Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Twincharger, czy to wogóle ma sens
jakub1t
post Wed, 21 Feb 2018 - 08:49
Post #61


Forum Killer
Dołączył: Thu, 12 April 2007
Skąd: Karczew





CYTAT(EssiRS @ Wed, 21 Feb 2018 - 06:58) *
Zobaczymy. Mówisz że będzie nagle mega lag?
W V12 biturbo nie odczuwałem większej różnicy o ile jakakolwiek była.
Tak czy siak wątpię by skłoniło mnie to do powrotu do koncepcji twincharger.

U ciebie kompresor musiał pompować do odcinki, a u niego kółka można tak dobrać żeby wydajność się kończyła np przy 3 tyś obr. I wtedy na pewno lepiej wstanie niż turbo. Bo spore doładowanie może już być na obrotach jałowych . Kwestia to jaki kompresor zamontować. No ale od tego zaczął się temat z tego co pamiętam wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 21 Feb 2018 - 08:49
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
jackkpl
post Wed, 21 Feb 2018 - 08:59
Post #62


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(jakub1t @ Wed, 21 Feb 2018 - 08:49) *
U ciebie kompresor musiał pompować do odcinki, a u niego kółka można tak dobrać żeby wydajność się kończyła np przy 3 tyś obr. I wtedy na pewno lepiej wstanie niż turbo. Bo spore doładowanie może już być na obrotach jałowych . Kwestia to jaki kompresor zamontować. No ale od tego zaczął się temat z tego co pamiętam wink.gif

Wtedy rozwalisz kompresor obrotami.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jakub1t
post Wed, 21 Feb 2018 - 09:11
Post #63


Forum Killer
Dołączył: Thu, 12 April 2007
Skąd: Karczew





No ale jak będzie ze sprzęgłem?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 21 Feb 2018 - 09:32
Post #64


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(jakub1t @ Wed, 21 Feb 2018 - 09:11) *
No ale jak będzie ze sprzęgłem?

Wtedy może zda egzamin, o ile sprzęgło się nie rozwali. A jaki sensowny kompresor masz ze sprzęgłem? M62 z lat 90tych ? wink.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jakub1t
post Wed, 21 Feb 2018 - 10:07
Post #65


Forum Killer
Dołączył: Thu, 12 April 2007
Skąd: Karczew





Tego to nie wiem smile.gif nie miałem w ręku kompresora ze sprzęgłem, ale może głupie pytanie - czy da się przełożyć samo sprzęgło, tak jak się zmienia kółka czy to w ogóle inna konstrukcja.
A jak to jest rozwiązane w tfsi twincharger ? Kompresor się kręci do końca czy sprzęgło go odlacza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 21 Feb 2018 - 10:20
Post #66


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(jakub1t @ Wed, 21 Feb 2018 - 10:07) *
Tego to nie wiem smile.gif nie miałem w ręku kompresora ze sprzęgłem, ale może głupie pytanie - czy da się przełożyć samo sprzęgło, tak jak się zmienia kółka czy to w ogóle inna konstrukcja.
A jak to jest rozwiązane w tfsi twincharger ? Kompresor się kręci do końca czy sprzęgło go odlacza

Nie da się przełożyć - przy kompresorze ze sprzęgłem kółko musi być dość dużej średnicy. Seryjnie w M62 jest ~90mm.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Wed, 21 Feb 2018 - 10:28
Post #67


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





pytanie do autora dlaczego nie założy konkretnego kompresora bez turbo? Z tego co zrozumiałem zależy mu na dokoksowaniu w szerokim zakresie obrotów więc w czym problem, że nie można kompresora?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 21 Feb 2018 - 10:36
Post #68


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(MadeInPoland @ Wed, 21 Feb 2018 - 10:28) *
pytanie do autora dlaczego nie założy konkretnego kompresora bez turbo? Z tego co zrozumiałem zależy mu na dokoksowaniu w szerokim zakresie obrotów więc w czym problem, że nie można kompresora?

