Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Toyota MR2 AW11, Kolejny swap z honda
piwo
post Fri, 11 Feb 2022 - 15:45
Post #21


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





Ty liczyles moment dzialajacy na te sprzegielko male? To sie stosuje do silnikow elektrycznych moze 1,5kw.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Fri, 11 Feb 2022 - 15:45
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
berkut
post Fri, 11 Feb 2022 - 15:49
Post #22


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





CYTAT
Ty liczyles moment dzialajacy na te sprzegielko male? To sie stosuje do silnikow elektrycznych moze 1,5kw.


Na papierze znosi 350nm. Ile ten sprzet produkuje w piku nie wiem, srednio to 75-100nm. Ewidentnie rozerwala je sila odsrodkowa. Rewizja druga dostaje tuleje zamykajaca ja wewnatrz sprzegla, tak ze nawet jesli sie rozpadnie to nie bedzie mialo gdzie wyleciec i gruz zostanie w srodku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dziku
post Fri, 11 Feb 2022 - 16:27
Post #23


Forum Homee
Dołączył: Mon, 12 February 2007
Skąd: Warszawa-Wesoła





Pomyśl nad drugą tuleją, wewnątrz, bo jeszcze jest kwestia "wyciśnięcia" do środka, jak si~ okaże że jednemu silnikowi się czknie....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 11 Feb 2022 - 16:32
Post #24


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



4AGE też głupim silniczkiem nie jest, bym nawet powiedział najlepiej zaprojektowanym 1.6 jakie widział cywilny świat. Moce które da sie z tego wykręcić i jak lajtowe wtedy są wałki wprowadzają w osłupienie nawet fanów Hondy. 240 a nawet 260KM w NA z 1.6. Tyle to się robi ale z Hondy 2.0


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Fri, 11 Feb 2022 - 16:34
Post #25


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(piwo @ Fri, 11 Feb 2022 - 15:45) *
Ty liczyles moment dzialajacy na te sprzegielko male? To sie stosuje do silnikow elektrycznych moze 1,5kw.

spójrz na kły w skrzyniach biegów - wtedy widać wielkość "sprzęgiełka" Berkuta


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ROTOR
post Fri, 11 Feb 2022 - 21:01
Post #26


Forum Killer
Dołączył: Tue, 08 March 2005
Skąd: Lublin





CYTAT(kontrolm @ Fri, 11 Feb 2022 - 16:32) *
4AGE też głupim silniczkiem nie jest, bym nawet powiedział najlepiej zaprojektowanym 1.6 jakie widział cywilny świat. Moce które da sie z tego wykręcić i jak lajtowe wtedy są wałki wprowadzają w osłupienie nawet fanów Hondy. 240 a nawet 260KM w NA z 1.6. Tyle to się robi ale z Hondy 2.0


No nie wiem czy to tak kolorowo wyglada. Ile wg. ciebie maja st. w takim razie seryjne walki ? 4a to mega sentymentalna jednostka. W 82-83r trzeba przyznac ze rozpierdalala system ( tak jak nadwozia z ta jednostka) Ale powyzej 200-220km to juz traci zupelnie sens. Jednak np. smarowanie to duzy problem w tej rodzinie i nie jedyny. Obiektywnie i racjonalnie K20 niszczy kazde inne 4 cyl. W kategori szalenstwo 4 cylindrowe to m10 i wszystkie podtyposzeregi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Fri, 11 Feb 2022 - 22:00
Post #27


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





CYTAT(berkut @ Fri, 11 Feb 2022 - 16:49) *
Na papierze znosi 350nm. Ile ten sprzet produkuje w piku nie wiem, srednio to 75-100nm. Ewidentnie rozerwala je sila odsrodkowa. Rewizja druga dostaje tuleje zamykajaca ja wewnatrz sprzegla, tak ze nawet jesli sie rozpadnie to nie bedzie mialo gdzie wyleciec i gruz zostanie w srodku.

