Shoutbox 0 nowych PW 


5 Stron V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Twincharger, czy to wogóle ma sens
jackkpl
post Wed, 07 Feb 2018 - 16:23
Post #21


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Tommo @ Wed, 07 Feb 2018 - 16:19) *
Mój 2.5 litra singiel turbo przy 2000 obr generuje 460Nm smile.gif Chciałbym zobaczyć który kompresor tyle zbuduje i utrzyma moment do odcinki.


Daj loga - jedziesz na 2-ce 2000rpm (bez hamulca) i depczesz gaz w podłogę. Ciekawe, przy ilu RPM uzyskasz te 460Nm smile.gif. Obstawiam,że na 2-gim biegu w okolicy 3000-3500.
Na ilu masz odcinkę?
Ten słabszy wykres to k20 z TVS1320 wink.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 07 Feb 2018 - 16:23
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
Tommo
post Wed, 07 Feb 2018 - 16:35
Post #22


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Na 2gim biegu to diesel z tira tyle generuje, bądźmy poważni smile.gif



--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 07 Feb 2018 - 16:46
Post #23


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Tommo @ Wed, 07 Feb 2018 - 16:35) *
Na 2gim biegu to diesel z tira tyle generuje, bądźmy poważni smile.gif


460nm? Mówiłem, że jak zanim się turbo u CIebie napędzi na 2gim biegu, to te 460nm uzyskasz dopiero przy 3-3.5k rpm.
Przebieg fajny, kreski ok, ale to nie moja bajka wink.gif


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Wed, 07 Feb 2018 - 16:51
Post #24


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Trzeba się przejechać. Do niedawna też myślałem że turbolag to zmora.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 07 Feb 2018 - 21:05
Post #25


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Tommo @ Wed, 07 Feb 2018 - 16:51) *
Trzeba się przejechać. Do niedawna też myślałem że turbolag to zmora.

Ok, tak zrobimy smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Wed, 07 Feb 2018 - 21:19
Post #26


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





Panowie, ja trochę wszystko rozumiem, tylko tak.
Osobiście celuję w +250KM z litra, mój silnik to maleństwo bo 1,368litra, w tym silniczku turbo z evoX wstaje w okolicach 4tys, poniżej nie ma nic, serio.
Wykres powyżej TTRS z 2,5litra jest 440KM czyli przekładając ratio moc/pojemność na mój silniczek to wyszłoby mi około 240KM i tutaj nie byłoby jakiś większych problemów, żeby zrobić jakiś małolagowy setup, ale przy tym co chciałbym osiągnąć mocowo to już trudniej to zrobić bez laga (to trochę tak jakby to audi z wykresu powyżej miało powyżej 620KM bez laga). Żeby nie było że kogoś hejtuję, wykres z TT bardzo super, tylko pojemność tam robi robotę, ja mam jakby połowę z tego.
Póki co może w końcu polakieruję sobie budę i pozbieram jeszcze trochę danych na spokojnie.
Fiksuję się powoli na opcję twincharger ze sprzęgłem elektromagnetycznym do kompresora, muszę jeszcze policzyć przy jakich obrotach sprzęgło jest w stanie włączyć kompresor i "tylko" zweryfikować miejsce w komorze (to niestety potrwa trochę, zanim poskładam to do stanu takiego żeby się o tym dowiedzieć) , bo to da mi odpowiedź czy misja się powiedzie.


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Wed, 07 Feb 2018 - 22:05
Post #27


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Przemyśl to na spokojnie. VW poległ na tym silniku i się wycofał z koncepcji. Samo to działa na wyobraźnię.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_adams_
post Wed, 07 Feb 2018 - 22:25
Post #28


Forum Killer
Dołączył: Thu, 17 December 2009
Skąd: Kruszwica





Akurat ten silnik mocno zjebali, ale 3.0TFSi już im się udało znacznie lepiej. Doszli chyba do wniosku że w małym silniku to zbędne komplikacje i koszty, sama turbina leciutko obskoczy taki motorek.

Kuki, a skoro ma być szpan pod maską to może układ z dwoma turbinami?