No też tego nie rozumiem. Na górze turbo będzie miało maks 10% więcej z tego samego doładowania. A przy dobrym chłodzeniu obstawiam różnicę 5%.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Wed, 21 Feb 2018 - 10:39
Post #69


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Będzie miało więcej tylko na hamowni, o czym akurat Ty bardzo dobrze wiesz (chyba, że będzie targał materiały budowlane na przyczepie). Ale podejrzewam, że tutaj chodzi o to, że jedni lubią jak im diody migają z obrotami, a inni lubią jak im się zabawki doładowujące przełączają smile.gif


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Wed, 21 Feb 2018 - 10:40
Post #70


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





Jak się pomieści to będę próbował ze sprzęgiełkiem na pośredniej rolce, zresztą i tak inaczej tego nie widzę. Bardziej martwi mnie schodzenie z obrotów i załączanie kompresora.
Teoria:
silnik bierze połowę pojemności na obrót, czyli w moim przypadku 1368/2=684cm^3
taki kompresor np. m45 daje 45 cali sześciennych powietrza na obrót=>45*2,54^3=737,4
żeby mieć bara doładowania muszę dołożyć drugie tyle powietrza czyli potrzebuję 1368cm^3 powietrza na obrót wału silnika żeby mieć doładowanie 1 bar
dajemy przełożenie kółek (kompresor:silnik) 1:2, uzyskujemy wtedy 1474,8cm^3 powietrza
przyjmijmy max obroty kompresora 12tys, co oznacza, że trzeba go wyłączyć przy 6tys obrotów silnika i tutaj spoko, ale przy przepięciu biegów obroty spadają, turbina nie wstaje, a kompresor trzeba włączyć i tutaj mnie to trochę martwi, bo sprzęgiełko może nie przeżyć włączania m45 przy załóżmy jego 9000obr/min (załóżmy że obroty sprzęgła równe obrotom silnika czyli 4500obr)
I wszystko w teorii wygląda fajnie, tylko do tej teorii trzeba dołożyć sprawności.
Jeszcze nie bawiłem się w teoretyzowanie ze sprawnościami, bo póki co inne pierdoły na głowie.


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 21 Feb 2018 - 10:46
Post #71


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Rozwalisz sprzęgło. Ładuj tvs1320, serio smile.gif. A jak Ci będzie mało 400hp, to wtedy dorzucisz turbo. Moim zdaniem znacznie lepiej jest mieć doładowanie z obu sprężarek,niż jedną wyłączać a drugą włączać.
Sterowanie boostu na bypassie kompresora, turbo ustawione na 1 bara (z gruszki) , turbo dmucha w kompresor. Kompresor z dołu nadmucha,a tam gdzie turbo już zacznie działać, to bypass otwiera obieg w kompresorze i w ten sposób kompresor zżera znacznie mniej mocy.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
P@bLO
post Wed, 21 Feb 2018 - 10:57
Post #72


Forum Killer
Dołączył: Mon, 04 April 2011





Twincharger był opisany tu na forum - bazą był Fiat 131 - DBLACKBOX i tam to działało wink.gif


--------------------
Fiat Coupe 2.5 20VT (Italiano DAZA) >647KM & 669Nm + DSG powered by WALAS MotorSport
World first Fiat with DSG DQ250 - FB -> Fiat Coupe - YellowProject
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Wed, 21 Feb 2018 - 11:21
Post #73


