Shoutbox 0 nowych PW 


3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Import czesci samochodowych - problem z clem, zakwestionowanie wartosci towaru
jackkpl
post Wed, 23 Jan 2013 - 10:39
Post #1


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





Witam

Zamowilem z zagranicy czesc samochodowa. Dokonalem za nia (oraz za inne uslugi i towary) platnosci paypalem. Do paczki dolaczona jest faktura zakupu na ta czesc (jest ona mniejsza, niz cala platnosc dokonana przez paypal). Urzad celny kwestionuje ta fakture i zada ode mnie dowodu platnosci z karty kredytowej lub konta. W tej sytuacji nalicza mi clo od pelnej kwoty ,a nie od wartosci towaru znajdujacego sie w paczce. Czy ktos z Was mial podobna sytuacje, lub wie, jakie przepisy obowiazuja? Czy urzad celny ma prawo zadac ode mnie wyciagow z konta, faktura nie jest wystarczajacym dokumentem?



--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Wed, 23 Jan 2013 - 10:39
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
usuniety
post Wed, 23 Jan 2013 - 11:14
Post #2


Forum Killer
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Katowice





Jeśli dobrze pamiętam to w liście, który dostałeś powinno być również pouczenie z podstawą prawną (ja tak miałem).
Edit :
Tutaj było troszkę na ten temat (nie wiem na ile aktualne).
http://www.racingforum.pl/index.php?showtopic=87691
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 23 Jan 2013 - 11:24
Post #3


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(usuniety @ Wed, 23 Jan 2013 - 11:14) *
Jeśli dobrze pamiętam to w liście, który dostałeś powinno być również pouczenie z podstawą prawną (ja tak miałem).
Edit :
Tutaj było troszkę na ten temat (nie wiem na ile aktualne).
http://www.racingforum.pl/index.php?showtopic=87691


W zawiadomieniu, ktore otrzymalem , nie ma podstawy prawnej. Na moje zapytanie, czy w przesylce znajdowala sie faktura, ktora jest podstawa do wyliczenia cla, otrzymalem odpowiedz, ze mam doslac potwierdzenie przelewu (karta kredytowa, paypal, konto). Oczywiscie bez podstawy prawnej, ani nawet bez podpisu osoby, z ktora koresponduje. Nie mam zamiaru placic podatku od calosci kwoty, poniewaz tylko czesc zaplaconej kwoty zwiazana jest z towarem w przesylce, reszta to usluga, ktora nie podlega cleniu.

W temacie z linku nie znalazlem informacji, ktore bylyby dla mnie pomocne.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tanner1
post Wed, 23 Jan 2013 - 11:27
Post #4


User
Dołączył: Mon, 30 March 2009
Skąd: Bielsko-Biała





Weź majla z paypala które dostałeś jako potwierdzenie płatności, zapisz jako html. Zmień kwotę na taką jaka jest na fakturze, możesz też zmienić numer transakcji (ten długi). Wyeksportuj to do PDFa i wyślij im, przejdzie smile.gif Który do dokładnie urząd celny, na slasku?


--------------------
ex Renault Megane II RS '04 - 2.0 16vT - F4RT 225KM 300Nm
Renault Megane III GT Line '13 - 1.6 16v - K4M 110KM 151Nm
Renault Megane III RS Trophy '15 - 2.0 16vT - F4RT 275KM 360Nm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 23 Jan 2013 - 11:29
Post #5


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Tanner1 @ Wed, 23 Jan 2013 - 11:27) *
Weź majla z paypala które dostałeś jako potwierdzenie płatności, zapisz jako html. Zmień kwotę na taką jaka jest na fakturze, możesz też zmienić numer transakcji (ten długi). Wyeksportuj to do PDFa i wyślij im, przejdzie smile.gif Który do dokładnie urząd celny, na slasku?


Nie, w pruszczu gdanskim. Na kazda paczke dowalaja mi clo, niewazne,czy wartosc 50usd czy 200usd.A jak zamawialem na adres kolegi, to kolektory, szpery itp przychodzily bez cla...