NIe wiem jakie tam są warunki (srednice walow, wpusty, miejsce etc) ale sprzegła z tuleja metalowa znosza do 15 tys obr i momenty nawet do 500Nm
https://demero.pl/files_mce/kbk/metallbalgk...ne_englisch.pdf

Pozdr


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Sat, 12 Feb 2022 - 05:20
Post #28


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Brawa za upór, pasję i pracowitość, no i umiejętności bez których projekt by nie ruszył z miejsca.
Natomiast z uwagi że jest to forum techniczne wypada odnieść się i skomentować sam pomysł od tej właśnie strony.
Pomysł łączenia dwóch niezależnych od siebie silników w jedną całość choć ambitny to z punktu widzenia czysto inżynierskiego nietrafiony kompletnie. Tak naprawdę masz teraz zdublowane układy ale pracujące niezależnie od siebie tworzące wspólną całość. A więc masz dwa układy smarowania, dwa rozrzady, dwie pompy wody, dwa układy zapłonowe, zdublowane wszystkie czujniki etc. Przy czym każdy musi być sprawny żeby całość pracowała dobrze. Stopień komplikacji, ryzyko usterek jest niepotrzebnie podwojony. Dodatkowa, nadmiarowa masa. Prawdopodobnie zbudowałeś najcięższy póltora litrowy silnik na świecie wink.gif
Dochodzi jeszcze kwestia utrudnionej diagnostyki, skomplikowanej regulacji synchronizacji gaźników i pewnie kupa innych drobnych spraw które wychodzą przy tak złożonych projektach. Fakt pomysł oryginalny, duża odwaga ale wg. mnie projekt skazany na porażkę, niestety.
Mimo wszystko podziwiam Cię, że wchodzisz w tak szalone pomysły które dają na przyszłość kupę doświadczenia i nowej wiedzy. To jest bezcenna wartość.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Sat, 12 Feb 2022 - 05:22
Post #29


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogus122
post Sat, 12 Feb 2022 - 09:18
Post #30


Frequent User
Dołączył: Tue, 10 November 2015





CYTAT(Tommo @ Sat, 12 Feb 2022 - 05:20) *
Brawa za upór, pasję i pracowitość, no i umiejętności bez których projekt by nie ruszył z miejsca.
Natomiast z uwagi że jest to forum techniczne wypada odnieść się i skomentować sam pomysł od tej właśnie strony.
Pomysł łączenia dwóch niezależnych od siebie silników w jedną całość choć ambitny to z punktu widzenia czysto inżynierskiego nietrafiony kompletnie. Tak naprawdę masz teraz zdublowane układy ale pracujące niezależnie od siebie tworzące wspólną całość. A więc masz dwa układy smarowania, dwa rozrzady, dwie pompy wody, dwa układy zapłonowe, zdublowane wszystkie czujniki etc. Przy czym każdy musi być sprawny żeby całość pracowała dobrze. Stopień komplikacji, ryzyko usterek jest niepotrzebnie podwojony. Dodatkowa, nadmiarowa masa. Prawdopodobnie zbudowałeś najcięższy póltora litrowy silnik na świecie wink.gif
Dochodzi jeszcze kwestia utrudnionej diagnostyki, skomplikowanej regulacji synchronizacji gaźników i pewnie kupa innych drobnych spraw które wychodzą przy tak złożonych projektach. Fakt pomysł oryginalny, duża odwaga ale wg. mnie projekt skazany na porażkę, niestety.
Mimo wszystko podziwiam Cię, że wchodzisz w tak szalone pomysły które dają na przyszłość kupę doświadczenia i nowej wiedzy. To jest bezcenna wartość.


W sumie - czy podobnie nie jest w starych V12 BMW? smile.gif Tam też są chyba dwa sterowniki, zdublowane czujniki, itp. co prawda rozrząd jest wspólny.


--------------------
---
Megane RS Trophy 2019 : Silesia Ring 1.57:27; Poznań 1:50.87; Slovakia Ring: 2:32.40; Brno: 2:31.8
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 12 Feb 2022 - 09:24
Post #31


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Tommo @ Sat, 12 Feb 2022 - 05:20) *
Brawa za upór, pasję i pracowitość, no i umiejętności bez których projekt by nie ruszył z miejsca.
Natomiast z uwagi że jest to forum techniczne wypada odnieść się i skomentować sam pomysł od tej właśnie strony.
Pomysł łączenia dwóch niezależnych od siebie silników w jedną całość choć ambitny to z punktu widzenia czysto inżynierskiego nietrafiony kompletnie. Tak naprawdę masz teraz zdublowane układy ale pracujące niezależnie od siebie tworzące wspólną całość. A więc masz dwa układy smarowania, dwa rozrzady, dwie pompy wody, dwa układy zapłonowe, zdublowane wszystkie czujniki etc. Przy czym każdy musi być sprawny żeby całość pracowała dobrze. Stopień komplikacji, ryzyko usterek jest niepotrzebnie podwojony. Dodatkowa, nadmiarowa masa. Prawdopodobnie zbudowałeś najcięższy póltora litrowy silnik na świecie wink.gif
Dochodzi jeszcze kwestia utrudnionej diagnostyki, skomplikowanej regulacji synchronizacji gaźników i pewnie kupa innych drobnych spraw które wychodzą przy tak złożonych projektach. Fakt pomysł oryginalny, duża odwaga ale wg. mnie projekt skazany na porażkę, niestety.
Mimo wszystko podziwiam Cię, że wchodzisz w tak szalone pomysły które dają na przyszłość kupę doświadczenia i nowej wiedzy. To jest bezcenna wartość.

