Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> N2O home made
E30 owner
post Sun, 12 Jan 2014 - 04:07
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Tue, 01 January 2013
Skąd: SAS garage :)





Znalazłem takie coś:
http://www.nitrous.info/nitrous-historic/index.htm

Gość zrobił sam system od a do z i opisał budowę układu. Ale i tak dla mnie jest kilka niejasności i mam nadzieję, że jakoś pomożecie mi je rozwiązać. Może skuszę się sam zbudować do swojego m50 taką instalację.

1- Butla, w tekście konstruktor pisze o butli która musi wytrzymać ciśnienie robocze 1000psi (mniej więcej 70bar) czyli testowego 3 razy więcej - 270bar, pisze o zastosowaniu butli od gaśnicy - czy takie butle dostępne u nas w kraju spełnią te kryteria?? Jeśli nie to może butle do gazów co2 czy argonu ??
2 - Zawór otwierający butlę ... z opisu wynika że jest to zawór do co2, więc pewnie od butli np, do migomata, plus redukcja przyłączeniowa na 1/8 cala, z zaznaczeniem że bez "regulatora" i dopisane "scroll down", czyli rozumiem, że bez reduktora a ciśnienie wypływające z butli ustali skręcony odpowiednio kurek ?? Jeśli tak to szkoda, bo wyklucza to zastosowanie elektrozaworu otwierającego butlę.
3 - solenoidy, to dla mnie najtrudniejsza część tekstu, skoro ciśnienie w układzie wyniesie 70bar to i solenoida gazowa tyle musi wytrzymać. Skąd takie dorwę?? Od lpg na bank nie będą działać dobrze. W tekście zostały zastosowane elektrozawory pneumatyczne, paliwowy 12V a gazowy 6V, z tego co wyczytałem paliwowy zawór zostaje nie ruszony bo poradzi sobie, w gazowym zostaje wstawiona 1mm dysza (ustalająca wzrost mocy na 100KM) wymienione uszczelnienie z gumowego na "plastikowe", i skrócony tłoczek kompensując wstawienie nowej dyszy i nowego uszczelniacza i to chyba tyle. Ale czy wstawienie 6V zaworu w 12V instalację nie spali cewki?? Konstruktor pisze, że taki zabieg pozwoli pracować zaworowi przy ciśnieniu 1100psi gdy seryjnie jest przystosowany do 150psi, i uzyska dwa razy większy skok zwiększając przepływ ...
4 - dysze, jest ładna tabelka podana na jakie moce jakie dysze wstawić, ale tylko gazowe, co z paliwowymi?? Są podane jedynie czasy - tego nie kumam wcale ... Jest "tekst poboczny" jak dobrać dyszę paliwową, a w tekście o dyszach jest z kolei napisane że przy ciśnieniu paliwa 10psi dysza paliwowa jest taka sama jak gazowa, czyli wychodzi na to że skoro przy 0,68b przy dyszy gazowej 1mm dysza paliwowa też musi być 1mm, to przy ciśnieniu paliwa 3,5b dysza musi być mniejsza mniej więcej 5cio krotnie??

Jak to jest z tym wszystkim?? Jak zrozumieliście ten tekst?? Z chęcią bym poeksperymentował, ale nie do końca wiem w którą stronę iść :/


--------------------
_http://400metrow.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 12 Jan 2014 - 04:07
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
SONIC
post Sun, 12 Jan 2014 - 07:52
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Mon, 19 December 2005
Skąd: Płock





Jesli chodzi o butle to mozna uzyc butli do nurkowania sa w róznych rozmiarach i ładuje sie do 200 atmoser w nie no i sa metalowe ,alu czy tez kompozyt nalezy tylko w srodku do fixowac przewód który bedzie dochodził do dna butli (aby zawsze pobierał faze ciekła)


--------------------
BMW E64 645i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SONIC
post Sun, 12 Jan 2014 - 07:52
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Mon, 19 December 2005
Skąd: Płock





Jesli chodzi o butle to mozna uzyc butli do nurkowania sa w róznych rozmiarach i ładuje sie do 200 atmoser w nie no i sa metalowe ,alu czy tez kompozyt nalezy tylko w srodku do fixowac przewód który bedzie dochodził do dna butli (aby zawsze pobierał faze ciekła)


