Shoutbox 0 nowych PW 


2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> nakrętki do kół jaka twardość?, z serii "nie ma głupich pytań"
kirpek
post Sun, 09 Jul 2017 - 13:59
Post #1


Forum Killer
Dołączył: Wed, 03 August 2011
Skąd: Szczecin





witam!
przerabiam compota swojego
ze szpilek wkręcanych (śruba) na wersję ze szpilką i nakrętką.
szpilki już mam, nie wiem jakie nakrętki kupić, tzn większość dostępnych jest twardości 8,8 koszt max 50zł
znalazłem też jedną aukcję z twardością 10.(ileś tam) koszt ok 120zł
i pytanie moje czy te 8.8 są wystarczające, tzn czy gwinty się ukręcają jak i sam łeb czy się nie wyrabia?

oglądałem też te kute alu, ok 100zł, wiem że niby lakier z nich złazi, ale bimbam sobie na to, mają działać i się nie rozdupcyć po kilku odkręceniach.

szpilki mam o twardości właśnie 10.(ileś tam).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Sun, 09 Jul 2017 - 13:59
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
!markos
post Sun, 09 Jul 2017 - 23:16
Post #2


prawie jak integra
Dołączył: Mon, 29 December 2003
Skąd: waw





Aluminiowe nie są malowane, tylko anodowane i wymagają dobrej nasadki i pewnego wyczucia przy odkręcaniu/dokręcaniu. Jak chcesz mocną i jednocześnie lans nakrętkę, to chyba tylko Kics, ale cena zwala z nóg, równie wymagające w obsłudzze, bo nie można ich dowalić na oko, tylko nie więcej niż 105Nm - trzymają bardzo dobrze, bo mają obrotową przylgnię. Tak poza tym to po prostu wystarczy Ci najzwyklejsza nakrętka z pasującą przylgnią.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grete
post Mon, 10 Jul 2017 - 12:00
Post #3


eMpowered
Dołączył: Mon, 10 July 2017
Skąd: Bydgoszcz





Również wydaje mi się że zwykła nakrętka wystarczy. Do kicksa bez klucza dynamometrycznego się nie obejdzie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kirpek
post Mon, 10 Jul 2017 - 12:02
Post #4


Forum Killer
Dołączył: Wed, 03 August 2011
Skąd: Szczecin





ok, kupuje zwykłe. kiksy przy stalówce mogłyby wyglądać śmiesznie wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Tue, 11 Jul 2017 - 12:20
Post #5


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





nie ma kutych aluminiowych tak na marginesie


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
!markos
post Tue, 11 Jul 2017 - 15:16
Post #6


prawie jak integra
Dołączył: Mon, 29 December 2003
Skąd: waw





A jakie są te aluminiowe? Odlewane..? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kirpek
post Tue, 11 Jul 2017 - 18:32
Post #7


Forum Killer
Dołączył: Wed, 03 August 2011
Skąd: Szczecin





w aukcji piszą kute. kłamią?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Tue, 11 Jul 2017 - 20:39
Post #8


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Niestety kłamią. Szukają frajera co to lyknie że są kute co ma łeb zakuty.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MisioLBN
post Tue, 11 Jul 2017 - 21:44
Post #9


Forum Homee
Dołączył: Tue, 16 December 2014





A czemu niby nima kutych amelinium? Przeciez amelinium rowniez moze byc kute.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Wed, 12 Jul 2017 - 10:14
Post #10


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Nie ma znaczenia czy aluminium. Poczytaj co to jest kucie, zobacz w youtube jak wygląda proces i się dobrze zastanów dlaczego ktoś szuka frajera.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Wed, 12 Jul 2017 - 17:48
Post #11


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





MiP i jaki problem zrobić kutą przygotówke pod nakrętke?


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
usuniety
post Wed, 12 Jul 2017 - 18:13
Post #12


Forum Killer
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Katowice





Japoński Speed Star Racing odkuwa na zimno.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Thu, 13 Jul 2017 - 10:31
Post #13


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





usunięty skąd wiesz, że odkuwają gwint w tych nakrętkach? Widziałeś czy zgrywasz forumowego bohatera?
Skiba do stali w sumie jest do zrobienia kucie, ale po co jak można wygniatać?


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Thu, 13 Jul 2017 - 14:03
Post #14


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





MiP a po co mieliby odkuwać gwint? biggrin.gif


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Thu, 13 Jul 2017 - 14:25
Post #15


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Skiba ja nie wiem po co zważywszy, że w tym materiale kute jest słabsze od frezowanego. Tak tylko pytam. Bo to, że chłopaki odkuli sobie po obwodzie symbol na nakrętce i czują upoważnienie do nazywania ich kutymi to ja dobrze wiem.
PS i nie jest to żadne aluminium lotnicze (jak usunięty napisał) tylko stare lotnicze. Współcześnie używania się stopu aluminium z litem w lotnictwie i to jest przyszłość stopów aluminium.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baltosz
post Thu, 13 Jul 2017 - 15:49
Post #16