w normalnym nowoczesnym aucie jak coś nie jest sprawne też nie pojedziesz zbyt daleko i długo. Masz elektronicznie sterowane pompy oleju elektryczne termostaty pompy wody, indywidualne cewki wystarczy że jedna siądzie i tryb awaryjny gotowy. W szybszych autach masz nawet parę pomp oleju często sterowanych elektronicznie do tego milion turbin spalinowych plus dmuchawki elektryczne więc gdzie tu widzisz większą komplikację ? Czy aby napewno u Berkuta ?
Kupuesz silnik w układzie V i już masz stopień komplikacji x2


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berkut
post Sat, 12 Feb 2022 - 09:34
Post #32


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





K20 na ten moment jest chyba najlepszym silnikiem 4 cyl, bliskie drugie miejsce w moim rankingu to hayabusa i oba bylyby duzo bardziej rozsadnym wyborem niz budowanie tego potworka.

CYTAT
NIe wiem jakie tam są warunki (srednice walow, wpusty, miejsce etc) ale sprzegła z tuleja metalowa znosza do 15 tys obr i momenty nawet do 500Nm
https://demero.pl/files_mce/kbk/metallbalgk...ne_englisch.pdf


Zebym znal tego pdf wczesniej ... Rewizja 2.0 dostanie elementy stad biggrin.gif Warunki sa trudne bo mowimy o wieloklinie z jednej stronie, stozku z drugiej i ciasnocie.

CYTAT
Natomiast z uwagi że jest to forum techniczne wypada odnieść się i skomentować sam pomysł od tej właśnie strony.
Pomysł łączenia dwóch niezależnych od siebie silników w jedną całość choć ambitny to z punktu widzenia czysto inżynierskiego nietrafiony kompletnie.


Tak ! biggrin.gif Ta toyota miala dluga droge do tego punktu. Na przyklad:



Po drodze siedzialo tez 2.5L 07K turbo. Tak jak napisalem wczesniej, ten sprzet to moja odskocznia od rzeczywistego swiata. Od stresu, od myslenia, od kompromisow technicznych, od rozmowy z klientami itd. Taka duza zabawka biggrin.gif Mam jeszcze kilka innych hobby, na przyklad bardzo lubie naprawiac rozne urzadzenia (w jednej z prac jestem min. technikiem utrzymujacym maszyny przy dobrym zdrowiu, piekarnia), ostatnio mialem zajawke na naprawianie konsol do grania, telewizorow, potem kart grafiki i plyt glownych. Pomijajac robienie "wam" elementow do aut lubie tez budowac trudne zamowienia, np. model wiezy cisnien w ciechanowie.


CYTAT
Prawdopodobnie zbudowałeś najcięższy póltora litrowy silnik na świecie wink.gif


Kompletny uklad napedowy wraz z olejem, komputerem itd. wazy 196kg.

CYTAT
Tak naprawdę masz teraz zdublowane układy ale pracujące niezależnie od siebie tworzące wspólną całość. A więc masz dwa układy smarowania, dwa rozrzady, dwie pompy wody, dwa układy zapłonowe, zdublowane wszystkie czujniki etc. Przy czym każdy musi być sprawny żeby całość pracowała dobrze. Stopień komplikacji, ryzyko usterek jest niepotrzebnie podwojony. Dodatkowa, nadmiarowa masa.

CYTAT
Dochodzi jeszcze kwestia utrudnionej diagnostyki, skomplikowanej regulacji synchronizacji gaźników i pewnie kupa innych drobnych spraw które wychodzą przy tak złożonych projektach. Fakt pomysł oryginalny, duża odwaga ale wg. mnie projekt skazany na porażkę, niestety.


