Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rexsio wyścigowiec - Mazda Rx8 z 1JZ, Powered by Thunder Racing
Rexsio
post Wed, 23 May 2018 - 13:50
Post #1


Frequent User
Dołączył: Wed, 28 March 2018





Cześć,

Chciałbym przedstawić swoje autko jakim jest Mazda Rx8 z silnikiem 1JZ. Auto w moich rękach około 5 lat głównie do zabawy i jazdy na torach. Na początku był silnik Wankla (udało się zrobić niskie 1:59 na Torze Poznań na padniętych Dmack Trackday), po roku Wankiel padł i wymyśliłem sobie swapa na coś łatwo rozwojowego - wybrałem silnik JZ a dokładniej 1JZ.

Najpierw wpadł silnik 1JZ GTE na seryjnej turbinie i z seryjnym doładowaniem 0,7 bara czyli okolice 280 KM, jeździł całkiem fajnie, nie prowadził się wcale tak źle jak wielu ( głównie zagorzałych wanklowców wieszczyło wink.gif ) zaczynałem uczyć się nim już naprawdę coraz szybciej jeździć - poniżej rekordowe 1:53,2 w Poznaniu....
http://www.youtube.com/watch?v=ZfGLGyNj8no

.... po którym klocki hamulcowe srembo skończyły się nagle na prostej startowej po 30 minutach chłosty od nowych (!) i było bum....
http://www.youtube.com/watch?v=258Gd6cvwdc

Silnik o dziwo nawet nie zgasł a niestety podczas uderzenia w skarpę urwałem chłodnicę oleju i ustanowiłem rekord toru Poznań w usyfieniu toru olejem. W sumie mogłem się zatrzymać ale byłem w lekkim szoku i pojechałem dalej. Silnik przetrwał ale po otworzeniu razem z Thunderem stwierdziliśmy, że panewki się podtarły i warto go zmienić bo w planach miałem lepszą turbinę.

Tym razem wleciał 1JZ GTE w wersji VVTi. Poprawiłem przy okazji chłodzenie silnika wstawiając większą chłodnicę oleju Setraba a nie chińczyka (który nie wiem czy wogóle coś chłodził) i wentylatory Spala.

Wygląda to teraz tak:




Wczoraj po strojeniu przejechałem parę kółek testowych po torze Łódź i udało się jeździć w tempie wysokiego 1:05. Na usprawiedliwienie niezbyt rewelacyjnego czasu dodam, że na tylnej osi miałem koła dla mnie bardziej drogowo-dojazdowe Yokohama AD08R w rozmiarze 245/45/18 które mają mi podnosić auto do codziennego użytkowania i wydłużać krótki dyfer na trasie bez konieczności regulacji zawieszenia. Te Yoko ważą chyba z 24kg sztuka także przy zmianie na 17ki Enkeie RPF1 ze slickami które miałem ze sobą a ważą 17kg sztuka byłoby pewnie z 2 sekundy szybciej czyli już przyzwoicie. Wrażenie jednak dobre, auto się zbiera fajnie a ma doładowanie dopiero w porywach do 1 bara więc pewnie okolice 400km.

Poniżej film z wczorajszej sesji testowej na Torze Łódż (niestety GPS strasznie głupiał i jest bez nałożonysz prędkości ale wiem że np na prostej nie przekraczałem maksymalnej prędkości 130 kmh).
http://www.youtube.com/watch?v=LXPoZCMwAzk

I jeszcze przyspieszenie na 6ce obładowanego auta:
http://www.youtube.com/watch?v=kzO8EUcWQZM...eature=youtu.be

Poniżej kilka danych auta:
Silnik: 1JZ GTE VVTI
Wtryski: Bosch 550
Turbina: Borg Warner EFR
Sprzęgło: z BMW M4
Skrzynia biegów: GS6-53DZ z BMW
Kolektory: Custom by Thunder Racing
Wydech: przelot 3 cale z końcowym przelotowym tłumikiem
Zawieszenie: ISC Drift (podobno to samo co wersja Racing)
Hamulce przód: 330x26 tarcze dwuczęściowe + zaciski Clio 3RS
Hamulce tył: seria Rx8 (tarcza DBA 4000 + lepszy klocek)
Body kit: tylko skrzydło regulowane 143 cm

