Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Zakaz wyprzedzania i inne znaki
roswell89
post Sat, 18 Dec 2021 - 18:38
Post #1


Frequent User
Dołączył: Fri, 12 July 2013





Witam,

przeglądam właśnie nowelizację prawa o ruchu drogowym i nasunęło mi się parę pytań. Do tej pory nie zawracałem sobie tym głowy, ale od 1.01 pasowałoby mieć to na uwadze wink.gif
Może mamy tu osobę siedzącą w przepisach ruchu drogowego?


„Art. 92b. Kto, prowadząc pojazd mechaniczny, nie stosuje się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą
lub znakiem drogowym,
podlega karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.”;


Czy linia podwójna ciągła/ pojedyncza ciągła oznacza zakaz wyprzedzania - czyli spełnia powyższy punkt?

Kolejna kwestia - rozumiem, że znak "niebezpieczny zakręt" również oznacza zakaz wyprzedzania (czyli spełnia powyższy art. 92b).
Co w wypadku, gdy widzimy taki znak, ale linia jest przerywana? Oznacza, że w tym miejscu możemy wyprzedzać czy nie? Co w wypadku, gdy rozpoczęliśmy manewr wyprzedzania i mijamy znak "niebezpieczny zakręt", będąc jeszcze w trakcie wyprzedzania?

Pozdrawiam!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sat, 18 Dec 2021 - 18:38
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
mati1999
post Sat, 18 Dec 2021 - 19:01
Post #2


Rookie
Dołączył: Tue, 09 November 2021





Oczywiście, że tak.
Nie ma znaczenia czy jesteś w połowie manewru czy na końcu.
"znakiem ostrzegawczym A-1 lub A-2 (niebezpieczny zakręt), to zakaz wyprzedzania na takim zakręcie wynika wprost z przepisów. To samo dotyczy zakrętów oznaczonych znakami A-3 - A-4 (niebezpieczne zakręty)".

Prędkość jak prędkość, nic się w "pratycznej łapance" poza kwotami nie zmienia. Natomiast zastanówcie się dwa razy zanim zaczniecie wyprzedzanie przed przejściem na dwupasmówce.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maciek1234
post Sat, 18 Dec 2021 - 19:06
Post #3


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





1. Jak nie przekroczysz linii ciągłej, to możesz wyprzedzać (to jest oczywiste, jak np. są dwa pasy ruchu w jedynym kierunku, dwa w drugim, a pomiędzy nimi jest podwójna ciągła, to jest oczywiste, że możesz wyprzedzać. Jak zamiast dwóch pasów ruchu w jednym kierunku, jest jeden, to obowiązuje ten sam przepis - możesz wyprzedzać).

2. Jak jest znak niebezpieczny zakręt, to za nim nie możesz wyprzedzać, rodzaj linii nie ma znaczenia. Jak ich nie ma w ogóle, to też nie wolno wyprzedzać.

I jak rozpoczynasz wyprzedzanie, to masz go skończyć przed znakiem, albo linią podwójną ciągłą. To nie jest żadne usprawiedliwienie, że rozpocząłeś w dozwolonym miejscu. Cały manewr ma być wykonany na dozwolonym obszarze.

PS. Tysiaczek - ualala, idzie rząd po bandzie...


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roswell89
post Sat, 18 Dec 2021 - 20:48
Post #4


Frequent User
Dołączył: Fri, 12 July 2013





Jeżeli chodzi o znak "niebezpieczny zakręt" to mam jasność.

Ale co z sytuacją wyprzedzania na podwójnej ciągłej, gdy nie ma znaku "zakaz wyprzedzania" ani "niebezpieczny zakręt"?
Czy to się kwalifikuje pod przytoczony Art 92b?

Tzn. czy samo wyprzedzanie przekraczając "linie podwójną ciągłą" oznacza złamanie "zakazu wyprzedzania określonego ustawą lub znakiem drogowym"?

Ustawa zabrania:
wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym
ruch jest kierowany.

Więc zostaje druga opcja - złamanie zakazu wyprzedzania określonego znakiem drogowym. Czy to się łapie?






Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Sat, 18 Dec 2021 - 21:35
Post #5


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





A czy koledze znane jest pojęcie znaku drogowego poziomego?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roswell89
post Sat, 18 Dec 2021 - 21:55
Post #6


Frequent User
Dołączył: Fri, 12 July 2013





maaaad

Znane znane, aczkolwiek linia podwójna ciągła niekoniecznie implikuje zakaz wyprzedzania.
Akurat miałem nieprzyjemność tak wyprzedzać - co skończyło się mandatem 200 zł/5 pkt za "Niestosowanie się do znaku P-4 "linia podwójna ciągła", nie było tu poruszane złamanie zakazu wyprzedzania.

