Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Twincharger, czy to wogóle ma sens
Kuki
post Sat, 27 Jan 2018 - 12:14
Post #1


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





Witam

Słowem wstępu, mam silnik 1368cm3 16v ze stajni fiata czyli tzw. t-jet, do tego chińczyka gt2871 i furę gratów.
Setupy takie kręcą się do 8000obr/min, turbo wstaje między 4500-5000obr/min.
Chcę zamontować kompresor M24 do dmuchania z dołu. (sprzęgło elektromagnetyczne na bazie rolki pośredniej zrobionej z pompy wody z 1.4 TSI twincharger).
Chciałem zamontować układ podobny jak w vw, czyli:


Jeżeli zmieści mi się to pod maską.
Teraz silnik bierze mi 684cm3 na obrót, chciałbym doładowanie 0,5bara od 2000-4500obr/min, czyli trzeba dodać 342cm3 i do tego dajmy współczynnik napełniania 90% to wyjdzie, że potrzebuję 1140cm3 powietrza na obrót wału.
Kompresor M24 ma takie parametry:


Czyli przełożenie kółek wychodzi 2,9 (nie sprawdzałem czy da się to zrobić w moim przypadku).
Zakładając, że się da, to silnik ma 2tys obrotów, kompresor 5,8tys obrotów, silnik 5000, kompresor 14500, gdzieś w tych okolicach do roboty wchodzi turbo więc kompresor wyłączam (zależność max obrotów, żeby nie zabić kompresora i doładowania z turbiny, co nastąpi pierwsze)

Teraz pytania:
1 - czy dobrze liczę?
2 - czy w takim układzie ma to prawo działać sterowane przez EMU? (głównie chodzi o załączanie kompresora przy schodzeniu z obrotów)
3 - w związku z powyższym, jak długo żyje sprzęgło elektromagnetyczne z 1.4 tsi twincharger?
4 - czy układ ma jakieś zalety kontra układ gdzie turbo dmucha w kompresor?
5 - czy w ogóle się w to pchać? (głównie pod kątem awaryjności)

Pozdro
Łukasz



--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 27 Jan 2018 - 12:14
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
duct tape
post Sat, 27 Jan 2018 - 13:47
Post #2


Frequent User
Dołączył: Thu, 07 March 2013





Ja szedłbym w M45 na sztywno bo powinno dać ze 180+KM a turbo wstawałoby jak na M50/M52B25 więc sporo wcześniej. Odpada też rzeźba ze sterowaniem.

M24 to maleństwo laugh.gif nadmucha 100-120KM gdy T-Jet bez suszarki (N/A) wyplułby z 90KM. Co prawda można by nadmuchać te 100+ nawet przy 3,5k RPM i gdy turbo wstanie odłączyć M24.

Jedyna przewaga M24 i zabawy elektrosprzęgłem to spalanie (a różnica i tak jest niewielka).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
srbenda
post Sat, 27 Jan 2018 - 18:52
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Mon, 05 September 2005
Skąd: Katowice / Banja Luka





TRS składa coś podobnego wink.gif


--------------------
#włoszczyzna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Sat, 27 Jan 2018 - 20:02
Post #4


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





Panowie od kilkunastu lat nic nie składałem, najpierw studia co wyjęły mi 5 lat, potem początki mania rodziny z dwójką dzieci i ogarnianie życia, teraz jest trochę więcej możliwości, bo uskubie sobie kilka godzinek dziennie, może ze 3 dziennie, graty to składam chyba ze 2 lata, TRS ostatnio widziałem, no niestety nie ma czasu żeby być pierwszym, ale nie do końca o to mi chodzi. Chcę sobie zrobić taką zabawkę, żeby troszkę podenerwować łebków u siebie na wsi wink.gif

Wracając do tematu, to ma ktoś może jak się mają wymiary M24 do M45?
Chciałem elektrosprzęgło, bo wtedy mogę to podstroić w stylu dr Jeckyll mr Hyde


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
duct tape
post Sat, 27 Jan 2018 - 20:19
Post #5


Frequent User
Dołączył: Thu, 07 March 2013





Wymiary powinny być gdzieś w sieci.