Tak. Przyczym popatrz na to tez z drugiej strony. Te silniki razem maja na przyklad 4 czujniki. Porownujac to do byle jakiego 4 cylindrowego silnika BMW z turbo i zmiennym rozrzadem maja tez prawdopodobnie mniej elementow razem niz ten jeden silnik. VFR'ki slyna z tego ze sa wyjatkowo wiernym silnikiem, cena tych silnikow na allegro odzwierciedla ta sytuacje.

Tutaj dochodzimy do kolejnego aspektu: koszty, to co chce osiagnac i jak dobrym jestem kierowca.

Koszty. Jeden taki silnik na allegro to ok. 350zl kup teraz, 550zl z transportem. Sprzeglo klowe 1xx zl. Stal ok. 1000zl. Praca tokarza i materialy to ok. 1000zl. Zestaw uszczelek 250zl itd. Wszystko rozlozone w czasie, waz dusiciel w kieszeni przez to nie widzi ze czasem jakis grosz wypadnie z portfela. Jesli chodzi o ilosc pieniedzy, ktore poswiecilem na ten silnik to nie jest to nawet jeden K20.

Koszty pracy sa duzo wyzsze, tutaj tez jest jedno ale. Robie ten samochod w przestojach w normalnej pracy, w swieta, na urlopie. Jest to przyczyna tektonicznej skali czasowej budowy takiego projektu i tego ze na forum czasem jestem i dlugo mnie nie ma.

To co chce osiagnac. Fajna zabawke, ktora cieszy dzwiekiem i aspektami uzytkowymi. Kreci sie wysoko, ma duzo cylindrow wiec fajnie warczy. Skrzynia sekwencyjna powinna byc instalowana w kazdym aucie biggrin.gif

Ostatnia rzecz to to ze nie czuje sie na silach panowac nad takim sprzetem przy wysokiej mocy. Preferuje auto, ktorym moge sie pobawic i nie zabic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Sat, 12 Feb 2022 - 09:56
Post #33


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(bogus122 @ Sat, 12 Feb 2022 - 09:18) *
W sumie - czy podobnie nie jest w starych V12 BMW? smile.gif Tam też są chyba dwa sterowniki, zdublowane czujniki, itp. co prawda rozrząd jest wspólny.

M57 miał zdublowany układ zapłonowy i dwa sterowniki i mimo rozbudowanego systemu diagnostycznego sprawia masę problemów w poprawnym diagnozowaniu. Pamiętaj że to były lata 80'te.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Sat, 12 Feb 2022 - 10:04
Post #34


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





Dobra to konkretne pytanie. Zacznie wywalać płyn chłodniczy, silnik łapie temperaturę. Jaka diagnostyka? Mamy dwa termostaty, dwie pompy, cztery głowice i 4 uszczelki pod nie. Okaże się że na trzeciej głowicy z racji wieku ( te silniki mają ponad 20 lat) poddała się uszczelka. Zanim do tego dojdziesz miną wieki. Żeby rozbroić silnik z czapek trzeba rozpiąć oba rozrządy. Wiem co to jest pracować przy silniku motocyklowym V4 ile jest miejsca i to nie jest łatwa i przyjemna robota. Tu jest X2. Masakra i tylko współczuć mechanikowi biggrin.gif


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 12 Feb 2022 - 10:24
Post #35


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(ROTOR @ Fri, 11 Feb 2022 - 21:01) *
No nie wiem czy to tak kolorowo wyglada. Ile wg. ciebie maja st. w takim razie seryjne walki ? 4a to mega sentymentalna jednostka. W 82-83r trzeba przyznac ze rozpierdalala system ( tak jak nadwozia z ta jednostka) Ale powyzej 200-220km to juz traci zupelnie sens. Jednak np. smarowanie to duzy problem w tej rodzinie i nie jedyny. Obiektywnie i racjonalnie K20 niszczy kazde inne 4 cyl. W kategori szalenstwo 4 cylindrowe to m10 i wszystkie podtyposzeregi.

na 200KM wałek 310stopni z liftem tylko 9.1mm. FOrmuła Atlantic na 240KM wałek 320st lift tylko 10.1mm. A przecież wcale nie ma tam dużych zaworów. Dla porównania wałki dla B16 podobnymi czasami mają liftu po 12-13mm. I wcale B16 nie robi większej mocy wtedy. A przy okazji jest dużo cięższym i większym grzmotem. Robią z tych silników nawet 260 KM a to jest najwyższy motorsportowy poziom znany z silników Coswort/BMW - nie znam takich wartości z innych motorów 1.6


