Shoutbox 0 nowych PW 


10 Stron V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jak ustawić zawieszenie? Mój niePoradnik :)
radzio_gsi
post Thu, 05 Mar 2020 - 17:28
Post #61


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





Kolejny odcinek już ostatni. Więc wrzucajcie pytania. W następnym postaram się na nie odpowiedzieć:


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wspieraj forum
post Thu, 05 Mar 2020 - 17:28
Post #


Dotacja






Dotacja na forum
Go to the top of the page
 
Quote Post
cowboy
post Tue, 10 Mar 2020 - 06:56
Post #62


Administrator
Dołączył: Mon, 21 August 2006
Skąd: Wawa





CYTAT(mystek @ Tue, 03 Mar 2020 - 10:57) *
#Cowboy - no właśnie tyle wiedziałem, że caster prostuje koła, ewentualnie (niskie KWSZ) nie odkręca lub nawet dokręca koła puszczając kierownicę. Natomiast co do zwiększania camberu to mniej więcej wiedziałem, tylko nie potrafiłem sobie tego wyobrazić tak do końca :)). Ja mam ustawione -2,3 stopnia camber i KWSZ +3,3 stopnia


wyobraź sobie że KWSZ zmierza do 90 st wink.gif
czyli ze pochylasz mcphersona poziomo
nastepnie wyobraś sobie że skręcasz prawym (zewnetrznym) kołem w lewo
skręt wprost powoduje w gtakim przypadku zwiekszanie negatywu na zewnętrznym kole (wewnątrz robi się pozytyw)
ja jem sniadanie wiec użyłem takerzyka jako koła i widelca jako amortyzatora
na pocztaku KWSZ na zero i skręcałem w osi widelec pionowo połączony z talerzykiem a potem przestawiałem KWSZ w kierunku 90st i robiłem to samo
mam nadzieje ze to Ci pomoze wyobrazic to sobie wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WojtekMR
post Tue, 10 Mar 2020 - 12:31
Post #63


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2003





myślę że zdjęcia z choperem fajnie pokazują co się dzieje z camberem przy dużym KWSZ


--------------------
_http://forum.mr2cp.pl/index.php
Go to the top of the page
 
+Quote Post
borman
post Tue, 10 Mar 2020 - 16:08
Post #64


User
Dołączył: Sat, 04 November 2017





caster to po prostu oś wokół której obraca się koło kiedy kręcimy kierownicą

jak zrobicie caster 90* lub -90* i zaczniecie kręcić kierownicą to przednie koła będą się obracac jak w deloreanie zamiast faktycznie skręcać biggrin.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Fri, 27 Mar 2020 - 17:08
Post #65


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





odpowiadam na Wasze pytania:


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Sat, 28 Mar 2020 - 04:52
Post #66


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





dzieki za odpowiedzi. smile.gif


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Sat, 28 Mar 2020 - 09:22
Post #67


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(piwo @ Sat, 28 Mar 2020 - 04:52) *
dzieki za odpowiedzi. smile.gif


mówiłem, że w końcu się odniosę tongue.gif


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Sat, 28 Mar 2020 - 09:31
Post #68


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





Radzio, ogólnie odnoszę wrażenie, że podjąłeś się wytłumaczyć coś, co jest niewytłumaczalne w żaden ogólny sposób. Geometria i nastawienia zawieszenia są tak bardzo szczegółowe, że musiałbyś po prostu kupić jakiś samochód i budować go i testować na YT. Inaczej się nie da. Za każdym razem, kiedy mówisz o czymś (np roll center), to zawsze jest jakieś "ale", czyli fajnie jak roll center jest w miarę nisko, ale... smile.gif))) temat bardzo dyskusyjny, ale fajnie, że ogólnie się czegoś takiego podjąłeś. Jest mnóstwo tego typu filmów na YT, ale raczej zza Oceanu.

Spoko jakbyś też pokazał jakieś techniki jazdy (o ile czujesz się w tym temacie mocny), właśnie jak już wspomniałeś, że niektóre auta trzeba nadrzucić, niektóre idą jak po sznurku, pokazał i wytłumaczył trail braking itd. Driver61 na YT coś takiego robi, koleś z UK, ale fajnie byłoby to usłyszeć po polsku smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Sat, 28 Mar 2020 - 10:23
Post #69


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(mystek @ Sat, 28 Mar 2020 - 09:31) *
Radzio, ogólnie odnoszę wrażenie, że podjąłeś się wytłumaczyć coś, co jest niewytłumaczalne w żaden ogólny sposób. Geometria i nastawienia zawieszenia są tak bardzo szczegółowe, że musiałbyś po prostu kupić jakiś samochód i budować go i testować na YT. Inaczej się nie da. Za każdym razem, kiedy mówisz o czymś (np roll center), to zawsze jest jakieś "ale", czyli fajnie jak roll center jest w miarę nisko, ale... smile.gif))) temat bardzo dyskusyjny, ale fajnie, że ogólnie się czegoś takiego podjąłeś. Jest mnóstwo tego typu filmów na YT, ale raczej zza Oceanu.