Ja bym szedł w Mr. Hyde po całości ew. EBC i regulacja tego ile pompuje turbo. To uprości setup, masz moment cały czas a moc regulujesz z EMU po N75 czy MAC praktycznie od 200+ pod 400 kunia. wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Sat, 27 Jan 2018 - 21:01
Post #6


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





No właśnie wymiary M24 nie tak łatwo znaleźć, ale dobra przeszukam wschodni internet i zobaczę czy będzie coś.
Teraz jak to jest z układem, co lepiej kompresor na by-pass całkiem obok czy turbo w kompresor czy kompresor w turbo, dodam ze nie mam miejsca na pierdylion intercooler'ów bo już mam 4 chłodnice w projekcie.


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EssiRS
post Sat, 27 Jan 2018 - 21:35
Post #7


Forum Homee
Dołączył: Tue, 04 October 2005
Skąd: Warszawa





Ad5
Kuki bardzo dużo na ten temat jest u mnie w wątku o w202 budowanym do sportu w dziale projekty na tym forum.
Miał być twincharger, natomiast finalnie dobrze dobrana nowoczesna turbina na twinscroll wstaje tak samo szybko jak kompressor m65. W wątku są wykresy więc można to sobie potwierdzić.

A myślałeś nad turbo z 2.0 tfsi?


--------------------
Warner R4 180KM 380kg, Łódź 56,3, Rozeta Wróbla 1:09,72
Mercedes w202 C230 m111 Turbo 405KM 550Nm 1150kg Poznań 1:44.8 (bez aero)
Mercedes R129 SL500 M119, 6-manual, AMG 8 tłoczków 360mm, ET 13:382, Poznań 1:55
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Sat, 27 Jan 2018 - 22:03
Post #8


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





EssiRS, przeglądałem twój wątek bardzo dokładnie i powiem szczerze, że żałuję trochę że Merc nie ma twinchargera. Ja to trochę tak mam, że bardzo lubię dłubać i tutaj to chyba bardziej chodzi mi o dłubanie. Na bank nie będę jeździł po torze, bo żeby to się stało to chyba by musiały być ze 3 albo 4 niedziele w kupie smile.gif
Wiem, że nowe turbosprężarki są bardzo sprawne, ja osobiście i tak będę walczył o wersję dr Jeckyll i mr Hyde tak dla fun'u po prostu.
Do Was Panowie uderzam z pytaniami, które mnie nurtują z pierwszego posta. EssiRS dziękuję za zwrócenie uwagi na awaryjność i skomplikowanie układu twincharger, doskonale rozumiem dlaczego zamontowałeś nowoczesne turbo, do twoich zastosowań twincharger byłby bez sensu. Na tor rozwiązania powinny być proste, układy które ciągle coś włączają, przełączają, mają stany nieustalone nie mają racji bytu. Ja to trochę potrzebuję "poszpanować pod remizą" wink.gif


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 28 Jan 2018 - 10:02
Post #9


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Jak chcesz, to ci pomoge koncepcyjnie z twinchargerem. Sa takie rozwiazania w tuningu i z silnikow 2.0 trzepia 400-500 hp z bardzo dobrym przebiegiem momentu.
Essi troche nie ma racji piszac,ze nowoczesne turbo wstaje tak jak kompresor. Dlatrgo audi w tdi ma 2 turbiny + elektryczna sprezarke. Turbo lag jest i zawsze bedzie problemem.
Napisz mi na pw swojgo maila.

Ponizek wykres k24 z duzym kompresorem (bez turbo). Turbo w zyciu nie uzyska takiego przebiegu , nawet z technologia nasa wink.gif. To jest 600 konne 2.4litra
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20150106/e...c19d4b4488a.jpg

W motorsporcie evo jezdza na podtrzymaniu. Maja po 500-600 hp z 2 litrow. Skoro tam ida setki tysiecy pln to dlaczego musze miec ALS? Abo dlatego,ze bez als jest lag i fura nie jedzie. Tyle w temacie smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EssiRS
post Sun, 28 Jan 2018 - 18:14
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Tue, 04 October 2005
Skąd: Warszawa





Kuki pytałeś czy warto się w to pchać.

Jacek teoretycznie tak. W sporcie nie widać za dużo projektów twincharger.

