Shoutbox 0 nowych PW 


7 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> kompresor z turbiny od tira
jackkpl
post Wed, 23 Nov 2016 - 19:30
Post #41


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(marcin137 @ Wed, 23 Nov 2016 - 17:33) *
mam możliwość na 4-tej osi cnc, na podzielnicy lub na frezarce odwiedniowej , wybrałem obwiedniową smile.gif
a co to projektu podłączyłem wiertarkę pod wałek z kołem pasowym, wiertarka ma 1500obr na pusto wiec pod obciążeniem myślę że z 1200 wałek mógł mieć wiec wirnik kręcił się wtedy około 3.5tys to tak jak by bmw miało 380obrotów efekt taki że wskaźnik od ciśnienia (wskaźnik festo do 4 barów) nie pokazywał prawie nic przy zamkniętym wylocie coś tam drgnęło ale masa powietrza była zadowalająca w sensie litrów/godz lub kg/h jak kto woli myślę teraz jak to rozpędzić nawet od granicznych obrotów smile.gif
muszę też poszukać dokładniejszego wskaźnika smile.gif


zrób adapter do szlifierki kątowej, może 0.5 bara wygeneruje przy 0 przepływie smile.gif.
Weź pod uwagę fakt, że żeby rozpędzić taki wirnik do 100-150k rpm, to trzeba paru kW mocy (wbrew pozorom turbo się nie kręci z niczego) smile.gif. Więc do granicznych obrotów nie rozkręcisz.

http://www.engineeringtoolbox.com/horsepow...air-d_1363.html

Przykładowo 100cfm (bardzo mało jak na silnik) i 0.3 bara potrzeba 2 koni mechanicznych.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 23 Nov 2016 - 19:30
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
RasPL
post Wed, 23 Nov 2016 - 20:36
Post #42


Forum Homee
Dołączył: Sun, 28 October 2012
Skąd: Tychy





No ja swoj kompresor zapinalem do wiertarki stolowej i przy 2k obrotow kompresora robil 0.4b po zatkaniu ale wiertarka spowalniala.


--------------------
Golf II 2.0 16VT BW9180 4Motion DSG on emublack
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 23 Nov 2016 - 22:23
Post #43


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(RasPL @ Wed, 23 Nov 2016 - 20:36) *
No ja swoj kompresor zapinalem do wiertarki stolowej i przy 2k obrotow kompresora robil 0.4b po zatkaniu ale wiertarka spowalniala.


Ale to pewnie mowa o innym kompresorze ( positive displacement) , tutaj 0.4 bara to trzeba będzie z 50k rpm na wirniku smile.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Thu, 24 Nov 2016 - 19:09
Post #44


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





dzisiaj założyłem silnik od kompresora 3 tys obr. 3kw i udało się rozpędzić wirnik do 16 tys i w ręce wpadł mi miernik obrotów , jutro dorobię kółko na silnik takie żeby wirnik miał 27 ale coś mi się wydaje że będę musiał poprawić płaszczyznę przylegania wirnika oraz kupić nowy wirnik bo kupiłem już taką wyświechtaną i chyba nie trzyma ciśnienia fakt że ilość jest spora i cały kurz w piwnicy rozwiało ale jak przyłożę rękę to nie jest tak jak w moim mercu z kompresorem że nie można na wolnych obrotach już zatkać rurku wylotu i powietrze się mega grzeje aż w rękę ciepło smile.gif




--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EssiRS
post Thu, 24 Nov 2016 - 19:13
Post #45


Forum Homee
Dołączył: Tue, 04 October 2005
Skąd: Warszawa





Grzanie to akurat ze względu na inną konstrukcję kompresora.


--------------------
Warner R4 180KM 380kg, Łódź 56,3, Rozeta Wróbla 1:09,72
Mercedes w202 C230 m111 Turbo 405KM 550Nm 1150kg Poznań 1:44.8 (bez aero)
Mercedes R129 SL500 M119, 6-manual, AMG 8 tłoczków 360mm, ET 13:382, Poznań 1:55
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 24 Nov 2016 - 19:16
Post #46


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





O jakim mercu piszesz? Jesli tam jest eaton to on nawet przy 1k rpm wygeneruje cisnienie. Eaton pcha stala ilosc powietrza na obrot(- straty na nieszczelnosci) a odsrodkowy musi tak rozpedzic powietrze,zeby sila odsrodkowa je wypchnela na zewnatrz muszli smile.gif. Cos jak wirowanie w pralce.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Thu, 24 Nov 2016 - 19:18
Post #47


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





no i kawałek filmiku biggrin.gif
https://www.youtube.com/watch?v=lf3RjGwGjKE...eature=youtu.be
yyy w203 eaton m45 i jest tak jak mówisz ale jak mam teraz sprawdzić ciśnienie i czy wogle da rade skoro jak zatkam wylot to ta siła tego wypychania rozproszy sie


--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RasPL
post Thu, 24 Nov 2016 - 19:27
Post #48


Forum Homee
Dołączył: Sun, 28 October 2012
Skąd: Tychy





Po filmie widac ze zupelnie to nie dziala. Obroty wirnika są dużo za małe. Jak już zacznie to działać to lepiej uważaj przy testowaniu bo taki pasek nie utrzyma mocy. Nie mówiąc już o rozpadnięciu sprężarki.