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Wed, 23 Jan 2013 - 11:39
Post #6


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





ale wiesz że wartość celna towaru wprowadzanego na obszar RP to jest kwota zakupu+wszystkie koszty związane z jej przesyłką (jeżeli ta "usługa" to pakowanie tego to jak najbardziej wchodzi w koszty) ?
Tzn jak kupisz za dolara zapałki w japonii i za przesyłke zapłacisz 10 dolców to w pl bulisz cło od 11 dolców a vat od całości

CYTAT
Czy urzad celny ma prawo zadac ode mnie wyciagow z konta, faktura nie jest wystarczajacym dokumentem

Nie mogą ci zaglądać w konto. Ale maja prawo zarządać wszelkich dokumentów niezbędnych do prawidłowego oszacowania wartości przesyłki - czyli dowodów przelewów..itd. Nie urodzili sie wczoraj smile.gif


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 23 Jan 2013 - 11:43
Post #7


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Wombat @ Wed, 23 Jan 2013 - 11:39) *
ale wiesz że wartość celna towaru wprowadzanego na obszar RP to jest kwota zakupu+wszystkie koszty związane z jej przesyłką (jeżeli ta "usługa" to pakowanie tego to jak najbardziej wchodzi w koszty) ?
Tzn jak kupisz za dolara zapałki w japonii i za przesyłke zapłacisz 10 dolców to w pl bulisz cło od 11 dolców a vat od całości


Tak, pakowanie jak najbardziej,ale co w przypadku, gdy zakupilem np turbo i place dodatkowo za jego wywazenie za granica, lub kolektor z przepustnica, a place tez za porting tej przepustnicy. Wtedy ta usluga nie podlega chyba ocleniu? To tak , jakby placic clo za fryzjera w ameryce (bo przylecialem ze scietymi wlosami,a wylatywalem z dlugimi).

Mysle,ze wiekszosc tutaj wie w czym lezy problem, tylko chcialbym miec pewnosc, co urzad celny moze,a czego nie moze. Nie podali zadnych wykladni prawnych, na podstawie ktorych kwestionuja wartosc towaru, wiec wychodzi na to,ze u nas jest domniemanie winnosci, a niewinnosc trzeba udowadniac na wlasna reke...

CYTAT(Wombat @ Wed, 23 Jan 2013 - 11:39) *
Nie mogą ci zaglądać w konto. Ale maja prawo zarządać wszelkich dokumentów niezbędnych do prawidłowego oszacowania wartości przesyłki - czyli dowodów przelewów..itd. Nie urodzili sie wczoraj smile.gif


Jasne,ze nie urodzili sie wczoraj, ale bez dowodow nie moga nic zrobic (a probuja). Kazdy wie,ze sasiad to zlodziej lub mafiozo,ale bez dowodow nic mu nie mozna zrobic. Dlaczego ja mam byc traktowany inaczej? smile.gif

Pytanie, czy w przypadku braku potwierdzenia zaplaty (tylko faktura za towar), moga sobie wziac "wlasna" wycene towaru i dowalic mi clo na tej podstawie?


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
usuniety
post Wed, 23 Jan 2013 - 11:47
Post #8


Forum Killer
Dołączył: Wed, 28 December 2011
Skąd: Katowice





Przestudiuj w takim razie odpowiednią ustawę - prawo celne, jeśli nie znajdziesz odpowiedzi, to zadzwoń po prostu spytać co w sytuacji jak powyżej. Możesz od razu zadzwonić - zaoszczędzisz czas.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tommo
post Wed, 23 Jan 2013 - 11:51
Post #9


Forum Clubber
Dołączył: Tue, 12 February 2008
Skąd: NMiasto





CYTAT(jackkpl @ Wed, 23 Jan 2013 - 11:43) *
Tak, pakowanie jak najbardziej,ale co w przypadku, gdy zakupilem np turbo i place dodatkowo za jego wywazenie za granica, lub kolektor z przepustnica, a place tez za porting tej przepustnicy. Wtedy ta usluga nie podlega chyba ocleniu?