W najbliższych planach:
- pełna geometria zawieszenia
- shamowanie silnika i w miarę potrzeb dalsze strojenie (podniesienie mocy,nM)
- zimny dolot powietrza pod filtr
- dolot powietrza do komory silnika w okolicę turbiny/zrobienie grodzi bo jest tam gorąco co widać po stopionym zbiorniku płynu do spryskiwaczy (temperatura oleju w normie bo max 120 stopni mi się udało w gorący dzień w Łodzi zrobić)
- ogarnięcie tematu kół/opon

W dalszej kolejności:
- odelżenie auta (m.in. może poprzez zamianę skrzyni z 6ki która jest strasznie ciężkim klockiem bo waży 55kg na 5 biegową z BMW, która też ponoć sporo znosi a waży tylko 35kg - to pod warunkiem wydłużenia przełożenia głównego za sprawą nowego dyfra)
- nawiewy na hamulce (aczkolwiek dwuczęściowa tarcza ma się mniej grzać więc wyjdzie w praniu czy jest konieczność)
- zajęcie się aerodynamiką, dociskiem auta
- wrzucenie dłuższego dyfra (pewnie z 350Z) - w sumie czekam aż dyfer z Rx8 klęknie wink.gif
- oklejenie na jakieś fajne barwy

Jak ktoś ma pomysły co warto zrobić żeby auto było szybsze, zwinniejsze to chętnie przeczytam każdą radę smile.gif

Pozdrawiam i do zobaczenia na torach i TAP smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 23 May 2018 - 13:50
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Boris86
post Wed, 23 May 2018 - 15:35
Post #2


Super User
Dołączył: Sat, 25 December 2004
Skąd: Łódź





Fajnie, że projekt wraca na tory z kolejnym etapem modyfikacji.
Radziu, wie co robi!


--------------------
RX-7 FD3s // Viper // Soarer // JZS147 // 325i // 523i // 323 BG 2,5V6 // Kadett C QP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
deejey!
post Wed, 23 May 2018 - 18:32
Post #3


Forum Killer
Dołączył: Sat, 13 November 2010
Skąd: Łódź





Dobrze podaje auto, wiem co mówię wink.gif

Powodzenia na torze, samych rekordów smile.gif



--------------------
E46Turbo || M50TUB25 @ 1.25bar
https://www.facebook.com/E46Turbo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Wed, 23 May 2018 - 19:29
Post #4


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





No offence, bo tak się po prostu zastanawiam... Jakim sposobem wyścigowiec, skoro przesunąłeś masę do przodu i włożyłeś cięższy silnik niż był z fabryki? Na logikę raczej nie powinno lepiej skręcać...


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rexsio
post Wed, 23 May 2018 - 19:57
Post #5


Frequent User
Dołączył: Wed, 28 March 2018





Już tłumaczę. Wankiel waży niby 80kg ale ja zakładam że 100kg, 1jz 200kg. Teraz mamy 200kg - 15kg (Akumulator wyrzucony do tyłu) -15kg (sprężarka klimy z całym ukladem out) -7kg układ hamulcowy masy nieresorowanej częściowo rotacyjnej do której można stosować różne przeliczniki - załóżmy konserwatywne X3 czyli -20kg. Już jest około -50kg czyli jakby wpadło tam ok 50kg więcej niż w przypadku Wankla. Kolektor wylotowy jest krótki i lekki więc tu też trochę masy ugralem. Większość rzeczy była przemyślana żeby przód nie był ociężały (m.in. dlatego nie zdecydowałem się na wyższy i 30kg cięższy 2jz mimo że cios byłby lepszy). Silnik jak widać na zdjęciu nie jest bardzo wysoko. Nie będę się upierał że auto jest zwinniejsze niż wankiel ale z nawiązką to co straciło (moim subiektywnym zdaniem nie aż tak dużo) nadrabia ciosem smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
siewcu
post Wed, 23 May 2018 - 20:37
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 04 December 2007
Skąd: Wrocław