Przy działającej poprwnie sprężarce nie polecam przytykać ręki do wlotu tym bardziej że wirnik bardzo blisko i można zrobić sobie ała. Jak już ręką to zatykaj wylot


--------------------
Golf II 2.0 16VT BW9180 4Motion DSG on emublack
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Thu, 24 Nov 2016 - 19:53
Post #49


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





no właśnie propo wylotu czy w normalnej turbinie jak się zatka ręką to ciśnienie znika i turbo porostu nie zasysa czy pompuje czy ciśnienie wytwarza się dopiero jak układ dolotowy cały intercooler kolektory i rury tworzą pewnego rodzaju zbiornik ? może na filmie tego nie widać ale w porównaniu do eatona ilość powietrza wydaje się być podobna


--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Thu, 24 Nov 2016 - 20:04
Post #50


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(marcin137 @ Thu, 24 Nov 2016 - 19:53) *
no właśnie propo wylotu czy w normalnej turbinie jak się zatka ręką to ciśnienie znika i turbo porostu nie zasysa czy pompuje czy ciśnienie wytwarza się dopiero jak układ dolotowy cały intercooler kolektory i rury tworzą pewnego rodzaju zbiornik ? może na filmie tego nie widać ale w porównaniu do eatona ilość powietrza wydaje się być podobna


Ciśnienie sprawdź tak jak pisałem wcześniej - z wylotu kompresora jakaś redukcja, trójnik z map sensorem i na końcu zawór (może być nawet taki od wody), żebyś mógł regulować przepływ. Wtedy możesz coś pomierzyć. Weź pod uwagę, że typowe turbo ma tzw surge line ,czyli zbyt duże ciśnienie przy małym przepływie powoduje złą pracę kompresora i powietrze zaczyna pulsować.

https://turbobygarrett.com/turbobygarrett/surge_line


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin137
post Sun, 27 Nov 2016 - 13:29
Post #51


Super User
Dołączył: Fri, 07 October 2016
Skąd: Olsztyn





dzięki za podpowiedź tak zrobię muszę pierw zakupić wskaźnik doładowania , dzisiaj wymieniłem kółko na silniku na 150 mm te na wałku ma 50mm czyli tak samo jak ma być w bmw smile.gif silnik ma 3 tys wiec pomiary będą dla 3 tys przed chwilą to odpaliłem i muszę przyznać że w porównaniu z poprzednimi obrotami różnica jest tak wielka że miałem już problem z pomiarem obrotów tak ssało do środka i wylotu nie da się już szczelne zatkać ręką dokładnie tak samo jak w eatonie biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif



--------------------
Mercedes-Benz M111 2.3 GTX30 + Eaton M62
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SR-71
post Sun, 27 Nov 2016 - 15:58
Post #52


Frequent User
Dołączył: Mon, 26 September 2011
Skąd: W-wa





Jestem ciekawy ile km w aucie wytrzyma przełożenie, łożyska itd. czy nie trzeba będzie tego co chwilę serwisować - działać na pewno będzie tylko jak długo smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bodziokardasz
post Sun, 27 Nov 2016 - 20:26
Post #53


User
Dołączył: Fri, 18 February 2011
Skąd: czarnaziemia





autor tematu tez zapewne jest ciekaw, dlatego się podjął zadania zaprojektowania i wykonania. Po tym co robi widać, ze jak coś będzie źle, to wprowadzi zmiany i będzie działał dalej. Brawo Marcin!

ps. proponuje podczas pomiarów mierzyć obroty kola pasowego , znasz przełożenie wewnątrz kompresora , wiec policzysz obroty wirnika, będzie równie dokładnie a na pewno bezpieczniej
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Sun, 27 Nov 2016 - 21:23
Post #54


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





Bodzio +1

Jest kozak, tzn mam na myśli coś z tego będzie. Tylko nadal wszystko bez konkretów. Ale działaj działaj, jednego jestem pewien kompresory tego typu działają na zasadzie mniej więcej "im szybciej kręcisz tym lepiej pompujesz" w sensie nie ma liniowego przyrostu jak w przypadku eatona.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Tue, 29 Nov 2016 - 08:59
Post #55