Oczywiście że nie,ale pod warunkiem, że na fakturze jest to wyszczególnione.


--------------------
A110S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kidzio_r5gtt
post Wed, 23 Jan 2013 - 12:15
Post #10


Forum Homee
Dołączył: Mon, 14 April 2008
Skąd: WPI

Ikona grupy



jeżeli usługa jest na fakturze (a powinna bo Amerykanin wziął za to pieniądze) to też płaci się od tego cło i VAT.
mogą żądać informacji pomagających w ustaleniu prawdziwej wartości przesyłki, czasem jak się im nudzi albo faktura śmierdzi na kilometr to potrafią ocenić wartość patrząc ile coś podobnego kosztuje w internecie. Faktura na 50$ z warunkami dostawy np CPT z USA śmierdzi strasznie bo paczka kosztuje np. ok 100 a gdzie zawartość.
jeżeli np brak jest warunków dostawy i kosztów urząd sam ci je doliczy wg stawek z tabeli...


--------------------
www.re5pect.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 23 Jan 2013 - 12:21
Post #11


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(kidzio_r5gtt @ Wed, 23 Jan 2013 - 12:15) *
jeżeli usługa jest na fakturze (a powinna bo Amerykanin wziął za to pieniądze) to też płaci się od tego cło i VAT.
mogą żądać informacji pomagających w ustaleniu prawdziwej wartości przesyłki, czasem jak się im nudzi albo faktura śmierdzi na kilometr to potrafią ocenić wartość patrząc ile coś podobnego kosztuje w internecie. Faktura na 50$ z warunkami dostawy np CPT z USA śmierdzi strasznie bo paczka kosztuje np. ok 100 a gdzie zawartość.
jeżeli np brak jest warunków dostawy i kosztów urząd sam ci je doliczy wg stawek z tabeli...


Napisze jak to wyglada, poprosilem o wykladnie prawna, na ktora sie powoluja. Jesli mi dowala jakies chore clo, to po prostu paczki nie odbiore i odesla ja sobie do nadawcy. Jesli przepisy stanowia, ze od uslugi placi sie clo, to jak najbardziej to clo zaplace, ale z zalozenia nie wierze urzedom na przyslowiowe "slowo" , bo w kazdym prawo traktuaj inaczej.

Na logike, jesli place za usluge za granica, to tam place vat i wszystkie podatki. Czy masz jakies podstawy prawne, ktore mowia o opodatkowaniu uslug wykonanych za granica?

Towar jest warty 100usd, usluga 100usd, po wykonaniu uslugi towar nie jest warty 200usd, wiec dlaczego mam od tego placic podatek?


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wombat
post Wed, 23 Jan 2013 - 12:22
Post #12


Forum Clubber
Dołączył: Sun, 16 February 2003
Skąd: Wawa Ursus





CYTAT
Tak, pakowanie jak najbardziej,ale co w przypadku, gdy zakupilem np turbo i place dodatkowo za jego wywazenie za granica, lub kolektor z przepustnica, a place tez za porting tej przepustnicy. Wtedy ta usluga nie podlega chyba ocleniu

Podlega bo podnosi to wartość przedmiotu. Przecież inwestując w turbine dodatkowe pieniądze nie sprzedasz jej w PL w cenie jak seryjnej.
tu jest kwestia żeby to podniesienie wartości zamieść pod dywan- co sie może nie udac jeżeli to poszło jednym kwitem


CYTAT
Na logike, jesli place za usluge za granica, to tam place vat i wszystkie podatki.

Tak, TAM. Wiec używaj go tam.Jeżeli chcesz go wprowadzić na obszar celny RP to bulisz. No tak jak być tam kupił samochód. A u nas i tak go clisz.

Jest też "za granicą" w Unii i "za granicą" poza Unią. Tylko w pierwszym wypadku jest jak piszesz.