Licz jeszcze, dla sprawiedliwości, aku wrzucony do tyłu przy wanklu, układ hamulcowy itd itp wink.gif Szkoda, że nie poszedłeś w 13B z RX-7, byłoby ciekawie wink.gif


--------------------
www.time4rally.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rexsio
post Wed, 23 May 2018 - 21:03
Post #7


Frequent User
Dołączył: Wed, 28 March 2018





Jest rx8 z 13b z rx7 taki projekt - na emeryturze ktoś się może nim nacieszy wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 23 May 2018 - 21:37
Post #8


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Rexsio - do ilu kręci się ten JZ? przyznam, że spodziewałem się większego kopa z taką mocą. Jest jakiś wykres?


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
neranr1
post Wed, 23 May 2018 - 23:16
Post #9


Frequent User
Dołączył: Sun, 12 October 2008
Skąd: Łomża





80kg? że niby ten silnik z RXa tyle waży dobre żarty - ktoś go podnosił osobiście bo jak dla mnie to masa razy 1.5


--------------------
Usunięto komercyjna sygnaturę.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rexsio
post Wed, 23 May 2018 - 23:45
Post #10


Frequent User
Dołączył: Wed, 28 March 2018





Do 7200 obr. Na hamowni jeszcze nie byłem ale myślę że teraz są okolice niecalych 400km (oceniam m.in w odniesieniu do Twoich przyspieszeń i przy założeniu że Twoje auto ma 360km i jest z 10% lżejsze). Nie wiem czy dobry jest mój tok rozumowania ale na filmie z przyspieszeniem na 6ce około 12 sekund moje załadowane auto przyspiesza 140-200kmh - to taka symulacja wyjścia na prostą na torze Poznań gdzie Twoje auto się zbiera 140-200 około 10 sekund. Zakładam że moje dodatkowe 2 sekundy to wynik właśnie +20% większej masy ( +10% bazowo i +10% z racji tego że jechałem w pełni zapakowanym gratami autem). To wszystko z grubego palca - wiem że prosta w Poznaniu jest lekko pod górkę itd.

Na razie ma dmuchnięte mniej niz bara i było strojone na ulicy. Nie wystroilismy jeszcze na 100%. M.in. vvti nie wiemy czy działa optymalnie bo to dopiero na rolkach będzie można ocenić próbując rózne ustawienia.

500km przy 1,5 bara taka konfiguracja (silnik+turbo) powinna wypluć. Na razie do tego jeszcze nie doszliśmy - jest za gorąco pod maską i muszę poprowadzić tam doloty powietrza. Na początek jest dobrze ale wiem że może być znacznie lepiej smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rexsio
post Wed, 23 May 2018 - 23:48
Post #11


Frequent User
Dołączył: Wed, 28 March 2018





CYTAT(neranr1 @ Wed, 23 May 2018 - 23:16) *
80kg? że niby ten silnik z RXa tyle waży dobre żarty - ktoś go podnosił osobiście bo jak dla mnie to masa razy 1.5


Zgodzę się z Tobą ale wanklowcy mówią 80kg ale są właśnie głosy że 120kg stąd przyjmuję 100kg żeby wyśrodkować dane smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
THX911
post Thu, 24 May 2018 - 08:47
Post #12


User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Starachowice





CYTAT(Rexsio @ Wed, 23 May 2018 - 23:45) *
500km przy 1,5 bara taka konfiguracja (silnik+turbo) powinna wypluć. Na razie do tego jeszcze nie doszliśmy - jest za gorąco pod maską i muszę poprowadzić tam doloty powietrza. Na początek jest dobrze ale wiem że może być znacznie lepiej smile.gif


