyrwac silnik od vectry 2.5 V6 tu podłanczając się do temtu mam pytanie Czy jest to jednostka rozwojowa chodzi mi o tuning N/A ? I o ile ciezsza jest od Xe?

tuning vki jest bezwatpienia drozszy lecz uwazam ze jest ciekawą opcja do rozwazenia co o tym myslicie lepiej kupic Xe i je dłubac czy V6


--------------------
Toyota Supra Mk4
2JZ-GTE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
henry
post Thu, 25 Oct 2007 - 17:29
Post #15


Forum Homee
Dołączył: Thu, 01 June 2006





v6 wazy 180kg, ale jak juz pchac sie w v6 to od raz 3,0 i jest rozwojowe


--------------------
V6 Irmscher & supercharged
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marlon
post Fri, 26 Oct 2007 - 00:08
Post #16


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 November 2002
Skąd: Wołomin





CYTAT("tomp":2oqnmt3q)
ale przy 272/276 trzebaby juz wymienic hydraulke na mechanike + mocne sprężynki


Niekoniecznie, teoretycznie nikt nie robi ostrzejszych niż 280 pod hydraulikę, ale ja mam 282 napawane i na hydraulice działało przy odcince na 7600... w każdym razie nie było objawów pływania zaworów.
Mam patent na tanie wykonanie mechanicznych popychaczy, jak ktoś ma za dużo wolnego czasu (tak z tydzień) i trochę fachu w rękach.


--------------------
dragracingowy spiker do wynajęcia ;)

_http://www.youtube.com/watch?v=2opWEnxSs1g
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ade
post Fri, 26 Oct 2007 - 15:18
Post #17


Forum Homee
Dołączył: Wed, 12 November 2003
Skąd: Krakow





CYTAT("waszka":1mu7ohfy)
CYTAT("tomp":1mu7ohfy)
CYTAT("ade":1mu7ohfy)

waleczki 276 chyba zazwyczaj sa jeszcze pod hydraulike tylko trzeba zmienic sprezynki na twardsze, no i dochodza podciecia w tlokach i odpowiednie doprezenie silnika...


Jeżeli ma to byc bezpieczne, a kitub i tak bedzie musial zrobic glowice, to zrobilbym mechanike. Zważywszy na to, że bedzie trzeba dac za wałki i sprezynki 2000-2500, zrobienie glowicy 1000-1500, to przerobka juz nie bedzie tak bolala.
Poza tym czesto sie zdarza, ze juz w seryjym c20xe zawory lubia plywac w gornym zakresie obrotow


Jest wyjście - kupić Coscast'a,który rozwiąże problem.
Latałem na hydraulice do 7800 obr/min i zapewnieam,że przez rok kompletnie nic się nie działo.

Jeśli chodzi o to,co Allll napisał to jest jedno ale :
Wszystko zależy o jakim torze mówimy i jakim momentem obrotowym charakteryzuje się ten let.Latałem astrą n/a 200KM i turbo o większej mocy i jeśli mówimy np o super oes'ie i torze Kielce to n/a leje turbo.Przy każdym wyjściu z zakrętu turbo mieli i zamiast ciągnąć do przodu to szuka trakcji.Jeszcze gorzej jest przy mokrej nawierzchni.
Sytuacja się zmienia,gdy w grę wchodzi np tor Poznań.

Co do tuningu n/a to faktem jest,że więcej kosztuje niż turbo.Jest jeden plus tej sytuacji,że potem graty z n/a można odsprzedać prawie nic na tym nie tracąc (lexmaul,wałki,kółka itp).
Każdy kij ma dwa końce i można o tym godzinami debatować.
Do zakrętów brałbym n/a na bazie c20xe bez dwóch zdań.Pozdrawiam



czy coscast ma inaczej rozwiazanie sterowanie rozrzadem?? co powoduje, ze na nim mozna osiagnac bezpiecznie wyzsze obroty??

Added after 1 minutes:

CYTAT("LaniR1":1mu7ohfy)
Swojego czasu tez chciałem robić swap na c20xe dałem sobie spokój ponieważ koszta naprawy i tuningu tego silnika są dośc wysokie . Narazie mam s1600 lecz juz mi brakuje stąd mam powazny dylemat . W podobnej cenie co C20xe mozna wyrwac silnik od vectry 2.5 V6 tu podłanczając się do temtu mam pytanie Czy jest to jednostka rozwojowa chodzi mi o tuning N/A ? I o ile ciezsza jest od Xe?

tuning vki jest bezwatpienia drozszy lecz uwazam ze jest ciekawą opcja do rozwazenia co o tym myslicie lepiej kupic Xe i je dłubac czy V6


na pewno v6 jest bardzo dobrym rozwiazaniem jesli potrzebujesz killera na miasto czy trase, a nie jestes zwolennikiem turbo...

ale jesli twoim zywiolem sa ciasne zakrety, kazdy winkiel jest dla ciebie wyzwaniem i tylko czekasz na kolejna mozliwosc pojezdzenia po torze to jednak lepiej zostac przy c20xe

Added after 50 seconds:

CYTAT("Marlon":1mu7ohfy)
CYTAT("tomp":1mu7ohfy)
ale przy 272/276 trzebaby juz wymienic hydraulke na mechanike + mocne sprężynki


Niekoniecznie, teoretycznie nikt nie robi ostrzejszych niż 280 pod hydraulikę, ale ja mam 282 napawane i na hydraulice działało przy odcince na 7600... w każdym razie nie było objawów pływania zaworów.
Mam patent na tanie wykonanie mechanicznych popychaczy, jak ktoś ma za dużo wolnego czasu (tak z tydzień) i trochę fachu w rękach.


a jak miales wznios??? dla rozrzadu mysle, ze jest on rownie istotny jak nie wazniejszy


--------------------
http://www.racingforum.pl/zmiana-w-regulaminie-dotyczAeca-sygnaturek-na-forum-t101875.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marty
post Fri, 26 Oct 2007 - 15:39
Post #18


Super User
Dołączył: Mon, 01 March 2004
Skąd: Warszawa





Jesli chodzi o modyfikacje dolu XE w celu wyzszego krecenia, to musowo nalezy wymienic sruby stopek korbowodow na mocniejsze, reszta moze zostac. Seryjna hydraulika glowicy zniesie 7500 po wymianie sprezynek (bez wzgledu czy Coscast czy nie), wyzsze obroty to juz ryzyko.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LaniR1
post Sat, 27 Oct 2007 - 15:58
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Sat, 27 May 2006
Skąd: Płock





Dzięki Ade ja chce killera na miasto a Turbo mnie nie interesuje jeżeli chodzi o Xe to będzie za mało . WIęc pozostaje kupic Vke i ją grzebać

p.S Sorka za O.T


--------------------
Toyota Supra Mk4
2JZ-GTE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Monday, 29 April 2024 - 16:46