--------------------
Życie jest rumakiem który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

B6 1.8T@GT28RS>B9 2.0T Allroad
Punto Evo 1.4T
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Thu, 08 Feb 2018 - 07:01
Post #29


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





No nie do końca szpan pod maską, bardziej to taki szpan przed sobą samym. Dużo ludzi tu robiło ciekawe projekty i męczyli się srogo, z 12lat temu na tym forum to montaż turbo i 100KM z litra było ciekawe, dziś jakby tu w projekty wstawił jakieś seicento sporting soft turbo 100KM to temat pewnie poleciałby do kosza wink.gif Zanim dojdzie sprawa do skutku to minie kilka miechów, więc na spokojnie jeszcze przemyślę temat, choć mój upór póki co przeważa szalę na stronę eaton+turbo


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Thu, 08 Feb 2018 - 10:10
Post #30


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





3.0 TFSI miało tylko kompresor (Eatona), a obecnie produkowane 2.9 to biturbo - zupełnie inny motor.
1.4 TSI-TC poległy ze względu na złe założenia (moim zdaniem) - tam bardziej się liczyła ekologia niż poprawna praca, bo jak inaczej wytłumaczyć pękanie tłoków rozwiązane nie zmianą materiału, a zmianą oprogramowania. Podlali tu i tam, i przestało pękać, a że zaczął palić jak przystało na 180 KM z mechanicznym kompresorem... no cóż.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lightman
post Mon, 12 Feb 2018 - 09:24
Post #31


Forum Killer
Dołączył: Sun, 03 December 2006
Skąd: łódzkie





Zajebiste parametry ma ten R5 2.5TFSI smile.gif szkoda, że pakowali tylko do RS3 i TTRS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Mon, 12 Feb 2018 - 14:06
Post #32


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





CYTAT(Kuki @ Sun, 28 Jan 2018 - 19:49) *
w sporcie nie widać twinchargerów


Nie no, jakieś było: https://en.wikipedia.org/wiki/Lancia_Delta_S4 wink.gif

Ale to tak tylko jako ciekawostka historyczna smile.gif


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Mon, 12 Feb 2018 - 15:21
Post #33


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





Lanćka była fajna w swoich czasach, nawet teraz jest fajna.
Jest parę twinchargerów:
ZENVO ST1 (chyba się paliło w TOP GEARze)
Volvo T6&T8
Nissan March Super Turbo (taka Micra stara)
Q7 TDI 4.0 v8 ma elektryczny kompresor bodajrze
Fajny koncept JAGa C-X75
ARIEL ATOM od DDM WORKS
Nie za wiele tego więc trzeba będzie spróbować, ale jak już mówiłem idzie powolutku, bo inne obowiązki oprócz hobby


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Mon, 12 Feb 2018 - 15:50
Post #34


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Ja bym powiedział, że Europa to kraj turbo, a w USA do każdego popularniejszego V8 jest zestaw kompresora.
Kompresory same w sobie też mogą pompować 1.5-2 bary , więc twincharger traci sens. Jak ktoś idzie w grubsze doładowania, to montuje duże turbo i godzi się z tym, że samochód do 6k rpm jedzie jak biedny wolnossak smile.gif.
Ja sam myślałem o zrobieniu twinchargera do swojego daily, ale jak moge wsadzic kompresor, ktory ogrnie 500 koni bez turbo, to mija się to z celem.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kompot
post Mon, 12 Feb 2018 - 20:39
Post #35


Forum Clubber
Dołączył: Thu, 17 February 2005





CYTAT(Kuki @ Mon, 12 Feb 2018 - 14:21) *
Lanćka była fajna w swoich czasach, nawet teraz jest fajna.
Jest parę twinchargerów:
ZENVO ST1 (chyba się paliło w TOP GEARze)
Volvo T6&T8
Nissan March Super Turbo (taka Micra stara)
Q7 TDI 4.0 v8 ma elektryczny kompresor bodajrze
Fajny koncept JAGa C-X75
ARIEL ATOM od DDM WORKS
Nie za wiele tego więc trzeba będzie spróbować, ale jak już mówiłem idzie powolutku, bo inne obowiązki oprócz hobby

W skrócie: Dziś w produkcji jest tylko Volvo i myślę, że tylko dlatego, że stać ich było na jeden nowy silnik. Bez niego mieliby mega lag, a widocznie e-kompresor był za drogi skoro w T8 i tak mają duży silnik elektryczny z tyłu (czyli reakcja na gaz i tak jest dobra).