Spoko jakbyś też pokazał jakieś techniki jazdy (o ile czujesz się w tym temacie mocny), właśnie jak już wspomniałeś, że niektóre auta trzeba nadrzucić, niektóre idą jak po sznurku, pokazał i wytłumaczył trail braking itd. Driver61 na YT coś takiego robi, koleś z UK, ale fajnie byłoby to usłyszeć po polsku smile.gif


Masz 10000% rację. nigdy nie będzie idealnego setupu, dlatego pod każdy tor w profesjonalnym motorsporcie przestawia się auto. Może ta seria właśnie po to jest, by uświadomić ludziom, że gwincik za 3k nie rozwiązuje wszystkich problemów ustawienia auta.

Dążę do tego by pozyskać/zbudować testówkę, odpaliłem też patronite, gdzie wystartowałem ze zbiórką na budowę 200sxa.

Jeżeli chodzi o upalanie to więcej testów aut, oraz techniki jazdy jest na moim drugim kanale www.youtube.com/motolab zapraszam


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GodISmE
post Sat, 28 Mar 2020 - 20:46
Post #70


Super User
Dołączył: Fri, 08 April 2016





Fajnie, fajnie, oglądnąłem filmik...ale dalej nie mam odpowiedzi ;( Podejrzewam, ze te Zetki w Stanach są zglebione dalej na seryjnych zwrotnicach, a mimo to wszyscy tak wola, niż wyżej i "lepsze" RC. Cholera wie, ja sam nie mam czasu tyle żeby to testować, ale będę musiał w końcu.

Za to wierze mocno w to, ze mimo wszystko da się to najpierw jakoś obliczyć i ustawić "na papierze". Przecież to jest tylko fizyka i matematyka, które są skończone / determinstyczne, nie ma w tym zgadywania i szacowania. Np. to jakie sprężyny dobrać ostatnio ogarniałem wg Hz i dynamic weight transfer (kalkulator w linku), to w teorii powinno dać najlepszy setup. Nawet camber optymalny można wymodelować zanim się wyjedzie na tor. Do tego są programy i modele, tylko my nie mamy dostępu do takiej wiedzy i praktyki.

Mi pomogło to i kilka źródeł z neta - teraz tylko czekać aż korona zbutwieje i testować na torze z pirometrem!
http://www.tracktuned.com/feed/2016/11/27/...pring-frequency



--------------------
www.timeattackpoland.pl / Nissan 350z HR
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Thu, 02 Apr 2020 - 11:11
Post #71


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





Dzisiaj o 20 najprawdopodobniej zrobię relację LIVE. Jak coś to zapraszam do siebie na kanał www.youtube.com/radzioflatout


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Sun, 26 Apr 2020 - 12:04
Post #72


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





Tym razem wrzucam film o liczeniu sprężyn:


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slawo2000
post Sun, 26 Apr 2020 - 13:50
Post #73


Frequent User
Dołączył: Sun, 23 May 2010
Skąd: Gdańsk





Jedna uwaga. Nm (niutonometr) to jednostka momentu obrotowego, natomiast sztywność sprężyn podaje się najczęściej w N/mm lub kG/mm, gdzie kG to kilogram siły w odróżnieniu od kg czyli kilograma masy.


--------------------
________________________
E36 Compact S50B32 rally car
Polonez 2000
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radzio_gsi
post Sun, 26 Apr 2020 - 16:27
Post #74


Forum Homee
Dołączył: Fri, 17 February 2006
Skąd: warszawa





CYTAT(Slawo2000 @ Sun, 26 Apr 2020 - 13:50) *
Jedna uwaga. Nm (niutonometr) to jednostka momentu obrotowego, natomiast sztywność sprężyn podaje się najczęściej w N/mm lub kG/mm, gdzie kG to kilogram siły w odróżnieniu od kg czyli kilograma masy.


masz rację z rozpędu się jebnąłem i nie wyłapałem. reszta jest OK?


--------------------
www.youtube.com/radzioFLATOUT
www.youtube.com/motoLAB
www.facebook.com/radzioFLATOUT
www.patronite.pl/radzioFLATOUT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mystek
post Sun, 26 Apr 2020 - 18:28
Post #75


Super User
Dołączył: Sat, 24 September 2016
Skąd: Kraków





Jeśli chodzi o takie amatorskie testowanie, to osobiście najciężej mi wyłapać właśnie, czy np zawias jest za twardy, czy za miękki w samochodzie. W takim motorsporcie posługują się telemetrią, jest to znacznie łatwiejsze zapewne niż "wyczucie na plecach" jadąc samochodem. Ostatnio właśnie próbuję się wczuć w samochód i nie jest to łatwe. Zawsze mnie zastanawia, jak tacy testerzy samochodów z Auto Światów i innych Zacharów mogą mówić o "wybieraniu nierówności", albo szczególnie kiedy rozbudowują to o stwierdzenia typu "samochód jest niestabilny na poprzecznych nierównościach, za to świetnie radzi sobie na wzdłużnych". Goście mają samochód do testów na kilka godzin, może parę dni i potrafią takie rzeczy opisać. Ja jeżdżę autem długo i za cholerę nie mam pewności czy moje odczucia są właściwe. Jakiś lewy jestem? smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[Yossarian]
post Sun, 26 Apr 2020 - 22:12
Post #76