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





Chyba za wcześnie w czasie rozpocząłem temat, bo jak wczoraj zobaczyłem ile mam jeszcze przy tym roboty to aż mi się nie chce nic robić.
MadeInPoland trochę trafił moje ukryte megalomaństwo z tym przełączaniem się zabawek doładowujących wink.gif
Choć jackkpl dobrze mówi odnośnie sprzęgła i jego prawdopodobnym krótkim życiu.
Na duży kompresor na 100% nie mam miejsca, co najciekawsze to nawet nie wiem czy coś wielkości M45 się w ogóle zmieści (M24 powinno wleźć), z turbem mam łatwiej bo włazi w zderzak i już. Kompresora w miejsce turbo nie ma szans włożyć, dlatego taka sytuacja z podwójnym doładowaniem, ale tak jak już wcześniej gdzieś mówiłem zdecyduję jak zderzę teorię z praktyką pod kątem miejsca pod maską.
Uprzedzam wszelkie sugestie odnośnie jakiś widocznych garbów na masce, okienek, kompresora na dachu itp. to nie wchodzi w grę bo auto ma wyglądać w miarę jak seria.
W ogóle jak będę jakoś na etapie składania to nie omieszkam się pochwalić na forum, no chyba że nie dożyję.


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 21 Feb 2018 - 11:25
Post #74


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Kuki @ Wed, 21 Feb 2018 - 11:21) *
Chyba za wcześnie w czasie rozpocząłem temat, bo jak wczoraj zobaczyłem ile mam jeszcze przy tym roboty to aż mi się nie chce nic robić.
MadeInPoland trochę trafił moje ukryte megalomaństwo z tym przełączaniem się zabawek doładowujących wink.gif
Choć jackkpl dobrze mówi odnośnie sprzęgła i jego prawdopodobnym krótkim życiu.
Na duży kompresor na 100% nie mam miejsca, co najciekawsze to nawet nie wiem czy coś wielkości M45 się w ogóle zmieści (M24 powinno wleźć), z turbem mam łatwiej bo włazi w zderzak i już. Kompresora w miejsce turbo nie ma szans włożyć, dlatego taka sytuacja z podwójnym doładowaniem, ale tak jak już wcześniej gdzieś mówiłem zdecyduję jak zderzę teorię z praktyką pod kątem miejsca pod maską.
Uprzedzam wszelkie sugestie odnośnie jakiś widocznych garbów na masce, okienek, kompresora na dachu itp. to nie wchodzi w grę bo auto ma wyglądać w miarę jak seria.
W ogóle jak będę jakoś na etapie składania to nie omieszkam się pochwalić na forum, no chyba że nie dożyję.

Może poszukaj używanej sprężarki z audi tdi - tej elektrycznej. Wystarczy zrobić sobie instalacje na 48V i można zasilać to elektro-turbo biggrin.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Wed, 21 Feb 2018 - 11:49
Post #75


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





Elektro-turbo mnie nie kręci wink.gif
już nie mówię o delikatnym problemiku pod kątem instalacji 48v
Póki co to muszę dłużej grzebać w garażu bo roboty mam opór z jednym a rozgrzebane 4 projekty i dzubię każdego po trochę.

Pytanie kolejne jest takie, jak wysoko można kręcić eatonami bez obciążenia, załóżmy zadowala mnie 16-18tys., czy to ok, czy o tym też mogę zapomnieć?


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 21 Feb 2018 - 13:26
Post #76


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Kuki @ Wed, 21 Feb 2018 - 11:49) *
Elektro-turbo mnie nie kręci wink.gif
już nie mówię o delikatnym problemiku pod kątem instalacji 48v
Póki co to muszę dłużej grzebać w garażu bo roboty mam opór z jednym a rozgrzebane 4 projekty i dzubię każdego po trochę.

Pytanie kolejne jest takie, jak wysoko można kręcić eatonami bez obciążenia, załóżmy zadowala mnie 16-18tys., czy to ok, czy o tym też mogę zapomnieć?

zależy od konstrukcji. Nowy TVS2 , który ma wspomagać turbo chwilowo ma zakres pracy do 28k rpm.
TVS1320 z audi są normalnie kręcone do 20k rpm, przy czym wypluwaja 480 koni. W serii jest jakieś 17-18k rpm.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Wed, 21 Feb 2018 - 13:29
Post #77


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





No to to jest dobra wiadomość dla mnie, dzięki.