Raczej pomyśl o wylotach na masce by wyciągnąć powietrze za chłodnic. U mnie to sporo pomogło. Muszę w końcu zrobić pomiary swojego 0-100-100-200 smile.gif Póki co wpadł tylko v-max 270.6km/h po GPS.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rexsio
post Thu, 24 May 2018 - 09:47
Post #13


Frequent User
Dołączył: Wed, 28 March 2018





Dokładnie THX. Muszę ogarnąć chłodzenie priorytetowo. Na razie myślałem o doprowadzeniu zimnego powietrza przed stożek i nawiewu przed turbinę żeby był przeciąg i wylatywało ciepło przez szczelinę pod szybą gdzie mam mocno podniesiona maskę na zawiasach i zdjęta uszczelkę.

Myślę jak to testować - może umieścić jakiś przemysłowy termometr pod maską i monitorować na żywo co się dzieje z temperaturą w komorze silnika w okolicach turbiny podczas ostrej jazdy po torze? Macie jakieś pomysły?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 24 May 2018 - 10:25
Post #14


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Rexsio @ Wed, 23 May 2018 - 23:45) *
Do 7200 obr. Na hamowni jeszcze nie byłem ale myślę że teraz są okolice niecalych 400km (oceniam m.in w odniesieniu do Twoich przyspieszeń i przy założeniu że Twoje auto ma 360km i jest z 10% lżejsze). Nie wiem czy dobry jest mój tok rozumowania ale na filmie z przyspieszeniem na 6ce około 12 sekund moje załadowane auto przyspiesza 140-200kmh - to taka symulacja wyjścia na prostą na torze Poznań gdzie Twoje auto się zbiera 140-200 około 10 sekund. Zakładam że moje dodatkowe 2 sekundy to wynik właśnie +20% większej masy ( +10% bazowo i +10% z racji tego że jechałem w pełni zapakowanym gratami autem). To wszystko z grubego palca - wiem że prosta w Poznaniu jest lekko pod górkę itd.

Na razie ma dmuchnięte mniej niz bara i było strojone na ulicy. Nie wystroilismy jeszcze na 100%. M.in. vvti nie wiemy czy działa optymalnie bo to dopiero na rolkach będzie można ocenić próbując rózne ustawienia.

500km przy 1,5 bara taka konfiguracja (silnik+turbo) powinna wypluć. Na razie do tego jeszcze nie doszliśmy - jest za gorąco pod maską i muszę poprowadzić tam doloty powietrza. Na początek jest dobrze ale wiem że może być znacznie lepiej smile.gif


Na ulicy 100-200 mam 10-11s zależnie od pogody. 11s to miałem z pełnym wnętrzem przy tych 350hp już ze 2 lata temu. 140-200 na 4-ce 8s na ulicy na miękkiej oponie 265. 400hp to u Ciebie na bank nie ma smile.gif.

Na poznaniu weź pod uwagę, że jest zgrzane auto, zgrzana guma (duży opór) i do tego skrzydło , które zjada dość dużo mocy (przy 170km/h około 20-30 koni wg moich pomiarów). Na ulicy mam zawsze lepsze czasy przyspieszeń nawet załadowanym autem, niż na torze.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rexsio
post Thu, 24 May 2018 - 10:36
Post #15


Frequent User
Dołączył: Wed, 28 March 2018





Oki smile.gif

Jechałem ze skrzydłem tylko dodam. Pojadę na hamownię i zmierzę w czerwcu. Jak nie będzie 400 koni to coś dmuchne smile.gif

Jeżeli masz rację to też zaje... Bo to znaczy że zrobiłem takim cieniasem na uhp w Łodzi 1:05 wink.gif

W sumie jedna rzecz wskazuje że nie ma 400 koni - auto nie pali kapcia nawet na 3ce na UHP ad08r. U Ciebie widziałem z kolei że w Łódzi TCS Ci się załączał na semislickow co sugeruje że mam mniej mocy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 24 May 2018 - 11:40
Post #16