Forum Killer
Dołączył: Wed, 19 August 2009
Skąd: Białystok





Ci goście z testów zwykłych aut to coś pisać/gadać muszą. Nie tyle maja lepsze wyczucie, co lepszą wiarę w swoją nieomylność i wiedzę wink.gif A czy słusznie? A co za róznica - nikt ich nie sprawdza przecież wink.gif


--------------------
_http://autobezsens.blogspot.com/ <- nudne gadanie o niczym
Drive like lightning, crash like thunder
Civic fk2 R18A2 + Civic EG B16
było: E36 4d M44B19 - "(b)awaria", Astra F GSi 16v - "Disastra"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nomad66
post Sun, 26 Apr 2020 - 23:08
Post #77


Forum Killer
Dołączył: Tue, 17 March 2015





Przecież i tak vag większość tych testów wygrywa. A jak nie to patrz punkt pierwszy wink.gif jakby zrobili test sportowych aut i golf r byłby zestawiony z ferrari to golf by wygrał bo ma niższa cenę i większy bagażnik biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
piwo
post Mon, 27 Apr 2020 - 04:40
Post #78


I live here !
Dołączył: Wed, 03 February 2010
Skąd: Marki





to prawda. zawsze mnie to rozwalalo w auto swiecie ze coby nie testowali niemcy gora. od zawsze. porownuja wnetrze skoda pieknie w srodku wszystko poukladane wrecz rozkoszowali sie smakiem. przeciez to wrecz zabawne jest. to samo z zawieszeniem. zawsze vag najlepszy. ja sie pytam jakim cudem jak to sie nie prowadzi wogole. po prostu odczucia ze stabinosci auta na prostej przekladaja na jakosc prowadzenia. czyli im gorzej czuly uklad kierowniczy i im wieksza podsterownsoc tym lepsze zawieszenie dla nich.


--------------------
930kg 320KM RWD Torsen RaceTCS lotus111r abs
1/4 2013r 180KM 13,806s
0-200km/h 2020r www.youtube.com/watch?v=jj-Hbidv43s
Poznań 1m48,467s 2021; Łódź 57,517s 2023 a052 fr, vr2 r7a(hl) tyl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bio
post Mon, 27 Apr 2020 - 10:18
Post #79


Forum Killer
Dołączył: Wed, 13 August 2008
Skąd: Bratislava





CYTAT(mystek @ Sun, 26 Apr 2020 - 18:28) *
Jeśli chodzi o takie amatorskie testowanie, to osobiście najciężej mi wyłapać właśnie, czy np zawias jest za twardy, czy za miękki w samochodzie. W takim motorsporcie posługują się telemetrią, jest to znacznie łatwiejsze zapewne niż "wyczucie na plecach" jadąc samochodem. Ostatnio właśnie próbuję się wczuć w samochód i nie jest to łatwe. Zawsze mnie zastanawia, jak tacy testerzy samochodów z Auto Światów i innych Zacharów mogą mówić o "wybieraniu nierówności", albo szczególnie kiedy rozbudowują to o stwierdzenia typu "samochód jest niestabilny na poprzecznych nierównościach, za to świetnie radzi sobie na wzdłużnych". Goście mają samochód do testów na kilka godzin, może parę dni i potrafią takie rzeczy opisać. Ja jeżdżę autem długo i za cholerę nie mam pewności czy moje odczucia są właściwe. Jakiś lewy jestem? smile.gif)

serio?

A pojedź wzdłóż koleiny tylko wyjedź z niej trochę (wzdłóżna nierówność). Samochód chce całkiem uciec, czy bierze to na klatę? Nie czujesz zmiany?
Przejedź zakręt szybciej mając poprzeczną nierówność - przejedzie bez problemu czy poczujesz, że "oś jakby uskoczy/ześlizgnie się"?


Czy to może ja mam "uberpleco-zadek" i jestem w stanie takie rzeczy wyczuć? Ba I wyczuwałem nawet w takiej Astrze 2,3,4, czy Leonie 2gen, octavi 2,3 itd. Nawet z miejsca pasażera takie rzeczy można wyczuć.


--------------------
Blog Motoryzacyjny TorquedMad mind - tqmm.pl
FB: @torquedmadmind
Insta: @tqmmpl
Twitter: @tqmmpl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flapjck1
post Mon, 27 Apr 2020 - 13:26
Post #80


Forum Homee
Dołączył: Tue, 14 November 2006





jak czujesz takie rzeczy z miejsca pasażera to fura się chujowo prowadzi tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Stron V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
 

RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: Thursday, 25 April 2024 - 08:51