I stąd, czytając nowelizację nasunęło mi się, czy od przyszłego roku dostałbym taki sam mandat za to przewinienie, czy już byłbym ukarany z tytułu przytoczonego Art 92b i zupełnie inną kwotą.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maaaad
post Sun, 19 Dec 2021 - 01:30
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Wed, 26 November 2008





Ok, uściślijmy.

Linia podwójna ciągła jest znakiem drogowym.

Linia pojedyncza ciągła nie oznacza zakazu wyprzedzania, tylko zakaz jej przekraczania. Linia podwójna ciągła oznacza zakaz przejeżdżania przez nią i najeżdżania na nią.
Maciek1234 ma rację. Jeśli wyprzedzasz mimo braku znaku pionowego B-25 (zakaz wyprzedzania) i nie przekraczasz linii pojedynczej ciągłej (znak P-2), linii podwójnej ciągłej (znak P-3) czy też linii jednostronnej przekraczalnej (znak P-4), to nie łamiesz przepisu art. 92b kw.

Cytuję za rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych:
"3. Znak P-2 "linia pojedyncza ciągła" oddziela pasy ruchu o tym samym kierunku i oznacza ponadto zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
4. Znak P-3 "linia jednostronnie przekraczalna" oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem.
5. Znak P-4 "linia podwójna ciągła" rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią."

Wzory tych znaków są załącznikiem do rozporządzenia, jakby co. Daj znać, to wkleję.

Czy o to Ci chodziło? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roswell89
post Sun, 19 Dec 2021 - 02:02
Post #8


Frequent User
Dołączył: Fri, 12 July 2013





maaaad

Dzięki!
Tu jest wszystko jasne, ale załóżmy, że tą linię przy wyprzedzeniu przekroczę (znaku zakaz wyprzedzania nie ma)

Od 2022 dostanę mandat:
art 92 par 1 - 200 zł/5 pkt (czyli analogiczny jak dostałem uprzednio)
art 92 b -1000zł+ / 8 pkt? (czyli wskazujący, że linia podwójna ciągła jest znakiem określającym zakaz wyprzedzania)?

Czy zależy od funkcjonariusza? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Sun, 19 Dec 2021 - 09:57
Post #9


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





CYTAT(roswell89 @ Sun, 19 Dec 2021 - 02:02) *
załóżmy, że tą linię przy wyprzedzeniu przekroczę (znaku zakaz wyprzedzania nie ma)


CYTAT(maaaad @ Sat, 18 Dec 2021 - 21:35) *
A czy koledze znane jest pojęcie znaku drogowego poziomego?


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misior
post Sun, 19 Dec 2021 - 12:08
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Fri, 10 March 2006
Skąd: Małopolska





Koledze roswell chodzi chyba o to czy po nowym roku za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej (bez innych dodatkowych znaków) dostanie mandat za przekroczenie linii podwójnej ciągłej, czy mandat za złamanie zakazu wyprzedzania?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Sun, 19 Dec 2021 - 12:29
Post #11


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





CYTAT(Maciek1234 @ Sat, 18 Dec 2021 - 19:06) *
1. Jak nie przekroczysz linii ciągłej, to możesz wyprzedzać (to jest oczywiste, jak np. są dwa pasy ruchu w jedynym kierunku, dwa w drugim, a pomiędzy nimi jest podwójna ciągła, to jest oczywiste, że możesz wyprzedzać. Jak zamiast dwóch pasów ruchu w jednym kierunku, jest jeden, to obowiązuje ten sam przepis - możesz wyprzedzać).
Źle! Elementarny brak wiedzy.

CYTAT
2. Jak jest znak niebezpieczny zakręt, to za nim nie możesz wyprzedzać, rodzaj linii nie ma znaczenia. Jak ich nie ma w ogóle, to też nie wolno wyprzedzać.
Źle! Też źle, chyba kupiłeś prawko na bazarze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roswell89
post Sun, 19 Dec 2021 - 12:45
Post #12


Frequent User
Dołączył: Fri, 12 July 2013





Misior

No właśnie dokładnie mi o to chodzi, nie wiem może napisałem to nielogicznie.
Żadnym specem ani od przepisów, ani od kodeksu drogowego nie jestem i stąd wątpliwości.

Teraz tak - jeżeli mamy znak zakaz wyprzedzania i podwójną ciągłą - jest 92b - jasna sprawa
Ale jeżeli znaku wyprzedzania nie ma - to czy nadal jest 92b? (wtedy znak zakaz wyprzedzania czy jest czy go nie ma nic by nie wnosił)
Czy może ukarani jesteśmy jedynie za przekroczenie linii ciągłej a nie za złamanie "zakazu wyprzedzania określonego znakiem drogowym", bo co do definicji sama linia ciągła nie wskazuje zakazu wyprzedzania.