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Rexsio @ Thu, 24 May 2018 - 10:36) *
Oki smile.gif

Jechałem ze skrzydłem tylko dodam. Pojadę na hamownię i zmierzę w czerwcu. Jak nie będzie 400 koni to coś dmuchne smile.gif

Jeżeli masz rację to też zaje... Bo to znaczy że zrobiłem takim cieniasem na uhp w Łodzi 1:05 wink.gif

W sumie jedna rzecz wskazuje że nie ma 400 koni - auto nie pali kapcia nawet na 3ce na UHP ad08r. U Ciebie widziałem z kolei że w Łódzi TCS Ci się załączał na semislickow co sugeruje że mam mniej mocy.


Ja na łodzi każde wyjście z zakrętu miałem bokiem pomimo bardzo dobrego semi slicka na tyle. Momentu mam raptem 350Nm.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
THX911
post Thu, 24 May 2018 - 11:49
Post #17


User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Starachowice





Na Łodzi szkoda, że ostatnia szykana nie była ustawiona jak na Time Attack Poland. Tak by można porównać przejazdy - ale tu dokręcisz, tam poprawisz i będzie sztosik biggrin.gif

https://www.youtube.com/watch?v=OE7QknOpm_E - mówię o tej w 1:00min zarówno u mnie jak i u ciebie na nagraniu.

Co do maski - też jeździłem z podniesioną chwile - ale to dużo nie dawało - dopiero druga maska i dwa wyloty obniżyły temp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rexsio
post Thu, 24 May 2018 - 12:27
Post #18


Frequent User
Dołączył: Wed, 28 March 2018





CYTAT(THX911 @ Thu, 24 May 2018 - 11:49) *
Na Łodzi szkoda, że ostatnia szykana nie była ustawiona jak na Time Attack Poland. Tak by można porównać przejazdy - ale tu dokręcisz, tam poprawisz i będzie sztosik biggrin.gif

https://www.youtube.com/watch?v=OE7QknOpm_E - mówię o tej w 1:00min zarówno u mnie jak i u ciebie na nagraniu.

Co do maski - też jeździłem z podniesioną chwile - ale to dużo nie dawało - dopiero druga maska i dwa wyloty obniżyły temp.


Faktycznie na TAP była inna szykana (pewnie z 2 sekundy nawet mogła zabierać). Gdzie kupowałeś swoje wloty na maskę - dasz mi jakiś namiar? Coś byś w nich zmienił, wybrał inne czy są ok?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
feels3
post Thu, 24 May 2018 - 12:40
Post #19


User
Dołączył: Mon, 25 July 2016





Jechałem na takiej wersji bez szykany i byłem też na TAP gdzie szykana była, różnice to ~ 0.5s - 0.7s, może ciut więcej, na korzyść wersji bez szykany.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
THX911
post Thu, 24 May 2018 - 14:37
Post #20


User
Dołączył: Fri, 17 June 2011
Skąd: Starachowice





Najpierw wloty kupiłem na aliexpress - ale trzeba było w nich wycinać otwory i średnio mi to szło. Potem przyszła mi drukarka 3D więc je wydrukowałem z PLA - ale przymocowałem je tylko 4 nitami i się wygięły od temp. i pracy maski.
Próbowałem coś jeszcze wydrukować ale średnio mi to szło i czasu nie było i dziś zamówiłem zwykłą siatkę którą zamocuje w miejscu wyciętych dziur w masce. Nie wygląda to super - ale to maska na tor - więc ma głównie działać smile.gif
Kiedyś pewnie wpadnie coś z carbonu z ładnie wyprofilowanymi wylotami smile.gif

Pozwoliłem sobie porównać ostatnie zakręty - https://www.youtube.com/watch?v=u3i45jbh5ls...eature=youtu.be
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 28 March 2024 - 09:34