--------------------
BMW E64 645i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
R_poweR
post Sun, 12 Jan 2014 - 09:09
Post #4


User
Dołączył: Thu, 04 February 2010





Gaśnice śniegowe (CO2) mają przeważnie próbę ciśnieniową do około 190 barów, ale zdarzają się też wysoko ciśnieniowe z próbą 225 lub 250 barów. Sporo butli do migów to po prostu gaśnice z wymienionymi zaworami, te z niższym ciśnieniem na butle CO2, te z wyższym na np. argon. Zawór gaśnicowy akurat jest z taką rurą, przez którą pobiera CO2 z dołu butli.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MArcin91
post Sun, 12 Jan 2014 - 09:59
Post #5


Super User
Dołączył: Mon, 27 September 2010
Skąd: Poznań





CYTAT(E30 owner @ Sun, 12 Jan 2014 - 06:07) *
4 - dysze, jest ładna tabelka podana na jakie moce jakie dysze wstawić, ale tylko gazowe, co z paliwowymi?? Są podane jedynie czasy - tego nie kumam wcale ... Jest "tekst poboczny" jak dobrać dyszę paliwową, a w tekście o dyszach jest z kolei napisane że przy ciśnieniu paliwa 10psi dysza paliwowa jest taka sama jak gazowa, czyli wychodzi na to że skoro przy 0,68b przy dyszy gazowej 1mm dysza paliwowa też musi być 1mm, to przy ciśnieniu paliwa 3,5b dysza musi być mniejsza mniej więcej 5cio krotnie??

Jakoś 1.5 roku temu znalazłem tą stronę i była tabela z dyszami paliwowymi co ciekawe do ciśnień paliwa w MPi, SPi i gaźników. Po tabelach z dyszami paliwowymi została tylko ta mówiąca w jakim czasie musi zostać napełnione naczynie o pojemności 1 pinta (ok 550ml).
Udało mi się zachować dane z tych tabli ale jak znikły to pewnie nie bez powodu http://images64.fotosik.pl/546/e6db1b6964fde9d8.jpg

Ogólnie można jeszcze użyć tego kalkulatora http://www.robietherobot.com/NitrousJetCalculator.htm


--------------------
Fiat 126p 650 Turbo
Peugeot 106 1.0 Turbo ->1.6 Turbo
Peugeot 205 1.1 Turbo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kurpiu
post Sun, 12 Jan 2014 - 10:27
Post #6


Forum Killer
Dołączył: Mon, 28 February 2005
Skąd: ozorków





Problemem w selenoidzie gazowej nie jest cisnienie tylko temperetura. Gaz ma -120st gdy otwiera sie selenoida niemoze zamarznac. Przy doborze "gotowych" zazwyczaj tak sie dzieje. Co za tym idzie caly czas jest otwarta i pompuje gaz do silnika.
Dysze dobiera sie po cisnieniu gazu i cisnieniu paliwa.
Butla techniczna czy inana bedzie dzialac tylko bedzie musiala byc zamontowana do gory nogami. Butle N20 maja syfon w srodku dzieki czemu mozna ja montowac na plask.
Nastepna sprawa wtryskiwacz musisz kupic od jakiegos systemu.
Wszystkie przewody w stalowym oplocie tez kosztuja.
Reasumujac wcale nie wyjdzie to taniej niz kupno gotowego sysytemu a mozna wysadzic silnik tak kombinujac.
Zajmuje sie dystrybucja podtlenku azotu i systemow NXa. I testowalem juz troche tego:)
Jak masz jakies pytania zapraszam


--------------------
http://www.facebook.com/gekon.garage
Oficjalna dystrybucja podtlenku azotu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOHC
post Sun, 12 Jan 2014 - 10:33
Post #7


Forum Homee
Dołączył: Thu, 12 January 2006
Skąd: Pionki/Warszawa





IMO lepiej zapoluj na jakąś używkę z ebay/allegro. Wyjdzie taniej. Ewentualnie użyj przynajmniej gotowych rozwiązań typu dysze / solenoidy. To też się da kupić używane.

Pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adam R.
post Sun, 12 Jan 2014 - 11:29
Post #8


Super User
Dołączył: Wed, 21 January 2004
Skąd: Rawa Mazowiecka





małe i lekkie kompozytowe butle możesz przycelować od painballa, są dwa typy: na co2 z mniejszym ciśnieniem roboczym i HP czyli na powietrze i bije się w nie 200bar
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E30 owner
post Sun, 12 Jan 2014 - 14:41
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Tue, 01 January 2013
Skąd: SAS garage :)





CYTAT(kurpiu @ Sun, 12 Jan 2014 - 11:27) *
Problemem w selenoidzie gazowej nie jest cisnienie tylko temperetura. Gaz ma -120st gdy otwiera sie selenoida niemoze zamarznac. Przy doborze "gotowych" zazwyczaj tak sie dzieje. Co za tym idzie caly czas jest otwarta i pompuje gaz do silnika.
Dysze dobiera sie po cisnieniu gazu i cisnieniu paliwa.
Butla techniczna czy inana bedzie dzialac tylko bedzie musiala byc zamontowana do gory nogami. Butle N20 maja syfon w srodku dzieki czemu mozna ja montowac na plask.
Nastepna sprawa wtryskiwacz musisz kupic od jakiegos systemu.
Wszystkie przewody w stalowym oplocie tez kosztuja.
Reasumujac wcale nie wyjdzie to taniej niz kupno gotowego sysytemu a mozna wysadzic silnik tak kombinujac.
Zajmuje sie dystrybucja podtlenku azotu i systemow NXa. I testowalem juz troche tego:)
Jak masz jakies pytania zapraszam


Nie chodzi o to czy będzie taniej, to już sam sobie wyliczę. I jeśli będzie taniej to zapał wzrośnie by zrobić samemu, jeśli wyjdzie porównywalnie lub drożej to jasne jest że kupi się gotowca smile.gif Przewodów w stalowym oplocie nie trzeba stosować, przynajmniej tych od solenoid do dolotu - tam według autora wystarczą 4mm nylonowe, na szybkozłączki. Pod samochodem myślałem nad zastosowaniem przewodu hamulcowego sztywnego.

Teraz sprawa z zamarzającą solenoidą - czy nie jest tak że gaz kiedy się rozpręża ochładza otoczenie?? Czyli jeśli dyszę damy przed solenoidą to faktycznie ją zamrozi, ale jeśli dysza będzie za solenoidą to gaz będzie się rozprężał za nią i nic jej nie powinno się stać.


--------------------
_http://400metrow.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E30 owner
post Sun, 12 Jan 2014 - 14:46
Post #10


Forum Killer
Dołączył: Tue, 01 January 2013
Skąd: SAS garage :)





CYTAT(DOHC @ Sun, 12 Jan 2014 - 11:33) *
IMO lepiej zapoluj na jakąś używkę z ebay/allegro. Wyjdzie taniej. Ewentualnie użyj przynajmniej gotowych rozwiązań typu dysze / solenoidy. To też się da kupić używane.

Pozdrawiam


Dysze będę raczej zmuszony kupić używane/nowe, bo nie wiem czy ktokolwiek tak małe średnice da radę mi wykonać. A jeśli da radę to pewnie cena nie będzie atrakcyjna.


--------------------
_http://400metrow.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kurpiu
post Sun, 12 Jan 2014 - 14:47
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Mon, 28 February 2005
Skąd: ozorków





Dysze są za selenoida w wtryskiwaczu. Będziesz potrzebował dysze to zapraszam trochę tego mam.
Pomysł ze jeszcze powinienes wziąć gdzieś manometr.


--------------------
http://www.facebook.com/gekon.garage
Oficjalna dystrybucja podtlenku azotu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E30 owner
post Sun, 12 Jan 2014 - 15:02
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Tue, 01 January 2013
Skąd: SAS garage :)





No własnie zarówno u tego gościa, jak i w każdym innym systemie dysze są za solenoidą - w nx,zex nos i każdym innym amerykańskim systemie są wkręcane w podstawkę w kształcie litery Y którą wkręca się w dolot.
Na stronie którą podałem, dysza gazowa jest wkręcona na wyjsciu przy solenoidzie, a paliwowa wkręcona w szybkozłączkę którą mocuje się do dolotu. Podobnie jest zbudowany system Wizards of nos, na którym autor się wzorował z resztą.