--------------------
E90 330d LCI
BTG 9:49 (IS200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Tue, 13 Feb 2018 - 10:33
Post #36


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





W dobie dążenia do poprawy efektywności kompresor mechaniczny będzie raczej w odwrocie, bo pogarsza sprawność ogólną silnika. Nawet jeśli turbo zakłóca przepływ spalin to wykorzystuje i tak traconą energię (coś a'la rekuperator).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 13 Feb 2018 - 14:38
Post #37


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(radekrp90 @ Tue, 13 Feb 2018 - 10:33) *
W dobie dążenia do poprawy efektywności kompresor mechaniczny będzie raczej w odwrocie, bo pogarsza sprawność ogólną silnika. Nawet jeśli turbo zakłóca przepływ spalin to wykorzystuje i tak traconą energię (coś a'la rekuperator).


Tylko pokaż mi tę efektywność. Jak astra 1.6 w trasie paliła 6 litrów, a super nowoczesne 1.6 turbo w trasie też pali 6 lub więcej smile.gif.
Tracona energia powiadasz? To skąd wzrost temperatury spalin w silniku turbo? Rośnie temperatura, bo rośnie ciśnienie na wydechu. A ciśnienie rośnie, bo turbo zatyka.
Jest sprawniejsze niż kompresor, ale nie kręci się za darmo.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Wed, 14 Feb 2018 - 07:25
Post #38


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





Chodziło mi właśnie o porównanie bilansu turbodoładowanego do doładowanego mechanicznie.
To, że temperatura silnika rośnie to jeden z efektów doładowania w ogóle i z punktu termodynamicznego, to dobrze dla sprawności.
Natomiast to, że stare 1.6 pali X litrów, a nowe 1.6T również X z małym plusem - jaka jest waga nowych aut, jaka ilość osprzętu? Raczej nie porównujesz aut z tą samą karoserią, wyposażeniem i skrzynią biegów. Według mnie w tych samych warunkach (ustalonych) zużycie paliwa powinno być na podobnym poziomie, a przy wykorzystaniu charakterystyki (elastyczności) nawet może mniejsze. Tak czy inaczej silnik doładowany ma zastępować silnik o większej pojemności, nie odwrotnie - stąd nie należy oczekiwać mniejszego spalania w odniesieniu do n/a wink.gif

Ja poruszam tylko aspekt energetyczny - z jego punktu widzenia turbodoładowanie jest efektywniejsze, nawet jeśli traci się na nagrzewaniu głowicy oraz gorszym usuwaniu spalin. Do napędu kompresora zawsze należy zużyć jakąś energię z wału co nie daje efektu na kołach - efekt jest taki jakbyś miał silnik o większej pojemności, a jedynie mieścisz się w granicach jakiejś pojemności skokowej (np.: ze względu na podatki), bo innych pobudek za tym nie ma. Przynajmniej dla producentów.

Dziś liczy się "emisja CO2" więc mechanicznych doładowań będzie mniej, a więcej e-doładowania, bo jest "efektywniejsze" wink.gif Tylko to chciałem przekazać w tym swoim przydługawym poście.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RasPL
post Wed, 14 Feb 2018 - 11:57
Post #39


Forum Homee
Dołączył: Sun, 28 October 2012
Skąd: Tychy





zrobienie z 2.0 500KM superchargerem to nie maly wysiłek dla kółka na wale. Powodzenia no i oczywiscie straty na kołach ogromne


--------------------
Golf II 2.0 16VT BW9180 4Motion DSG on emublack
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kuki
post Wed, 14 Feb 2018 - 12:20
Post #40


User
Dołączył: Tue, 08 November 2005
Skąd: Dulowa/ k.Krakowa





I kompresor napędzany z wału silnika ma wady i turbosprężarka ma wady, ja już w życiu połączyłem wady motocykla z wadami samochodu i wyszła mi trajka, może w niedługim czasie będzie mi dane połączyć wady turbosprężarki i eatona.
Z innej beczki to pytanie, wie ktoś jak często pada sprzęgło elektromagnetyczne w 1.4tsi? (chodzi o sprzęgło paska eaton'a co jest obok kółka pompy wody)


--------------------
Jeszcze będzie przepięknie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Tuesday, 23 April 2024 - 18:00