Miałem ten przypadek w tym roku i tam nie było mowy o złamaniu zakazu wyprzedzania, a jedynie odpowiadałem za przekroczenie linii.
I stąd pytanie czy od przyszłego roku ustawodawstwo w takim zakresie się zmienia czy nie?
Cały czas zakładamy, że nie ma znaku zakaz wyprzedzania/niebezpieczny zakręt.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
dany_47
post Sun, 19 Dec 2021 - 22:14
Post #13


Forum Killer
Dołączył: Sat, 12 November 2016
Skąd: Stolica





Zakaz wyprzedzania (znak pionowy) i podwójna ciągła (znak poziomy) są tożsame.

Aczkolwiek im dłużej czytam wypowiedzi tutaj to coraz większy mętlik w głowie biggrin.gif ile ludzi tyle interpretacji i trochę strach jeździć jak się czyta heh.

A linia jednostronnie przekraczalna dobrze sobie uzmysłowić na przykładzie górki - kto i dlaczego może wyprzedzać/przekraczać linię na tej górce. Pod górkę jest ciągła, z górki przerywana (w większości przypadków, nie jako zasada).


--------------------
Sleeper R30T 744KM 789Nm
0-100 2.99 100-200 5.8
ET 10.539
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpio_24
post Mon, 20 Dec 2021 - 01:11
Post #14


Super User
Dołączył: Mon, 06 December 2004
Skąd: Czechowice-Dziedzice





Proponuję najpierw otworzyc może art 24 Pord i przeczytać cały.
Ciężko się to czyta Panowie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 20 Dec 2021 - 06:49
Post #15


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





CYTAT
CYTAT
CYTAT
2. Jak jest znak niebezpieczny zakręt, to za nim nie możesz wyprzedzać, rodzaj linii nie ma znaczenia. Jak ich nie ma w ogóle, to też nie wolno wyprzedzać.

Źle! Też źle, chyba kupiłeś prawko na bazarze.

co masz na mysli?
Każdy znak ostrzegający o niebezpiecznym zakręcie zabrania wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni (Art. 24 ust.7 pkt.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

ogolnie podstawowa zasada to nie dac sie zlapac czyli jak jedzie ktos za nami w bmw 3 skodzie superb czy podobnymi nie robic nic glupiego ewentualnie patrzec w lusterka i daleko przed siebie. zawsze mozna miec pecha i jak traktor, motorek sie wyprzedzi na dobrze widocznej drodze gdzie mamy zakaz wyprzedzania a jakis dronik nas namierzy. zycie.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maciek1234
post Mon, 20 Dec 2021 - 09:06
Post #16


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





CYTAT(dany_47 @ Sun, 19 Dec 2021 - 23:14) *
Zakaz wyprzedzania (znak pionowy) i podwójna ciągła (znak poziomy) są tożsame.
nie są


tutaj jest podwójna ciągła, ale możesz wyprzedzać, więc nie są tożsame.

Znak P-4 "linia podwójna ciągła" rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią. Nie ma słowa o zakazie wyprzedzania.

natomiast za tym znakiem nie możesz wyprzedzać:


art. 24.7.Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
2)na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

chyba, że:
8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:
1) jednokierunkowej;
2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.


Z praktyki - kiedyś przed patrolem policji, jechał przede mną dziadek w Astrze, na widok suszarki spanikował i zaczął jechać 20kph biggrin.gif była podwójna ciągła, więc stwierdziłem, że go wyprzedzę. Najechałem na podwójną ciągłą, ale widząc psy, szybko się schowałem. Policjant zaproponował mi 200 zeta i 5 punktów za przekroczenie linii biggrin.gif (ostatecznie się zakończyło na pouczeniu, bo nie dyskutowałem, przyznałem mu rację, że faktycznie mi się należy laugh.gif )

Natomiast jakbym dziadka wyprzedził, do dostałbym za złamanie zakazu, bo:
art. 24.1 .Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roswell89
post Mon, 20 Dec 2021 - 10:12
Post #17


Frequent User
Dołączył: Fri, 12 July 2013





Dokładnie tak, zgadzam się z Maciek1234, linia podwójna ciągła i zakaz wyprzedzania nie są tożsamymi pojęciami. Przy podwójnej linii ciągłej można wyprzedzać, nie można tylko najechać na linię, przy zakazie nie można. Choć autem to w praktyce rozważanie teoretyczne, to jadąc motocyklem różnica jest zasadnicza: przy podwójnej ciągłej mamy miejsce - możemy śmiało wyprzedzać, przy zakazie nie możemy.

piwo,
na zakazie wyprzedzania możemy wyprzedzić motocykl - zakaz dotyczy wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych.