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RasPL
post Wed, 21 Feb 2018 - 18:11
Post #78


Forum Homee
Dołączył: Sun, 28 October 2012
Skąd: Tychy





stare serii M nie warto ponad 14k rpm


--------------------
Golf II 2.0 16VT BW9180 4Motion DSG on emublack
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kozel
post Wed, 21 Feb 2018 - 20:17
Post #79


Frequent User
Dołączył: Wed, 28 December 2011





Dorzuce swoje 3gr, problem jest z ciśnieniem doładowania, roots (stare M45 i M62) ze względu na swoją konstrukcje z reguły ma problem zrobić więcej jak 1 bara niezależnie od obrotów, a z założenia chcesz mieć możliwe najniższe obroty przy maksymalnym możliwym doładowaniu żeby nie zabierać niepotrzebnie energii z silnika.

Konstrukcja typu twin screw wygeneruje znacząco więcej mocy np. TVS1320 ma mape do 1.2 bara, gdzieś obiło mi się o uszy że ktoś ładował 1.5 bara z tego kompresora, pozatym mniej grzeje powietrze i generalnie jest nowszą generacją kompresorów.

Tutaj masz jakis prosty symulator od eatona żeby zasymulować przebiegi mocy i momentu po wrzuceniu kompresora, ale działa to powiedzmy sensownie kiedy dobierasz książkowo kompresor do silnka, raczej nie zadziała zbyt fajnie jak będziesz sprawdzał przebiegi 1.4 z TVS1320.

EssiRS mówił wcześniej że nigdzie kompresor nie generował więcej momentu niż turbo, ale z tego co widziałem po wykresach w temacie do 3 tys/obr kompresor był górą, pozatym kompresor jak mnie pamięć nie myli był wyżyłowany do granic możliwości, ale silnik nie był strojony pod to doładowanie, wtryski były za małe itd.

Natomiast ten sam silnik z turbo twin-scroll już był strojony i paliwa pewnie też było tyle ile trzeba, więc nie wiem czy jest to w pełni miarodajne porównanie.

W każdym razie nie mówie że jedno jest lepsze od drugiego, ale przy tym silniku kompresor da ci jakąkolwiek użyteczność tylko żeby dobić do 350 koni będziesz musiał się troche nagłówkować, bo przy kompresorze musiał byś ten silnik dobrze zakręcić, wtedy jest szansa że będziesz miał i użyteczność i moc.


--------------------
E90 M54B30, E36 m42b18 + TD04
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EssiRS
post Wed, 21 Feb 2018 - 20:35
Post #80


Forum Homee
Dołączył: Tue, 04 October 2005
Skąd: Warszawa





Kozel na kompressorze wtryski były wymienione na większe. Było tam już zrobione wszystko co było możliwe oprócz strojenia.
Druga kwestia której nie wiem czy wziąłeś pod uwagę to słynna samoadaptacja sterownika tego silnika. Wszystkie parametry były w normie. Do ugrania może było jeszcze jakieś 30KM w szczycie po strojeniu. To raptem około 10%.
Prawdziwym problemem tego układu z kompressorem to to, że daje za małe doładowanie na dole by zrekompensować brak góry. Jakby dawał jakieś 0,7 -1,0 bara od dołu to dzisiaj na pewno pod maską byłby i kompressor i turbo.


--------------------
Warner R4 180KM 380kg, Łódź 56,3, Rozeta Wróbla 1:09,72
Mercedes w202 C230 m111 Turbo 405KM 550Nm 1150kg Poznań 1:44.8 (bez aero)
Mercedes R129 SL500 M119, 6-manual, AMG 8 tłoczków 360mm, ET 13:382, Poznań 1:55
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Wednesday, 24 April 2024 - 13:39