Jeździłem sporo tym nowym Audi SQ7 z trzeba turbinami bo chciałem taki samochód kupić do jazdy na co dzień i w reakcji na gaz nie ma odczówalnej różnicy względem mojego dotychczasowego daily V12 Biturbo.

W moim wątku dałem wykresy z hamowni, a także logi reakcji na gaz (czas od dodania gazu do pojawienia się pełnego boostu). Nie upieram się że jest dokładnie tak samo jak w układzie z kompressorem, ale efekt końcowy jest na tyle dobry, że kompressor jest zdecydowanie zbędny. Do pełni szczęścia teraz brakuje mi tylko sekwencyjnej skrzyni.


--------------------
Warner R4 180KM 380kg, Łódź 56,3, Rozeta Wróbla 1:09,72
Mercedes w202 C230 m111 Turbo 405KM 550Nm 1150kg Poznań 1:44.8 (bez aero)
Mercedes R129 SL500 M119, 6-manual, AMG 8 tłoczków 360mm, ET 13:382, Poznań 1:55
Go to the top of the page
 
+Quote Post
As_
post Sun, 28 Jan 2018 - 18:20
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Sun, 17 February 2008
Skąd: W-wa





Gdzies mi sie obilo o uszy rozwiazanie z butla sprezonego powietrza z ktorej dmucha sie w kolektor/turbine zeby ja troche popedzic na nizszych obrotach.
Chyba w jakims dieslu w volvo.
Cos takiego mialo by sens w benzynie?


--------------------
papierowe konie + oszukane 4x4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 28 Jan 2018 - 19:41
Post #12


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(As_ @ Sun, 28 Jan 2018 - 18:20) *
Gdzies mi sie obilo o uszy rozwiazanie z butla sprezonego powietrza z ktorej dmucha sie w kolektor/turbine zeby ja troche popedzic na nizszych obrotach.
Chyba w jakims dieslu w volvo.
Cos takiego mialo by sens w benzynie?

To już lepiej dmuchać nitro.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Sun, 28 Jan 2018 - 19:49
Post #13


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





EssiRS w sporcie nie widać twinchargerów dlatego twój merc kombi do sportu jest bardzo OK, ja chcę wynalazek bo lubię coś tworzyć i w sumie dlatego mnie ciągnie żeby się w to pchać. Ostatnio tzn w 2013r skończyłem tworzyć i zarejestrowałem TRAJKĘ, to jest totalnie bez sensu sprzęt łączy wady motocykla i samochodu, ale radość z jazdy tym jest nieopisana, jeździmy tym z żoną w słoneczne łapiąc muchy w zęby, bo cały czas się śmiejemy, jazda tym jest jak jakaś terapia. Napisałem to żeby nakreślić, że ja nie będę się tym t-jet'em ścigał, to ma mi dawać banana na ryj i satysfakcję ze zrobienia czegoś. Panowie ja mam 2 do 3 godzin dziennie na robotę, wszystko robię sam, tak więc ten projekt o którym mówimy wyjedzie pewnie na wakacje 2019.
Od Was potrzebuję porady co do tego jakie są plusy i minusy różnych układów łączenia turbosprężarki i sprężarki mechanicznej i jeżeli ktoś ma wiedzę to jak to jest ze sprzęgłami elektromagnetycznymi, ile znoszą, czy to można włączać i wyłączać np. kilka lat codziennie czy czas życia to np. 1000 cykli, i czy można to włączać pod jakimś obciążeniem, w tym przypadku interesuje mnie sprzęgło z TSI 1.4
As_ nie bardzo chciałbym butlę z powietrzem w auteczku, bo to ma być taki funcar i chciałbym raczej bardziej konwencjonalne i mniej szybkowyczerpywalne (ale słowo) źródła energii.
Zupełnie na temat to cały czas rozmawiamy Panowie o zrobieniu 220-250KM z litra pojemności na seryjnych gratach, gdzie w serii mamy 107-128KM z litra, więc podwajamy moc malutkiego silnika włoskiej marki.