Kurpiu a średnice wtryskiwaczy z systemów amerykańskich to w jakich jednostkach są opisane, to są dziesiąte czy setne części cala czy jak ??


--------------------
_http://400metrow.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kurpiu
post Sun, 12 Jan 2014 - 15:05
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Mon, 28 February 2005
Skąd: ozorków





Z tego co pamiętne to setne


--------------------
http://www.facebook.com/gekon.garage
Oficjalna dystrybucja podtlenku azotu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quaki
post Sun, 12 Jan 2014 - 15:21
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Sat, 13 November 2004





Ja kiedyś robiłem taki system (jak jeszcze nie można było takich dostać w naszym kraju albo były tak drogie ze masakra) dysze można dobrać od gaźników dellorto. Ogólnie w obecnych czasach to nie opłaca się takich rzeczy robić bo się nakombinujesz a i tak elementy systemu nie wyjdą cie dużo taniej niż te które oferują wyspecjalizowane firmy a masz dobrze dobrane i pewne.
Co do butli to radziłbym raczej butle od CO2 należy pamiętać ze N2O w butli ma formę cieczy a nie gazu (dokładnie tak jak CO2) dlatego potrzebny jest tak zwany syfon czyli wspomniana rurka która pobiera N2O w fazie płynnej a nie w fazie gazowej która znajduje się nad "lustrem" płynu
Co do temperatury to problem jest dopiero w miejscu gdzie płyn zmienia się w gaz (w momencie rozprężania gazu pobiera on ciepło z otoczenia zgodnie z prostymi prawami fizyki) jeśli faza płynna jest zachowana aż do dysz to nie ma problemu z zamarzaniem (o ile nie ma zmian cienienia w samym selenoidzie )
Co do butli które wykorzystuje producent to są butle firmy luxfer aluminiowe (można wykorzystać butle stalowe ale są one ciężkie ) Ogólnie w obecnych czasach skorka za wyprawkę używany system z ebay lub nawet nowy może się okazać nie dużo droższy a za to dużo mniej problematyczny i dużo mniej czasu stracisz na montaż i ustawienie tego (pomijam już kwestie bezpieczeństwa i tego ze mimo wszystko trzeba się trochę znać na mechanice fizyce itp żeby sobie i swojemu autku nie zrobić krzywdy)
Pozdrawiam


--------------------
Wskaźniki4w1 EGT, Boost, Temperatura i ciśnienie Oleju + Boost Kontroler
http://www.racingforum.pl/Wskazniki-do-projektow-budzetowych-4w1-EBC-t118442.html
Wielokanałowy wskaźnik EGT
http://www.racingforum.pl/Wielokanaowy-wskanik-EGT-t118766.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E30 owner
post Sun, 12 Jan 2014 - 16:04
Post #15


Forum Killer
Dołączył: Tue, 01 January 2013
Skąd: SAS garage :)





Quaki, a z czego miałeś solenoidy ?? I gdzie miałeś zamontowaną dyszę gazową ?? Tuż za solenoidą, czy przy rurze dolotowej ??


--------------------
_http://400metrow.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adam R.
post Sun, 12 Jan 2014 - 16:12
Post #16


Super User
Dołączył: Wed, 21 January 2004
Skąd: Rawa Mazowiecka





na popularnym portalu aukcyjnym masz elektrozawory 12v po 25pln tylko podpytaj jakie ciśnienie wytrzymają
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quaki
post Sun, 12 Jan 2014 - 16:15
Post #17


Forum Killer
Dołączył: Sat, 13 November 2004





tez korzystałem z tej strony ale w końcu niestety musiałem umieścić przy dolocie właśnie dlatego ze jeśli gaz się rozpręża (a tutaj rozpręża się przy selenoidzie) będzie to zamarzało. Solenoidy miałem oryginalne cena była taka sama jak za "kombinowane"
Pozdrawiam