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kontrolm
post Sat, 12 Feb 2022 - 10:28
Post #36


Forum Clubber
Dołączył: Fri, 09 March 2007
Skąd: Błonie

Ikona grupy



CYTAT(Tommo @ Sat, 12 Feb 2022 - 10:04) *
Dobra to konkretne pytanie. Zacznie wywalać płyn chłodniczy, silnik łapie temperaturę. Jaka diagnostyka? Mamy dwa termostaty, dwie pompy, cztery głowice i 4 uszczelki pod nie. Okaże się że na trzeciej głowicy z racji wieku ( te silniki mają ponad 20 lat) poddała się uszczelka. Zanim do tego dojdziesz miną wieki. Żeby rozbroić silnik z czapek trzeba rozpiąć oba rozrządy. Wiem co to jest pracować przy silniku motocyklowym V4 ile jest miejsca i to nie jest łatwa i przyjemna robota. Tu jest X2. Masakra i tylko współczuć mechanikowi biggrin.gif

no a jak się to ma do współczesnych motorów z rozrządami z tyłu gdzie żeby zrobić cokolwiek musisz zdejmować skrzynię albo wyjmować motor ? Ja w moim V8 w XC90 żeby ustawić luzy na zaworach muszę rozebrać pół silnika łącznie z wyjęciem sanek alternatora półosi i tym podobnych ceregieli.
Jak w aucie w Vce pada UPG to i tak robisz dwie głowice bo też nie dojdziesz która padła a rozrząd cały trzeba rozpinać i tak.
Tu nie jest źle bo może rozłożyć robotę na raty - najpierw zrobić jeden silnik gdzie z pomiarów sprężania wyjdzie że na jednym garnku coś się dzieje, są też sposoby z pompowaniem cylindra sprężarką i analizowaniem skutków także nie jest tak źle jak myślisz.
W takim Ferrari (model który posiadał kolega nazwy nie pamiętam) sprzęgo musisz wymieniać co 15 tkm ale czy to jest powód żeby go nie kupować szczególnie gdy CIę stać ? Bo Berkuta jak widać stać na takie fantazje a Ty w to wszystko próbujesz włożyć problemy Kowalskiego z jego dupowozem który codziennie wozi go do pracy


--------------------
VEMS rozkminiłem do ostatniego rezystorka - chętnie pomogę
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Sat, 12 Feb 2022 - 10:41
Post #37


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(kontrolm @ Sat, 12 Feb 2022 - 10:28) *
no a jak się to ma do współczesnych motorów z rozrządami z tyłu gdzie żeby zrobić cokolwiek musisz zdejmować skrzynię albo wyjmować motor ? Ja w moim V8 w XC90 żeby ustawić luzy na zaworach muszę rozebrać pół silnika łącznie z wyjęciem sanek alternatora półosi i tym podobnych ceregieli.

Dobrze że Veyronem nie wyskoczyłeś wink.gif Więc sam widzisz jak seryjny silnik, który od początku był projektowany jako całość generuje mase kosztów i komplikacji obsługowych a co dopiero złożone w garażu dwa stare silniki motocyklowe. Nie mówię że nie wykonalne tylko zwyczajnie kompletnie nie praktyczne na dłuższą metę. Sam berkut napisał, że to ma być tani projekt więc dodatkowo komplikuje sprawę, znając ceny części do japońskich motocykli.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berkut
post Sat, 12 Feb 2022 - 10:57
Post #38


Forum Homee
Dołączył: Thu, 11 November 2004
Skąd: warszawa





Allegro/olx i sposób w jaki to jest zbudowane sprawia że w cenie kompletu uszczelek do głowicy i srob do jednego silnika mogę kupić silnik + uszczelki dekli i w ciągu jednego dnia roboczego mieć działający spowrotem zestaw.

To jest tak zbudowane ze wyjęcie silnika zajmuje mi 30min szybkiej pracy, godzinę palac fajka. Silniki mają zabawki bolt on.

Seryjne silniki nie są problemem w tym równaniu , na ten moment jedyne problemy jakie mam to elementy wykonane przeze mnie. Dzisiaj będę miał poprawiony łącznik między silnikami, w tym tygodniu powinienem mieć możliwość poprawienia tylnych sanek dyferencjału.