User
Dołączył: Mon, 18 May 2015





Od kiedy to obróbka skrawaniem zmienia właściwości mechaniczne materiału? wink.gif
CYTAT(MadeInPoland @ Thu, 13 Jul 2017 - 14:25) *
Skiba ja nie wiem po co zważywszy, że w tym materiale kute jest słabsze od frezowanego. Tak tylko pytam. Bo to, że chłopaki odkuli sobie po obwodzie symbol na nakrętce i czują upoważnienie do nazywania ich kutymi to ja dobrze wiem.
PS i nie jest to żadne aluminium lotnicze (jak usunięty napisał) tylko stare lotnicze. Współcześnie używania się stopu aluminium z litem w lotnictwie i to jest przyszłość stopów aluminium.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomad66
post Thu, 13 Jul 2017 - 22:32
Post #17


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





wygniatanie gwintów nie powoduje poważnego naruszenia struktury materiału czego nie można powiedzieć o nacinaniu. No i niepoprawna obróbka skrawaniem materiału może spowodować miejscowe utwardzenia a nawet pęknięcia materiału. Wcale to zagadnienie nie jest takie proste jak się wydaje.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Thu, 13 Jul 2017 - 23:02
Post #18


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





CYTAT(MadeInPoland @ Thu, 13 Jul 2017 - 15:25) *
Skiba ja nie wiem po co zważywszy, że w tym materiale kute jest słabsze od frezowanego. Tak tylko pytam. Bo to, że chłopaki odkuli sobie po obwodzie symbol na nakrętce i czują upoważnienie do nazywania ich kutymi to ja dobrze wiem.
PS i nie jest to żadne aluminium lotnicze (jak usunięty napisał) tylko stare lotnicze. Współcześnie używania się stopu aluminium z litem w lotnictwie i to jest przyszłość stopów aluminium.


Nie ma czegoś takiego jak aluminium lotnicze. Może być że jest czesto używane w lotnictwie ale to ani nie mianuje ich lotniczym ani nie dodaje właściwosci.
Jak masz jakieś konkretnie na myśli to użyj nazwy wg normy będzie łatwiej rozmawiać.

Używam dużo aluminium 7075 (wg ASTM) które jest najpierw kute, a później toczone/frezowane i wydaje mi się że nie za bardzo rozumiesz po co odkuwa się materiał, jak wygląda ten proces i jaki jest efekt samego kucia oraz jego + i -.


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadeInPoland
post Thu, 13 Jul 2017 - 23:56
Post #19


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 15 July 2008
Skąd: Katowice





Używam stopy alu kute, gniecione oraz frezowane, ale niech Ci będzie, że się nie znam. Co do stopu alu z litem nie znam konkretnego symbolu ponieważ ten stop jest tworzony w kilku zakładach w US i prawdopodobnie Rosji i nie jest dostępny w handlu w Polsce i chyba nawet w europie. Mam do niego dostęp tylko dlatego, że znajomy tam pracuje w US i wiem dlaczego jest najlepszym stopem alu i dlaczego stosują go w lotnictwie wojskowym czy w f1. Czy Ty wiesz czy nie mnie nie interesuje, ale ponieważ pewnie wiesz o nim wszystko to zamkne się się tej kwestii. Co u kucia 7075 to sztuka nie jest w sieci znaleźć byle laikowi porownania właściwości mechanicznych kutego do obrabianego, a ktoś kto wie cokolwiek o materiałach choćby jak ja, który nie jest metalurgiem to dobrze wie co to znaczy próba rozciągania, moduł Younga, granicą sprężystości, ciagliwosc. Reszta niech sobie kupuje kute nakrętki że stopów aliminium. Mam w d... tłumaczenie debilom dlaczego nimi w istocie są. Niezależnie od tego co napisze i tak nimi zostaną. Każdy tu jest fachman im mniej wie w temacie tym bardziej zaciekle broni swoich racji. Kujcie cynkal, powodzenia.

P.S. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak alu lotnicze chociaż historycznie zwane jest tak często 7075. Nawet alinox, który tym handluje tak to nazywa, żeby ciągnąć frajerów jak muchy do gówna. Ze względu na marna wytrzymałość zmeczeniowa ten stop się słabo nadaje na poszycia skrzydeł czy inne prawdziwie obciążone elementy w lotnictwie.


--------------------
Nie ma nudnych samochodów, są tylko nudni kierowcy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skiba
post Fri, 14 Jul 2017 - 07:39
Post #20


Forum Killer
Dołączył: Wed, 14 July 2004
Skąd: Rz





Zupełnie nie rozumiem dlaczego się denerwujesz i ciskasz.
Miałem na myśli jedynie różnice w ułożeniu ziaren i wpływie kierunku kucia itd. ale skoro ciągniesz dyskusje w tak miernej postaci w kierunku obrażania to ja dziękuje.

Ps.1 Próbki do prób wytrzymałościowych to skąd sie bierze? Odpowiem Ci - z przedłużenia odkuwki przeznaczonej na próbki, które później się toczy aby uzyskać kształt próbki.
Ps.2 Kupujemy w alinoxie materiał tonami miesięcznie i nikt nie wygłupiał sie żeby zamówienie składać w postaci "dajcie nam aluminium lotnicze".
Ps.3 Do produkcji F16, -18, -35 też używamy między innymi 7075, taki jeden czarny helikopter tak samo ma wręgi z tego materiału ale widocznie nie są to "prawdziwie" obciążone elementy.


--------------------
Quality means doing it right when no one is looking.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 18 April 2024 - 22:36