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kompot
post Sun, 28 Jan 2018 - 19:52
Post #14


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





Do sportu/na tor nie warto - i tak nie bedziesz jeździł przy 2k rpm. Na ulicę do wściekania się podobnie. Do jazdy na codzień - w teorii super, ale to nie będzie jeździło jak fabryczne auto -wystrojenie tego nie jest takie proste jak się wydaje, plus dołożysz kilogramów (i to z przodu). Z dużym kompresorem jest taki problem, że kompletnie zabiera dół, ten wykres jackkpl nie bez powod zaczyna się przy 3k rpm. Nowoczesne turbo na TS/BB wstaje znakomicie.


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Sun, 28 Jan 2018 - 20:01
Post #15


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





Tylko jak już to ja właśnie chcę mały kompresor, żeby podbić moc z dołu i nadal nie wiem co da mi np.podpięcie jakigoś kompresora (właśnie dużego czy małego) na sztywno, co da mi przed turbo, co da mi za turbo, co da mi obok turbo. Ogarniam że włożenie dużego kompresora co będzie na dole chodził na 30% sprawności i zabierze mi połowę mocy nominalnej N/A to głupie. Dlatego na początku mówiłem o kompresorze maleństwie M24, który miałby troszkę dokładać boostu z dołu i pracowałby sobie na swojej max sprawności, czy ja się mylę czy jak? i czy to się da włączyć pod obciążeniem ktoś to wie?


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Sun, 28 Jan 2018 - 20:54
Post #16


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(kompot @ Sun, 28 Jan 2018 - 19:52) *
Do sportu/na tor nie warto - i tak nie bedziesz jeździł przy 2k rpm. Na ulicę do wściekania się podobnie. Do jazdy na codzień - w teorii super, ale to nie będzie jeździło jak fabryczne auto -wystrojenie tego nie jest takie proste jak się wydaje, plus dołożysz kilogramów (i to z przodu). Z dużym kompresorem jest taki problem, że kompletnie zabiera dół, ten wykres jackkpl nie bez powod zaczyna się przy 3k rpm. Nowoczesne turbo na TS/BB wstaje znakomicie.

ten wykres zaczyna się przy 3k rpm, bo w k20 nie wali się z dołu (tam jest korba jak patyczek) biggrin.gif. Inna sprawa, ze hamownia obciążeniowa poniżej 2500rpm nie włączała hamulca (chyba źle skonfigurowana). Dlatego ten wykres taki wyszedł z d.... Na ulicy jest znacznie lepiej.
Było k20 turbo i przy startach z LC pogieło 3 korby, a 4-ta pękła.
Obecnie mam przy 3k rpm 0.8 bara i spokojnie jest zapas (załatałem nieszczelności). W silniku kręcącym się niżej (czyli nie 9200 rpm) możnaby było spokojnie mieć przy 3k rpm jakieś 1.1-1.2 bara i dalej 1.5 bara górą. Ba, nawet u mnie to możnaby zrobić, ale nie mam kasy na zakuwanie motoru smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vakir
post Wed, 07 Feb 2018 - 15:57
Post #17


User
Dołączył: Thu, 06 May 2010
Skąd: Płońsk





W ile celujesz?
Zamiast kilometrow rurek pod maska i skomplikowanego układu wolałbym kupić jakieś markowe dobrze wstające turbo i oszczędzić sobie problemów...


--------------------
Lanos 1.6 Turbo
_https://www.youtube.com/user/vakiros/videos
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 07 Feb 2018 - 15:59
Post #18


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(vakir @ Wed, 07 Feb 2018 - 15:57) *
W ile celujesz?
Zamiast kilometrow rurek pod maska i skomplikowanego układu wolałbym kupić jakieś markowe dobrze wstające turbo i oszczędzić sobie problemów...

O co chodzi w kilometrami rurek pod maska?


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vakir
post Wed, 07 Feb 2018 - 16:04
Post #19


User
Dołączył: Thu, 06 May 2010
Skąd: Płońsk





CYTAT(jackkpl @ Wed, 07 Feb 2018 - 15:59) *
O co chodzi w kilometrami rurek pod maska?



No turbo + kompresor chyba komplikuje się trochę układ?


--------------------
Lanos 1.6 Turbo
_https://www.youtube.com/user/vakiros/videos
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Wed, 07 Feb 2018 - 16:19
Post #20


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Mój 2.5 litra singiel turbo przy 2000 obr generuje 460Nm smile.gif Chciałbym zobaczyć który kompresor tyle zbuduje i utrzyma moment do odcinki.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 15:02