Na ten moment trend jest taki że z każdą poprawka jest lepiej i bliżej do cywilnego wozu.

Mówisz o diagnostyce silnika, tak naprawdę z punktu użytkowego większym tematem jest brak wstecznego biegu xD

CYTAT
Jaka diagnostyka? Mamy dwa termostaty, dwie pompy, cztery głowice i 4 uszczelki pod nie. Okaże się że na trzeciej głowicy z racji wieku ( te silniki mają ponad 20 lat) poddała się uszczelka. Zanim do tego dojdziesz miną wieki. Żeby rozbroić silnik z czapek trzeba rozpiąć oba rozrządy. Wiem co to jest pracować przy silniku motocyklowym V4 ile jest miejsca i to nie jest łatwa i przyjemna robota. Tu jest X2. Masakra i tylko współczuć mechanikowi


Jeden termostat. Jest to zreszta nieistotne bo nie stanowi to zadnego problemu. W samym aucie ilosc miejsca jest przepastna a wyjecie silnika to natychmiastowa sprawa a sam silnik ma zbudowany dedykowany stojak.

Gr00by rozbieral ze mna ten silnik i wie ze wszystko jest latwe w dostepie, proste i dobrze zbudowane tak zeby serwis tego byl po prostu fajna zabawa.

VFR nie ma rozrzadu ktory musisz rozpinac. To jest na kolach zebatych, powinienes to wiedziec. 3 sroby i pyk, choinka z kolami zebatymi wyjeta.

Te silniki sa naprawde bardzo proste i latwe w serwisie.

CYTAT
Zacznie wywalać płyn chłodniczy, silnik łapie temperaturę.


Tutaj jest ciekawa kwestia. Auto ma mocno zaawansowany system odpowietrzania silnika ze wzgledu na to ze silnik jest z tylu a chlodnica z przodu. Po poprzednich przygodach z odpowietrzaniem silnika stwierdzilem dosc i basta, zrobilem dedykowany odpowietrznik z swirl potem. W praktyce jest niewykonywalne to zeby pompy wody zaciagnely cos innego niz odpowietrzona wode. Wyciek musialby byc naprawde ogromny zeby wogole zauwazyc ze cos jest nie tak.

Ktos kto odpowietrzal auto MR bylby gotow zabic jakby zobaczyl jak wlewa sie plyn do tego auta w stosunku do serii. 2x 5L banka wody leje sie w zasadzie na raz i tylko slychac AAAAAAAAMMMMMM i na koncu bul bul bul, gotowe. Odpalic, dolac brakujace pol litra, ktore bylo w przewodach i czesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Sat, 12 Feb 2022 - 13:13
Post #39


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





CYTAT(berkut @ Sat, 12 Feb 2022 - 10:34) *
Zebym znal tego pdf wczesniej ... Rewizja 2.0 dostanie elementy stad biggrin.gif Warunki sa trudne bo mowimy o wieloklinie z jednej stronie, stozku z drugiej i ciasnocie.

Są tuleje zaciskane (te z tuleją stośkową), ale mozna rownież dorobić tuleje z wielowypustem w środku. Gdybyś potrzebował to priv.


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ROTOR
post Sat, 12 Feb 2022 - 15:58
Post #40


Forum Killer
Dołączył: Tue, 08 March 2005
Skąd: Lublin





CYTAT(kontrolm @ Sat, 12 Feb 2022 - 10:24) *
na 200KM wałek 310stopni z liftem tylko 9.1mm. FOrmuła Atlantic na 240KM wałek 320st lift tylko 10.1mm. A przecież wcale nie ma tam dużych zaworów. Dla porównania wałki dla B16 podobnymi czasami mają liftu po 12-13mm. I wcale B16 nie robi większej mocy wtedy. A przy okazji jest dużo cięższym i większym grzmotem. Robią z tych silników nawet 260 KM a to jest najwyższy motorsportowy poziom znany z silników Coswort/BMW - nie znam takich wartości z innych motorów 1.6


Tak wiesz, z doswiadczenia - powerband 4a bedzie mialo duzo slabszy przy takiej samej mocy co b16. Druga sprawa, 4a ani nie jest mniejsze ani lzejsze. Ba jest duzo ciezsze od b16, ma zeliwny blok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Sunday, 28 April 2024 - 00:34