--------------------
____________________________________________
Dizlem - lamusie, możesz wozić se mamusie...
Wombat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 23 Jan 2013 - 12:26
Post #13


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(Wombat @ Wed, 23 Jan 2013 - 12:22) *
Podlega bo podnosi to wartość przedmiotu. Przecież inwestując w turbine dodatkowe pieniądze nie sprzedasz jej w PL w cenie jak seryjnej.
tu jest kwestia żeby to podniesienie wartości zamieść pod dywan- co sie może nie udac jeżeli to poszło jednym kwitem



Tak, TAM. Wiec używaj go tam.Jeżeli chcesz go wprowadzić na obszar celny RP to bulisz. No tak jak być tam kupił samochód. A u nas i tak go clisz.


Nie ma konkretow, wiec to jest walka na "wydaje mi sie". Jesli w usa kupie samochod, polakieruje go lub umyje, to place od tego podatek? Od samochodu tak, a od reszty, moim zdaniem, nie, ale niestety moje zdanie nie ma zadnego znaczenia w tej sytuacji smile.gif.

Napewno bede informowal jak sie sytuacja rozwinie, w najgorszym wypadku zaplace clo i podatek i w ten sposob towar sprowadzony wyjdzie mi drozej, niz kupiony w kraju...


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PioterW
post Wed, 23 Jan 2013 - 14:00
Post #14


Administrator
Dołączył: Wed, 17 August 2005
Skąd: go brać, skąd go brać?





CYTAT(Tanner1 @ Wed, 23 Jan 2013 - 10:27) *
Weź majla z paypala które dostałeś jako potwierdzenie płatności, zapisz jako html. Zmień kwotę na taką jaka jest na fakturze, możesz też zmienić numer transakcji (ten długi). Wyeksportuj to do PDFa i wyślij im, przejdzie smile.gif Który do dokładnie urząd celny, na slasku?

Chyba Cię koleś pogięło, że takich rad udzielasz - nie dość, że namawiasz kolegę do popełnienia przestępstwa/wykroczenia skarbowego, to jeszcze na dodatek robisz to na jego ryzyko.

Co do wartości celnej, to już wyżej Wombat napisał jak to jest - możesz co najwyżej napisać wyjaśnienie, co składało się na tę kwotę - że poza zakupionym towarem kupowałeś jeszcze usługi - jeśli któregoś składnika nie wlicza się do wartości celnej, wówczas nie powinna ona zostać opodatkowana.
Urząd celny może żądać wszelkich dowodów i może w razie wątpliwości określić wartość celną wg cen rynkowych.

A swoja drogą, jak to dostałeś pismo bez podpisu? Pocztą?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jackkpl
post Wed, 23 Jan 2013 - 14:06
Post #15


I live here !
Dołączył: Wed, 20 August 2008
Skąd: 3city





CYTAT(PioterW @ Wed, 23 Jan 2013 - 14:00) *
Chyba Cię koleś pogięło, że takich rad udzielasz - nie dość, że namawiasz kolegę do popełnienia przestępstwa/wykroczenia skarbowego, to jeszcze na dodatek robisz to na jego ryzyko.

Co do wartości celnej, to już wyżej Wombat napisał jak to jest - możesz co najwyżej napisać wyjaśnienie, co składało się na tę kwotę - że poza zakupionym towarem kupowałeś jeszcze usługi - jeśli któregoś składnika nie wlicza się do wartości celnej, wówczas nie powinna ona zostać opodatkowana.
Urząd celny może żądać wszelkich dowodów i może w razie wątpliwości określić wartość celną wg cen rynkowych.

A swoja drogą, jak to dostałeś pismo bez podpisu? Pocztą?