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





Gdyby wydajność sprężarki odśrodkowej zależała tylko od obrotów to byłby "pikuś". To nie tłok lub śruba gdzie masz (względnie) stałą objętość w cyklu. Tu ma znaczenie zarówno geometria jak i (a może nawet przede wszystkim) dokładność wykonania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lukaszp12p
post Tue, 29 Nov 2016 - 10:28
Post #56


Rookie
Dołączył: Mon, 28 November 2016





Marcin jesteś naprawdę super gościu :-) Sam zamierzalem zrobić coś takiego lecz zaprzestalem ze wsgledu na łożyska. Sam osobiscie mam turbo od iveco stralis cursor 13 euro 5, czyli 13L silnik 500km sprezarka ta osiąga obroty do 80tys i pompuje wtedy 2.5bara dla 6cylindrów. W twoim przypadku może być to mniej, a raczej na pewno bo iveco jest bardziej podkrecone cisnieniem doladowania niż reszta ciężarówek. Trzymam kciuki i będę śledził co dalej z twoim swietnym wynalazkiem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SAS Parts
post Tue, 29 Nov 2016 - 13:08
Post #57


Super User
Dołączył: Thu, 28 April 2016





CYTAT(radekrp90 @ Tue, 29 Nov 2016 - 08:59) *
Gdyby wydajność sprężarki odśrodkowej zależała tylko od obrotów to byłby "pikuś". To nie tłok lub śruba gdzie masz (względnie) stałą objętość w cyklu. Tu ma znaczenie zarówno geometria jak i (a może nawet przede wszystkim) dokładność wykonania.


Tak ale zakładając że dokładność wykonania - czyli spasowanie wirnika z obudowami jest jak w oryginalnej turbosprężarce, to jedyne co decyduje o przepływie to właśnie obroty. Geometria wirnika też jest stała tu się nic nie zmieniło.

Więc tak jak od początku piszę, jaki będzie wynik na silniku - czy podniesie wykres czy nie, a jeśli tak to o ile zależy w tym projekcie tylko i wyłącznie od obrotów sprężarki. Ale żeby cokolwiek dalej z tym działać już na silniku trzeba zmierzyć przepływ. Bo się okaże że dopiero przy 4 czy 5 tysiącach obrotów bilans zapotrzebowania na powietrze a to co sprężarka podaje wyjdzie na plus. Czyli - to że zaczęła coś dmuchać w odczuciu subiektywnym (pomiar ręką) to może być de facto połowa tego co silnik potrzebuje i mocy to nie narobi, chyba że w cinquecento sporting.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radekrp90
post Tue, 29 Nov 2016 - 16:32
Post #58


Frequent User
Dołączył: Fri, 27 March 2009





Od geometrii wirnika zależy bardzo dużo - może się przecież okazać, że kręcąc go z prędkością "X" masz przepływ "Y" ale nie oznacza to, że mając przepływ "3X", masz przepływ "3Y". Charakterystyka nie jest liniowa, występuje przecież nagrzewanie i pewnym momencie ciecz (gaz to też "ciecz") kotłuje się wewnątrz kompresora... Tak nam kiedyś przynajmniej wychodziło przy badaniu innych maszyn przepływowych więc sądzę, że i tu będzie podobnie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Tue, 29 Nov 2016 - 16:36
Post #59


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(radekrp90 @ Tue, 29 Nov 2016 - 16:32) *
Od geometrii wirnika zależy bardzo dużo - może się przecież okazać, że kręcąc go z prędkością "X" masz przepływ "Y" ale nie oznacza to, że mając przepływ "3X", masz przepływ "3Y". Charakterystyka nie jest liniowa, występuje przecież nagrzewanie i pewnym momencie ciecz (gaz to też "ciecz") kotłuje się wewnątrz kompresora... Tak nam kiedyś przynajmniej wychodziło przy badaniu innych maszyn przepływowych więc sądzę, że i tu będzie podobnie.


O tym rozmawialiśmy parę postów wcześniej, są nawet mapy przykładowego holseta. Że tak powiem, ameryki tym postem nie odkryłeś wink.gif.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Al Ed Upek
post Tue, 29 Nov 2016 - 22:39
Post #60


Super User
Dołączył: Tue, 11 January 2011





Gaz to płyn, ale nie jest cieczą.

CYTAT(radekrp90 @ Tue, 29 Nov 2016 - 16:32) *
Od geometrii wirnika zależy bardzo dużo - może się przecież okazać, że kręcąc go z prędkością "X" masz przepływ "Y" ale nie oznacza to, że mając przepływ "3X", masz przepływ "3Y". Charakterystyka nie jest liniowa, występuje przecież nagrzewanie i pewnym momencie ciecz (gaz to też "ciecz") kotłuje się wewnątrz kompresora... Tak nam kiedyś przynajmniej wychodziło przy badaniu innych maszyn przepływowych więc sądzę, że i tu będzie podobnie.



--------------------
Z pozdrowieniami,
Szymon
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Friday, 19 April 2024 - 00:50