--------------------
Wskaźniki4w1 EGT, Boost, Temperatura i ciśnienie Oleju + Boost Kontroler
http://www.racingforum.pl/Wskazniki-do-projektow-budzetowych-4w1-EBC-t118442.html
Wielokanałowy wskaźnik EGT
http://www.racingforum.pl/Wielokanaowy-wskanik-EGT-t118766.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihas66
post Mon, 13 Jan 2014 - 19:19
Post #18


Forum Homee
Dołączył: Sat, 04 July 2009





Chcesz tani progresywny w pełni konfigurowalny zestaw n20? Szukaj instalacji CNG ciśnienie podobne, masz specjalny reduktor wtryski i sterownik jest taki sam jak w LPG czyli masz sekwencyjny wtrysk z pełnym sterowaniem w zależności od obrotów i obciążenia....


--------------------
Wszystkie moje posty są moja subiektywną opinia proszę ich nie łączyć z żadną firmą i osobami...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E30 owner
post Tue, 14 Jan 2014 - 00:03
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Tue, 01 January 2013
Skąd: SAS garage :)





Fajna wskazówka, dzięki przyjrzę się temu. Tylko wtryski na bank odpadną, bo za dużą dawkę podadzą, to raz, dwa, byłby to system suchy, jeśli miałby być progresywny, trzy lpg/cng to nie n2o i mogą uszczelnienia być nieodpowiednie.

Z tego co wybadałem kieeedyś tam, to progresywny system nitro bazuje na innym typie solenoid niż konwencjonalny system n2o. Te solenoidy nazywają się pulsonoidy, nie działają na zasadzie wł/wył i dozowanie gazu i paliwa nie pozostawiają wtryskiwaczom vel dyszom, tylko ilość gazu i paliwa definiuje ilość pulsów na sekundę a w przypadku pełnego ich otwarcia system działa jak konwencjonalny i moc definiują już dysze. Oczywiście ilość pulsów podaje programator. Jeszcze chyba są zawory dwu stopniowe jeśli dobrze zrozumiałem tekst z tej stronki. Ale ogólnie to już inna liga, która zupełnie mnie nie interesuje smile.gif Jeśli się mylę na pewno ktoś bardziej obeznany mnie poprawi smile.gif


--------------------
_http://400metrow.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BartekSz
post Tue, 14 Jan 2014 - 05:54
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Mon, 10 October 2005
Skąd: Kraków/Łódź/Tarnów/Dębica





CYTAT(Adam R. @ Sun, 12 Jan 2014 - 13:29) *
małe i lekkie kompozytowe butle możesz przycelować od painballa, są dwa typy: na co2 z mniejszym ciśnieniem roboczym i HP czyli na powietrze i bije się w nie 200bar


Są paintballowe do 300 atmosfer, najlżejsze robią polskie firmy Stako (Słupsk) i Safer (Wadowice).

Safer


Stako


Zarówno jedną jak i drugą można bić podtlenkiem.

CYTAT(E30 owner @ Tue, 14 Jan 2014 - 02:03) *
Fajna wskazówka, dzięki przyjrzę się temu. Tylko wtryski na bank odpadną, bo za dużą dawkę podadzą, to raz, dwa, byłby to system suchy, jeśli miałby być progresywny, trzy lpg/cng to nie n2o i mogą uszczelnienia być nieodpowiednie.

Z tego co wybadałem kieeedyś tam, to progresywny system nitro bazuje na innym typie solenoid niż konwencjonalny system n2o. Te solenoidy nazywają się pulsonoidy, nie działają na zasadzie wł/wył i dozowanie gazu i paliwa nie pozostawiają wtryskiwaczom vel dyszom, tylko ilość gazu i paliwa definiuje ilość pulsów na sekundę a w przypadku pełnego ich otwarcia system działa jak konwencjonalny i moc definiują już dysze. Oczywiście ilość pulsów podaje programator. Jeszcze chyba są zawory dwu stopniowe jeśli dobrze zrozumiałem tekst z tej stronki. Ale ogólnie to już inna liga, która zupełnie mnie nie interesuje smile.gif Jeśli się mylę na pewno ktoś bardziej obeznany mnie poprawi smile.gif


Świetnie sprawdzi się solenoid (można nazywać także pulsonoidem) firmy MAC http://macvalves.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 07:50