Dostalem oficjalne pismo (na papierze, poczta polska), w ktorym bylo napisane ,ze brakuje dokumentow. Nie bylo tam podstaw prawnych. Podany byl kontakt telefoniczny oraz email.
W odpowiedzi na to pismo , wyslalem email z prosba o wyjasnienie tego pisma . Zaznaczylem, ze wg mojej wiedzy, sprzedawca dolaczyl fakture do paczki i chcialbym,aby naliczyli clo na podstawie tej faktury.
W odpowiedzi na email dostalem 2 zdania, bez podpisu, bez dzien dobry, w ktorych prosza o przeslanie wyciagu z konta lub paypal.
Na ten email odpisalem i poprosilem o podstawy prawne, ktorymi sie tutaj podpieraja, oraz o podpisywanie sie w korespondencji sluzbowej (chyba jest to wymagane nawet, jesli jest to koredpondencja elektroniczna).

Teraz czekam na rozwoj sytuacji.
Nie mam zamiaru lamac prawa, ale jesli sa pewne legalne furtki, to chce z nich skorzystac.


--------------------
-Poznań 1:44.1 (extreme) -Łódź 54.6 -Pomorze 40.19 -Toruń 28.4 -Koszalin 48.9 (extreme)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PioterW
post Wed, 23 Jan 2013 - 14:16
Post #16


Administrator
Dołączył: Wed, 17 August 2005
Skąd: go brać, skąd go brać?





Nie, no jasne, że musisz wiedzieć, czy korespondowałeś z funkcjonariuszem celnym, czy z woźną, albo informatykiem, którzy udzielają informacje podatnikom, gdy akurat żadnego urzędnika nie ma przy komputerze.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ODINN
post Wed, 23 Jan 2013 - 22:49
Post #17


Frequent User
Dołączył: Wed, 19 February 2003
Skąd: Szczecin





Z doswiadczenia...

1 - jezeli zalezy ci na zawartosci, robisz fiku miku z paypalem, i swiety spokoj... I nie ma sie co oburzac.
2 - jezeli chcesz sie uzerac z urzedem to bedzie to czas stracony a paczka zostanie zwrocona nadawcy.
3 - nastepnym razem sprawy uslugowe dotyczace zawartosci paczki - sprzedawca niech wystawi osobna fakture, i nie dolacza jej do paczki.....

aha - urzad skarbowy nie powinien naliczac cla itd, do pewnej wartosci paczki... te 11$ nie powinno byc clone, o ile pamietam kwota wolna od cla, jest wieksza...


--------------------
Surge/swirl Tank ze zlaczkami i przewodem paliwowym!! http://allegro.pl/2l-swirl-surge-tank-zlaczki-5m-przewod-w-oplocie-i3175588018.html Aukcja od zlotowki :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
!markos
post Thu, 24 Jan 2013 - 12:27
Post #18


prawie jak integra
Dołączył: Mon, 29 December 2003
Skąd: waw





Ztcp 150$. Ponizej placi sie tylko VAT.
Kazdy dokument moga podwazyc i sprawdzic wartosc towaru np. z jakiegos www, szczegolnie w przypadku faktur, na ktorych jest jakas podejrzanie niska kwota. Ja zawsze dolaczam komplet - wydruk paypala i potwierdzenie przelewu.

Nie wchodzilbym w ogole w rozmowe z kims kto ani sie nie popisal, ani nie opieczetowal pisma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yotomeczek
post Thu, 24 Jan 2013 - 12:32
Post #19


Forum Killer
Dołączył: Fri, 28 November 2008





Tylko pamiętajmy, że w tym kraju urzędnik to święta krowa - może dużo i nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Wojować z nimi można ale to kosztuje masę czasu i nerwów.


--------------------
Nie ma takiego okrucieństwa, do którego nie posunie się rząd, kiedy braknie mu pieniędzy
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PioterW
post Thu, 24 Jan 2013 - 14:03
Post #20


Administrator
Dołączył: Wed, 17 August 2005
Skąd: go brać, skąd go brać?





CYTAT(!markos @ Thu, 24 Jan 2013 - 11:27) *
Nie wchodzilbym w ogole w rozmowe z kims kto ani sie nie popisal, ani nie opieczetowal pisma.

Pod warunkiem, że towar miałbym w ręku - w przeciwnym razie to nie im zależy na szybkości, tylko nabywcy towaru.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 25 April 2024 - 00:05