Maciek1234
No nie wiem czy dostałbyś za złamanie zakazu, ja miałem taką sytuację i wyłapałem tylko za przekroczenie linii podwójnej ciągłej.

W tej sytuacji już dostałbyś prędzej z takiego:
"Naruszenie przez kierującego obowiązku upewnienia się przed wyprzedzaniem, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu"
chyba, że właśnie było skrzyżowanie/pasy/ niebezpieczny zakręt


Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Mon, 20 Dec 2021 - 11:18
Post #18


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





CYTAT(piwo @ Mon, 20 Dec 2021 - 06:49) *
co masz na mysli?
Każdy znak ostrzegający o niebezpiecznym zakręcie zabrania wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni

Panowie błagam! Jeśli od czasu egzaminu zapomnieliście podstaw, weźcie choć raz kodeks do ręki. Jak wół jest napisane, że widoczny powyżej znak zabrania wyprzedzania, o ile znaki poziome nie stanowią inaczej. Czyli jeśli jest linia przerywana (i nie ma znaku pionowego zakaz wyprzedzania), to wyprzedzamy.

CYTAT(Maciek1234 @ Mon, 20 Dec 2021 - 09:06) *
CYTAT(dany_47 @ Sun, 19 Dec 2021 - 22:14) *
Zakaz wyprzedzania (znak pionowy) i podwójna ciągła (znak poziomy) są tożsame.
nie są

Oczywiście że są. Na drogach o jednym pasie ruchu w każdą stronę. Nawet jeśli to są szerokie pasy, ty i wyprzedzany jedziecie wąskimi samochodami, on zjedzie ci na prawo tak że łykniesz go bez najeżdżania na ciągłą, to i tak wyłapiesz mandat. Koniec kropka.

Natomiast na drogach o dwóch pasach ruchu w każdą stronę, jak przedstawiona na rysunku, w Polsce (i niemal całej Europie) zawsze mamy kierunki rozdzielone przez linię ciągłą. Rozważanie jej w aspekcie wyprzedzania jest bezprzedmiotowe. Na takich drogach, o zakazie decydują wyłącznie znaki pionowe i odrębne przepisy (nie wolno na przejściach dla pieszych itp.).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maciek1234
post Mon, 20 Dec 2021 - 11:38
Post #19


Forum Homee
Dołączył: Tue, 11 January 2005
Skąd: łódzkie





CYTAT(soltyk @ Mon, 20 Dec 2021 - 12:18) *
Oczywiście że są. Na drogach o jednym pasie ruchu w każdą stronę. Nawet jeśli to są szerokie pasy, ty i wyprzedzany jedziecie wąskimi samochodami, on zjedzie ci na prawo tak że łykniesz go bez najeżdżania na ciągłą, to i tak wyłapiesz mandat. Koniec kropka.

przecież pas ruchu nie musi być oznaczony. To będzie wyglądało dokładnie tak samo jak na tym rysunku, tylko bez linii przerywanych.

Zamiast pisać "koniec kropka", po prostu przywołaj odpowiedni przepis kodeksu, bo na chwilę obecną wprowadzasz tylko zamęt, tworzysz jakieś własne teorie i niepotrzebnie mącisz. Przywołaj konkretny przepis, gdzie podwójna ciągła zabrania wyprzedzania i można dalej dyskutować.


CYTAT(soltyk @ Mon, 20 Dec 2021 - 12:18) *
Panowie błagam! Jeśli od czasu egzaminu zapomnieliście podstaw, weźcie choć raz kodeks do ręki. Jak wół jest napisane, że widoczny powyżej znak zabrania wyprzedzania, o ile znaki poziome nie stanowią inaczej. Czyli jeśli jest linia przerywana (i nie ma znaku pionowego zakaz wyprzedzania), to wyprzedzamy.
znowu mącisz. Z tym znakiem to jedno z podstawowych zadań testowych na dzisiejszych egzaminach. Piszesz bzdury.

Masz wyraźnie napisane w art. 24.7.2, że zabrania wyprzedzania, a jedynymi wyjątkami są droga jednokierunkowa i droga z wyznaczonymi wieloma pasami ruchu. Nic o linii przerywanej nie jest napisane.

Znowu - jeśli chcesz to ciągnąć dalej, do zasyp nas przepisami. Inaczej po prostu ludzi wprowadzasz w błąd.


--------------------
Porsche 911 (992)
BMW X7 M60iX (G07)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
soltyk
post Mon, 20 Dec 2021 - 11:50
Post #20


Super User
Dołączył: Mon, 10 February 2014





Dobra, skoro źle napisałem to przepraszam. Może ktoś inny będzie miał czas na wklejanie, sam chętnie poczytam. Pozdrawiam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Saturday, 20 April 2024 - 16:37